Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Alarma daca pulsul scade prea mult

Catelus Newfoundland

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Deborah77

Deborah77

Member

• Grup: Members
O sa aiba chef de joaca ca toti catzeii si cine credeti ca isi lasa cainele sa se joace cu un vitzel de 75 de kg? Este unul la noi in parc cu un Akita Inu cred ca are peste 50 kg, si s-ar juca si el, dar nu are cu cine

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Cainele meu (corgi) e obisnuit cu caini mari si il lasam sa se joace si cu cei de asemenea dimensiuni dar exclusiv sub supravegherea noastra si daca respectivul urias nu este agresiv.

cumparator

cumparator

Guru Member

• Grup: Senior Members

Someone27, on 27 iulie 2023 - 23:02, said:

Barf inseamna carne cruda, da. De aia intreb, ca nu stiu despre dieta doar din ce am citit si citisem chestii positive. Am deschis topicul si cu speranta ca mai invat ceva din pareri, experiente la altii deci le accept pe toate nu ezitati sa le d-ati pe alea ‘naspa’.

Trebuie sa vorbesti cu crescatorul, el stie ce dieta le prieste. Unii tolereaza carnea cruda, altii mai putin.
Le dau cainilor boabe de calitate, dar si carne cruda, oase crude de vita (dintii arata impecabil si la 15 ani daca rod oase periodic si in plus le adora), orez cu carne si legume, oua crude. Unora le plac si ceva legume sau fructe.
Foarte bine ca adopti si un maidanez sa creasca impreuna, e foarte important sa aiba companie.
Terranova e super caine, neaparat trebuie sa-l duci sa inoate, iubesc apa.

Edited by cumparator, 28 July 2023 - 12:41.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

adisz, on 28 iulie 2023 - 08:45, said:

Ca si catelus poate sta oriunde, dar cand din catelus se transforma, ca adult, in ditamai bestia de 70 de kile nu cred ca apartamentul este cea mai adecvata locuinta pentru aceasta rasa.

Nu uita ca "pufosenia" se trandforma si devine un caine care va suferi, la propiu, in zilele toride.
Asta e o mare problema pentru câini din rase formate in zone reci. Obligatoriu trebuie tuns și prețurile au crescut și la frizeriilor canine. Uite aici un exemplu:
Tuns simplu câini / pisici

Tuns câîne - Tuns cu model, fișă evaluare fizică & comportamentală

Tuns caine       Preț            
<10kg    149 lei
10-20kg    169 lei
20-30kg    219 lei
30-40kg    289 lei
40-60kg    339 lei
>60kg    369 le
Asta e cel mai ieftin, fără spălat.
Pachetul cel mai scump :
Pachet Perfect (pentru câini) - Pachetul cel mai popular - este recomandat cățeilor pretențioși. Tuns cu model (mașină & foarfecă), spălat (cu sampon natural / bio, made in UK), coafat, eliminat blană moartă, tăiat gheruțe, curățat urechi, vidat glande, împrospatare respirație, tratament pernuțe, parfumat, cadou fashion (papion / fundiță / insignă), întreținere gratuită după 30 zile (doar pentru cățeii până in 20kg, pachetul gratuit se poate efectua doar in intervalul Luni-Vineri - nu in weekend), fișă evaluare fizică & comportamentală.

Talie caine       Preț            
<10kg    249 lei
10-20kg    279 lei
20-30kg    359 lei
30-40kg    429 lei
40-60kg    529 lei
>60kg    589 lei
Astea sunt prețuri de București. Pe mine m-a costat cu spălat cu tot 120 lei câine talie mică și 160 lei câine de 20 kg + 60 lei transportul fiindcă a venit acasă cu un microbuz dotat cu toate ustensilele( masa de tuns,  cădiță, uscător de par).

Edited by Freddy12, 28 July 2023 - 13:27.

Someone27

Someone27

New Member

• Grup: Candidate Members
Citisem ca nu ii face bine tunsul(total) si mai degraba trebuie periat foarte des avand blana dubla si iar putea dauna. Bineinteles o sa intreb si crescatorul si daca are cineva experienta cu rasa respectiva ar ajuta.

Prefer sa invat cat mai multe inainte decat sa fac “experimente “ cu el.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Freddy12, on 28 iulie 2023 - 13:20, said:

Asta e o mare problema pentru câini din rase formate in zone reci.

De unde si pana unde regula asta?
Cainii cu strat dublu de blana NU trebuie tunsi, de ex husky care tot din zone reci vine. Straturile de blana le regleaza temperatura, le tin atat de rece cat si de cald. Ce trebuie este periatul consistent.
Nu ma refer la terra nova ci in general.

Edited by AlexEn, 28 July 2023 - 14:09.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

AlexEn, on 28 iulie 2023 - 13:53, said:

De unde si pana unde regula asta?
Cainii cu strat dublu de blana NU trebuie tunsi, de ex husky care tot din zone reci vine. Straturile de blana le regleaza temperatura, le tin atat de rece cat si de cald. Ce trebuie este periatul consistent.
Nu ma refer la terra nova ci in general.
Câinii de tip lupoid sunt una și flocosii sunt alta. Eu il văd pe schnauzer ce se înviorează după ce e tuns.  Mi-ar fi mila sa-l vad  cu cojocul ăla gros la 40 de grade. Doar sa-i facă o căsuța cu aer condiționat. Ar mai fi covorașele de răcire sau o mini piscina in curte.

"Vet Corbeanca by Westernvet
10 iunie 2019  ·
Stiati ca si cateii din rasa Terra Nova se pot tunde? In mod normal, blana animalelor asigura un comfort termic la suprafata indiferent de temperaturile exterioare, insa cainii din rase precum Terra Nova, Samoyed, Akita, Husky, nu au fost creati pentru a rezista la temperaturi de peste 40 grade Celsius.
Din acest motiv noi recomandam tunsul igienic pentru a ne proteja animalutele in perioadele caniculare. "

Attached Files

Edited by Freddy12, 28 July 2023 - 15:07.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Si eu zic ca cel mai important criteriu este daca au strat dublu de blana sau nu si nu faptul ca provin din zone reci. La asta ma refer.

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating
NU tunde cainele cu blana dubla ! Blana lui functioneaza ca o protectie solara si ca izolator termic ! Tuns va suferi arsuri solare...radiatii UV...uscarea pielii...si altele !
Se perie mai des , fara a apasa si ramane...ce trebuie !
La 40 de grade trebuie sa stea la umbra...preferabil naturala...de ''pom'' sau bagat in casa la racoare !

Edited by Alltrack, 28 July 2023 - 15:48.

abancor

abancor

Guru Member

Probabil că cea mai bună abordare e să iei un cîine adaptat mediului de aici. Și suprafeței avute la dispoziție. Asta ca să nu chinui un biet animal.

gushpi

gushpi

Guru Member

1.nu dau carne crudă la căței; nu dau boabe care costă mai mult decât un kil de ceafă cu os!
1.1. mai ieri am luat două pungi gigant cu gâturi de pui, pe care le-am băgat la cuptor...
2.tund doar „gușa”, tot ce-i în spatele picioarelor, uneori și atârnăturile de pe cozi (și fac asta deoarece, în urma gonirii pe dealuri, adună absolut toți scaieții și cornuții din desișuri, iar pieptenul nu-și mai are rostul :P )
2.1.toți câinii mei au blană de iarnă și blană de vară; cine nu vede asta - e problema sa!
3.cât despre arșiță, depinde de șmechereala câinelui: cum prinde plasa de insecte deschisă, cum zboară-n casă  - primele minute sub jetul AC-ului, apoi se retrag într-un colț :)

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Iti iei caine sa-l uiti pe undeva prin curte si sa auzi latrat cand si cand? Pai ala il auzi si din vecini.
Daca iti iei caine pentru ca iti plac cainii consider ca va fi in jurul tau, deci moare de cald daca mori si tu. Adica daca esti inert. Altfel, in casa presupun ca toti avem aer conditionat, iar daca esti afara si nu te joci cu el cu furtunul cu apa ce mai cauti afara? Treci inapoi im casa cu caine cu tot.

gushpi

gushpi

Guru Member

nea @sebulbus, contrar opiniilor, dacă stai la aprtament, da - câinele stă lângă canapea
dar dacă stai la curte, este o blasfemie să ții câinele-n casă :)

ai mei intră-n casă de revelion și/sau când este deosebit de arșiță afară...
în rest, și de mă rog de ei - tot nu vor înăuntru :P

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

• Grup: Members
gushpi cainele traieste afara,e veata lui.
Depinde cum il educi de mic.
Este cineva de pe tiktok  din Petrila  Targu Jiu, are o fetita Amstaf luata de cand s-a nascut, a cocolosito in casa cu ei la curte. Nici nu stie sa latre, e speriata de bombe.
Consider ca si-au batut joc de caine, trebuiau sa il lase sa se joace/stea in curte cu celalalt caine al lor .

Alltrack

Alltrack

Senior Member

Contrar anumitor pareri , cainelui ii place sa stea cu stapanul , oriunde se afla acesta !
Stapanul trebuie sa faca exercitii cu el , pentru conditie fizica , de dresaj si pentru cum vrea sa-l formeze , de paza...mixt...sau bibelou !
Ca e ''speriata de bombe'' vine...din pacate din genetica si de la alegerea catelului din cuib .

Edited by Alltrack, 31 July 2023 - 11:53.

gushpi

gushpi

Guru Member

dani1985, on 31 iulie 2023 - 11:43, said:

cainele traieste afara,e veata lui.

nu, viața câinelui este mâna omului lângă care crește!
câinele se simte bine împrejurul omului care-i este prieten și apropiat - nu neapărat „stăpân”

poveste:
-eram mic și sărac, aveam un apart de 2 camere, o dacie din '72 și o setteriță!
-de la servici plecam toată familia (2+câine :P ) și hălăduiam din cartier până-n dunăre și-napoi
-ABSOLUT peste tot unde mergeam, câinele era cu noi (știa să se oprească la borduri, nu traversa șoselele decât la comandă :) )
-ajunsesem să alegem magazinele în care intram după cum eram lăsați cu câinele înăuntru (nu. nu intram la raft cu ea, doar să stea lângă ușă și să ne vadă/audă)
-învățase foarte multe, dar niciodată nu a stat singură - atunci când eram pe drum... (în casă n-avea niciun stres)
-ieșeam să repar dacia - că aia mergea numai dacă foloseai un kil de vaselină și unul de sârmă
-câinele făcea un tur de bloc (după ziceam, câinii mei nu au fost niciodată legați), apoi se tolănea lângă mine
-toți ziceau că chinui câinele în apart.
-io le arătam câinele tolănit; și-i întrebam: e liber, de ce nu aleargă de nebun? de ce stă lângă mine? :o

Alltrack

Alltrack

Senior Member

gushpi, on 31 iulie 2023 - 11:56, said:

câinele se simte bine împrejurul omului care-i este prieten și apropiat - nu neapărat „stăpân”
Cainii mei sunt copiii mei si cei mai buni prieteni dar daca zic asa apar un milion de comentatori , ca ''ie animale...ca sunt nebun...ca...'' .
De aia prefer termenul de stapan sau detinator !
''Baiatul meu'' crede ca el e ''stapanul meu'' Posted Image , nu ne lasa in apa sa inotam nici pe mine si nici pe membrii familiei si...altele Posted Image !

Edited by Alltrack, 31 July 2023 - 12:04.

gushpi

gushpi

Guru Member

plusez, aș zice că io-s sclavul său: pun-te masă, tunde-mă, doftoricește-mă, îndură lătrăturile enervante de la miezul nopții, scarpină-mă pe burtă și la urechi, stai cu grijă când pleci în co fără mine :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate