Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Despre vorbitul la telefon si legislatie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

piratu2191

piratu2191

Junior Member

• Grup: Members
Salutare soferi,

De ce se aplica amenzi pentru vorbit la telefon normal (telefonul la ureche) si nu si prin handsfree (casti, bt, etc) ?

E o fractura logica aici, parerea mea, daca o mana lipsa de pe volan este problema, interzicem telefonul si dam aceeasi amenda celor ce nu tin 2 maini pe volan.

Daca problema este distragerea atentiei (parerea mea este ca aici e problema), atunci interzicem orice vorbit la telefon,

De ce iei amenda daca vorbesti la tel cu o mana pe volan si nu iei amenda daca vorbesti prin BT tot cu o mana pe volan ??

Unde este diferenta ?  Amenda e pentru vorbit la tel sau pentru faptul ca nu avem 2 maini pe volan ?

Ca idee - nu am luat nici o amenda pentru vb la tel, pentru ca nu fac asta. Tocmai din acest motiv intreb, mi se pare fix aceeasi distragere a atentiei si prin bt si cu tel la ureche.

Edited by piratu2191, 28 July 2023 - 21:54.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 21:51, said:

De ce iei amenda daca vorbesti la tel cu o mana pe volan si nu iei amenda daca vorbesti prin BT tot cu o mana pe volan ??

pt ca se presupune ca atunci cand stai doar cu o mana pe volan, cealalta nu iti este in dos, incat sa nu poti reactiona la o situatie iminenta

cand ai telefonul, mana e ocupata, reactiile sunt intarziate, orice decizie iti este afectata, pt ca tu te concentrezi la cum sa tii telefonul sa nu cada si caondusul pe plan 2

cand ai casca, atentia ta nu mai este doar la conversatie si evident, ai mainile libere sa poti conduce si pt alte reactii. din nou, gandind ca nu profiti si atunci de ocazie sa o bagi in pantaloni

daca nu intelegi nici acum ca exista o diferenta chiar majora ...

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Eu sper sa se modifice legea in asa fel incat sa fie contraventie folosirea telefonului [in mana] cand esti in trafic. Indiferent daca esti in mers, sau stationezi.

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 22:08.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Ideea acestei reguli e combaterea micșorării câmpului vizual al conducătorului auto. Ascultatul și vorbitul la telefon distrag atenția oricum, dar nu afectează vederea șoferului dacă folosești un handsfree.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 21:51, said:

Salutare soferi,

De ce se aplica amenzi pentru vorbit la telefon normal (telefonul la ureche) si nu si prin handsfree (casti, bt, etc) ?

E o fractura logica aici, parerea mea, daca o mana lipsa de pe volan este problema, interzicem telefonul si dam aceeasi amenda celor ce nu tin 2 maini pe volan.

Daca problema este distragerea atentiei (parerea mea este ca aici e problema), atunci interzicem orice vorbit la telefon,

Unde este diferenta ?  Amenda e pentru vorbit la tel sau pentru faptul ca nu avem 2 maini pe volan ?

Ca idee - nu am luat nici o amenda pentru vb la tel, pentru ca nu fac asta. Tocmai din acest motiv intreb, mi se pare fix aceeasi distragere a atentiei si prin bt si cu tel la ureche.

pe logica asta, in masina nu ai voie sa vorbesti, sa asculti radio, etc.
mainile trebuie sa fie libere si privirea la drum, asta e esenta

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Dany_Darke, on 28 iulie 2023 - 22:04, said:

tu te concentrezi la cum sa tii telefonul
Nu cred asta, tu imi dai ca exemplu un caz urgent cand trebuie sa pui a doua mana pe volan, in acest caz e mai aproape urechea decat dos-ul, nu cred ca tine cineva mai mult la telefon decat la viata.

@pasilla total de acord, dar de ce cand stationezi ?
@manelst.... pai nu mai bine interzicem atunci zecile de cruciulite si poze cu salam ??? telefoanele prinse in suport in parbriz ??
@ursul_polar este o diferenta intre radio si a vb cu nevasta la tel.

Edited by piratu2191, 28 July 2023 - 22:35.

sanderoalex

sanderoalex

Nefumător înrăit

Cred că arvtrebui interzise și nevestele in mașină!

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 22:32, said:

pai nu mai bine interzicem atunci zecile de cruciulite si poze cu salam ??? telefoanele prinse in suport in parbriz ??
Nu cred că sunt legale bazaconiile astea care blochează vederea șoferului :)

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

@ursul_polar este o diferenta intre radio si a vb cu nevasta la tel.

in functie de nevasta, s-ar putea sa asculti fix la fel in ambele cazuri.
facem petitie ca in masini sa nu cumva sa se vorbeasca cu soferul? nu la telefon, asa, relaxati de pe bancheta/scaun.

ne dam dupa deget. oamenii sunt nesimtiti by default, asta e starea naturala a omului care nu se sinchiseste sa il intereseze altceva decat porpria persoana.
nu e musai atat de grav vorbitul la telefon cu telefonul la ureche, a fost o vreme ca d asta se intampla si nu era mare bai.
problema a devenit cand omul, in inteligenta sa maxima, a inceput sa dea SMS-uri, apoi sa caste gura la poze si filmulete, sa se filmeze cat de cretin poate fi sa-i fie adulatia maxima, etc.
cand intri ca un nesimtit in intersectie cu ochii la tiktok-uri cu buci sau alergi ca animalul in timp ce te filmezi sa vada neghiobii cat talent e in tine, da, hai sa ramai fara permis daca nu-l poti dezlipi de maini si de ochi. acel "tu" nu face referire la tine.

Edited by Ursul_Polar, 28 July 2023 - 22:45.

pasilla

pasilla

Superior Member

@pasilla total de acord, dar de ce cand stationezi ?
Am spus ca atunci cand esti in trafic. Nu iti place termenul de stationare, il poti schimba cu stai pe loc/nu esti in miscare.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Ursul_Polar, on 28 iulie 2023 - 22:42, said:

nu e musai atat de grav vorbitul la telefon cu telefonul la ureche, a fost o vreme ca d asta se intampla si nu era mare bai.
Si nici acum nu este, eu consider asta, acelasi lucru cu vorbitul prin bt, vorbind de legislatie, nu este interzis tik-tok, sms, butoneala pe tel, este interzis doar "vorbitul".
In rest, total de acord, din pacate.

Edited by piratu2191, 28 July 2023 - 22:55.

pasilla

pasilla

Superior Member

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 22:54, said:

nu este interzis tik-tok, sms, butoneala pe tel, este interzis doar "vorbitul".

Cred ca te inseli:

(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile atunci când aceștia se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere».

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 22:54, said:

Si nici acum nu este, eu consider asta, acelasi lucru cu vorbitul prin bt, vorbind de legislatie, nu este interzis tik-tok, sms, butoneala pe tel, este interzis doar "vorbitul".
In rest, total de acord, din pacate.

legea spune folosirea telefonului mobil nu explicit vorbitul.
in traducere, nu ai voie sa pui mana pe el daca rotile se misca.

dupa cum spunea si pasilla, ideal ar fi sa se faca o adnotare la "in timpul deplasarii" care sa-i potoleasca si pe aia de cred ca daca rotile nu se invart ei nu mai "conduc", nu se mai "deplaseaza"

bine, ideal ar fi sa se aplice si legea asta, asa proasta cum e. pe moment ai toate sansele sa vezi si politia facand fix acelasi lucru.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Hai sa intreb altfel, un procent atentie/reactie la volan intre urmatoarele scenarii:

Cu 2 maini pe volan fara vb la tel / Cu 2 maini libere vorbind la telefon /  Cu una pe volan iar cealalta ..unde vreti voi / Cu una pe volan iar cealalta cu tel la ureche ?

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:10, said:

Hai sa intreb altfel, un procent atentie/reactie la volan intre urmatoarele scenarii:

Cu 2 maini pe volan fara vb la tel / Cu 2 maini libere vorbind la telefon /  Cu una pe volan iar cealalta ..unde vreti voi / Cu una pe volan iar cealalta cu tel la ureche ?
eu iti propun sa punem altminteri problema.
daca cineva isi pune dosul in scaunul ala si manuieste o chestie care e efectiv o arma incarcata, vrei sa ne jucam de'a statistica si sa aflam daca un rahat de telefon la ureche sau nu este justificat?

pentru vorbit ai solutii tehnice garla si ca echipare a vehiculului, si aftermarket, in trecut si in pachetul in care venea jaful de telefon.
investitia pentru un handsfree este ridicol de mica si daca cerinta e doar vorbitul, nu exista argumente pentru care e preferabil telefonul in mana vs pe langa maini

LE: te deplasezi iarna, iti pica un bulgare de gheata de la o aripa din fata, il prinzi la roata din spate si incepi sa faci patinaj artistic.
pana te.dumiresti ce draci sa faci cu telefonul din maini, daca prinzi volanul cu tot cu el in mana, daca il arunci, unde il arunci, bla, e mai simplu sa iti inchizi gura si sa tii de volan.
ai reflexul sa lasi schimbatorul din mana daca esti pe manuala, si ai pus mana pe volan
n-ai ce cauta cu telefonul in brate, pe langa urechi, in fata ochilor, etc
n-ai ce cauta cu rujul pe botic, rimelul in ochi, mancatul de shaorma si alte minunatii.
ai ceva de facut? tragi pe dreapta, faci si meri mai departe

lumea s-a invartit si cu telefonul prins de perete, se invarte si fara el lipit de ureche
nu se intampla nimic atat de important incat sa risti viata altora pentru un rahat de telefon

Edited by Ursul_Polar, 28 July 2023 - 23:21.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Ursul_Polar, on 28 iulie 2023 - 23:10, said:

legea spune folosirea telefonului mobil nu explicit vorbitul.
in traducere, nu ai voie sa pui mana pe el daca rotile se misca.

dupa cum spunea si pasilla, ideal ar fi sa se faca o adnotare la "in timpul deplasarii" care sa-i potoleasca si pe aia de cred ca daca rotile nu se invart ei nu mai "conduc", nu se mai "deplaseaza"

bine, ideal ar fi sa se aplice si legea asta, asa proasta cum e. pe moment ai toate sansele sa vezi si politia facand fix acelasi lucru.

Din ce zici tu, problema nu mai este "vorbitul" ci "tastatul"/folosirea telefonului in trafic. Eu am deschis subiectul doar in ideea de a folosi Telefonul la Vorbit si atat.

Ursul_Polar

Ursul_Polar

call boy - 9000 jpy\s

piratu2191, on 28 iulie 2023 - 23:17, said:

Din ce zici tu, problema nu mai este "vorbitul" ci "tastatul"/folosirea telefonului in trafic. Eu am deschis subiectul doar in ideea de a folosi Telefonul la Vorbit si atat.
a dat pasilla mai sus citat din lege si e cat se poate de explicit.
vrei vorbit, ai handsfree. daca nu, aia e... viata. de telefon nu te atingi

loock

loock

Unas

Cred ca s-a explicat deja suficient de clar.

Pe langa cele de mai sus, ar mai fi inca un aspect:
- daca legea ar interzice vorbitul inclusiv cu dinte albastru si maini libere, politia nu ar fi eficienta in impunerea legii dar oamenii ar incalca legea si asta ar duce la o pierdere a respectului pt. legi si politie in general nu doar pt. cazul particular al telefoanelor. Ar fi comuna ideea ca poti fenta la ordinea zilei legea si politia in general.

Si asa nu prea se respecta.
Cunosc indivizi care merg zilnic cu 121 Km/h intre semafoare in Bucuresti, si asta de zeci de ani, fara sa aiba niciun fel de justificare.
Si in afara orasului se merge uzual cu 140-160 km/h si peste. Etc.
Se parcheaza masini pe trotuare blocand complet mersul pietonilor pe acestea, si oamenii ajung fortat pe carosabil unde pot fi calcati de masini. Etc.

Edited by loock, 28 July 2023 - 23:37.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate