Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

Este impunerea jetoanelor legala ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

maccip

maccip

45 ani

• Grup: Senior Members
E o smecherie facuta sa te mai ciupeasca de niste bani. O gherțăneală. O pui in ecuatie inca de la inceput. Te impaci de la inceput cu ideea ca vei fi șmecherit, sau nu te mai duci. Sau mananci si bei pana te faci cimpoi, daca nu cumva si veceurile costa o bucata de jeton de-ala.
OPC-ul n-are ce sa le faca.

Si in centrul vechi m-au țepuit unii cu un pachet de tigari. Se vindea impreuna cu bricheta, bricheta care costa 70 de lei.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

OUG28/1999
Articolul 1
(1) Agenţii economici care efectuează livrări de bunuri sau prestări de servicii direct către populaţie, pentru care nu este obligatorie emiterea de facturi, sunt obligaţi sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Agenţii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le predea clienţilor.
Articolul 2
(1) Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
b) comerţul şi prestările de servicii cu caracter ambulant, desfăşurate în zone publice ori la domiciliul clientului, pe bază de autorizaţie, precum şi vânzările efectuate prin automatele comerciale;
g) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixa - bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule şi altele similare.

View PostBogotta, on 01 august 2023 - 06:48, said:

Nu esti tu suficient de rapid. Eu sunt speedy cand vine vorba de spalat masina. Si asa nu merg la sala. Mai ard niste calorii ... Posted Image
Depinde mult de cât jeg am pe mașină, mă pot mișca și repede dar iese bulibășeală.
Plus că insist să clătesc foarte bine, pentru că detergenții de la spălătorii sunt corozivi.

Edited by Valy_User, 01 August 2023 - 12:39.

Mohombi

Mohombi

Member

• Grup: Members

View Poststrongsss, on 01 august 2023 - 06:45, said:

Pentru cei care nu stiu, Solmun e un DJ, nu o localitate.
Cine n-a auzit de Solomun, n-are ce cauta pe sectiunea asta de forum

View PostValy_User, on 01 august 2023 - 12:34, said:

(2) Agenţii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia sa emita bonuri fiscale
Legea nu e suficient de explicita si e cam stupida. Eu inteleg ca esti obligat sa dai bon efectiv pe produs , asa e normal. Adica vinzi o apa , sa facturezi 15 lei cat costa apa si sa apara apa pe bon.
Dar la concerte ce se factureaza ? 5 jetoane de plastic care costa 50 de lei ? Legal asta e inregistrat, niste bucatele de plastic care costa 50 de lei. In rest nimeni nu stie ce s-a baut , consumat. Totul e despre plastice. Pai ce rost mai are legea daca noi facturam plasticele si ne facem ca respectam legea ?

Edited by Mohombi, 01 August 2023 - 13:44.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

firmele de catering factureaza produsele in sine, nu organizatorii.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostMohombi, on 01 august 2023 - 13:42, said:

Cine n-a auzit de Solomun, n-are ce cauta pe sectiunea asta de forum

Legea nu e suficient de explicita si e cam stupida. Eu inteleg ca esti obligat sa dai bon efectiv pe produs , asa e normal. Adica vinzi o apa , sa facturezi 15 lei cat costa apa si sa apara apa pe bon.
Dar la concerte ce se factureaza ? 5 jetoane de plastic care costa 50 de lei ? Legal asta e inregistrat, niste bucatele de plastic care costa 50 de lei. In rest nimeni nu stie ce s-a baut , consumat. Totul e despre plastice. Pai ce rost mai are legea daca noi facturam plasticele si ne facem ca respectam legea ?
b) comerţul şi prestările de servicii cu caracter ambulant, desfăşurate în zone publice ori la domiciliul clientului, pe bază de autorizaţie, precum şi vânzările efectuate prin automatele comerciale;

Mie mi se pare foare clar scris că nu trebuie eliberat bon fiscal în cazul jetoanelor.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

asta să fie problema, găsești și tu pe cineva să schimbi jetoane cu bani sau invers, să cumperi 2-3 jetoane. vă organizați în grup, că bănuiesc că nu mergi singur.
da e frustrant dar consider că poți estima cât vrei să bei și nu e mare tragedie dacă rămâi cu 15-20 lei blocați în niște jetoane, le poți ține ca amintire sau mai iei de-al dracu o apă când ieși numai să le consumi..  

și da, organizatorii serioși returnează diferența, chiar pe loc în unele cazuri (summer well parcă așa făcea)
eu cred că poți da un mail la mission și le ceri să lămurească problema, sunt convins că se pot returna jetoanele sau se pot preschimba la următorul eveniment

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

View PostZuckerwatte, on 01 august 2023 - 08:10, said:

Asta este o practica ilegala:
https://legislatie.j...ocumentAfis/748

In cazul de fata entertainment pentru consumatie minima
Tu esti destept si aia prosti,in acte e evenilent privat. 200€ intrarea, in care ai inclus orice e in bar pina in suma asta.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postpetit_christian, on 01 august 2023 - 19:01, said:

Tu esti destept si aia prosti,in acte e evenilent privat. 200€ intrarea, in care ai inclus orice e in bar pina in suma asta.

Io ti-am dat un raspuns bazat pe descrierea ta. Nu e cazul sa argumentezi direct cu solutii ca-ti prinzi urechile

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate