Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Am nevoie de pareri..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

BGMrin

BGMrin

New Member

• Grup: Junior Members
Salut!

Long story short, imi place mult sa cant (muzica populara in general) dar nu am cantat in fata altor oameni de cand eram in scoala generala. Am 28 de ani acum. Am facut niste lectii de acordeon in mai si iunie. Din pacate momentan am laut o pauza de la ele si invat singur, din cauze de buget - erau al naibii de scumpe - dar sper sa le reiau in cateva luni. Pun aici ceva ce am cantat cu vocea cu putin acompaniament la acordeon, pentru ca am nevoie de o calibrare.. sunt absolut praf sau sunt cat de cat ok? As canta in fata rudelor sau prietenilor, dar mi-e frica sa nu fiu dezastru.. Mie mi se pare ca e cat de cat ok..

Orice recomandari sunt binevenite.

Merci mult!

Video

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

• Grup: Members
Vocea un pic anemica, sedata, ar fi sunat bine mai cu viata putin, cred. Iar acordeonul suna cam sacadat, robotic, un pic stangaci. Dar, per total, mie imi place, in niciun caz nu te faci de ras. E ciudat cum ti-e rusine sa canti in fata rudelor si prietenilor si pui video cu tine in clar pe un forum unde poate intra oricine, te pot gasi vecini, colegi de la job etc.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

• Grup: Senior Members
La rude și prieteni merge, mai ales dacă-i îmbibi în alcool. Îi și triezi cu ocazia asta dacă strâmbă din nas. Oricum, dacă voi face vreodată nuntă nu te invit.

Edited by caiuscorneliu, 14 August 2023 - 22:36.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Pentru rude ești bun, dar să începi să cînți după ce au gustat ceva  🍻🥂🍷

Nu ești varză total, cu vocea, nu urci și nu cobori anapoda, necontrolat.

Totuși, mai ai de exersat, cu vocea.

Mai ai de exersat și în relația voce/instrument, ca să dezvolți abilitățile cognitive, sincronizarea gură/instrument.

Exersează, exersează și iar exersează.

pavelescu

pavelescu

Active Member

Cred ca trebuie alt ritm la acordeon, care sa mearga mai bine cu vocea.
Pari stresat Posted Image
Ai considerat sa faci lectii si ptr voce?

Anyway, succes!

BGMrin

BGMrin

New Member

Multumesc tuturor pentru comentarii, chiar ma ajuta mult :) Zi frumoasa

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

În primul rând, felicitări pentru inițiativă, românii au nevoie de cântăreți în prezent. Ai ureche muzicală, asta e tot ce contează, restul sunt detalii minore care se rezolvă odată cu experiența.

În al doilea rând, învață să respiri atunci când cânți. În momentele de pauză vocală inspiră adânc de parcă ai fi ieșit la suprafaâă din apă și ai rămas fără oxigen. Umflă ”cimpoiul” cât mai mult.
Trebuie să conștientizezi în gând cum ți se mișcă diafragma (situată între abdomen și cutia toracică), în sus sau în jos, în felul ăsta porționezi mai bine rezerva de aer rămasă în plămâmi, în funcție de pasajele muzicale.

Ar fi de preferat înregistrarea separată a vocii și a instrumentului cu microfoane diferite, ca apoi să reglezi intensitatea fiecăruia, să le mixezi împreună. În felul ăsta ai un control asupra intensității sonore a acompaniamentului. Oricum, vocea trebuie să fie mult mai puternică în înregistrarea făcută de tine.

Dacă ai avea un coleg sau colegă care să cânte la acordeon în locul tău, cu siguranță că interpretarea ar fi fost mult mai bună, că tu te concentrezi și la voce și la instrument. E bine!

Bravo!

BGMrin

BGMrin

New Member

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 15 august 2023 - 08:45, said:

În primul rând, felicitări pentru inițiativă, românii au nevoie de cântăreți în prezent. Ai ureche muzicală, asta e tot ce contează, restul sunt detalii minore care se rezolvă odată cu experiența.

În al doilea rând, învață să respiri atunci când cânți. În momentele de pauză vocală inspiră adânc de parcă ai fi ieșit la suprafaâă din apă și ai rămas fără oxigen. Umflă ”cimpoiul” cât mai mult.
Trebuie să conștientizezi în gând cum ți se mișcă diafragma (situată între abdomen și cutia toracică), în sus sau în jos, în felul ăsta porționezi mai bine rezerva de aer rămasă în plămâmi, în funcție de pasajele muzicale.

Ar fi de preferat înregistrarea separată a vocii și a instrumentului cu microfoane diferite, ca apoi să reglezi intensitatea fiecăruia, să le mixezi împreună. În felul ăsta ai un control asupra intensității sonore a acompaniamentului. Oricum, vocea trebuie să fie mult mai puternică în înregistrarea făcută de tine.

Dacă ai avea un coleg sau colegă care să cânte la acordeon în locul tău, cu siguranță că interpretarea ar fi fost mult mai bună, că tu te concentrezi și la voce și la instrument. E bine!

Bravo!

Super multumesc pentru sfaturi.

Bahuru

Bahuru

Member

La muzica e la fel ca la sport. Daca nu exersezi continuu, se cunoaste. Asta se intampla chiar si la profesionisti.

gushpi

gushpi

cârcotaș

câh...
zic așa, din cauza melodiei alese...
poți pune un video cu o altă melodie?

Userul_80

Userul_80

Member

Nu te descuraja , esti incepator , te poti pefectiona.
Vocea mai tare , mai cu viata , nu ai nimic de pierdut .

EMPP

EMPP

Guru Member

da la acordeon știi să cânți?mâna dreaptă se ține în buzunar

mergi la o școală populară de artă sau la casa armatei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate