Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo

Diferenta suprafata teren
 Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

Pisici disparute

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

costyn_man

costyn_man

Guru Member

• Grup: Senior Members
Un motan castrat, unul necastrat pripasit prin curte si adoptat de noi de aproape doua luni iar pisica din curtea parasita era siameza si era sterilizata, cum a ajuns acolo, nu stiu,
Azi i-am cautat peste tot, inclusiv prin satele invecinate, am intrebat oameni, pa malul Dunarii i-am cautat ca ne-am gandit ca cineva i-a omorat si i-a aruncat acolo, nici cea mai mica urma de ei. Din trei pisici, niciuna descoperita, vie sau moarta.

Edited by costyn_man, 29 July 2023 - 22:10.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Misterul pisicilor disparute -sa rezolvat, tragic, din pacate.
Bagam mana in foc pentru vecini, m-am inselat.sa nu aveti incredere in nimeni.
Vecinul din spate este vanator, are doi caini de vanatoare ce nu ataca animalele de curte, in schimb, omul ataca orice, chiar si animale nevinovate.
Cu vecinii ma inteleg bine, avem relatii de vecinatate, pana la prietenie mai este mult. Azi am auzit ca vecinul nostru vanator, s-a plans, cam acum o luna, ca-l deranjeaza cainele vecinei de gard, ca latra. Peste o saptamana vecina gaseste cainele mort. Dupa aceea a inceput sa se planga ca pisicile ii strica curtea, acum au disparut trei pisici, el fiind vanator cred ca se pricepe la pus capcane, in plus de asta, de la mine din curte se vede la el ca are o cusca capcana.
Prin urmare, se pare ca vecinul cu cainii ce nu ataca pisici este de vina. Separe ca oamenii sunt caini, iar cainii sunt oameni.
Nu am probe, nu pot sa fac nimic, sper in Judecata Divina, atata pot sa fac!
Pe camera imi apar pisicile langa gardul lui, apoi au disparut.
Vreau sa-l pedepsesc, dar nu stiu cum, cunosc limita legala, nu pot nici sa-l rup in bataie pe seama unei presupuneri.
Pacat, mare pacat, suflete nevinovate! Posted Image

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Daca e adevărat: păcat de pisicuțe.
Mergi și intreaba-l direct.
Așa de "animal" chiar e?

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Ceea ce vreau, este sa-l provoc la o discutie filmata in care sa se enerveze si sa recunoasca acest lucru, abia atunci pot sa-l asigur de o condamnare. Marti, sotia l-a intrebat dar a spus ca nu stie nimic, de atunci, nici el nici nevasta-sa nu au mai aparut prin gradina, chiar deloc!

irina2014

irina2014

Senior Member

sper sa crape in chinuri indelungate

macar poate nu le-a ucis, poate le-a abandonat undeva,sa te duci dupa ele

Doamne, ce oameni..ce nenorociti, ce jeguri infecte purulente imputite

Edited by irina2014, 30 July 2023 - 16:14.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Si eu sper! :(

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

E foarte greu sa il provoci...mai bine vorbesti cu vecina (cea caruia i-a murit cainele), mergeti la politie si poate se lasa cu o perchezitie. Ala nu va recunoaste pentru ca ar fi fapta cu caracter penal, si se lasa cu inchisoare.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Chiar daca fac reclamatie cu vecina, nu ai nicio dovada, la perchezitie nu au ce sa gaseasca, cusca capcana nu este o proba, e vanator, poate spune orice.

irina2014

irina2014

Senior Member

da' ce rahat de curte are, versailles, de stricau matzele? da, se caca si pisa in vecini, si ce, nu putea criminalul sa vina sa iti spuna frumos ca il deranjeaza matele?

probabil te prindeai ca e un pericol si le tineai in casa

a rezolvat 3 dintr-o data, mare barbat, un labar nenorocit impotent, care omoara animale pt relaxare

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Greu de dovedit, într-adevăr. Păcat, pentru că pedeapsa penală este închisoare de la 3 luni la un an sau amendă penală, iar instanța poate decide să nu dețină animale timp de 1-5 ani, ar fi afectat ca și vânător.

Edited by caiuscorneliu, 30 July 2023 - 16:56.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Mici șanse să se enerveze, să recunoască și să ai și filmarea.

irina2014

irina2014

Senior Member

mi-a crescut tensiunea de nervi

asta a fost groaza mea la casa de vacanta, sa nu pateasca ceva animalele. Un tampit a pus ortava pt cainii vecinului , dar a pus la el in curte, i-au murit 3 caini

sunt prosti  si rai, parca nu's oameni, parca sunt bestii fara Dumnezeu

un pisoi a fost otravit cu antigel, cu ajutorul lui Dumnezeu l-a salvat veterinarul. E un nebun care otraveste si spanzura caini

inutil sa spun cat de rau imi pare, se vede ca esti un tip inimos, ca tineai la ele...imi inchipui cum o fi sotia ta :(

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

irina2014, on 30 iulie 2023 - 17:02, said:

E un nebun care otraveste si spanzura caini

O fi asta?

https://www.digi24.r...i-caini-2440661

Un bărbat din Maramureș a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare pentru că a omorât doi câini din sat. Individul a fost dat pe mâna poliției de doi localnici, care și-au găsit patrupedele spânzurate. Hotărârea, care vine la 8 luni de la comiterea faptelor, nu este încă definitivă.

irina2014

irina2014

Senior Member

nu, e alt nebun, din alt judet
din pacate asta de la mine nu a fost condamnat

Edited by irina2014, 30 July 2023 - 17:25.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

irina2014, on 30 iulie 2023 - 17:02, said:

mi-a crescut tensiunea de nervi

asta a fost groaza mea la casa de vacanta, sa nu pateasca ceva animalele. Un tampit a pus ortava pt cainii vecinului , dar a pus la el in curte, i-au murit 3 caini

sunt prosti  si rai, parca nu's oameni, parca sunt bestii fara Dumnezeu

un pisoi a fost otravit cu antigel, cu ajutorul lui Dumnezeu l-a salvat veterinarul.

Asta cu dumnezeu nu-mi place, pentru că n-are nicio legătură, ba dincontra. Să-ți explic. Eu sunt ateu, fără dumnezeu cum ai zice tu, dar iubesc animalele, dețin pisică și uneori le consider superioare și mai sincere decât oamenii. În schimb, îți aduc aminte de boul ăla de popă influencer care recent se declara împotriva animalelor de companie, că cică ne închinăm la ele și nu la zeul lui, sigur le-ar face de petrecanie. Ăla are dumnezeu, nu? Majoritatea ăstora care chinuie și ucid animale îs credincioși din ăia cu beserică, cruci, rugăciuni și tot tacâmul. Culmea, chiar la biserică li se insuflă că animalul e un rahat, o ființă inferioară aflată la cheremul stăpânului. Ca și minoritarii de la noi care-și ucideau caii cu bătaia dar erau cei mai mari credincioși și pupători de icoane. Din ăștia, CU dumnezeu. Românii au cei mai mulți credincioși la recensământ dar și cei mai mulți abuzatori de animale, cum îți explici asta? Noi, ăștia fără dumnezeu, suntem vreo 5%. Și avem/iubim animale.

„Ori pisica, ori Hristos! Nu se poate si Împărăția Cerurilor și pisica! Cine nu se leapădă de pisică merge în Iad! Animalul a ajuns să substituie omul!  Animalele de casă sunt dumnezeii noștri!” by Matei Vulcănescu (preot)

Edited by caiuscorneliu, 30 July 2023 - 17:41.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Mai pe seara o sa vorbesc cu un fost coleg de servici, sa vad ca optiuni am. Chestia este ca nu le-am gasit pe nicaieri, nici moarte, o sa incerc sa vad daca-l poate strange cu usa si poate le-a abandonat in vreo locatie. Acolo trebuie sa fie recunoscute de vecini, o pisica are nevoie da mancare, intra in curti, le-ar vede cineva.
Dar slabe sanse, vanatorii iau glanda animalelor fara nicio parere de rau. :(

irina2014

irina2014

Senior Member

inteleg ce spui

irina2014

irina2014

Senior Member

pai criminalul si-a acoperit pasii, a avut grija sa nu ramana  dovezi...

faptul ca s-au dat loviti cand le-a spus sotia ta de disparitia matelor, mi se pare un indiciu.

Daca nu ar fi implicat, ar fi intrebat si el: "Vecine, au venit pisicile?" etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate