Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic

Definitie activitate continua

RC09 pentru camera A500s
 Dren de fosa langa casa?

Panko lung

plata la persoana juridica pentru...

Infiintare asociatie sprijin copi...
 Recomandare pompa submersibila

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...
 Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China

Boala pomi, sau insecte?

Adeverinta/certificat vechime in munca - taxa fara factura fiscala, e corect?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

utzy

utzy

Junior Member

• Grup: Members
Va salut.

Fiind angajat in perioada 1988-1992 la o Intreprindere din Romania, mi s-a eliberat Cartea de Munca la data incetarii contractului.
Acum cca 2 luni am solicitat, prin email, societatii comerciale ce detine actualmente Arhiva vechii Intreprinderi, eliberatea documenteleor necesare ce-mi atesta vechimea in munca, salarizarea, venituri, sporuri, etc.
Am fost sunat sa mi se confirme ca imi pot trimite plicul cu documentele solicitate prin curier, plata la ramburs fiind de cca 400 lei.
Am avut surpriza la ridicarea plicului de la curierat sa constat ca documentele au fost expediate de catre o persoana fizica, deci nu de catrea societatea comerciala in cazua (cea care a eliberat documentele cu antet), in plic nefiind prezenta Factura Fiscala pentru contravaloarea serviciilor prestate, suma fiindu-mi comunicata doar telefonic cu o zi inainte de expediere, deci neregasindu-se nici in email sau alt format electronic.

Intrebarile mele sunt -
      1. Societatea comerciala respectiva nu era obligata sa elibereze factura fiscala pentru suma incasata si platita prin ramburs de catre mine, atat ca Raspuns la email, deci format electronic, cat si in format fizic prezenta alaturi de documentele livrate in acelasi plic?
      2. Carei Reglementari Legale sunt obligati sa faca acest demers? Nici pe site-ul lor nu sunt specificate Tarifele ce le solicita.

Am pastrat Chitantele de la Curierat, implicit email-urile trimise catre ei.
Multumesc anticipat!

Edited by utzy, 02 August 2023 - 12:34.

EMPP

EMPP

Guru Member

• Grup: Senior Members
dacă decontai îți dădea factură la acea chitanță fiscală așa ai primit doar chitanța ca pe un bon de casă

probabil firma la care ai lucrat s-a desființat iar arhiva o ține cineva ,,pe bani,,

adisz

adisz

Targu Mures

Poate ca arhiva acelei societati comerciale este detinuta de o persoana privata.
Reglementari legale zici?Eliberarea unui document este obligatorie, dar modalitatea ramane la latitudinea celui care elibereaza documentul. La fel ca si la vraciul de familie, Vrei adeverinta ca esti sanatos, scoti banu' Vrei sa te programezi la vizita, scoti banu'. Asa si aici.
Dar daca ai cartea de munca in mana, de ce ai mai solicitat aceste documente? In cartea de munca sunt trecute ezact aceste lucruri.

Edited by adisz, 02 August 2023 - 13:04.

utzy

utzy

Junior Member

EMPP, on 02 august 2023 - 12:49, said:

dacă decontai îți dădea factură la acea chitanță fiscală așa ai primit doar chitanța ca pe un bon de casă

probabil firma la care ai lucrat s-a desființat iar arhiva o ține cineva ,,pe bani,,

adisz, on 02 august 2023 - 12:51, said:

Poate ca arhiva acelei societati comerciale este detinuta de o persoana privata.
Reglementari legale zici?Eliberarea unui document este obligatorie, dar modalitatea ramane la latitudinea celui care elibereaza documentul. La fel ca si la vraciul de familie, Vrei adeverinta ca esti sanatos, scoti banu' Vrei sa te programezi la vizita, scoti banu'. Asa si aici.
Dar daca ai cartea de munca in mana, de ce ai mai solicitat aceste documente? In cartea de munca sunt trecute ezact aceste lucruri.

Societatea comerciala este un S.R.L.
Solicitarea s-a facut prin Email la care am atasat Cererea tip si copiile dupa documentele cerute de ei.
Nu decontez, nu mi s-a eliberat nici Chitanta pentru suma achitata si solicitata de ei. Deci pentru incasarea acestei sume nu trebuia eliberata macar Chitanta?

Edited by utzy, 02 August 2023 - 12:59.

modoran

modoran

Senior Member

Chitanța e eliberată de firma de curierat, ei trebuiau să emită totuși factura. Chiar și pe persoană juridică tot așa se face, chitanța e de la firma de curierat.

Poate ai factura electronică, ți-o dau pe mail daca vrei

adisz

adisz

Targu Mures

De ce nu soliciti aceea chitanta direct de la srl-ul respectiv.
Daca nu vor s-o elibereze, exista protectia consumatorilor.
Totusi te rog sa-mi raspunzi la intrebare

utzy

utzy

Junior Member

adisz, on 02 august 2023 - 13:04, said:

De ce nu soliciti aceea chitanta direct de la srl-ul respectiv.
Daca nu vor s-o elibereze, exista protectia consumatorilor.
Totusi te rog sa-mi raspunzi la intrebare

Bineinteles ca o sa le solicit sa-mi trimita in format electronic, pe email.
Dilema mea era daca pentru procesarea acestor documente si la solicitarea sumei respective sunt obligati sa elibereze factura sau chitanta, pentru ca oricum ar fi mi se pare o suma destul de frumisica si as fi si mai curios daca e Legal sa o perceapa. Nu mi s-a comunicat suma decat dupa expedierea coletului, neprecizand si neexistand niciun fel de sistem de Tarifare nici pe site-ul lor ( ''o sa vedem la sfarsit'', ''o sa se regaseasca in taxa de Ramburs'', etc, fara a preciza ceva concret)

Edited by utzy, 02 August 2023 - 13:15.

Caralumba

Caralumba

Member

In cartea de munca, pentru acea perioada, nu exista notatii privind : sporul de noapte, sporul pentru sambete si duminici, sporul pentru sarbatori legale si religioase, primele, orele suplimentare si or mai fi si altele.
De cand nu mai se foloseste carte de munca in format fizic, toate cele de mai sus se regasesc in totalul veniturilor din fiecare luna, pe vremea aia, nu.

Edited by Caralumba, 02 August 2023 - 13:15.

utzy

utzy

Junior Member

modoran, on 02 august 2023 - 13:03, said:

Chitanța e eliberată de firma de curierat, ei trebuiau să emită totuși factura. Chiar și pe persoană juridică tot așa se face, chitanța e de la firma de curierat.

Poate ai factura electronică, ți-o dau pe mail daca vrei

Am chitanta pentru Ramburs, de la curier, dar doar pentru taxa de drum respetiv 51 lei. Mai este o chitanta tot de la curierat pentru suma rambursata si este emisa pe persoana fizica, pe numele unuia din angajatii acelui S.R.L., a arhivarului ce semneaza si unele dintre Adeverinte, deci nu s-a expediat de pe firma respectiva.
Deci de aici si dilema solicitarii sumei in cauza...este solicitata legal, corect, nefiind fiscalizata?

Edited by utzy, 02 August 2023 - 13:21.

tytysor

tytysor

Guru Member

.........................
Nu exista arhive de SC detinute de persoane private, legea este destul de clara. Iar in cartea de munca nu sint trecute ''ezact'' toate informatiile!

utzy

utzy

Junior Member

Caralumba, on 02 august 2023 - 13:14, said:

In cartea de munca, pentru acea perioada, nu exista notatii privind : sporul de noapte, sporul pentru sambete si duminici, sporul pentru sarbatori legale si religioase, primele, orele suplimentare si or mai fi si altele.
De cand nu mai se foloseste carte de munca in format fizic, toate cele de mai sus se regasesc in totalul veniturilor din fiecare luna, pe vremea aia, nu.

Exact. De aceea pentru Dosarul de pensie sunt necesare adeverintele/certificatele cu toate acele date, pentru a se putea stabili exact punctajul.
Din 2001 totul este electronic.

strongsss

strongsss

Senior Member

utzy, on 02 august 2023 - 12:58, said:

Nu decontez, nu mi s-a eliberat nici Chitanta pentru suma achitata si solicitata de ei. Deci pentru incasarea acestei sume nu trebuia eliberata macar Chitanta?
tu n-ai platit nimic catre SC Arhivare SRL, prin urmare SC Arhivare SRL nu are cum sa iti dea chitanta.
se considera chitanta ce ai primit de la Curier, atata vreme cat ai platit ramburs.

corect era ca in pachet sa gasesti o factura proforma si după achitarea banilor sa iti elibereze factura finala. nu au cum sa-ti dea chitanta, ca nu le-ai dat lor banii!

chiar asa cum se numeste firma?
tarifele lor ar trebui sa fie publice, 400 lei ti-a luat cam mult. uite aici un exemplu de tarife.   si aici altul

utzy, on 02 august 2023 - 13:19, said:

Am chitanta pentru Ramburs, de la curier, dar doar pentru taxa de drum respetiv 51 lei. Mai este o chitanta tot de la curierat pentru suma rambursata si este emisa pe persoana fizica, pe numele unuia din angajatii acelui S.R.L., a arhivarului ce semneaza si unele dintre Adeverinte, deci nu s-a expediat de pe firma respectiva.
Deci de aici si dilema solicitarii sumei in cauza...este solicitata legal, corect, nefiind fiscalizata?

sanse mari ca acest arhivar e toata firma sau jumatate din ea.

Edited by strongsss, 02 August 2023 - 13:34.

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

utzy, on 02 august 2023 - 12:32, said:

Acum cca 2 luni am solicitat, prin email, societatii comerciale ce detine actualmente Arhiva vechii Intreprinderi, eliberatea documenteleor necesare ce-mi atesta vechimea in munca, salarizarea, venituri, sporuri, etc.
Am fost sunat sa mi se confirme ca imi pot trimite plicul cu documentele solicitate prin curier, plata la ramburs fiind de cca 400 lei.
2 luni de asteptat si 400 lei e parfum.
Mie imi cereau 600 lei si sa astept 1 an............si plata anticipat.

tytysor

tytysor

Guru Member

utzy, on 02 august 2023 - 13:23, said:

Exact. De aceea pentru Dosarul de pensie sunt necesare adeverintele/certificatele cu toate acele date, pentru a se putea stabili exact punctajul.
Din 2001 totul este electronic.
De fapt trebuie adeverinte si dupa 2001, angajatorul chiar este obligat sa elibereze respectiva adeverinta dupa incetarea contractului de munca!

antic

antic

Member

utzy, on 02 august 2023 - 12:32, said:

1. Societatea comerciala respectiva nu era obligata sa elibereze factura fiscala pentru suma incasata si platita prin ramburs de catre mine, atat ca Raspuns la email, deci format electronic, cat si in format fizic prezenta alaturi de documentele livrate in acelasi plic?

2. Carei Reglementari Legale sunt obligati sa faca acest demers? Nici pe site-ul lor nu sunt specificate Tarifele ce le solicita.

https://legestart.ro...chiul-sistem-i/

Potrivit legii, toate documentele contabile ale societăților comerciale care se desființează trebuie arhivate, pentru o perioadă de cel puțin 50 de ani.

În ultimii ani, în toată țara, au fost înființate societăți comerciale (SRL) care au drept obiect de activitate chiar arhivarea documentelor preluate de la aceste întreprinderi, fie direct, fie prin intermediul lichidatorilor judiciari, care s-au ocupat de lichidarea lor.

Lista cu acești operatori economici autorizați, prestatori de servicii arhivistice, se află pe site-ul Arhivelor Naționale ale României
    (www.arhivelenationale.ro)- Servicii publice- Prestatori de servicii arhivistice. Cei interesați vor găsi aici lista acestor operatori din fiecare județ, precum și adresele și numerele de telefon la care aceștia pot fi contactați.

http://arhivelenatio...ii-arhivistice/

http://arhivelenatio...martie-2023.pdf

tytysor

tytysor

Guru Member

Nu, nu toate documentele contabile se pastreaza pentru 50 de ani, doar cele referitoare la salarii sau alte venituri ale angajatilor! Ar fi culmea sa se pastreze 50 de ani toate documentele contabile, nici la firmele in activitate nu exista asa ceva!

EMPP

EMPP

Guru Member

utzy, on 02 august 2023 - 13:14, said:

sa elibereze factura sau chitanta,
chitanta eliberată de curier este identică cu chitanța eliberată de srl.cumperi o marfă online de la firma X și-o plătești ramburs la curier și acea chitanȚă reprezintă document de plată către firma X deși a eliberat-o curierul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate