Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Cu drona în Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

p3tqw

p3tqw

Active Member

• Grup: Members
Salutare! Dețin drona aceasta și astăzi am zborul spre insula Creta. Ce știți, este permis a o transporta în bagajul de mână pe perioada zborului? Compania cu care zbor este HiSky. Să o las în bagajul de cală mă cam tem (din ce am auzit, se cam fură de acoloPosted Image ). Drona este înregistrată în România la Autoritatea Aeronautică Civilă Romană. Trebuie înregistrată și în Grecia?

abac

abac

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu te verifica nici dracu de drona in bagaje, in schimb scanerele sunt setate sa detecteze baterii lithiu in bagajele de cala si e posibil sa ti le dea la o parte (bagajul cu totul).

Asa ca pune drona unde ai tu chef, nu conteaza, insa bateriile le iei cu tine in cabina. De fapt este obligatoriu lucrul asta.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

In privinta regulilor din Grecia, cel mai bine iei legatura cu ei direct: http://www.hcaa.gr/en/contactus/ sau https://dagr.hasp.go... Regulation.pdf

Poti sa o iei ca bagaj de mana.

Am fost in Grecia acum cativa ani cu niste prieteni, am avut si o drona si nu am avut nici un fel de problema. Ca peste tot, bunul simt primeaza. Grecii sunt destul de relaxati si, atat timp cat nu deranjezi pe nimeni sau nu te gandesti sa ridici drona in vreun port, oras mare sau vreun loc aglomerat, nu o sa aiba nimeni nimic cu tine.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

View Postp3tqw, on 14 august 2023 - 11:40, said:

Drona este înregistrată în România la Autoritatea Aeronautică Civilă Romană.
Trebuia înregistrata? Cântareste >250g?

abac

abac

Guru Member

Dronele nu se mai inregistreaza de ani buni. Pilotul in schimb trebuie sa aiba certificat A1/2/3 functie de clasa dronei, si drona trebuie sa apartina unui operator (fie pilotul sau o alta entitate). Deci obligatoriu numar de operator lipit pe drona. Acelasi numar de operator se lipeste pe toate dronele din posesie.

Asta e prin regulament EASA, adica valabil in tot spatiul comunitar european.

Edited by abac, 14 August 2023 - 12:17.

p3tqw

p3tqw

Active Member

View PostVictor5, on 14 august 2023 - 12:08, said:

Trebuia înregistrata? Cântareste >250g?
Da, ai aici un ghid. Dacă pilotezi una peste 250 grame ai nevoie și de atestat, care se obține în urma promovării unor teste teoretice online.

Edit: m-am exprimat prost spunând înregistrare. Colegul abac a explicat f bine cum stă treaba.

Edited by p3tqw, 14 August 2023 - 12:21.

tigerheart

tigerheart

Savage Member

Attached File  screenshot_4.jpg   214.1K   79 downloads
Ai grija in zonele marcate pe harta, o gasesti si pe https://fly-safe.dji...[object Object]

Victor5

Victor5

@p3tqw, chiar ar fi pacat sa nu-ti iei drona cu tine, pentru filmari de concediu, din aer.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Drona nu conteaza. Important sa ai bateriile in bagajul de mana.

stoshiba

stoshiba

Active Member

Bateriile le iei in bagajul de mana.

p3tqw

p3tqw

Active Member

Mulțumesc pentru răspunsuri! Am luat și examenul pentru certificatul A1/A3. O să le trimit acum formularul completat celor de la HCAA. Vă anunț cu ce rezolv. Din ce am citit azi, fiecare zbor trebuie anunțat dar cele hobby ale turiștilor, de până în 50 metri ar fi permise.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

View Postp3tqw, on 14 august 2023 - 12:19, said:

Da, ai aici un ghid. Dacă pilotezi una peste 250 grame ai nevoie și de atestat, care se obține în urma promovării unor teste teoretice online.

Edit: m-am exprimat prost spunând înregistrare. Colegul abac a explicat f bine cum stă treaba.
Colegu abac spune ca trebuie atestat/certificat si la drone jucarie....

View Postabac, on 14 august 2023 - 12:15, said:

Dronele nu se mai inregistreaza de ani buni. Pilotul in schimb trebuie sa aiba certificat A1/2/3 functie de clasa dronei, si drona trebuie sa apartina unui operator (fie pilotul sau o alta entitate). Deci obligatoriu numar de operator lipit pe drona. Acelasi numar de operator se lipeste pe toate dronele din posesie.

Asta e prin regulament EASA, adica valabil in tot spatiul comunitar european.

Edited by GlCA_Contras, 14 August 2023 - 17:51.

Victor5

Victor5

"pentru orice tip de dronă care nu este o replică (jucărie) și care este dotată cu o cameră de tip foto, video, foto/video, cu sau fără microfon"
Probabil prin "replica (jucarie)" se întelege ceva din lemn masiv sau plastic, dar care nu zboara (cum erau telefoanele mobile de jucarie pentru copii)
Sigur înregistrarea în Ro e valabila în toata UE, deci trebuie lipt pe drona numarul de înregistrare (daca o pierzi ti-o trimit acasa :) )
Si daca suntem obligati sa luam bateriile cu LI în bagajul de cabina e pentru siguranta noastra inclusiv!

FZRB

FZRB

Member

Fiind drona sub 250, dute si zboara linistit unde si cat de departe ai tu chef si te tine semnalul, in afara de zone militare si aeroporturi, nu-ti mai bate atata capul cu formulare sau anuntat ori mai stiu eu ce! Eu merg cu drona de ani de zile in Grecia si e superb! Ai grija doar sa nu o pierzi, in rest chill si have fun :)

Edited by FZRB, 15 August 2023 - 23:27.

p3tqw

p3tqw

Active Member

Am revinit cu răspunsul lor la cerere. Am trimis luni pe la 17 si mi-au răspuns miercuri la 10. Oricum, am pilotat ieri la risc, fără nici o aprobare, și nu m-a întrebat nimeni de nimic. Au ieșit niște cadre superbe Posted Image

Attached Files

• Attached File  1.jpg   133.81K   32 downloads
  • Attached File  2.jpg   270.32K   33 downloads
  • Attached File  3.jpg   165.39K   30 downloads
  • Attached File  4.jpg   190K   25 downloads
  • Attached File  5.jpg   132.16K   26 downloads

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Deci drona sub 250 gr. nu are nevoie de atestat sau certificat sau adeverinta sau acreditare sau aprobare sau alte rahaturi uslamiste...

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

Dacă bateriile însumate nu depășesc 99 Wh (33600 mah) poți sa o duci pe avion. Dacă depășesc dar ai mai multe lasă acasă una sau da la altcineva sa o care, nu o pune la tine în bagaj.
Referitor la legi habar nu am. Eu zic și sa fie Nord Korea tot poți zbura cu ea. Dacă nu te vede nimeni...
Sau mergi pe o plaja putin populata sau pe nu stir ce deal si stai departe (macar 100 m) de cel mai apropiat om nu cred ca o sa ai probleme.
Dacă vrei sa zbori peste Acropole... alta poveste

Edited by AztecWarrior, 16 August 2023 - 19:08.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate