Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tractor Case 4210 fum in radiator

Cazul de la Sp Pantelimon

Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita "all inclu...
 recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Importanta numarului de RPM la ma...

Baterii auto recuperare bani
 Vopsele de interior respirabile

Deconectare controller consola PS4

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum
 Un imn al iubirii (spirituale)

Identficare utilizator cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?

Pisici disparute

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

costyn_man

costyn_man

Guru Member

• Grup: Senior Members
Va salut!
Am un caz care da batai de cap oricui incearca sa-l inteleaga. In noaptea de 24-25 Iulie mi-au disparut doua pisici, in curtea vecina noua, este o casa a carei proprietare locuieste la alta locatie asa ca pe aici nu a mai trecut de cativa ani, acolo se stabilise o pisica ce venea la noi sa manance.
Unul din pisoi ai mei, este de rasa, nu-mi vine in minte rasa dar este gri, par lung si ochi verzi si castrat, celalalt pisoi este de rasa comuna si necastrat, pisica din curtea alaturata este siameza si castrata.
Intre orele 21-45 si 23.30 i-am vazut pe camere in curte, apoi au disparut definitiv, nu am vazut unde au plecat. Cele trei pisici, nu erau bune prietene ca sa umble impreuna, toti vecinii le cunosc, 100% nimeni nu le-ar fi facut rau, erau foarte cuminti. Am cautat peste tot prin imprejurimi, nu am gasit niciunul mort, nu este nicaieri miros de mortaciune, pe camere nu apare nimeni pe strada.
Zona unde locuiesc, este o zona unde nimeni nu intra decat daca are treaba sau locuieste acolo, nu este zona de tranzit. Am vorbit cu politistul de la post sa verificam pe camere primarie, zona este supravegheata video, azi mi-a dat telefon si a zis si el ca nicio masina nu a intrat acolo in timpul noptii, luni o sa merg si eu la post sa urmaresc toata inregistrarea sa vad daca au fost persoane ce au intrat si au iesit din zona.
Din experienta voastra, pisicile castrate pleaca de acasa? Al meu are opt ani.
M-am gandit, daca era vreo masina, calca una, nu toate trei si tot le gaseam cadavrele, daca ar fi fost prinse de caini, nu le prindeau pe toate trei, si pricum s-ar fi imputit, miroseau cu caldurile astea, daca ar fi fost otravite, ar fi venit acasa ca nu se moare ca la cianura, oricum, iarasi ar fi mirosit.
Straini nu avem deloc in zona iar comuna este la sase km de oras, daca ar fi vrut ceva delicatese ar fi mers in oras, nu la noi si mai ales in zona supravegheata video.
Fara misto, credeti ca au plecat de acasa? Castrate?

pasilla

pasilla

Superior Member

Cred ca da, pot pleca chiar daca sunt castrate. Eu as avea speranta ca se vor intoarce.

irina2014

irina2014

Senior Member

Foarte ciudat... a disparut si pisica vecina?

sunt prietenoase, stau sa puna un strain mana pe ele? le-o fi luat cineva?

imi pare foarte rau, sa ne tii la curent, asteptam vesti bune.

sa fi intrat toate 3 undeva, si au ramas inchise/blocate acolo? vreun pod, pivnita, canal etc. Spui ca in casa vecina nu locuieste nimeni, s-or fi varat pe undeva si nu mai pot iesi
ai vreo apa prin zona?

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Azi este a patra zi de cand sunt plecati! Toate trei? Ciudat!

irina2014, on 28 iulie 2023 - 19:56, said:

Foarte ciudat... a disparut si pisica vecina?

sunt prietenoase, stau sa puna un strain mana pe ele? le-o fi luat cineva?

imi pare foarte rau, sa ne tii la curent, asteptam vesti bune.

sa fi intrat toate 3 undeva, si au ramas inchise/blocate acolo? vreun pod, pivnita, canal etc. Spui ca in casa vecina nu locuieste nimeni, s-or fi varat pe undeva si nu mai pot iesi
ai vreo apa prin zona?
In curtea vecinei am intrat, am verificat peste tot, nu sunt geamuri sparte, nu pot pisicile intra la subsol, nu miroase pe nicaieri, chiar nu-mi explic. La un moment dat ii spuneam sotiei ca parca le-au luat extraterestrii. Posted Image
Chiar sa fi plecat toate odata? Doua castrate si unul necastrat!
EDIT: pisoiul necastrat statea sa pui mana pe el, celalat si pisica nu stateau sub nicio forma sa puna mana strainii pe ei.

Edited by costyn_man, 28 July 2023 - 20:02.

manitu

manitu

Member

• Grup: Members
Pisicile sterilizate sau castrate nu pleacă de acasă niciodată.  Chiar dacă se mai plimbă,  se întorc la masă în maxim 12-16 ore.  

Dacă nu s-au mai întors de câteva zile,  ceva s-a întâmplat.  
Singura șansă de a mai fi în viață ar fi să fie blocate pe undeva,  să fi intrat,  să se fi cățărat în joacă și apoi să nu mai aibă cum să se dea jos sau să iasă.   Verifică podurile, pomii, beciurile din zonă.  Strigă-le!   Dacă sunt vii și îți aud vocea, o să răspundă.

Dacă aveți un câine ucigaș de pisici prin zonă, în apropiere,  să știi că proprietarul acestuia nu va recunoaște că le-a găsit moarte.   Îmi pare rău să scriu despre asta,  am trecut prin ce treci și știu ce simți.

irina2014

irina2014

Senior Member

foarte!

culmea ar fi sa fie o combinata de cauze (masina, caini etc), dar ar fi culmeaghininului bietelor pisici. Si a ta :(

eu suspectez o rautate umana :(

pasilla

pasilla

Superior Member

Mai exista un obicei vechi, prin care sunt ademenite si inchise intr-o magazie unde sunt probleme cu soarecii. Dupa ce isi fac treaba sunt eliberate.

manitu

manitu

Member

costyn_man, on 28 iulie 2023 - 20:00, said:

Azi este a patra zi de cand sunt plecati! Toate trei? Ciudat!

In curtea vecinei am intrat, am verificat peste tot, nu sunt geamuri sparte, nu pot pisicile intra la subsol, nu miroase pe nicaieri, chiar nu-mi explic. La un moment dat ii spuneam sotiei ca parca le-au luat extraterestrii. Posted Image
Chiar sa fi plecat toate odata? Doua castrate si unul necastrat!
EDIT: pisoiul necastrat statea sa pui mana pe el, celalat si pisica nu stateau sub nicio forma sa puna mana strainii pe ei.

Foarte foarte ciudat,  toate trei.   Chiar dacă ar fi un câine,  nu le prindea pe toate oadată, nu avea cum,  măcar una tot scăpa

irina2014

irina2014

Senior Member

da, a fost si la noi un cretin care a rapit pisica harnica a unui vecin.

idioti cretini tampiti retardati

ce m-am intristat. Bietele pisci :(

Edited by irina2014, 28 July 2023 - 20:07.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Nu avem caini ucigasi in zona, majoritatea nu avem caini deloc, calcate de masini, slabe sanse, toate trei? Furate, chiar sa le fi prins cineva noaptea? Nu erau sociabile intre ele, cum sa reuseasca cineva sa le prinda? Luni o sa vizualizez filmarile si o sa vad daca au intrat si iesit persoane suspecte din zona!
Daca le-ar fi lovit vreo masina, desi nu atrecut niciuna pana dimineata la sase, as fi gasit cadavrele.
Singura explicatie ar fi ca au plecat, dar castrate?

irina2014

irina2014

Senior Member

poate au plecat ca de obicei, in incursiunile lor nocturne, si atunci s-a intamplay ceva

animale salbatice prin zona? capcane? puturi/fantini vechi, neacoperite?

la cat sunt de curioase si inventive, orice poate deveni un pericol pt ele :(

manitu

manitu

Member

irina2014, on 28 iulie 2023 - 20:13, said:

puturi/fantini vechi, neacoperite?
la cat sunt de curioase si inventive, orice poate deveni un pericol pt ele Posted Image

Da!    Așa este.
În orice caz,  raza de căutare trebuie extinsă la 250-400m.   Maxim.  Cam atât patrulează pisicile.  Nu mai mult.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Nop, nu avem animale salbatice, nu avem fantani in zona, si oricum, toate trei? Asa cum spuneam, parca ar fi de domeniul SF-ului.
La un moment dat m-am gandit ca poate au fost furate, ar fi singura explicatie, dar nu erau pui. De acord, a mea si cea din curtea parasita erau de rasa, dar al treilea era de rasa comuna.
Nu am nicio explicatie, tot astept, nimic.
La noi, pisicile care vin in curti, sunt hranite, fara misto, fara sa stim ale cui sunt, nimeni nu le face rau.
Am pus afise cu poze in zona, nu am primit niciun telefon.
Ma intereseaza parerea celor care au pisici castrate aflate in libertate, pleaca de acasa pentru o perioada mare de timp?

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Am și eu una rezidenta în curte, tot gri (corcitura alabastru de Rusia cu maidaneza), stă tot timpul prin curte (de vreo 12 ani), dar mai are momente când lipsește 1-2 săptămâni. Habar n-am unde se duce (la noi e o zonă de case iar la margine un ansamblu de blocuri), dar tot timpul apare. Mai ai ceva răbdare, poate se întorc.

Edited by george_alexandru, 28 July 2023 - 20:23.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

manitu, on 28 iulie 2023 - 20:19, said:

Da! Așa este.
În orice caz,  raza de căutare trebuie extinsă la 250-400m.   Maxim.  Cam atât patrulează pisicile.  Nu mai mult.
Toata raza asta a fost explorata, niciun semn! Ma repet, toate trei intr-o noapte? Ar fi mirosit daca erau moarte, plus ca le-am cautat prin toate tufisurile, niciuna! Ma gandesc ca poate au plecat, totusi.

george_alexandru, on 28 iulie 2023 - 20:22, said:

Am și eu una rezidenta în curte, tot gri (corcitura alabastru de Rusia cu maidaneza), stă tot timpul prin curte (de vreo 12 ani), dar mai are momente când lipsește 1-2 săptămâni. Habar n-am unde se duce (la noi e o zonă de case iar la margine un ansamblu de blocuri), dar tot timpul apare. Mai ai ceva răbdare, poate se întorc.
Doar doi vecini au caini, unul are doi caini de vantoare dresati sa nu atace decat vanatul, pisicile nu le baga in seama, iar altul are tot un caine de vanatoare, vecina este foarte buna prietena cu noi. dar nu a atacat niciodata o pisica, nu stie cum ar reactiona, cainele este al baiatului, i l-a lasat sa-i tina de urat. Oricum, nu le-ar prinde pe toate trei.

Sa ne concentram pe un amanunt, va rog! Motanii castrati, pleca de acasa si cam cat ar sta plecati?
Al meu a mai avut o tentativa acum un an, a lipsit 24 de ore, atat.

manitu

manitu

Member

Ținem pumni!   Să sperăm.

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

Cred ca le-au rapit alienii....

De unde esti? Si mie mi-au disparut 2.
  Erau salbatice, cumva. Una era de prin vecini care s-a aciuat pe langa noi... cand era casa in constructie mai trecea pe la noi prin curte si soata de mila i-a luat boabe. A curatat tot podul casei si curtea de soareci, pasari, ma rog, tot ce misca. Intr-o zi am vazut-o cu un sobolan, jumate cat ea, cred. Apoi a facut cateva randuri de pui, din care a supravietuit unul singur... care ne placea tare. Soatei nu-i plac pisicile dar de astea se atasase, mama (Cleo) era o lady, puiul(Peticel) avea blana frumoasa, in petice...
  Ce sa vezi, intr-o zi ne-am trezit cu puisori de la Peticel.... Nu facusera 2 saptamani cand s-a intamplat ceva ciudat. Cleo disparuse de cateva zile... M-a pus pe ganduri. Apoi, am vazut pe Peticel miscandu-se ciudat prin curte... si mieuna parca a pui, cum isi cheama ele puii, dar parca ingrijorata.  Dupa o vreme, am vazut-o cum si-a  mutat puii din baraca unde statea in streasina casei, la etaj! Si a doua zi a disparut si ea. Dupa 2 zile, cand m-am uitat la pui... nu miscau. Am crezut ca au murit. cand sa-i scot de acolo... au inceput sa urle... cred ca nu aveau nici o saptamana. Ce sa zic, ne-am facut bunici si de 3 saptamani sunt hraniti cu biberonul... nu le-am dat sanse, si inca nu le dau... dar parca-parca le-au crescut sansele, parca s-au intremat si s-au ridicat.... Au inceput sa manance hrana umeda... Doamne-ajuta! Din pacate, urmeaza sa plecam din tara peste o saptamana... nu stiu pe cine sa pun sa aibe grija de ele... sper sa gasim pe vineva.

Doua pisici intr-o saptamana? Ciudat.... mai ales ca Cleo cel putin era o adevarata felina, o vanatoare innascuta.... Si chiar azi, pe grupul de fb al satului am mai vazut doi care se plang ca le-au disparut....
Aici, cand Cleo a scos pe Peticel la plimbare prima data....
Attached File  peticut 5 vrabii.PNG   700.71K   75 downloads

Aici, cand, ej'nebun... a venit Cleo cu 5 vrabii in gura! sa dea puiului sa se joace....
Attached File  pui cleo.jpg   301.78K   75 downloads

Sau invers.

Edited by viotl, 28 July 2023 - 20:55.

costyn_man

costyn_man

Guru Member

Nu stiu ce sa spun, imi pare rau, chiar ca sunt lucruri inexplicabile. La mine trei intr-o noapte.
Ale mele, pe la ora tre-patru, veneau si beau apa, a doua zi dimineata cand ma trezeam erau in curte si asteptau masa, acum nu au mai venit sa bea nici apa, ceva s-a intamplat intre 23.30 si 04.00

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate