Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Despre vorbitul la telefon si legislatie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 21:51, said:

Unde este diferenta ?  Amenda e pentru vorbit la tel sau pentru faptul ca nu avem 2 maini pe volan ?
diferența e că organul te vede că ții telefonul la ureche, poate să-ți facă poză, să probeze la tribunal, etc.

mai e problema cu celelalte capabilități ale telefoanelor mai deștepte decât posesorii care scriu texte în timp ce conduc, fac laivuri, etc, activități care chiar te distrag de la condusul unui vehicul.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

• Grup: Members

View PostDaculScoril0, on 31 iulie 2023 - 03:34, said:

diferența e că organul te vede că ții telefonul la ureche, poate să-ți facă poză, să probeze la tribunal, etc.

mai e problema cu celelalte capabilități ale telefoanelor mai deștepte decât posesorii care scriu texte în timp ce conduc, fac laivuri, etc, activități care chiar te distrag de la condusul unui vehicul.

Eu am creat topicul doar cu gandul la folosirea telefonului strict pentru vorbit iar fiind cu el la ureche, doar asta faci. Folosirea in alte scopuri este clar mult mai periculos, dar nu poate fi demonstrata la fel de usor. Si oarecum se leaga, legea interzicerii folosirii tel este din 2002, in acelasi an fiind lansate nokia 7650 si sony ericsson p800, practic inceputul erei smartphone, cu toate ca pana la iphone au mai trecut 5 ani.

Edited by piratu2191, 31 July 2023 - 20:09.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nu mai e valabilă demult faza aia doar cu vorbitul. S-au deșteptat si conducătorii si au modificat legea.
OUG11/2019
(3) În timpul conducerii pe drumurile publice a unui vehicul aflat în mișcare, conducătorului acestuia îi este interzisă ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video.

Adica se interzice nu numai utilizarea telefonului mobil, ci si a altor dispozitive gen smartwatch, tabletă.
Ar mai trebui adăugată si o prevedere cu privire la tableta mașinii ca deja a ajuns un calculator în toată regula, cu Netflix, browser, YouTube, etc.

Edited by Valy_User, 01 August 2023 - 02:41.

pasilla

pasilla

Superior Member

View PostValy_User, on 01 august 2023 - 02:40, said:

Nu mai e valabilă demult faza aia doar cu vorbitul. S-au deșteptat si conducătorii si au modificat legea.
OUG11/2019
(3) În timpul conducerii pe drumurile publice a unui vehicul aflat în mișcare, conducătorului acestuia îi este interzisă ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video.

Adica se interzice nu numai utilizarea telefonului mobil, ci si a altor dispozitive gen smartwatch, tabletă.
Ar mai trebui adăugată si o prevedere cu privire la tableta mașinii ca deja a ajuns un calculator în toată regula, cu Netflix, browser, YouTube, etc.
De fapt legea prevede doar:
(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile atunci când aceștia se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere.

OG 11/2019 a fost modificata de legea 43 din 2020.

1. La articolul I punctul 1, alineatul (3) al articolului 36 se modifică și va avea următorul cuprins:
(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile atunci când aceștia se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere

Edited by pasilla, 01 August 2023 - 02:53.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Ok. Deci au stricat ceva ce era bun.
Greșeala mea ca nu am aprofundat mai mult.
Dar bine ca pot fi sancționați si cei care scriu mesaje pe WhatsApp in timpul condusului, nu doar cei care vorbesc la telefon.

Edited by Valy_User, 01 August 2023 - 03:00.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Deci s-a scos partea asta : "sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video."

Putem folosi tablete sau ceasuri, revenind doar la vorbit, la ceas clar e simplu de vorbit dar pot vorbi pe whatsapp legal cu o tableta fara sim la ureche ?

Edited by piratu2191, 04 August 2023 - 21:30.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostValy_User, on 29 iulie 2023 - 00:52, said:

(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
10. efectuarea de către conducătorul unui vehicul a unor activități de natură a-i distrage atenția de la conducere ori folosirea instalațiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afectează deplasarea în siguranță a lui și a celorlalți participanți la trafic;

Cap7 articolul 100 din OUG195/2002.
Acum, este interpetabil și asta.
Nici mie nu mi se pare în regulă mâncatul la volan, cel puțin, în loc să fii atent la trafic o să fii atent la faptul că ți-ai vărsat pe haine Ketchup-ul din hamburgerul de la Mcdonald's.
S-ar putea încadra la asta, dar depinde de polițist.

alin2pas

alin2pas

Senior Member

La urma urmei, care e problema că e interzis să vorbești la telefon când conduci? Cei care consideră că pot conduce la fel de bine cu telefon în mână sau fără, să facă un experiment: să meargă pe un circuit de karting (sunt destule în țară) și să facă două curse: una conducând normal, iar a doua cu un telefon în mână. La Timișoara de exemplu nu ai cutie de viteze manuală, deci nu ai nevoie de a doua mână pentru schimbător. După curse, să compare timpii realizați și să estimeze de câte ori a lovit parapetul conducând cu ambele mâini și de câte ori când a condus cu telefonul în mână.
Mașina mea are kit handsfree din fabrică. La apeluri telefonul e setat să răspundă singur, așa că vorbesc la telefon la fel cum aș vorbi cu altcineva din mașină. Nu cred că e similar vorbitului cu telefonul în mână.

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

E interzis să vorbești cu telefonul în mână pentru că i-ar fi foarte greu (spre imposibil) polițistului să demonstreze că tu utilizai telefonul și nu doar vorbeai pe speaker. A fost mai simplu așa din punct de vedere al legislației, altfel te prindea polițistul scriind mesaje pe WhatsApp și tu spuneai că nu, că doar vorbeai la telefon și mai departe prinde orbul, scoate-i ochii, vorba aia.

Octavian___

Octavian___

Membru de ocazie

View Postalin2pas, on 31 august 2023 - 12:06, said:

La urma urmei, care e problema că e interzis să vorbești la telefon când conduci? Cei care consideră că pot conduce la fel de bine cu telefon în mână sau fără, să facă un experiment: să meargă pe un circuit de karting (sunt destule în țară) și să facă două curse: una conducând normal, iar a doua cu un telefon în mână. La Timișoara de exemplu nu ai cutie de viteze manuală, deci nu ai nevoie de a doua mână pentru schimbător. După curse, să compare timpii realizați și să estimeze de câte ori a lovit parapetul conducând cu ambele mâini și de câte ori când a condus cu telefonul în mână.
Mașina mea are kit handsfree din fabrică. La apeluri telefonul e setat să răspundă singur, așa că vorbesc la telefon la fel cum aș vorbi cu altcineva din mașină. Nu cred că e similar vorbitului cu telefonul în mână.
E oarecum similar vorbitu hands free la telefon cu vorbitu cu pers de langa tine/din masina, dar nu e la fel.
Te invit sa faci acelasi experiment pe circuit, dar sa vorbesti serios la telefon, sa bagi in seama interlocutoru (nu cum fac eu cu colega de camera) si sa dai forje sa compari timpii...nu vor similari.
La un condus normal da, influenteaza prea putin, dar la forje are influenta.
Oricum, vezi in trafic destui indivizi care nu mai stiu sa conduca daca vorbesc la telefon! Chiar si pe hands free!

De ce mi-e greata, de cocalarii si ipocritii care stau cu tel in mana la masini care au toate sistemele posibile de hands free si ce mai vrei tu. E poza tipica de cocalar imputit, este emblema gretosilor, masina faina/moderna si telefonu tinut la 10cm de ureche
Si evident mers cu 28,8 km/h sa-i f..em tot traficul, daca se poate si intre benzi

FC72

FC72

Senior Member

Eu am o alta problema, nu inteleg de ce se permite mamelor conducerea unui vehicol cand au copii pe scaun in automobil.
Nu cred ca cineva normal la minte poate accepta ca sunt atente la trafic cand bebelu incepe sa horcaie, nu mai respira, urla.Indiferent de situatie, involuntar atentia se duce acolo, ignorand ce se petrece pe strada.A se vedea si cazul recent unde o astfel de mama in o astfel de situatie, a calcat un copil aflat pe strada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate