Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...

Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.
 Conducta DN 800 pe teren construi...

placa video buna pentru redare ca...

in cat timp se activeaza un abona...

Dilema dupa facultate
 Reciclare metale - merita?

Renault Arkana sh sau Sang Yong K...

La multi ani @ceanu1980!

La multi ani @KiloW!
 ChatGPT - Certificat de rezidenta...

Page numbers in Google Docs, dar ...

Prenadez dubios

WhatsApp pe cartela din routerul ...

Atenuare semnal LNB cu spliter

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

ambra1

ambra1

Member

• Grup: Members
Va salut
Am un LNB Twin ( 2 iesiri ) pe care ( amandoua ) le folosec pentru un Receiver HD PVR.
Intrebarea mea este daca pun un spliter pe unul din cablurile care vin de la LNB si alimentez un Receiver HD simplu, se va inrautatii semnalul vizibil la amandoua receiverele? Mentionez ca este o solutie temporara pentru o luna . Este mai recomandat cumpararea unui LNB quad? Merita investitia? Spliter am

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Splitter sau switch ?
Ca daca pui splitter alimentarea si comanda LNB-ului e facuta de la un singur receptor- cel conectat pe power pass-through...

badmania98

badmania98

Nenea

• Grup: Senior Members
Și mai contează și ce vezi în combinația asta.

ambra1

ambra1

Member

Pai ideia este ca merg in vacanta in Grecia 3 saptamani, si de fiecare data iau cu mine receiverul PVR si si antena si vad programele romanesti la care sunt abonat. Utilizez 2 cabluri ( receiverul are 2 module de receptie) LNB-ul este cu 2 iesiri. Anul asta vine si un prieten cu familia si vrea sa-si ia cu el receiverul propriu care e HD simplu. Cum pot sa-i dau semnal? pentru ca cele doua iesiri ale LNB-ului sunt conectate la receiverul meu. De aia ma gandeam la un spliter pe unul din cabluri sau mai bine sa-i ndau semnal de la iesirea receiverului meu de la borna "Loop" ?

Edited by ambra1, 07 August 2023 - 16:17.

badmania98

badmania98

Nenea

Eu zic să-i dai de la una din ieșirele din LNB. Cealaltă o folosești tu (mergi pe un singur tuner). Bănuiesc că el vrea să se uite la alte programe decât tine. Pe viitor, dacă crezi că mai ajungi în asfel de situații, cumpără un LNB cu 4 sau 8 ieșiri și gata. Nu e scump.

În situația expusă de tine: Receptorul aflat în loop (al lui) va vedea programele de pe H sau V,  în funcție de programul care se află pe receptorul principal/al tău ( ori e pe H, ori pe V).

Dacă greșesc, vă rog să mă corectați.

Edited by badmania98, 07 August 2023 - 16:33.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

Prietenul e abonat la acelasi furnizor ca si tine? Caci altfel riscati sa avati nevoie de sateliti diferiti (exceptie DIGI si Focusat)

ambra1

ambra1

Member

Victor5, on 07 august 2023 - 16:32, said:

Prietenul e abonat la acelasi furnizor ca si tine? Caci altfel riscati sa avati nevoie de sateliti diferiti (exceptie DIGI si Focusat)
Da, este tot pe Helas, dar pot sa iau cu mine unul din receiverele mele ( am 4 pe 4 TV-uri)

badmania98, on 07 august 2023 - 16:25, said:

Eu zic să-i dai de la una din ieșirele din LNB. Cealaltă o folosești tu (mergi pe un singur tuner). Bănuiesc că el vrea să se uite la alte programe decât tine. Pe viitor, dacă crezi că mai ajungi în asfel de situații, cumpără un LNB cu 4 sau 8 ieșiri și gata. Nu e scump.

În situația expusă de tine: Receptorul aflat în loop (al lui) va vedea programele de pe H sau V,  în funcție de programul care se află pe receptorul principal/al tău ( ori e pe H, ori pe V).

Dacă greșesc, vă rog să mă corectați.

Ideia este tocmai aceia ca daca merg pe un singur cablu, nu vad decat din 2 in doua canale . De aia am nevoie de 2 cabluri. Am incercat la mine un cablu si loop dar e la fel.

Am vazut LNB quad cu zgomot 0,1 la 70 lei eMag . O sa-l pun sa-l cumpere daca vrea programe romanesti ....Posted Image Posted Image

Turcalet

Turcalet

Member

Distanta cablului e mai important decat splitting ca factor. Am avut un receiver aproape de antena si unul in jur de 7 meteri distanta. Cel de sapte metri primea 74% si cel aproape 95%.

ambra1

ambra1

Member

Turcalet, on 07 august 2023 - 19:25, said:

Distanta cablului e mai important decat splitting ca factor. Am avut un receiver aproape de antena si unul in jur de 7 meteri distanta. Cel de sapte metri primea 74% si cel aproape 95%.

Depinde mult de calitatea cablului. Eu am acasa 3 antene si 4 receivere. Distantele sunt 2 la 25m si una la 7 m
Toate au taria semnalului la 90..95 si calitatea la 90.
O antena parabolica 1,6m cu LNB flansa Twin - 2 cabluri 25m la receiver PVR
O antena offset 70cm , LNB Quad, 3 cabluri 25m ( doua la un PVR si unul la un HD)
O antena offset 70cm - LNB twin cu un cablu 7 m la un receiver HD.

ambra1

ambra1

Member

Uite aici pozele
asta e parabolica cu 2 cabluri

asta este offsetul cu un cablu de 7m

Asta e offsetul cu 3 cabluri 25m

ambra1

ambra1

Member

Nu am putut incarca pozele... photobucket nu mai este gratis si direct nu m-a lasat situl Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate