Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

Este impunerea jetoanelor legala ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Mohombi

Mohombi

Member

• Grup: Members
Sambata am fost la Solomun si din nou am dat peste aceleasi sobolanisme care pare ca functioneaza din moment ce toti se dedau la ele. Hai sa zicem ca inteleg daca tine paranghelia 3 zile atunci iti schimbi banii ca sa stii ca-i ai acolo indiferent pe ce ca e jeton sau ca e bratara. Daca e bratara macar o ai la mana si stii ca ramane acolo indiferent cat de buimac si zapacit esti , ca intri in mare , ca te bati, te f.. ,  tot acolo ramane. Dar cu jetoanele e altceva ca le poti pierde oricand sau ti se fura de pe masa (chiar am vazut asta la masa mea si am tacut sa nu iasa scandal)
Nu asta e cea mai mare problema , sunt altele mult mai grele de am ajuns sa ma intreb de ce nu intervine ANAF-ul pentru ca e clar ca e o practica la limita legalitatii si cu siguranta si a moralitatii si a respectului pt client, mai ales ca atunci cand se face public evenimentul nu spune nimic despre cum se vor comercializa bauturile si mancarea.
Care e cea mai mare problema cu jetoanele ? Faptul ca sunt fortat sa cumpar mai mult decat vreau. Chestia e ca nu poti sa cumperi cat vrei (de ex vreau un suc si o apa - nu pot face asta). Deci din clar avem o problema pentru intr-o piata libera eu aleg ce cumpar si cat vreau sa cheltuiesc. Nici macar asta nu pot , sa decid cat cheltuiesc. Pentru ca exista un cost minim sub care nu poti sa cobori. Costul minim este de 50 de lei. Apoi vine urmatoarea smecherie in schema lor. Daca ai cheltuit jetoanele, sa zicem ca esti undeva spre dimineata si mai vrei doar o apa sa te racoresti. Ghici ce ? Nici asta nu poti pentru ca iar tre sa bagi 50 de lei pe jetoane. Bun sa zicem ca faci asta dai 50 de lei si iti iei apa care costa 15 lei. Apoi o sa vrei sa-ti iei cei 35 de lei inapoi. Mumu, ca nu poti sa ti-i iei pt ca jetoanele sunt nereturnabile. Daca nici asta nu e inselatorie, atunci ce papucii mei mai e ?.
Un alt aspect e ca comertul in Ro se face doar in lei. Din ce stiu eu, cumpararea in orice altceva inclusiv bitcoin , nu e legala.
Mai sunt si alte smecherii in schema. Este f probabil sa iesi pe impar la cheltuiala totala. Majoritatea bauturilor erau 2 jetoane fiecare. Daca iei minimul de 50 de lei = 5 jetoane pai o sa ramai cu un jeton cu care nu mai ai ce face(pentru ca minimul oricarei bauturi e 1,5 jetoane = apa). Trebuie sa faci minim 6 in total ca sa-l folosesti din care f probabil o sa ramai cu ele.
Eu ma gandeam sa fac reclamatie la OPC , la ANAF , la vrajitoare sau la Sfantul Sobor sa-i blesteme.

Edited by Mohombi, 31 July 2023 - 23:52.

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
De ce mergi acolo, daca te simti inselat ?

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators

Mohombi, on 31 iulie 2023 - 23:47, said:

Mumu, ca nu poti sa ti-i iei pt ca jetoanele sunt nereturnabile.

Asta e inselatorie. Am fost la sute de festivaluri / concerte in aer liber unde a trebuit sa cumpar jetoane (ultimul acum vreo doua saptamani) dar mereu mi-au restituit banii pe jetoanele ramase.

Fane

Fane

cipat

e un soi de consumatie obligatorie.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nu știu unde este Solomun ăsta, dar cel mai mult mă enervează când nu reușesc să-mi spăl mașina cu două jetoane și mai trebuie să-l bag și pe-al treilea doar pentru că a mai rămas o aripă și o ușă neclătită.Posted Image
Ca să nu mai spun că am vreo 30 de lei blocați în jetoane.
Le cumpăr, uneori mai uit de ele, cumpăr altele, plus că am de la cam toate spălătoriile din zonă măcar un jeton fiindcă mi-au mai rămas.
Scuze de offtopic.

Mohombi, on 31 iulie 2023 - 23:47, said:

Un alt aspect e ca comertul in Ro se face doar in lei. Din ce stiu eu, cumpararea in orice altceva inclusiv bitcoin , nu e legala.
Nu e adevărat, până și statul mai acceptă în unele circumstanțe euro. Ca să nu mai spun că așa sunt puse prețurile la roviniete.
Nu interzice nimeni nici Bitcoinul, nici dolarul, nici Leva bulgărească, etc.

Edited by Valy_User, 01 August 2023 - 00:23.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

Fane, on 01 august 2023 - 00:08, said:

e un soi de consumatie obligatorie.

Nu, pentru ca nicaieri nu este obligatoriu sa cumperi acele jetoane, le cumperi doar daca vrei sa bei / mananci.
Este mai degraba o metoda de aparare a celor care vand la gheretele acelea, mare parte niste tarabe fara alt adapost. Unde si de ce s-ar tine bani pe acolo, cu atatia betivani in jur? Eu inteleg, dar faptul ca nu-ti inapoiaza banii pe jetoanele ramase este pur si simplu lacomie si inselaciune.

Lex404

Lex404

Guru Member

Eu peste tot pe unde am fost preturile in jetoane erau "intregi", nu fractii. gen, o bere 1 jeton, mancare 3 jetoane, o apa 1 jeton, etc.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

Lex404, on 01 august 2023 - 00:22, said:

Eu peste tot pe unde am fost preturile in jetoane erau "intregi", nu fractii. gen, o bere 1 jeton

Da, si asta cu 1,5 jetoane e dubios.

Acum doua saptamani, la un concert, berea in pahar de plastic era 3 jetoane.

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

OP, daca tot esti pus pe protectia consumatorului ;), pt. noi astia mai "bosho", spune si pe unde vine respectiva carciuma de fite/festival sau ce mama lor sunt...

strongsss

strongsss

Senior Member

Pentru cei care nu stiu, Solmun e un DJ, nu o localitate.
DJ Solomun din Grand Theft Auto (GTA) aduce adrenalina în Pădurea Băneasa.
Locatia apartine Federației Română de Tir Sportiv dar organizatorii spectacolului au fost astia: The Mission

Edited by strongsss, 01 August 2023 - 06:53.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Valy_User, on 01 august 2023 - 00:09, said:

Nu știu unde este Solomun ăsta, dar cel mai mult mă enervează când nu reușesc să-mi spăl mașina cu două jetoane și mai trebuie să-l bag și pe-al treilea doar pentru că a mai rămas o aripă și o ușă neclătită.Posted Image

Nu esti tu suficient de rapid. Eu sunt speedy cand vine vorba de spalat masina. Si asa nu merg la sala. Mai ard niste calorii ... :)

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

@mohombi stiu bar unde e consumatia minima de 200€ de persoana ca sa poti intra. Pe aia nu i reclami la OPC? Ai bani iti rezervi masa,nu ai exista baruri normale

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating
Trebuie sesizata Politia Jetoanelor.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

petit_christian, on 01 august 2023 - 07:08, said:

@mohombi stiu bar unde e consumatia minima de 200€ de persoana ca sa poti intra. Pe aia nu i reclami la OPC? Ai bani iti rezervi masa,nu ai exista baruri normale

Asta este o practica ilegala:
https://legislatie.j...ocumentAfis/748

Articolul 1
Constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală, după caz, faţă de cei care le-au savirsit, următoarele fapte:
c) condiţionarea vinzarii unor mărfuri de cumpărarea altor mărfuri;
In cazul de fata entertainment pentru consumatie minima

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating

Zuckerwatte, on 01 august 2023 - 08:10, said:

In cazul de fata entertainment pentru consumatie minima
Si Politia Entertainmentului. Ar ajuta si o petitie, vrem tara fara jetoane.

EMPP

EMPP

Guru Member

e un fel de evaziune mascată.nu dai bani nu primești bon fiscal

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

pe la altii treaba cu jetoanele se face pt ca firmele de catering sunt platite la finalul "distractiei" in functie de numarul de jetoane, din pretul jetoanelor organizatorii isi opresc si ei costuri, taxe etc.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

EMPP, on 01 august 2023 - 08:51, said:

e un fel de evaziune mascată.nu dai bani nu primești bon fiscal

Trebuia sa primeasca bonul cand a cumparat jetoanele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate