Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2
 La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider
 End to end encrypted messenger

BMW E46 320d bari interioare dash...

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect

Dependenta de jocuri.

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

• Grup: Members
Când citești nu poți să controlezi acțiunea și nu primești endorfine care să înlăture oboseala și să te țină prins cu orele chiar daca ești obosit.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

• Grup: Senior Members
Da, poate nu este atat de addictive ca jocurile, dar totusi este.
Citesti, ajungi la un alt nivel de intelegere,  vrei sa citesti mai mult si mai mult, sa stii totul.
Si totul nu il vei stii niciodata.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

View Postcetateanul_Vijai, on 30 august 2023 - 23:38, said:

...nu primești endorfine care să înlăture oboseala și să te țină prins cu orele chiar daca ești obosit...

Poate tu :lol:

View PostCr1spy, on 30 august 2023 - 21:53, said:

Unii da, altii nu. Si bineinteles gresesc cand asuma ca este exclus sa fie vreo problema cu cititul excesiv

Sa imi zici si mie cand se va plange cineva ca o persoana citeste excesiv.
Sa fie clar, eu zic ca exista citit excesiv si poate sa fie o problema dar societatea, in general, nu vede asa lucrurile. Adica e si un pic de ipocrizie la mijloc.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Nu, eu nu cred asta. Din mai multe motive.
La tara cititul este privit f prost, ca fiind timp pierdut sau chiar "tampeste".
Orice persoana din familia celui care citeste non-stop se va plange de asta, la fel cum se plang si de cei care se joaca la calculator. Datorita lipsei de implicare in activitatile zilnice.
Faptul ca la noi aceasta dependenta este rar intalnita, se datoreaza specificului local si specificul acestei dependente in particular.
De ce sa fie ipocrizie, aceeasi intrebare o poti pune in sensul invers al gravitatii: Daca era dependent de droguri/alcool va plangeati tot asa sau mai tare?

E91

E91

Member

View PostGlCA_Contras, on 27 august 2023 - 17:42, said:

"baiatu" e medic chirurg...

e absolut in regula :)
asa se descarca dupa o zi de munca si tot asa se incarca pentru urmatoarea :)

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

View PostCr1spy, on 31 august 2023 - 08:03, said:

Nu, eu nu cred asta. Din mai multe motive.
La tara cititul este privit f prost, ca fiind timp pierdut sau chiar "tampeste".

Nu m-ai inteles, nu ma refeream la situatiile in care activitatile de genul datul cu sapa sunt singurele acceptabile.
Ma refeream la situatia expusa de initiator. Daca omul citea tot atata timp cat joaca acum jocuri, mai exista acest topic?

De ce sa fie ipocrizie, aceeasi intrebare o poti pune in sensul invers al gravitatii: Daca era dependent de droguri/alcool va plangeati tot asa sau mai tare?

Ba este ipocrizie, eu zic de o activitate considerata nobila, intelectuala, iar tu vorbesti despre alcool si droguri care nu au intrat niciodata in categoria asta.

Faptul ca la noi aceasta dependenta este rar intalnita, se datoreaza specificului local si specificul acestei dependente in particular.

De curiozitate, unde este des intalnita?

Hai sa punem altfel problema daca exemplul dat nu este clar: daca facea o activitate fizica in exces (alergat, inot) sau statea la pescuit cu orele, mai exista topicul asta?

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

Daca omul citea tot atata timp cat joaca acum jocuri, mai exista acest topic?

Voi chiar nu intelegeti ca echilibrul e recomandat cam in.. orice? Da.. din citit iti belesti ochii si ajungi la probleme serioase de vedere + faptul ca te izolezi de'a dreptul (asta din exces!). In limitele bunului simt e relativ fine. Ca si joaca.. desi dupa o anumita varsta e cam ciudat sa consumi calorii astfel.

daca facea o activitate fizica in exces (alergat, inot) sau statea la pescuit cu orele, mai exista topicul asta?

De ce trebuie sa existe exces? Daca te focusezi prea mult pe anumita arie pierzi din relatia cu celelalte.. uneori iremediabil (aici incadrez si job-ul). Oricum cred ca e mult misto in initiativa autorului acestui topic (vezi specializarea "victimei") dar asta-i alta.. poveste (e ca si cum as merge la mare intr-un resort de 5***** si le-as spune ca ma ocup eu de facut curat in camera).

Edited by Pieptoasa, 31 August 2023 - 09:13.

E91

E91

Member

de cand o pasiune e exces?
fie ea si jocuri pe PC...
de cand?

nu e "normalitate"?

dar sclavia de zi cu zi 8-17, e ok, e normalitate?!!?

cine zice lucrurile astea?
societatea... aha ... adica turma ... ok Posted Image am inteles

Edited by E91, 31 August 2023 - 09:27.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

View PostAlexEn, on 31 august 2023 - 08:22, said:

Nu m-ai inteles, nu ma refeream la situatiile in care activitatile de genul datul cu sapa sunt singurele acceptabile.
Ma refeream la situatia expusa de initiator. Daca omul citea tot atata timp cat joaca acum jocuri, mai exista acest topic?

Ba este ipocrizie, eu zic de o activitate considerata nobila, intelectuala, iar tu vorbesti despre alcool si droguri care nu au intrat niciodata in categoria asta.

De curiozitate, unde este des intalnita?

Hai sa punem altfel problema daca exemplul dat nu este clar: daca facea o activitate fizica in exces (alergat, inot) sau statea la pescuit cu orele, mai exista topicul asta?
Acum am inteles unde este diferenta. Tu te referi la o activitate consumatoare de timp, iar eu la dependenta.

In etarile occidentale, ca doar nu intr-o tara preponderent agrara.

Edited by Cr1spy, 31 August 2023 - 09:48.

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

Pentru că știinta v-a luat-o înainte și pentru că unii nu fac diferența dintre hobby și dependenta pun mai jos simptomele identificate de medici pentru a defini dependenta:
Existența unei dorințe incontrolabile de a juca jocuri pe calculator;
Stare de irascibilitate dacă persoana respectivă nu se poate juca;
Nevoia accentuată de a se juca pentru a se putea simți bine;
Incapacitatea de a se opri din jucat și incapactatea de a se juca mai puțin;
Apariția sindromului de sevraj odată ce accesul la jocuri este restricționat (apariția iritabilității, agitației, anxietății etc.);
Scăderea interesului pentru activitățile care odată aduceau plăcere;
Schimbarea comportamentului față de ceilalți: tendința de a-i minți cu privire la timpul petrecut jucându-se;
Folosirea jocurilor pe calculator pentru a înlătura stările și emoțiile negative.
Deteriorarea relațiilor cu cei dragi;
Scăderea performanțelor școlare, sau la locul de muncă, și inclusiv pierderea acestuia;
Probleme financiare;
Accentuarea gândurilor și a comportamentelor agresive;
Izolare socială;
Pobleme de sănătate, dureri în corp;
Deteriorarea funcției cognitive;
O capacitate scăzută de autocontrol al impulsurilor;
Apariția simptomelor de ADHD;
Tulburări de anxietate (inclusiv fobii);
Tulburarea de depresie;
Gânduri suicidare;
Sedentarism;
Consumul abuziv de alcool sau alte substanțe;
Probleme cu greutatea: apariția obezității sau a malnutriției;
Probleme cu digestia;
Tulburări ale somnului.
Apariția sindromului privitului la calculator (Computer vision syndrome) este un alt efect nociv al dependenței de calculator și este caracterizată de simptome care vizează sănătatea ochilor. Pentru că ochii sunt supuși unei tensiuni permanente, fiind nevoiți să focuseze imaginile de pe ecran, pot apărea:
Oboseală oculară;
Vedere încețoșată și distorsionată;
Iritație oculară;
Lăcrimare;
Roșeață oculară.

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

View PostE91, on 31 august 2023 - 09:25, said:

de cand o pasiune e exces?
fie ea si jocuri pe PC...
de cand?

nu e "normalitate"?

dar sclavia de zi cu zi 8-17, e ok, e normalitate?!!?

cine zice lucrurile astea?
societatea... aha ... adica turma ... ok Posted Image am inteles

ce-nseamna sa nu iei bacu'.. abtine-te puisor ca ne umpli pe toti.

bettrik

bettrik

Junior Member

Comentează subiectul unii care stau cel puțin 12 ore așteptând tot felul de replici și subiecte pe un forum.

E91

E91

Member

View PostPieptoasa, on 31 august 2023 - 10:01, said:

ce-nseamna sa nu iei bacu'.. abtine-te puisor ca ne umpli pe toti.

asta e tot ce ai putut sa scoti din creierul tau?!
doamne feri ...

gushpi

gushpi

Guru Member

View Postcetateanul_Vijai, on 30 august 2023 - 23:38, said:

Când citești nu poți să controlezi acțiunea și nu primești endorfine care să înlăture oboseala și să te țină prins cu orele chiar daca ești obosit.

io aș zice că și cititul poate fi adictiv!
dacă tot ce te-nconjoară ți se pare anost, oricum mai anost decât acțiunea din cărțile citite, atunci, vrând să eviți realitatea - te arunci în „interiorul” coperților!

bine, asta ERA ATUNCI!
azi avem click-click! dar tot despre evadare este vorba...

și hai să vă dau 2 exemple opuse ale cititului adictiv:
1.1986, august - aveam de returnat o carte a 2-a zi; așa că începui pe la 23:00 să o citesc (că atunci sosisem de la o partidă de canastă)
-după 00:00 apare cutremurul; io eram la etajul 4, așa că am ieșit al-2-lea din bloc (după o vecină care „îngrășa porcu'-n ajun” - avea o restanță - și locuia la et.1 Posted Image )
-dacă era să se dărâme blocul, poate că cititul m-ar fi salvat Posted Image (nu aș fi fost adormit)

2.în perioada liceului (82-86) am devorat mii de cărți; multe din ele împrumutate
-astfel că ajungeam de la liceu pe la 14:30, intram pe WC cu cartea-n brațe și mă scotea maică-mea când sosea la 16:30 de la servici
-așa că ani mai târziu m-am trezit cu niște hemoroizi de toată frumusețea...

io zic că am trecut prin ambele situații: citit excesiv/jucat excesiv
acum sunt convins că cititul de beletristică va dispărea-n neant
n-ai cum să faci o pagină de carte să fie mai atractivă decât un ecran pe care rulează imagini colorate, însoțite de sonor frumos...
n-ai cum! Posted Image

PS: am o bibliotecă de câteva sute de cărți, dar și câteva zeci bune de CD-uri cu diverse jocuri din 1992 încoace;
ocupă inutil - ambele - spațiu prin casă...
cărțile le voi dona
CD-urile-s bune de ars...

Edited by gushpi, 31 August 2023 - 11:48.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Cr1spy, on 31 august 2023 - 09:47, said:

Acum am inteles unde este diferenta. Tu te referi la o activitate consumatoare de timp, iar eu la dependenta.

Dependenta nu inseamna si consum de timp?
Daca faci aceeasi activitate (recreationala, nu ma refer la job) iar si iar si iar, pentru perioada lungi de timp, nu inseamna ca esti dependent? De ce se revolta lumea ca Ionel se joaca 7-8h pe zi dar daca citeste 7-8h pe zi este laudat? Asta intreb.

Cr1spy, on 31 august 2023 - 09:47, said:

In etarile occidentale, ca doar nu intr-o tara preponderent agrara.

Ai vreo statistica sau vreun studiu? Intreb de curiozitate.

gushpi

gushpi

Guru Member

AlexEn, on 31 august 2023 - 12:52, said:

De ce se revolta lumea ca Ionel se joaca 7-8h pe zi dar daca citeste 7-8h pe zi este laudat? Asta intreb.

pt că încă avem printre noi persoane care consideră că cititul ne face dumnezei, iar joaca panarame!
mama, tata au citit... mult
dar tot macaragiu și lăcătuș au ieșit la pensie
ea tot macrameuri, el tot pescar

e greu să faci trecerea dintr-o epocă-ntr-alta!

Pieptoasa

Pieptoasa

38G

De ce se revolta lumea ca Ionel se joaca 7-8h pe zi dar daca citeste 7-8h pe zi este laudat? Asta intreb.
Dar de ce exista highlight doar pe extremitati? Nu o fi si d-aia care le fac pe ambele ? Citesc.. se joaca.. se scarpina in nas si iau bacul cu 7 sau 8 (nu 10!) ? Pragul normalitatii cam aici se afla.

pt că încă avem printre noi persoane care consideră că cititul ne face dumnezei, iar joaca panarame!
E modul tau de a analiza situatia pana la urma.. cred ca depinde pana la urma cat de mult reusesti sa calci pe piciorul normalitatii descrise succint mai sus.

De ce se revolta lumea ca Ionel se joaca 7-8h pe zi dar daca citeste 7-8h pe zi este laudat?
Probabil pt. ca de pe urma gaming-ului nu te alegi cu nimic util.. dar nimic!

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Pieptoasa, on 31 august 2023 - 15:11, said:

Dar de ce exista highlight doar pe extremitati?

Fiindca topicul este despre extreme.

Pieptoasa, on 31 august 2023 - 15:11, said:

Probabil pt. ca de pe urma gaming-ului nu te alegi cu nimic util.. dar nimic!

Si de pe urma cititului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate