Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Cand poti circula pe linia de tramvai si cand nu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

utilizator_ok

utilizator_ok

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua,

Intrebarea e simpla: cum poti sti daca se poata circula pe a doua banda pe sens, daca pe aceasta exista si linie de trambai? Mai exact, daca a doua banda este delimitata cu linie discontinua fata de prima.

Caz cobncret: calea Dudesti, in Bucuresti. Se poate sau nu circula pe a doua banda, cea cu linie de tramvai? Cum imi dau sema in trafic?

Detalii:
Am avut astazi un accident usor de circulatie. Eu circulam pe Calea Dudesti(in Bucuresti), pe a doua banda, banda care este comuna linia de tramvai. Din parcarea policlinicii Vitan a iesit un alt autoturim, dorind sa vireze la stanga. Pe prima banda, un autoturim care nu se afla in miscare, i-a facut semn sa treaca prin fata sa, iar soferul respectiv nu s-a mai asigurat daca de pe a doua banda mai vine un alt autoturism. Asa ca ne-am julit putin, chiar daca am firat amandoi.

Multumesc,
Aurelian

Mike1alike

Mike1alike

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pe linia de tramvai poți circula oricând te taie capul.
Şi nu poți circula atunci când nu te taie...

radunic

radunic

Senior Member

Regualment de aplicare a OUG195/2002
Articolul 103
Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens și cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligația să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

pasilla

pasilla

Superior Member

Articolul 103
Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens și cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligația să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Articolul 107
c
(3) Dacă în intersecție circulă și tramvaie, iar spațiul dintre șina din dreapta și trotuar nu permite circulația pe două sau mai multe rânduri, toți conducătorii de vehicule, indiferent de direcția de deplasare, vor circula pe un singur rând, lăsând liber traseul tramvaiului.

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 19:08.

wertyck

wertyck

Guru Member

Deci pot circula tot timpul, daca sunt în tramvai...

tclau

tclau

Active Member

@utilizator_ok linia aia discontinua cred ca delimiteaza carosabilul, nu e "mai deasa"?

pasilla

pasilla

Superior Member

M-am uitat si eu pe G Maps si nu pare ca linia de tramvai ar fi banda de circulatie auto.
Pe de alta parte nici nu gasesc ce articol de lege interzice deplasarea autoturismelor pe acolo (poate doar Anexa 2 la OUG 195 - marcaje rutiere longitudinale).

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 19:46.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

pasilla, on 28 iulie 2023 - 19:42, said:

M-am uitat si eu pe G Maps si nu pare ca linia de tramvai ar fi banda de circulatie auto.
Pe de alta parte nici nu gasesc ce articol de lege interzice deplasarea autoturismelor pe acolo (poate doar Anexa 2 la OUG 195 - marcaje rutiere longitudinale).
parca salta politia(daca era la panda prin zona ptr dat amenzi) permisul ptr circulat pe linia de tramvai+ dat puncte amendat?
https:// digi 24 .ro/stiri/actualitate/social/ce-amenzi-risca-soferii-care-merg-pe-linia-de-la-tramvai-696101

@titoo, unde esti ? :(

pasilla

pasilla

Superior Member

dani1985, on 28 iulie 2023 - 19:58, said:

parca salta politia(daca era la panda prin zona ptr dat amenzi) permisul ptr circulat pe linia de tramvai+ dat puncte amendat?
Nu e chiar asa.
Ai voie sa mergi pe linia de tramvai, dar trebuie sa acorzi prioritate tramvaiului si sa ocolesti refugiul/statia.

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 20:06.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

pasilla, on 28 iulie 2023 - 20:06, said:

dar trebuie sa acorzi prioritate tramvaiului
care la noi in Bucuresti nu se intampla. :(
@titoo hai aici pe topic.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

utilizator_ok, on 28 iulie 2023 - 18:51, said:

Mai exact, daca a doua banda este delimitata cu linie discontinua fata de prima.

Dacă e linie discontinua da, cu condiția să nu blochezi tramvaiul și să nu mergi prin stânga refugiului. Iar înainte de intersecție revii pe banda 2.

Edited by george_alexandru, 28 July 2023 - 20:30.

eagle_xl

eagle_xl

Active Member

Buna ziua,

Intrebarea e simpla: cum poti sti daca se poata circula pe a doua banda pe sens, daca pe aceasta exista si linie de trambai? Mai exact, daca a doua banda este delimitata cu linie discontinua fata de prima.

Caz cobncret: calea Dudesti, in Bucuresti. Se poate sau nu circula pe a doua banda, cea cu linie de tramvai? Cum imi dau sema in trafic?

Detalii:
Am avut astazi un accident usor de circulatie. Eu circulam pe Calea Dudesti(in Bucuresti), pe a doua banda, banda care este comuna linia de tramvai. Din parcarea policlinicii Vitan a iesit un alt autoturim, dorind sa vireze la stanga. Pe prima banda, un autoturim care nu se afla in miscare, i-a facut semn sa treaca prin fata sa, iar soferul respectiv nu s-a mai asigurat daca de pe a doua banda mai vine un alt autoturism. Asa ca ne-am julit putin, chiar daca am firat amandoi.

Multumesc,
Aurelian
Bucuresti? Foarte simplu. Poti circula(cu prioritate!) pe linia de tramvai atunci cand ai BMW. Este strigator la cer cum pot circula nenorocitii cu tramvaiele lor ruginite pe ...liniile de BMW!

titoo

titoo

Senior Member

Buna ziua,

Detalii:

Multumesc,
Aurelian
Cum iti dai seama in trafic ? Numeri benzile si te uiti ce marcaj este langa linia tramvaiului !

pasilla, on 28 iulie 2023 - 19:42, said:

Scrie in lege despre diferenta dintre banda de circulatie auto si alt tip de  banda ? Sau e data doar definitia benzii de circulatie ?

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Pe langa multi cascati care nu au habar cand poti circula pe linia de tramvai regulamentar sunt si multi deontologi neinvitati care vor sa nu circule nimeni niciodata pentru ca ei nu circula. Fiindca de-aia.

pasilla

pasilla

Superior Member

titoo, on 28 iulie 2023 - 21:16, said:

Scrie in lege despre diferenta dintre banda de circulatie auto si alt tip de  banda ? Sau e data doar definitia benzii de circulatie ?
Avem definitia:
banda de circulație - subdiviziunea longitudinală a părții carosabile, materializată prin marcaje rutiere sau alte mijloace, dacă are o lățime corespunzătoare pentru circulația într-un sens a unui șir de vehicule, altele decât vehiculele care se deplasează pe două roți;
Si mai avem:
Articolul 80
(1) Marcajele de delimitare a părții carosabile sunt amplasate în lungul drumului, se execută la limita din dreapta a părții carosabile în sensul de mers, cu excepția autostrăzilor și a drumurilor expres, unde marcajul se aplică și pe partea stânga, lângă mijlocul fizic de separare a sensurilor de circulație
.

titoo

titoo

Senior Member

@passila
Deci conform definitiei linia de tramvai are o latime o latime pe care pot circula vehicule ? Marcajul e cu linie discontinua ? Acum trage concluzia.

Mike1alike

Mike1alike

Senior Member

titoo, on 28 iulie 2023 - 21:38, said:

@passila
Deci conform definitiei linia de tramvai are o latime o latime
Deci... are o lățime, sau două?

pasilla

pasilla

Superior Member

Da, pot circula vehicule. E loc suficient. Dovada e ca tramvaiele circula pe acolo.
Marcajul discontinuu nu e la limita din dreapta, dpdv al autoturismelor.

Concluzia: Se poate circula pe linia de tramvai cu respectarea regulilor.expuse la #9

Nu poti justifica interdictia nici daca vii cu asta:
23. parte carosabilă - porțiunea din platforma drumului destinată circulației vehiculelor; un drum poate cuprinde mai multe părți carosabile complet separate una de cealaltă printr-o zonă despărțitoare sau prin diferența de nivel;

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 21:46.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate