Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Inflația...

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

danigoleman

danigoleman

Senior Member

• Grup: Senior Members

Valy_User, pe 31 august 2023 - 18:41, a scris:

Cum a ajuns punga asta de semințe așa mică și să coste așa mult.
Acum câteva săptămâni era dublă ca și cantitate.
Și dacă știe cineva de ce nu prea se mai găsesc semințe de floarea soarelui decojite așa multe la Kaufland, i-aș mulțumi dacă mi-ar spune.

Pai uite ieri am luat de la Kaufland miez de fl soarelui decojit la 200 g 2.99 lei. Azi cand m-am dus sa mai iau, nu mai era din cel de ieri (cineva a cumparat tot stocul, ca erau zeci de pungi ieri, probabil bisnitari). Azi era alta marca, cu 4.29 lei.

Cat despre inflatie, in Romania inflatia depaseste cu mult pe cea din Vestul Europei, sau pe cea de pe alte continente. Daca am ajuns la peste 20%. La noi e si componenta oportunistica pe langa cea justificata economic.
Am fost recent in Japonia, am ramas mirat de preturile de acolo din supermarket comparativ cu cele de la noi.
Destule produse sunt ceva mai ieftine. Chiar si in convenience-uri (7/11 etc) sunt preturi muuult mai mici decat cele de la noi din magazinele de cartier, unde te rup. Chiar si cazarile-s mai ieftine ca in Romania. Au inflatia ceva gen 4 la suta. Nu ca la noi.
Pe la americani e ceva gen 6-8%. In vestul europei e cam 10% parca. Numai la noi a ajuns sa depaseasca 20% la varf.

Edited by danigoleman, 31 August 2023 - 20:31.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Paco_ste1, pe 31 august 2023 - 19:15, a scris:

Nu e prost cine cere, e prost cine da.
Impotriviti-va sa mai cumparati de la cei ce practica asemenea adaosuri.
Sau macar nu va atingeti de ele pana expira sau pana le scade pretul de li se usuca ochii.Posted image

Uff, de-ar intelege lumea  !
Dar nu, cumpara si se plang, ... se plang si tot cumpara.

Daca 2-3 luni ar ramane rafturile neatinse sa vedeti ce-ar scadea preturile, insa nu se poate, deci asta e.

Benzina de ce nu s-a dublat/ triplat ?
Fiindca nu s-ar accepta.
Puterea e la cumparatori, pacat ca acestia nu inteleg treaba asta.

Edited by sirgoofy, 31 August 2023 - 20:26.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

sirgoofy, pe 31 august 2023 - 20:22, a scris:

Daca 2-3 luni ar ramane rafturile neatinse sa vedeti ce-ar scadea preturile, insa nu se poate, deci asta e.

Romanul nu intelege...parca unde se scumpeste, el mai abitir cumpara, sa dovedeasca ca el "are cu ce".

AztecWarrior, pe 31 august 2023 - 19:00, a scris:

Inflația este când bani multi urmăresc produse putine. Ca sa NU existe inflație trebuie sa fie îndeplinite mai multe condiții:

Teorie si iar teorie...practica ne omoara.
Unde-s banii aia mai multi? Cand angajatilor nu prea le-au crescut salariile proportional cu rata inflatia (sau au facut-o?).
Romania nu cred ca are o problema de masa monetara cum zici tu. Mereu vad vehiculata ideea asta cu tiparnita. Daca s-ar da drumul la tiparnita cred ca s-ar vedea rapid in cursul valutar(leu-euro in primul rand), care suprinzator este foarte stabil de un an doi, cam cel mai stabil din regiunea asta de Europa.
Nu asta e motivul valului inflationist recent, care e determinat 90% de scumpirile la energie (combustibil gaze electricitate etc) plus scumpiri la alte materii prime generate de conflictul din Ucraina (de ex cereale).

Edited by danigoleman, 31 August 2023 - 20:36.

pasilla

pasilla

Superior Member

sirgoofy, pe 31 august 2023 - 20:22, a scris:

Mie nu imi chioaraie matele din lipsa de benzina, imi chioraie de foame.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Intelegi tu, cumperi produsele la pret inca acceptabil nu alea cu adaos de jecmaneala.

Un exemplu de vara e pretul la pepeni, ce a crescut incet incet, scazuse la 2lei (chiar 1.5 daca cautai), apoi 2.5,.. 3, ultima data in piata erau 3.5lei/kg, oare lumea nu-si da seama ca e 100% golaneala (fara nici-o baza reala) ?
Se pare ca nu, fiindca sunt cumparatori.
Ce sa mai zici, la mai mare, hai cu 5lei/kg Posted image

Edited by sirgoofy, 31 August 2023 - 20:39.

pasilla

pasilla

Superior Member

Nu mai e nimic acceptabil ca pret, dar cand iti este foame.....

Valy_User

Valy_User

Senior Member

danigoleman, pe 31 august 2023 - 20:30, a scris:

Unde-s banii aia mai multi?
https://adevarul.ro/...ul-2164469.html
https://www.zf.ro/bu...it-net-21325279
https://www.libertat...umnezeu-4170183

Dacă citești știrile imediat observi. Cred că mai sunt și alte exemple. Banii sunt la acționarii acestor companii.

Edited by Valy_User, 31 August 2023 - 20:50.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Valy_User, pe 31 august 2023 - 20:44, a scris:

https://adevarul.ro/...ul-2164469.html
https://www.zf.ro/bu...it-net-21325279
https://www.libertat...umnezeu-4170183

Dacă citești știrile imediat observi. Cred că mai sunt și alte exemple. Banii sunt la acționarii acestor companii.

Mda...si culmea, se plang ca statul nu le-a platit integral compensarile....

wertyck

wertyck

Guru Member

Valy_User, pe 31 august 2023 - 19:43, a scris:

Da, dar crude.
Pune un link și dacă găsești ceva prăjite și sărate.
Te duci la fratele lui Kaufland, adică la Lidl.

bibolu

bibolu

Member

• Grup: Members

Leo2006, pe 31 august 2023 - 19:31, a scris:

Eu le cumparam cu 1.5 lei de acelasi gramaj de 100 gr dar rebranduite marca Kaufland. Nu mai stiu cat sunt acum ca dupa o punga mi se apleca si le-am lasat in pace.
are la 2 lei la kauflen in punga galbena si chiar sunt bune, punga de 100g mi se pare

pasilla

pasilla

Superior Member

bibolu, pe 31 august 2023 - 22:30, a scris:

punga de 100g mi se pare
Esti sigur ? Poate are 88 grame, sau 67 grame.

Abaddon

Abaddon

Member

https://www.lidl.ro/...relui/p64000400
100G imi aduc si eu aminte, o sa fac o poza cand trec prin magazin.
Luam si eu pe vremuri acum cand iau ma apuca nasol rau de tot, pana nu ma pun pe weceu nu imi revin.

Excelsior01

Excelsior01

Member

ioppo, pe 31 august 2023 - 19:41, a scris:

IN 2015 eram cu 8 ani mai tanar...
In 2000 cat erau semntele alea? Dar in 1990? In timpul WW2? Daca o dam in comparatii idioate.

In rest, ma bucur cand romanii sufera. Ca stiu ca majoritatea au votat ciolaci si ciuci. Si vor vota in continuare, fara sa faca legatura.
Beau o bautura buna (si scumpa) si ma uit la ei cum se plang. Am asa o satisfactie...
Nu ai cu cine sa votezi,toti care au fost la putere,au dezamagit mereu.Ca din pacate se voteaza cu ciolaci si ciuci,adevarat,decenii la rand politicienii au indobitocit populatia,daca Iliescu mai era in putere,ar mai fi castigat un mandat,ceva.Dar realistic vorbind,nu ai cu cine vota in tara asta,probabil vor mai trece cateva generatii pana vom intelege ce e democratia si cum sa ne comportam.

bibolu, pe 31 august 2023 - 22:30, a scris:

are la 2 lei la kauflen in punga galbena si chiar sunt bune, punga de 100g mi se pare
Lenghele,ce faci ma?Ia baga un unboxing pe canal la punga galbena :-).

Phobos

Phobos

Guru Member

La Lidl sunt seminte cu vreo 7 lei, punga e atat de mare ca umpleam cu semintele din ea un borcan de 800ml.

Atata ca nu-s sarate.

La 500 grame punga, acuma am gasit.

[ https://img.offers-cdn.net/assets/uploads/offers/ro/23752446/alesto-seminye-floarea-soarelui-crude-500g-large.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 01 September 2023 - 08:07.

realnick

realnick

Active Member

Exemplu, napolitanele Alka pe care le luam cu 3.5 lei acum un an...au ajuns 6.5 acum. Mai da-le in spanac (bine...nici sanatoase nu sunt )

overseas

overseas

Guru Member

Inainte, mergea lumea si 'umplea butelia' de 50 de lei, azi la fel, dar cantitatea a scazut, chestie care nu e perceptibila pentru omul de rand. Eventual i se pare ca butelia 'tine mai putin', sentiment subiectiv...

Sephh

Sephh

Member

Produsele acelea Mogly sunt cele mai scumpe, de exemplu are la selgross porumb prajit la 250 grame la 4 lei, in timp ce mogly vinde 60 grame la vreo 3.5 lei.

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

danigoleman, pe 31 august 2023 - 20:30, a scris:

Unde-s banii aia mai multi? Cand angajatilor nu prea le-au crescut salariile proportional cu rata inflatia (sau au facut-o?).
Romania nu cred ca are o problema de masa monetara cum zici tu. Mereu vad vehiculata ideea asta cu tiparnita. Daca s-ar da drumul la tiparnita cred ca s-ar vedea rapid in cursul valutar(leu-euro in primul rand), care suprinzator este foarte stabil de un an doi, cam cel mai stabil din regiunea asta de Europa.
Nu asta e motivul valului inflationist recent, care e determinat 90% de scumpirile la energie (combustibil gaze electricitate etc) plus scumpiri la alte materii prime generate de conflictul din Ucraina (de ex cereale).
Cursul valutar nu este stabil cum sustii. La sfarsit de 2017 USD esta 3.7 lei iar EUR 4.4 lei. Cat este acum???
Ca sa nu urce si mai sus s-au facut eforturi mari - s-au imprumutat zeci miliarde de euro si dolari puse apoi in circulatie ca sa sustina leul.
Daca economia era asa puternica creditul de tara crestea - ori de 5+ ani este BBB-, adica pe ultimele treapte, ca sa nu fie in categoria "junk"  
Rezervele valutare ale Romaniei au crescut ceva, dar sunt 16% din PIB, fata de exemplu 21.5 % cat este in Polonia, 19% in Ungaria etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate