Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Parcare in fata portii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

titoo

titoo

Senior Member

• Grup: Senior Members

cristobob, on 12 august 2023 - 06:46, said:

Eu am trimis, pe mail, la politie (nu locala), poze cu mașini parcate în intersecție. Am primit răspuns ca vinovații au fost sancționați.  C-o fi asa sau nu, pe bune, nu știu. Doar ca, o perioada, nu a mai parcat nimeni pe acolo.
Pai tu ai trimis poze si un echipaj s-a deplasat la fata locului si i-a sanctionat, nu au fost sanctionati din birou, conform pozelor trimise de tine.

jm2010, on 12 august 2023 - 08:53, said:

Fa cum am facut si eu (doar o data s-a intamplat, parcarea pe calea de acces in curte este o exceptie nu o regula) ca nu am putut intra in curte cu masina (intotdeauna o parchez in curte, nu o las la strada decat daca intru 2-3 minute, altfel intru in curte cu masina). Am parcat lipit de bara lui si i-am transmis apoi (cand a venit la masina dupa cateva ore) ca eu maine am treaba sa plec, ne vedem atunci. Nu a putut chema politia asa ca a cam trebuit sa astepte pana a doua zi.
Nici nu a facut ceva masinii mele, am trei camere la strada care inregistreaza non-stop.
Ai 2 masini si ai pus una in fata si una in spate, altfel nu vad cum ii era imposibil aluia sa iasa ?!

Leo2006, on 11 august 2023 - 20:22, said:

Primul lucu e sa-l averizezi ca blocheaza accesul. Al doilea lucru, faci poze si continui sa-l avertizezi, al treilea lucru anunti politia locala.
Primul lucru anunti politia locala si atat, altfel iesi la pensie.

DannyHuwe, on 11 august 2023 - 21:31, said:

nu faci nimic,chemi Politia, suni la 112 sau la Sectia de politie locala de care apartii.
Da, suna la 112 si sa vezi ce amenda vei plati.

Edited by althea, 12 August 2023 - 19:27.

jm2010

jm2010

Senior Member

titoo, on 12 august 2023 - 09:21, said:

Ai 2 masini si ai pus una in fata si una in spate, altfel nu vad cum ii era imposibil aluia sa iasa ?!
Am mai multe dar, in cazul acela particular, el parcase aproape de cineva care parcase in fata casei (dar nu bloca intrarea in curte, pe mine nu ma deranjeaza daca parcheaza cineva in fata atata timp cat pot intra sau iesi din curte) si eu am parcat lipit in spatele lui. Nu avea cum iesi.

blogeranonim

blogeranonim

Member

• Grup: Members
In legatura cu subiectul, soluția este sa faci o plângere la politia locala, dar asta in cazul in care se întâmpla frecvent, nu daca s-a întâmplat odată la 3 luni.

Edited by althea, 12 August 2023 - 19:28.

asffga

asffga

Member

N-ai ce sa faci.
Nu sta nici un politist sa vizioneze clipurile tale, ca nu e in atributiunile lui asta.
Iar legea e destul de clara, sanctiunile se aplica atunci cand sunt constatate de un politist cu propriile simturi si/sau cu aparatele omologate din dotare. Ar fi si aberant sa aplice sanctiuni pe alte criterii, si asa legea e destul de laxa si permite abuzuri ale politistilor in functie de orgoliul personal, iti dai seama ce ar fi daca orice gigel cu telefon ar avea drept sa emita PV?
Ar trebui sa fie construite zeci de judecatorii si angajati zeci de mii de oameni in magistratura.

DanyHiker, on 11 august 2023 - 21:20, said:

Lipesti un afis pe poarta
Dupa care vine la el politia, acele anunturi fiind contrare legii.
A avut si cineva la vreo cateva strazi distanta un anunt asemanator si a facut greseala sa faca pe cocosul cu cineva ce parcase acolo, iar cel ce parcare a urmat calea legala si in 2 zile cocosul si-a dat jos de pe gard anuntul si PV cadou.

jm2010

jm2010

Senior Member

asffga, on 12 august 2023 - 12:04, said:

N-ai ce sa faci.
Nu sta nici un politist sa vizioneze clipurile tale, ca nu e in atributiunile lui asta.
Iar legea e destul de clara, sanctiunile se aplica atunci cand sunt constatate de un politist cu propriile simturi si/sau cu aparatele omologate din dotare. Ar fi si aberant sa aplice sanctiuni pe alte criterii, si asa legea e destul de laxa si permite abuzuri ale politistilor in functie de orgoliul personal, iti dai seama ce ar fi daca orice gigel cu telefon ar avea drept sa emita PV?
Ar trebui sa fie construite zeci de judecatorii si angajati zeci de mii de oameni in magistratura.

Dupa care vine la el politia, acele anunturi fiind contrare legii.
A avut si cineva la vreo cateva strazi distanta un anunt asemanator si a facut greseala sa faca pe cocosul cu cineva ce parcase acolo, iar cel ce parcare a urmat calea legala si in 2 zile cocosul si-a dat jos de pe gard anuntul si PV cadou.
Din contra, este foarte stricta. Ar trebui sa se accepte ca proba orice dispozitiv de inregistrare, omologarea este o tampenie in ziua de azi pentru aparate de inregistrare. S-ar rezolva multe probleme in trafic (spre exemplu).

Edited by jm2010, 12 August 2023 - 12:08.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Si cum stabilești in mod exact data la care au fost filmate astfel încât să vezi dacă nu cumva a trecut termenul de prescripție.

jm2010

jm2010

Senior Member

Valy_User, on 12 august 2023 - 12:14, said:

Si cum stabilești in mod exact data la care au fost filmate astfel încât să vezi dacă nu cumva a trecut termenul de prescripție.
Prescriptia, alta tampenie.
Sunt destule solutii sa verifici asta daca este cazul.
Din pacate, legislatia la noi este atata de tampita ca nici camerele alea din oras nu se pot folosi pentru a proba infractiunile daca nu este un politist care sa se uite in acel moment pe ele.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

jm2010, on 12 august 2023 - 12:21, said:

Din pacate, legislatia la noi este atata de tampita ca nici camerele alea din oras nu se pot folosi pentru a proba infractiunile daca nu este un politist care sa se uite in acel moment pe ele.
Nu mai vorbi aiurea, ca nu e așa. Pot fi aduse ca probe si in civil si in penal.

asffga

asffga

Member

Valy_User, on 12 august 2023 - 12:14, said:

Nu incepe sa pui intrebari logice si firesti ca le deranjezi narativa frustrarii.

TheShen

TheShen

Active Member

View Postjm2010, on 12 august 2023 - 12:21, said:

Prescriptia, alta tampenie.
Sunt destule solutii sa verifici asta daca este cazul.

Spune o soluție. Faci dosar și o expertiză tehnică pentru fiecare parcare neregulamentară?

Singura soluție este ca orice polițist, local sau național să poată aplica amenda în mod electronic cu fotografie + pv emis instant pe nr de inmatriculare al autoturismului, iar apoi amenda sa ii fie acordată proprietarului.

Trebuie să vezi cum e în Elveția și în alte țări civilizate sistemul ăsta.

florinellll

florinellll

Senior Member

TheShen, on 12 august 2023 - 14:12, said:

Spune o soluție. Faci dosar și o expertiză tehnică pentru fiecare parcare neregulamentară?

Singura soluție este ca orice polițist, local sau național să poată aplica amenda în mod electronic cu fotografie + pv emis instant pe nr de inmatriculare al autoturismului, iar apoi amenda sa ii fie acordată proprietarului.

Nu face fata bugetul tarii,vor primi amenzi si proprietarii care" isi"parcheaza in fata portii?Posted Image

Edited by florinellll, 13 August 2023 - 08:26.

asffga

asffga

Member

Aia ar trebui sa fie primii care primesc amenzi pentru parcat in fata portii.
Daca ti-ai facut poarta si nu o folosesti, amenda.
Majoritatea si-au facut poarta doar ca sa fenteze legea si sa isi "rezerve" un loc de parcare gratuit pe domeniul public.

titoo

titoo

Senior Member

TheShen, on 12 august 2023 - 14:12, said:

Si in Romania e la fel, ca nu prea se osteneste politia sa dea astfel de amenzi e alta poveste. Dar atat cei de la rutiera cat si politia locala constata fapta, fac o poza masinii respective si emit un PV .

asffga, on 13 august 2023 - 11:24, said:

Aia ar trebui sa fie primii care primesc amenzi pentru parcat in fata portii.
Daca ti-ai facut poarta si nu o folosesti, amenda.
Majoritatea si-au facut poarta doar ca sa fenteze legea si sa isi "rezerve" un loc de parcare gratuit pe domeniul public.
Si zici ca daca imi parchez masina in fata propriei porti trebuie sa fiu amendat ? Ce lege fentez daca parchez in fata propriei locuinte sau chiar in fata caselor vecinilor, cu conditia sa nu le blochez accesul ?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

In țările mai civilizate nu ai voie să le lași noaptea pe stradă.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Vorbești să te afli-n treabă. Nu are toată lumea garaj nici în țările de care zici.

jm2010

jm2010

Senior Member

FreeThinker, on 13 august 2023 - 12:35, said:

Vorbești să te afli-n treabă. Nu are toată lumea garaj nici în țările de care zici.
Nu trebuie sa ai garaj ca sa bagi masina in curte.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

jm2010, on 14 august 2023 - 07:26, said:

Nu trebuie sa ai garaj ca sa bagi masina in curte.

Nici curte nu are toată lumea...   Posted Image    De exemplu cei de la bloc.

Eu chiar am fost în câteva țări din alea civilizate și am văzut destule mașini parcate pe stradă. E suficient să parchezi acolo unde nu e interzis.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Proprietarul care parcheaza in fata propriei curti nu blocheaza accesul, ci il protejeaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate