Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transferuri instant intre bancile...

player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali
 Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Pisici disparute

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating
Vreun vecin tampit care le-a ademenit cu mancare si apoi le-a dus prin alta parte?

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

• Grup: Senior Members
La mine sigur nu. Nu am nici un vecin.... sunt loturi libere in jurul casei. Nu multe, dar de mine nu e lipit nimic. Posibil vreu animal, caine, sacal, vulpe... sau altceva. Ciudat, avem un caine in tarc, si o catelusa care se invarte prin curte, si asta latra rau cand se apropie ceva de curte.... Si, dupa cum mieuna Peticuta... ma gandesc ca a simtit ea ceva, de a urcat puii acolo...

Si, Peticutza nu si-ar fi lasat puii. Primii ei pui... Ooofff, dar cat au plns dupa ea, cat au cautat-o... mi se rupea inima privindu-i.

Attached File  atleti peticel.jpg   339.18K   55 downloads  Attached File  pui lapte.PNG   628.97K   46 downloads

Edited by viotl, 28 July 2023 - 21:20.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

View Posttomcatsk8, on 28 iulie 2023 - 21:05, said:

Vreun vecin tampit care le-a ademenit cu mancare si apoi le-a dus prin alta parte?
M-am gandit la varianta asta, dar toti vecinii ne cunostem si ne stim pisicile. Nu facem rau la animale! :(

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View Postmanitu, on 28 iulie 2023 - 20:00, said:

Pisicile sterilizate sau castrate nu pleacă de acasă niciodată.  Chiar dacă se mai plimbă,  se întorc la masă în maxim 12-16 ore.  

Dacă nu s-au mai întors de câteva zile,  ceva s-a întâmplat.  
Eu am doi motani  castrati, am avut cazuri izolate cand au plecat peste 24 de ore, dar in general mai degraba dispar peste noapte si se intorc dimineata. Cateva zile e neobisnuit.

Fane

Fane

cipat

pisicile tin majoritatea cainilor la distanta. la un moment dat a ajuns un pisoi de pana intr-o luna la mine in curte si cat era de mic a tinut javroii mei la distanta. doi beagle si un maidanez. m-am ofticat pe javre, ca le credeam mai curajoase dar in acelas timp m-am bucurat ca nu i-au facut nimic lui cotoila. in doua zile i-am gasit stapani lui cotoila, acu o duce ca-n pampas. are cont de instagram..

sper sa-i gasesti pe pisoi...

Edited by Fane, 28 July 2023 - 23:54.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

View PostFane, on 28 iulie 2023 - 23:52, said:

pisicile tin majoritatea cainilor la distanta.

Asa s-o fi gandit si pisica vecinei mele cand a zis sa intre pe teritoriul controlat de ciobanescul german din curte (care ii daduse de inteles in nenumarate randuri ca accesul este interzis). Din pacate, aventura n-a avut final fericit.

Inca acelasi caine se intelegea excelent cu pisica mea, pe care o alerga numai cand vroia sa aiba doar el parte de atentie.

Edited by george_alexandru, 29 July 2023 - 00:20.

vladut01

vladut01

Active Member

• Grup: Members
Sper sa se intoarca acasa... Peste ocean am un prieten care are vreo 2 pisici. Una dintre ele mai disparea la cateva zile. Din curiozitate prietenul meu i-a pus un Samsung Smart Tag. A vazut ca se ducea nu stiu cate strazi mai incolo, intra la cineva in casa, dar pleca in cateva ore. Sper sa fie ceva similar. Eu am pus un Smart Tag in masina ca antifurt si in bagaje ca sa stim pe unde sunt. Anult trecut am stat fara  bagaj mai mult de o luna jumatate si probabil numai faptul ca calatorisem cu turcii inainte cu un an ne-a ajutat sa-l recuperam dupa ce bagajul a ajuns la Instanbul in loc de Bucuresti.

gvincentiu

gvincentiu

Member

Ce mi s-a intamplat, pisici castrate, rasa comuna, de oras:  una a plecat in lume o luna si s-a intors moarta de foame, motan plecat 1 saptamana (dat pe FB, poze etc.) s-a intors hamesit, In general aria de patrulare este de 1-3 km. Sigur vor apare. Pentru a le cauta, mergi cu bobite, seara cand e liniste, in castronel, zdranganind-ul si strigandu-le... Daca sunt speriate, agitate, la zgomotele familiare sigur vor veni, vor raspunde.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postcostyn_man, on 28 iulie 2023 - 20:33, said:

Motanii castrati, pleca de acasa si cam cat ar sta plecati?
Al meu a mai avut o tentativa acum un an, a lipsit 24 de ore, atat.

Se mai intampla. Intr-o noapte am asistat la un spectacol in care motanul nostru, una din pisicile noastre si o pisica straina feaceau mexican standoff pe marginea unui acoperis. Pisicile mele fiind castrate. Apoi au disparut. Pisica a venit acasa de abia dimineata si s-a ascuns sub canapea, iar motanul a disparut cateva zile, ca si tine am crezut ca a murit. Apoi a aparut dupa vreo 3-4 zile, ca si cum nu s-a intamplat nimic. In timpul asta l-am cautat in draci prin toate impejurimile. Nu poti sti ce au ele in cap. Poti sa speri.

Edited by iladi, 29 July 2023 - 07:54.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Pune un anunț pe fb local la tine. Așa mi-am găsit eu motanul mic anul trecut. L-a luat o mămică, găsit departe în oras și îl ținea închis în casa pt copilașul ei.
De atunci are un medalion cu numărul meu și numele lui la gat.
Acum îs plecat 24 ore de acasă, sper sa îl mai găsesc când revin. L-am îndopat când am plecat.
E motan de curte de un an acum.
Bafta sa îi găsești.

gvincentiu

gvincentiu

Member

O fi ea, nu o fi? Oricum am anunțat persoana. Cam la 1km de zona in care a fost crescută.

Attached Files

csi1

csi1

Senior Member

si la mine au disparut 2 pisici(a mea si a parintilor vecini). a mea era o femela castrata si din pacate am descoperit pe camerele de supraveghere ca a lovit-o o masina si a murit la 10 metri distanta de casa. a ramas acolo pana s-a intunecat iar dimineata nu mai era. probabil a luat-o vreun animal s-o manance(camera avea o panza de paianjen pe ea si nu filma bine pe intuneric). toata familia o astepta de vreo saptamana pana am descoperit ce s-a intamplat.
parintii au ramas fara un motan, a plecat de vreo 2 luni si dus a fost. locuim unii langa altii si pisicile erau comune.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Care sunteti atasati de pisici le puneti GPS sau tag Iphone Android... macar stiti daca au fost furate

Smedmscss

Smedmscss

Member

View Postpasilla, on 28 iulie 2023 - 22:04, said:

Sper ca ai incercat sa faci o gluma proasta.
  Nu. Găsești pe net destule informații despre obiceiurile culinare ale asiaticilor.
Tot pe net găsești și despre ingeniozitatea lor în a face capcane simple și eficiente
din materiale comune. Am văzut că ești foarte priceput în găsirea a tot felul de
de răspunsuri la întrebările colegilor de forum (chiar te admir pentru asta ��).

costyn_man

costyn_man

Guru Member

View PostWotan, on 28 iulie 2023 - 22:43, said:

Eu am doi motani  castrati, am avut cazuri izolate cand au plecat peste 24 de ore, dar in general mai degraba dispar peste noapte si se intorc dimineata. Cateva zile e neobisnuit.
Al meu o singura data a lipsitn aproape 24 de ore, deja este a cincea zi, cred ca este inutil sa mai astept sa revina! :(
Dar, totusi, sper!

View Postgvincentiu, on 29 iulie 2023 - 06:13, said:

Ce mi s-a intamplat, pisici castrate, rasa comuna, de oras:  una a plecat in lume o luna si s-a intors moarta de foame, motan plecat 1 saptamana (dat pe FB, poze etc.) s-a intors hamesit, In general aria de patrulare este de 1-3 km. Sigur vor apare. Pentru a le cauta, mergi cu bobite, seara cand e liniste, in castronel, zdranganind-ul si strigandu-le... Daca sunt speriate, agitate, la zgomotele familiare sigur vor veni, vor raspunde.
Doamne Ajuta! :D

pasilla

pasilla

Superior Member

View Postcostyn_man, on 29 iulie 2023 - 20:54, said:

Al meu o singura data a lipsitn aproape 24 de ore, deja este a cincea zi, cred ca este inutil sa mai astept sa revina! Posted Image
La mine recordul unui motan a fost de vreo 3 luni. Cand s-a intors, tipa de parca eu eram vinovat.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

View Postdorin_2k, on 29 iulie 2023 - 07:34, said:

Pune un anunț pe fb local la tine. Așa mi-am găsit eu motanul mic anul trecut. L-a luat o mămică, găsit departe în oras și îl ținea închis în casa pt copilașul ei.
De atunci are un medalion cu numărul meu și numele lui la gat.
Acum îs plecat 24 ore de acasă, sper sa îl mai găsesc când revin. L-am îndopat când am plecat.
E motan de curte de un an acum.
Bafta sa îi găsești.
Am pus anunt, am pus afise, aproape 100 de bucati in imprejurimi, nu m-a sunat nimeni, nu- le-am gasit cadavrele, parca au disparut de pe fata pamantului. Azi am fost inclusiv pe margine Dunarii, m-am gandit ca le-or fi aruncat acolo, din trei pisici, niciuna!
Pe de o parte, ma bucur ca nu le-am gasit moarte, mai trag totusi sperante, mici dar mai am.

View Postgvincentiu, on 29 iulie 2023 - 09:12, said:

O fi ea, nu o fi? Oricum am anunțat persoana. Cam la 1km de zona in care a fost crescută.
Nop, cele trei pisici erau, unul gri cu blana lunga, albastru de rusia, al doilea rasa comuna, portocaliu cu alb si a treia o pisica siameza extrem de frumoasa!

View PostGlCA_Contras, on 29 iulie 2023 - 10:40, said:

Care sunteti atasati de pisici le puneti GPS sau tag Iphone Android... macar stiti daca au fost furate
Am vrut sa le iau, dar din pacate sunt mari dispozitivele.

View PostSmedmscss, on 29 iulie 2023 - 12:44, said:

Nu. Găsești pe net destule informații despre obiceiurile culinare ale asiaticilor.
Tot pe net găsești și despre ingeniozitatea lor în a face capcane simple și eficiente
din materiale comune. Am văzut că ești foarte priceput în găsirea a tot felul de
de răspunsuri la întrebările colegilor de forum (chiar te admir pentru asta ��).
Prima intrebare pe care am pus-o sefului de post, daca avem straini in zona, a spus ca nu, de asta sper ca nu au venit din oras unde au "delicatese" din belsug, sa vaneze in comuna noastra, mai ales in zona supravegheata video.
Sper ca luni sa urmaresc filmarile din noaptea respectiva!

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 20:56, said:

La mine recordul unui motan a fost de vreo 3 luni. Cand s-a intors, tipa de parca eu eram vinovat.
Iti multumesc pentru incurajare, dar cred ca nu era castrat!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Deci 2 motani ai tai castrați și încă o pisică sterilizata au dispărut deodată?
Eu cred că se întorc. Se întorc unde știu că primesc mâncare.
Doar daca nu i-a luat cineva și îi ține închiși.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate