Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Despre vorbitul la telefon si legislatie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

piratu2191

piratu2191

Junior Member

• Grup: Members

View PostUrsul_Polar, on 28 iulie 2023 - 23:15, said:

n-ai ce cauta cu rujul pe botic, rimelul in ochi, mancatul de shaorma si alte minunatii.
ai ceva de facut? tragi pe dreapta, faci si meri mai departe

Pai fix asta intreb eu, deci poti manca shaorma linistit la volan fara sa iei amenda, dar poti vorbi pe BT fara probleme. Dar nu cu tel la ureche, nu vi se pare nimic in neregula ?

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:10, said:

Cu 2 maini pe volan fara vb la tel / Cu 2 maini libere vorbind la telefon /  Cu una pe volan iar cealalta ..unde vreti voi / Cu una pe volan iar cealalta cu tel la ureche ?
Cred ca uiti faptul ca telefoanele din ziua de azi au si ecran. Ai observat asta ?

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

View Postpiratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:33, said:

Pai fix asta intreb eu, deci poti manca shaorma linistit la volan fara sa iei amenda, dar poti vorbi pe BT fara probleme. Dar nu cu tel la ureche, nu vi se pare nimic in neregula ?

1. incidenta celor care sorb o saorma la volan vs cei care au un telefon si stau cu el lipit de maini, degete, ochi, e mult mai mica
2. o lege trebuie sa trateze situatii generalizate, nu particulare
3. pentru particularitati ar trebui sa existe common sense ca pretentie a homo sapiens sapiens. cu toate astea trebuie sa se zica explicit pe eticheta ca detergentul nu se serveste ca aperitiv

din toate astea fiecare pricepe ce vrea ca de aia e fain in balcani.
eu pot spune doar atat, regulile au un rost.
permisul ala ar trebui sa reprezinte asumare respectarii regulilor in cauza si nu un simplu drept de a iesi cu harbul pe drumurile publice.
orice sanctiune prevazuta in lege, pentru orice fel de abatere, atat timp cat ai plasticul ala, ti-o asumi si poate data viitoare retii ceea ce n-ai retinut in timpul scolii.

miorlaitul ca 'mvai, am luat amenda ca m-a prins radarul dosit prin boscheti e o procarie. reapecta regimul de viteza si n-ai motiv sa miorlai.
miorlaitul ca 'mvai, dar doar vorbeam la telefon, nu faceam altceva e iarasi o procarie. iti iei handsfree si n-ai motiv sa miorlai.
etc, samd.

condusul nu e un drept.
n-ai bani de asigurare, de revizii, de reparatii, de handsfree. n-ai rabdare sa mergi cu 30 in zona rezidentiala, n-ai rabdare sa lasi pietonii sa traverseze, sa stai dupa unul sa parcheze, dupa un incepator, dupa un tractor, etc. n-ai rabdare sa vorbesti chestii de schimba lumea cu nevasta, sefu, prietenii, etc sau sa verifici feed-ul nush cui.
esti atat de important incat toti trebuie sa te fereasca?
nu mai bine stai tu linistit acasa la tine fara permis?

iarasi, acel tu nu e unul referitor la tine explicit ci la conducatorii de s-au regasit in circumstante de genul

LE: traim in  tara in care un sofer aflat cel putin sub influenta alcoolului omoara doi oameni si ia 4 ani si 6 zile. in care te ridica pe capota pe trecere fiind cu verde in fata, unde se circula cu 70 printre blocuri si se trece pe rosu cu politia in intersectie.
sambata trecuta un drag detinator de plastic depasea pe linie continua si problema lui, atentia lui, era la ala de-l incetinea pe el saracul, nu la prostul de-i venea de pe contrasens si avea putin sa se duca pe aratura.
da, pentru ce soferi suntem colectiv, as zice ca mobilul ar fi ideal sa stea acasa. nu de alta dar imediat vedem cum o sa creasca traficul la operatori ca toti fac videocall. e apel, nu?

Edited by Ursul_Polar, 29 July 2023 - 00:09.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nu văd o problemă cu cei care vorbesc prin handsfree.
Dar faceți un experiment. Stați lângă o intersecție dintr-un oraș 10 minute și o să observați că cel puțin 10% din șoferi vorbesc la telefon cu el în mână sau îl țin în mână și stau pe Facebook/Whatsapp. Aia e adevărata problemă.
Ar fi bine ca pe viitor mașinile să aibă un sistem de camere video care să monitorizeze atenția șoferului la volan și să îl atenționeze sonor. Deja telefoanele au ajuns o problemă foarte gravă în trafic, văd pe mulți care se uită în telefon deși mașina lor rulează. Probabil că și ăsta este un motiv pentru care se întâmplă tamponările din spate, pe lângă distanța necorespunzătoare, bineînțeles.

Edited by Valy_User, 29 July 2023 - 00:04.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

View PostValy_User, on 29 iulie 2023 - 00:01, said:

Dar faceți un experiment. Stați lângă o intersecție dintr-un oraș 10 minute și o să observați că cel puțin 10% din șoferi vorbesc la telefon cu el în mână sau îl țin în mână și stau pe Facebook/Whatsapp. Aia e adevărata problemă.
Ar fi bine ca pe viitor mașinile să aibă un sistem de camere video care să monitorizeze atenția șoferului la volan și să îl atenționeze sonor. Deja telefoanele au ajuns o problemă foarte gravă în trafic, văd pe mulți care se uită în telefon deși mașina lor rulează. Probabil că și ăsta este un motiv pentru care se întâmplă tamponările din spate, pe lângă distanța necorespunzătoare, bineînțeles.
esti extrem de indulgent cu procentul ala
am avut neplacerea sa observ fix un eveniment din asta in care tanti vorbea la telefon, a ridicat un adolescent de pe trecere pe capota si ala din spate, care evident s-a asogurat cand a intrat in intersectie si dupa aia tot cu mobilul in bot s-a pus, a impins-o putin.
e minunat sa fii pieton, sa ai verde si sa stai sa te uiti daca ala, cu pregatire si cu regulile in cap, e atent la tine, la drum sau la ce draci o fi mai important decat viata ta

LE: pentru initiator. tanti tinea inca telefonul in mana dupa ce l-a ridicat pe capota.

Edited by Ursul_Polar, 29 July 2023 - 00:18.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Cum dracu sa fie aia problema ?? Ca il tin in mana ? Problema este ca vorbesc la telefon.
Eu nu vad nici o diferenta intre a vb la tel la ureche sau prin hs/bt, problema principala este DISCUTIA nu ca am mana pe volan sau pe tel sau in alta parte

@ursul_polar da, corect, tanti a lovit pe trecere pentru ca VORBEA la tel nu pentru ca avea tel in mana. Sunt 99% sigur ca facea acelasi lucru si cu handsfree.

Edited by piratu2191, 29 July 2023 - 00:27.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Am zis așa să fiu finuț, probabil chiar să duce înspre 20 sau mai bine. Probabil și în funcție de oraș. Dar chiar și 10% mi se pare alarmant, mai ales că Poliția ia în derâde această contravenție ca și cum ar fi ceva minor, dar de fapt este ceva extrem de grav. Poate n-ar strica ca legea să le dea câteva zile de pauză șoferilor respectivi, cu test de redobândire obligatoriu care să fie promovat pentru a-ți putea recupera permisul.
Ca să nu mai spun că după ce mașina se oprește procentul ăla se duce undeva la 40-50%.
Nu îi înțeleg. Acasă stai o grămadă de timp pe laptop/telefon/tabletă/PC/TV. Chiar nu poți să reziști câteva zeci de minute, hai una-două ore la volan fără să te uiți în telefon?

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 00:21, said:

Cum dracu sa fie aia problema ?? Ca il tin in mana ? Problema este ca vorbesc la telefon.
Eu nu vad nici o diferenta intre a vb la tel la ureche sau prin hs/bt, problema principala este DISCUTIA nu ca am mana pe volan sau pe tel sau in alta parte
Poate că nu ai o atenție distributivă foarte bună, dar pe lângă asta, mi se parte și extrem de greu de constatat această contravenție, probabil am fi de mirul UE dacă am da o astfel de lege, mai ales că mașinile noi vin cu handsfree Bluetooth integrat în mașină.
Acum ce să facem, să interzicem și discuțiile cu pasagerii?
Din ceea ce am observat, numai faptul că acel dispozitiv este ținut în mână reduce drastic atenția șoferului la trafic.

Chiar aș fi curios de un studiu psihologic ceva dacă există între atenția șoferului când vorbește cu handfree vs telefonul ținut în mână. Eu cred că e o diferență importantă.

Edited by Valy_User, 29 July 2023 - 00:35.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

cand ai facut scoala, ti-au asigurat pregatire in a conduce cu telefonul in mana sau cu orice altceva?
cand ai facut scoala, ai observat cumva o tendinta obsesiva de repetitie a instructorului sa-ti tii mainile pe volan?
pe parcursul experientei tale de conducator auto, ai observati ca esti mai capabil sa controlezi masina cu o mana pe volan si cealalta ocupata cu orice altceva.cu atat mai mult cu cat vorbim de manevre bruste?
cand a aparut o situatie problematica/periculoasa in trafic si erai implicat intr-o discutie cu cineva din masina, ai observat ca ai prioritizat discutia si nu evitarea pericolulului?

View PostValy_User, on 29 iulie 2023 - 00:28, said:

Chiar aș fi curios de un studiu psihologic ceva dacă există între atenția șoferului când vorbește cu handfree vs telefonul ținut în mână. Eu cred că e o diferență importantă.

fara doar si poate e o diferenta importanta.
sunt lucruri marunte, de le faci stand in casa cu telefonul la ureche si gasesti ca ti-e de ajutor sa ai ambele maini libere daramite la condus.
o parte din creier tine mortis sa faca ceva cu prostia aia de telefon, sa ramana langa ureche, sa-l auzi pe celalalt, sa compenseze miscarile de balans ale masinii, sa tina cont de oboseala mainii daca ai vorbit juma' de ora, etc.

nu exista vreun argument solid pentru care ar exista echivalenta intre handsfree si handson ca nu e de nici o culoare acelasi lucru

Edited by Ursul_Polar, 29 July 2023 - 00:36.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

View PostValy_User, on 29 iulie 2023 - 00:28, said:

Poate că nu ai o atenție distributivă foarte bună, dar pe lângă asta, mi se parte și extrem de greu de constat această contravenție, probabil am fi de mirul UE dacă am da o astfel de lege, mai ales că mașinile noi vin cu handsfree Bluetooth integrat în mașină.
Acum ce să facem, să interzicem și discuțiile cu pasagerii?
E clar ca nu putem face mai nimic, tocmai pt ca pe orice masina noua ai hf/bt. Tot din acest motiv nu va recunoaste nimeni adevarul. Vorbitul cu tel in mana = vb cu tel jos / hs / bt dpdv al distragerii atentiei in timpul condusului auto.

@ursul_polar Deci problema este de fapt " lipsa mainii de pe volan " sau "vb la telefon " ???

Edited by piratu2191, 29 July 2023 - 00:43.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

@ursul_polar da, corect, tanti a lovit pe trecere pentru ca VORBEA la tel nu pentru ca avea tel in mana. Sunt 99% sigur ca facea acelasi lucru si cu handsfree.

imi pare rau ca nu pot reproduce cacofonia mainilor cand s-a intamplat evenimentul
tanti a prins volanul cu telefonul in mana incercand sa vireze stanga cu mana drepata abia venita de pe schimbator.
e posibil sa se fi intamplat intr-adevar un eveniment ca era cu mintea pe aratura, dar reactiile ar fi putut fi altele si poate un adolescent ramanea cu piciorul stang intreg iar ea se alegea cu o bara spate infundata de la istetul din spate.
pot spune cu siguranta ca ar fi avut alt control asupra volanului in mod cert. restul sunt presupuneri, e drept

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators

View Postloock, on 28 iulie 2023 - 23:30, said:

Cunosc indivizi care merg zilnic cu 121 Km/h intre semafoare in Bucuresti, si asta de zeci de ani, fara sa aiba niciun fel de justificare.

inca o duma marca loock. fix 121, ai masurat tu? da stim, ai ochiul calibrat mai ceva ca un radar

adevarul este ca ai si spatiu intre semafoare sa mergi cu acel 121 si sa mai si franezi la timp

dar cel mai important, sigur vb de o masina si nu de vreun avion? cand toti se plang de aglomeratie in bucuresti, tu dai in cap la toti si spui ca se merge cu 121 intre semafoare

mai ai dume din acestea?

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 00:38, said:

@ursul_polar Deci problema este de fapt " lipsa mainii de pe volan " sau "vb la telefon " ???
problema e mana ocupata si lipsa disponibilitatii ei cand ai nevoie sa o pui pe volan

daca discutiile ar fi problema, sa imi explici cum anume ar fi posibil sa urmeze cineva o scoala de soferi

pasilla

pasilla

Superior Member

Problema nu e ca vorbesti la telefon, ci ca il tii in mana.
De ce trebuie sa il tii in mana ? In ce scop ?

piratu2191

piratu2191

Junior Member

View PostUrsul_Polar, on 29 iulie 2023 - 00:45, said:

problema e mana ocupata si lipsa disponibilitatii ei cand ai nevoie sa o pui pe volan
Daca asta e problema, de ce nu se interzice mancatul de shaorma / fumatul / orice alta activitate / condusul fara 2 maini pe volan ??

Valy_User

Valy_User

Senior Member

(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
10. efectuarea de către conducătorul unui vehicul a unor activități de natură a-i distrage atenția de la conducere ori folosirea instalațiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afectează deplasarea în siguranță a lui și a celorlalți participanți la trafic;

Cap7 articolul 100 din OUG195/2002.
Acum, este interpetabil și asta.
Nici mie nu mi se pare în regulă mâncatul la volan, cel puțin, în loc să fii atent la trafic o să fii atent la faptul că ți-ai vărsat pe haine Ketchup-ul din hamburgerul de la Mcdonald's.

Edited by Valy_User, 29 July 2023 - 00:55.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

View Postpiratu2191, on 29 iulie 2023 - 00:48, said:

Daca asta e problema, de ce nu se interzice mancatul de shaorma / fumatul / orice alta activitate / condusul fara 2 maini pe volan ??
legea spune ca trebuie sa fii atent la drum
tigara ocupa doua degete, nu o mana intreaga
shaorma daca mananci in timp ce conduci se numeste ca n-ai minte
nu trebuie sa scrie in lege ca nu e voie sa mananci shaorma, ar trebui sa fie cat se poate de evident ca nu e o idee buna si e tratata la modul general ca n-ai voie sa faci chestii care te distrag de la condus
data fiind incidenta ridicata a prostiilor astora de mobile s-a gasit necesar sa fie transpus explicit in lege pentru ca e o cauza majora de distragere si iti ocupa pe de-a'ntregul o mana + ochii

acu daca maine ne apucam sa ne scobim in dinti toti si din cauza asta incep sa moara oameni, fii sigur ca se va transpune in lege

LE: sa nu mai spunem ce cult tampit s-a format in jurul telefoanelor, cat de greu de manuit au devenit pentru o singura mana, cat de lunecoase sunt daca nu pui un jaf de husa pe ele si cum, la cat de scumpe sunt multe dintre ele, oamenii le trateaza fix ca pe un obiect valoros
amu, noh, maximul intelectului uman se va manifesta oricum

Edited by Ursul_Polar, 29 July 2023 - 01:04.

loock

loock

Unas

View PostDany_Darke, on 29 iulie 2023 - 00:42, said:

inca o duma marca loock. fix 121, ai masurat tu? da stim, ai ochiul calibrat mai ceva ca un radar

adevarul este ca ai si spatiu intre semafoare sa mergi cu acel 121 si sa mai si franezi la timp

dar cel mai important, sigur vb de o masina si nu de vreun avion? cand toti se plang de aglomeratie in bucuresti, tu dai in cap la toti si spui ca se merge cu 121 intre semafoare

mai ai dume din acestea?

Am mers in masini cu indivizi care asa merg zilnic de zeci de ani.
Cu Citroen C4 prindea 117, cu Opel Insignia tunat la 160 CP din 130 prindea zilnic 121 intre semafoare, si apoi si cu Antara si cu Megane si cu altele mai noi la fel.
Evident ca nu pe orice strada si nu bara la bara, dar in zeci de locuri din Bucuresti, nu doar pe Aviatorilor ci prin toate cartietele cand prindea liber, chiar si prin Dr. Taberei, si pe podul Grant si peste tot unde prindea liber. De franat frana f. frumos cu frana de motor, lin, nu-mi venea stomacul in gura cum imi vine la alti soferi care merg mult mai incet dar calca frana ca taranii.

Am mers si cu o femeie care avea Civic TypeR si ii placea sa o calce prin Bucuresti, sarea imediat peste 90-97 si peste chiar si pe stradute inguste...

Am mers si cu unul cu Seat Cupra si imi venea stomacul in gura imediat cu el prin Bucuresti.
Si am patit asta chiar si cu altu' cu un amarat de Peugeot 206 stock ( nu preparat ca in NFS la 800 CP) care calca frana cum respira...
Conteaza enorm stilul de condus.

Edited by loock, 29 July 2023 - 01:35.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

View PostUrsul_Polar, on 29 iulie 2023 - 00:57, said:

legea spune ca trebuie sa fii atent la drum
tigara ocupa doua degete, nu o mana intreaga
shaorma daca mananci in timp ce conduci se numeste ca n-ai minte
nu trebuie sa scrie in lege ca nu e voie sa mananci shaorma, ar trebui sa fie cat se poate de evident ca nu e o idee buna si e tratata la modul general ca n-ai voie sa faci chestii care te distrag de la condus
data fiind incidenta ridicata a prostiilor astora de mobile s-a gasit necesar sa fie transpus explicit in lege pentru ca e o cauza majora de distragere si iti ocupa pe de-a'ntregul o mana + ochii

acu daca maine ne apucam sa ne scobim in dinti toti si din cauza asta incep sa moara oameni, fii sigur ca se va transpune in lege

LE: sa nu mai spunem ce cult tampit s-a format in jurul telefoanelor, cat de greu de manuit au devenit pentru o singura mana, cat de lunecoase sunt daca nu pui un jaf de husa pe ele si cum, la cat de scumpe sunt multe dintre ele, oamenii le trateaza fix ca pe un obiect valoros
amu, noh, maximul intelectului uman se va manifesta oricum

Am iesit la o tigara/aer si cred ca mi-am dat singur raspunsul
Sunt 2 lucruri diferite:
1. Vb la tel nu prea ai cum sa-l opresti - au constatat asta - e clar.
2. Condusul obligatoriu cu 2 maini pe volan e greu spre imposibil sa-l bagi in lege - nu poti sa-l amendezi

1+2 = nu putem rezolva nici un punct = bagam hf/bt pe masini noi si amendam vb cu mana pe tel. Atat s-a putut.

Edited by piratu2191, 29 July 2023 - 01:42.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate