Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Parteneriate/Colaborari/Asocieri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Inflația...

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members

View PostValy_User, on 31 august 2023 - 19:23, said:

De vreun an crenvuștii de la Lidl sunt oribili, nu știu ce naiba le-a făcut, dar cu siguranță au schimbat rețeta.
Nu stiu la care te referi, dar aia buni, au ramas buni......si pretul e bun, iti usureaza portofelul.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostLeo2006, on 31 august 2023 - 19:31, said:

Eu le cumparam cu 1.5 lei de acelasi gramaj de 100 gr dar rebranduite marca Kaufland. Nu mai stiu cat sunt acum ca dupa o punga mi se apleca si le-am lasat in pace.
Stai să vezi de la caju.
Nu m-am mai atins de el de vreo trei ani, că trebuie să fii Ion Țiriac ca să cumperi o pungă.
Da ți se face greață instant.

View Postpasilla, on 31 august 2023 - 19:33, said:

Nu stiu la care te referi, dar aia buni, au ramas buni......si pretul e bun, iti usureaza portofelul.
Ăia Pikok ai lor.

Edited by Valy_User, 31 August 2023 - 19:33.

loock

loock

Unas

Toate semintele sunt toxice natural, si gratis sunt prea scumpe.

Eu consum nuci, adica alune de padure blansate crude, macadamia crude, brazilia blansate crude, nuci normale si pecan despielitzate crude, dar evident nu le iau din Kaufland pt. ca au preturi absurde puse fie de niste imbecili, fie intentionat ca sa nu se vanda si sa justifice delistarea ca sa simplifice logistica, fie de unii de la concurenta care au capusat Kauflandul si vor sa-l distruga si inchida asa cum au facut si cu Billa care in ultimul an avea doua tipuri de preturi - unele mici la care nu aveau profit si unele mari la care nu se vindea.
Obisnuiam sa iau din Kaufland migdsle blansate crude, dar cam fermenteaza asa ca nu am mai luat.

Este desigur si inflatie generalizata la nivel mondial, si unele preturi au crescut si de 5X, painea ( nu consum carbo dar ca ex.) de la 80 bani la 4 lei de anul trecut chiar, altele au crescut de 2,4X doar anul trecut si cresc in continuare, etc., si exista si diferente de data aprovizionare si vechime loturi de produse, deci nu toata vina este a managerilor si agentilor, unele lucruri se intampla si peste puterea lor de a face ceva, insa acum cateva saptamani unele preturi au crescut la un nivel absurd.
De ex Mutti pulpa tocata fin cu busuioc care era 4,89 acum cateva luni, si a sarit de cateva ori pana la 6,99, peste noapte a crescut la 7.99 cu 50 bani peste cat era la Mega Image unde era 7,49, si a fost diferenta asta aproape doua saptamani pana si Mega a crescut la 8,19.
Si Penny care avea fara busuioc cu 4,89 sau 99 pana acum cateva zile, a sarit la 7,19 peste cat se gaseste inca cu 6.99 in alte parti.
Problema e chiar absurda pt. ca simultan a cazut calitatea, cele cu busuioc erau ambalate in alta fabrica si aveau mai putine seminte care contin ca si pielita lectine si sunt toxice natural, si acum au si la cele cu busuioc multe seminte pt. prostii din Romania care cred ei ca nici dupa 400 de ani nu au aflat inca ca nu se consuma pielita si semintele tomatelor, dar pretul aproape s-a dublat fata de inceputul anului.
Si sunt si alte exemple...

Edited by loock, 31 August 2023 - 19:41.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postloock, on 31 august 2023 - 19:35, said:

deci nu toata vina este a managerilor si agentilor, unele lucruri se intampla si peste puterea lor de a face ceva, insa acum cateva saptamani unele preturi au crescut la un nivel absurd.
Nici nu am zis asta

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Azi am luat din Selgros un baton de 1Kg mozzarella Topseller, marca Selgros, la 25 lei/kg. Se poate si ieftin daca stii unde sa cauti. Continut: cas din lapte de vaca oparit si nimic altceva.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

View Postloock, on 31 august 2023 - 19:35, said:

alune de padure

Foarte greu de găsit, în schimb găsesc arahide de coișpe feluri, alunele parcă sunt marfă interzisăPosted Image

san-62

san-62

Member

• Grup: Members
Prețuri și prețuri...Posted Image Posted Image

Attached Files

ioppo

ioppo

Guru Member

View PostAbaddon, on 31 august 2023 - 18:47, said:

Din 2020 tot se vehiculeaza vine si nimic, multinationalele au profite mai mari ca in anii anterior, doar cei mici si mijlocii sufera.

Era 1.19 punga asta prin 2015, daca are 50g in loc de 100 inseamna ca a fost inflatie 600%.
IN 2015 eram cu 8 ani mai tanar...
In 2000 cat erau semntele alea? Dar in 1990? In timpul WW2? Daca o dam in comparatii idioate.

In rest, ma bucur cand romanii sufera. Ca stiu ca majoritatea au votat ciolaci si ciuci. Si vor vota in continuare, fara sa faca legatura.
Beau o bautura buna (si scumpa) si ma uit la ei cum se plang. Am asa o satisfactie...

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postsan-62, on 31 august 2023 - 19:41, said:

Da, dar crude.
Pune un link și dacă găsești ceva prăjite și sărate.

Edited by Valy_User, 31 August 2023 - 19:43.

onisifor12

onisifor12

Junior Member

Se numește exterminare în slow motion.

san-62

san-62

Member

• Grup: Members

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 31 august 2023 - 19:40, said:

Foarte greu de găsit, în schimb găsesc arahide de coișpe feluri, alunele parcă sunt marfă interzisăPosted Image
Nu stii unde să cauți...

Attached Files

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Detalii poți da? :D

loock

loock

Unas

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 31 august 2023 - 19:40, said:

Nu e nicio legatura, arahidele sunt legume, nu nuci.
Cu toate ca sunt low carbo similar cu nucile si de 10X mai low decat fisticul, nu sunt bune la clean keto si nici in general pt. ca au grasimi mai nesanatoase decat au nicile, necezita prajire sau coacere care iar e nesanatoasa pt ca le distruge organoleptic si proteinele si grasimile, si in plus sunt msi susceptibile sa treaca prin intesitine direct in sange devenind si mai toxice si alergenice pt. unii oameni, asta chiar daca le iei coapte fara ulei.

Edited by loock, 31 August 2023 - 19:49.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Și, cel mai important, nu-mi place gustul lor deloc.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Arahidele sunt niște rădăcini.

loock

loock

Unas

View Postsan-62, on 31 august 2023 - 19:41, said:

Acelea nu sunt blansate ( blansate crude) si pielita este toxica natural si in plus este si inhibitor pt. preluarea nutrientilor si din restul alimentelor pe care le consumi.

Se gasesc si blansate crude daca sti unde sa cauti si eventual ai si noroc sa le gasesti.

Apropo de asta, aveau Orlando in Auchan blansate crude, anul trecut erau OK, a crescut pretul cu 10% dar calitatea a cazut devastator pt. ca scrie pe ele tot crude dar arata rascoape mai rau decat coapte, ocru la culoare...
Am gasit si in alte parti OK si cu alte branduri.
Prefer sa le gasesc in continuare, si cu pret neumflat, deci intelegeti discretia...

Apropo de asta, au avut la Ksufland niste arahide la cutie cu brand Kaufland, zeci de ani au fost 2,69 si nu se omora lumea sa se aplece dupa ele. I-am aratst unei babe dezoridntate anul trecut, si probabil ca si-a trimis rudele sa ia cu baxul, pt ca pretul a crescut abrupt, s-a dublat aproape, dupa care le-au si delistat...

Edited by loock, 31 August 2023 - 20:00.

pasilla

pasilla

Superior Member

Daca sunt blansate nu mai sunt crude :)

loock

loock

Unas

Ba da.
Au avut la Kaufland tzaspe ani pana recent  migdale dulci blansate crude si erau crude.
Si alunele de padure la fel, se gasesc blansate crude.
Desigur ca in general le incalzesc putin ca sa fie mai usor de dezpielitzat, nu mai sunt 100% RAW, dar se gasec asa de aprospe de a fi RAW - inclusiv 99%, incat e un compromis acceptabil. Nu e cazul la lotul vazut in ultima vreme in Auchan care arata prajite rau. Anul trecut erau OK.
Am gasit si in alte parti bune, de la mai multe branduri, si Orlando si altele. Si alevia se gaseau dar mai scumpe si la cantitate mica. Am gasit anul asta la 200 si 250g mai bune decat avea Orlando anul trecut si cu pret mai bun.

Edited by loock, 31 August 2023 - 20:09.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate