Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Despre vorbitul la telefon si legislatie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 01:40, said:

2. Condusul obligatoriu cu 2 maini pe volan e greu spre imposibil sa-l bagi in lege - nu poti sa-l amendezi

Cu siguranță nu, că mai trebuie să schimbi și vitezele.

florinellll

florinellll

Senior Member

View Postpasilla, on 28 iulie 2023 - 22:08, said:

Eu sper sa se modifice legea in asa fel incat sa fie contraventie folosirea telefonului [in mana] cand esti in trafic. Indiferent daca esti in mers, sau stationezi.
Parca in Noua Zeelandă daca ai telefonul in "poala" in timp ce conduci este contraventie + amenda

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

inițiatorul are parțial dreptate. lege e ambiguă, sau mă rog, discriminatorie. exemple

nu ați condus cu o mână în ghips? eu da. se întâmplă să ai probleme medicale sau locomotorii și conduci cum poți
de multe ori ții o băutură în mână sau o shaorma. sau ambele.
șoferii de maxi taxi care țin banii,teanc de 1 leu, iau bani, elastic, bagă banii, dau restul, taie bilet, în timp ce fumează sau conduc cu cotul sau cu genunchiul
schimbi viteza cu mâna cealaltă, cu stânga, așa chinuit

pe bord am integrat sistemul mașinii care e un android în esență. l-am configurat și am pe el de toate, de la navigație la video player. mă uit la filme în timp ce conduc. e interzis? majoritatea mașinilor au
la Tesla și altele tot sistemul e touch. trebuie să atingi un ecran pentru orice

FC72

FC72

Senior Member

In Franta, politia cere raportul companiilor de telefonie mobila in cazul unui incident, accident, si daca unul din cei implicati vorbea la telefon, indiferent cum, este considerat culpabil, eventual vinovat (exact ca in cazul consumului de alcool) oricum compania de asigurari nu il despagubeste in nici un mod, dauna este raspundere personala totala.
Video in motion este interzis, toate masinile inhiba redarea video in mers, doar navigatia este permisa in mers, binenteles ca existe mijloace sa pacalesti sistemul dar atunci raspunzi personal pentru modificari care afecteaza securitatea circulatiei pe drumurile publice.

adnana2121

adnana2121

Member

• Grup: Members
Amenzi se dau din cauza bujetului slăbit de tâmpenia conducătorilor
Urmăriți creșterea lor fără nici o justificare.
Legiuitorul cu telefonul habar n-are că un volan se rotește mai rapid cu o mână și frână nu pui cu cea în care ții telefonul.
In rest....e ok. Respectați legea. Inclusiv cea cu vaccinarea obligatorie.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

Vaccinarea nu a fost niciodată obligatorie, deși ar fi trebuit să fie pentru că prea multi sosoci conspirationisti daci liberi umblau și răspândeau virusul și omorau oameni

Oamenii în societate respectă legile, numai animalele nu o fac pt că nu înțeleg

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 00:21, said:

Eu nu vad nici o diferenta intre a vb la tel la ureche sau prin hs/bt, problema principala este DISCUTIA nu ca am mana pe volan sau pe tel sau in alta parte

Ba este și încă destul de mare, restricționezi mobilitatea capului atunci când ții telefonul în mână, blochezi reflexele instinctive de urmărire a traficului, adică mișcările pe care le faci involuntar ca să observi mai bine anumite lucruri.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostUrsul_Polar, on 28 iulie 2023 - 22:17, said:

pe logica asta, in masina nu ai voie sa vorbesti, sa asculti radio, etc.
mainile trebuie sa fie libere si privirea la drum, asta e esenta

Nu, vorbitul la telefon presupune atentie mult mai mare decat muzica

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 21:51, said:

Salutare soferi,

De ce se aplica amenzi pentru vorbit la telefon normal (telefonul la ureche) si nu si prin handsfree (casti, bt, etc) ?

E greu sa-i prinzi si sa demonstrezi ca vorbea la telefon

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:33, said:

Pai fix asta intreb eu, deci poti manca shaorma linistit la volan fara sa iei amenda, dar poti vorbi pe BT fara probleme. Dar nu cu tel la ureche, nu vi se pare nimic in neregula ?

E vorba de atentie

Am facut niste teste in privinta asta prin 2000

View PostValy_User, on 29 iulie 2023 - 00:28, said:

Poate că nu ai o atenție distributivă foarte bună

NU EXISTA asa ceva

Edited by Tsunamii, 29 July 2023 - 08:49.

asffga

asffga

Member

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 21:51, said:

De ce se aplica amenzi pentru vorbit la telefon normal (telefonul la ureche) si nu si prin handsfree (casti, bt, etc) ?

E o fractura logica aici, parerea mea, daca o mana lipsa de pe volan este problema, interzicem telefonul si dam aceeasi amenda celor ce nu tin 2 maini pe volan.

Daca problema este distragerea atentiei (parerea mea este ca aici e problema), atunci interzicem orice vorbit la telefon,

De ce iei amenda daca vorbesti la tel cu o mana pe volan si nu iei amenda daca vorbesti prin BT tot cu o mana pe volan ??

Unde este diferenta ?  Amenda e pentru vorbit la tel sau pentru faptul ca nu avem 2 maini pe volan ?

Ca idee - nu am luat nici o amenda pentru vb la tel, pentru ca nu fac asta. Tocmai din acest motiv intreb, mi se pare fix aceeasi distragere a atentiei si prin bt si cu tel la ureche.
Daca citesti motivarile pentru amenda asta e ca vorbitul la telefon distrage atentia de la condus.
Ceea ce intradevar daca o faci pe BT e aceeasi distragere, ba chiar una mai intensa, o sa explic de ce.
Cunosc doua persoane ce aveau obiceiul sa vorbeasca la telefon clasic in timp ce conduceau, ca asta presupunea jobul. Ei bine in ani de zile de facut asta n-au facut nici un accident. Dupa ce au trecut pe BT, s-a intamplat si boacana/boacanele. Explicatia lor desi nu se cunosc una cu alta e ca vorbitul la telefon pe BT e mult mai comod si astfel a fost mai usor sa se distraga atentia de la condus, mai exact de la a observa ca cel din fata a facut o manevra brusca. In trecut spuneau ca puneau niste frane de sarea telefonul pe jos din mana, dar la incidentele astea efectiv nu au avut reactie decat foarte tarzie, cand pocul era inevitabil indiferent de ce frana puneai.
Si cumva are sens explicatia, intradevar e mult prea comod vorbitul pe BT, fie el prin casca fie prin cel al masinii si e mai usor sa "iti fuga gandul", pentru ca stai intr-un confort, intr-o stare relaxata.

Ideea ca trebuie sa amendezi oamenii pentru ca nu tin doua maini pe volan daca vorbesc la telefon prin petoda clasica e una penibila, ar insemna sa amendam la greu soferii de masini cu cutie manuala, ca la alea o mana o tii pe schimbator ca trebuie sa freci in cutie constant, aici ma refer la oras.
In plus se aplica sanctiune pentru convorbirile cu telefonul si daca nu tii telefonul in mana ci il ai la ureche in timp ce ai ambele maini pe volan.

View Postpasilla, on 28 iulie 2023 - 22:08, said:

Eu sper sa se modifice legea in asa fel incat sa fie contraventie folosirea telefonului [in mana] cand esti in trafic. Indiferent daca esti in mers, sau stationezi.
Asa e din ciclul sa mai preluam idiotenii de la neonazismul de tip american, unde sa stationezi cu masina si sa ramai in masina iti aduce nu numai amenda dar chiar arestul.
Ca ma gandesc ca de acolo ti-a fatat mintea o astfel de idiotenie, ca fara a fi indusa de propaganda americana nu cred ca iti putea fata mintea de asa prostie, sa amendezi omul ca sta in parcare in propria masina si vorbeste la telefon.

cosmindaniel12

cosmindaniel12

Member

Eu cred că e vorba de prioritizare. Eu vorbesc des la telefon din mașină (Android Auto, răspund și închid de pe volan), dar de fiecare dată când mă găsesc într-o situație ambiguă în trafic, nu mai sunt deloc atent la convorbire, ci la trafic. Și trebuie mereu să le cer colegilor sau familiei să repete ce au zis, că eram atent la trafic.
Și cam același lucru se întâmplă și când am pasageri. Mă concentrez la trafic, nu la conversație.
Poate unii au atenție distributivă mai bună, eu nu. Sau cei din exemplul de mai sus prioritizau conversația în locul condusului.
Dar cred că problema reală nu este vorbitul la telefon, ci scrisul/cititul de mesaje, Facebook, Tic Tok și alte bazaconii.

titoo

titoo

Senior Member

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 22:54, said:

Si nici acum nu este, eu consider asta, acelasi lucru cu vorbitul prin bt, vorbind de legislatie, nu este interzis tik-tok, sms, butoneala pe tel, este interzis doar "vorbitul".
In rest, total de acord, din pacate.
Si zici ca e interzis doar vorbitul tinand telefonul in mana ? Intai trebuia sa citesti legislatia dupa care sa te pui pe scris.

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 22:32, said:

@manelst.... pai nu mai bine interzicem atunci zecile de cruciulite si poze cu salam ??? telefoanele prinse in suport in parbriz ??

Si asta e interzis, dar poti afla doar daca citesti codul rutier.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

ART. 36 din OUG 195/2002
(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile atunci când aceştia se află în timpul mersului, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere».

Deci da, poți vorbi la telefon legal printr-un sistem Bluetooth.

titoo

titoo

Senior Member

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:33, said:

Pai fix asta intreb eu, deci poti manca shaorma linistit la volan fara sa iei amenda, dar poti vorbi pe BT fara probleme. Dar nu cu tel la ureche, nu vi se pare nimic in neregula ?
Acum deja cred ca n-ai permis,  ca dai dovada ca esti rau pe langa. Si mancatul la volan poate fi sanctionat.

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 00:21, said:

Cum dracu sa fie aia problema ?? Ca il tin in mana ? Problema este ca vorbesc la telefon.
Si daca tot il ti in mana, hai ca merge sa scrii si un mesaj, sa faci un live pe fb, sa te uiti la un film...

titoo

titoo

Senior Member

View Postloock, on 29 iulie 2023 - 01:24, said:

Am mers in masini cu indivizi care asa merg zilnic de zeci de ani.
Cu Citroen C4 prindea 117, cu Opel Insignia tunat la 160 CP din 130 prindea zilnic 121 intre semafoare, si apoi si cu Antara si cu Megane si cu altele mai noi la fel.
Evident ca nu pe orice strada si nu bara la bara, dar in zeci de locuri din Bucuresti, nu doar pe Aviatorilor ci prin toate cartietele cand prindea liber, chiar si prin Dr. Taberei, si pe podul Grant si peste tot unde prindea liber. De franat frana f. frumos cu frana de motor, lin, nu-mi venea stomacul in gura cum imi vine la alti soferi care merg mult mai incet dar calca frana ca taranii.

Am mers si cu o femeie care avea Civic TypeR si ii placea sa o calce prin Bucuresti, sarea imediat peste 90-97 si peste chiar si pe stradute inguste...

Am mers si cu unul cu Seat Cupra si imi venea stomacul in gura imediat cu el prin Bucuresti.
Si am patit asta chiar si cu altu' cu un amarat de Peugeot 206 stock ( nu preparat ca in NFS la 800 CP) care calca frana cum respira...
Conteaza enorm stilul de condus.
Te-ai jucat prea mult NFS, sau ai vazut prea multe filme ? Ori esti manechinul de la testele European NCAP si printr-o minune te-ai transformat in om, precum Pinocchio ? Deci faceau frana de motor la peste 100km/h si opreau la semafor. Cati ani ai ?

titoo

titoo

Senior Member

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 01:40, said:

Am iesit la o tigara/aer si cred ca mi-am dat singur raspunsul
Sunt 2 lucruri diferite:
1. Vb la tel nu prea ai cum sa-l opresti - au constatat asta - e clar.
2. Condusul obligatoriu cu 2 maini pe volan e greu spre imposibil sa-l bagi in lege - nu poti sa-l amendezi

1+2 = nu putem rezolva nici un punct = bagam hf/bt pe masini noi si amendam vb cu mana pe tel. Atat s-a putut.
Ia fa asta intr-o tara din Vest si te convingi singur. Am realizat ca...atat ai putut !

obosit

obosit

Member

daca e noapte, poti sa canti si la saxofon cand conduci, ca nu te vede nimeni.

titoo

titoo

Senior Member

View Postobosit, on 29 iulie 2023 - 22:36, said:

daca e noapte, poti sa canti si la saxofon cand conduci, ca nu te vede nimeni.

Sigur, poti chiar si sa tragi un pui de somn, unii mai fac asta uneori, mare parte insa se trezesc in alta lume.

titoo

titoo

Senior Member

View Postflt, on 29 iulie 2023 - 06:55, said:

inițiatorul are parțial dreptate. lege e ambiguă, sau mă rog, discriminatorie. exemple

pe bord am integrat sistemul mașinii care e un android în esență. l-am configurat și am pe el de toate, de la navigație la video player. mă uit la filme în timp ce conduc. e interzis? majoritatea mașinilor au
la Tesla și altele tot sistemul e touch. trebuie să atingi un ecran pentru orice

Nu e ambigua legea, doar ca nu esti tu capabil sa pricepi ce scrie in cartea aia, sau probabil n-a fost nevoie sa o citesti, ca ai pus cateva sute de euro intr-un plic si plicul s-a intors cu plasticul ala numit permis de conducere.
Cred ca vei ajunge nu doar sa te uiti la filme, ci vei fi si actor, vei juca in filmele alea postate in topicul Accidente/Incidente/Securitate auto.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate