Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transferuri instant intre bancile...

player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali
 Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Catelus Newfoundland

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
Terra Nova nu cred ca va face mofturi la peste, doar e câine care ajuta pescarii. Și eu am o cățea căreia nu ii place mâncarea cu peste dar e o corcitura de copoi.

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating
Eu nu vorbesc de placere ci de faptul ca o fata CG facea caca cu sange ! Habar nu am de ce , am incercat de cateva ori la perioade mai lungi si am renuntat !

Edited by Alltrack, 27 July 2023 - 23:35.

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating

Someone27, on 27 iulie 2023 - 23:02, said:

Barf inseamna carne cruda, da. De aia intreb, ca nu stiu despre dieta doar din ce am citit si citisem chestii positive. Am deschis topicul si cu speranta ca mai invat ceva din pareri, experiente la altii deci le accept pe toate nu ezitati sa le d-ati pe alea ‘naspa’.
Carnea cruda poate sa contina multe boli ! In plus nu te lua dupa diliii care spun ca un catel e urmasul lupilor dupa mii de ani de transformari , stomacul catelului poate sa nu duca .
Atentie multa la proteine animale/vegetale in functie de activitatea cainelui ! Mai bine ia o carte de pe Amazon&comp in engleza despre rasa !
Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant ! Si daca catelul va iubeste nu il puteti lasa singur , ai mei nu vor sa manance NIMIC de la NIMENI si 3-4 zile...maximul incercat plus unul o saptamana la ''hotel''...a slabit vreo 10 kile si era foarte suparat pe mine .
Sa ai un caine pare frumos in filme , e si mai frumos in realitate dar presupune obligatii foarte mari !

pasilla

pasilla

Superior Member

Alltrack, on 27 iulie 2023 - 23:56, said:

Sa ai un caine pare frumos in filme , e si mai frumos in realitate dar presupune obligatii foarte mari !
Adevarat. Unii cred ca e o jucarie din plus.

bullterrorist

bullterrorist

Senior Member

Someone27, on 27 iulie 2023 - 22:15, said:

Stiu ca puii au mai multe mese pe zi. Se recomanda introducerea de dieta barf de cand e pui? (ma refer intr un procent mic ca acomodare pentru cand e adult)

Am inteles ca ar ajuta catelul sa fie mai sanatos dar nu am experienta cu tipul asta de hranire.

Da se recomanda, nu are probleme dar vezi ce bone-meat alegi pana schimba carnasierele, eu am folosit gaturi si spate de pui.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

Freddy12, on 27 iulie 2023 - 22:05, said:

La început trebuie făcute vreo 4 vaccinuri: primul la 5-6 săptămâni și apoi din doua in doua săptămâni.

Sper ca nu ia cainele de la mama inainte de 8 saptamani.

Oricum pentru dieta te sfatuiesti cu crescatorul si, daca gasesti, un veterinar care cunoaste foarte bine rasa.
As zice ca nici cateva lectii de dresaj nu ar strica. Nu vrei sa ai ditamai ursul pe care sa nu il poti stapani.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

La orice caine mare e important sa stie sa mearga la picior sau macar sa nu traga de lesa si sa nu sara in doua picioare pe usa sau cei ce intra/ies pe ea. Majoritatea incep cu sezut, culcat si cedeaza tot cam acolo, iar astea sunt aproape inutile ca singure cunostinte.

d-ardeleanu

d-ardeleanu

Senior Member

E un caine destul de cuminte si ascultator, dar ii place natura, ii place sa inoate, asa incat trebuie plimbat des.

Someone27

Someone27

New Member

• Grup: Candidate Members
Legat de dresaj, e in plan.
Nu o sa il iau mai devreme de 8 saptamani, stiu ca nu e ok asta pentru nici un catel.
Partea cu lasatul singur o sa ridice niste probleme in sensul in care plec din tara o sa fie o problema de logistica dar m-am gandit ca il las la apropiati in situatia aceea plus ca nu e ceva ce fac foarte des. Iar pentru situatii de cateva ore incerc sa il invat, d-aia am decis sa adopt inca un catel ca o sa ajute pe partea asta.

Someone27

Someone27

New Member

Legat de miscare o sa incerc sa il solicit cat mai mult dar am inteles ca nu e cel mai incantat catel pentru alergari/plimbari.

Datorita dimensiunii imi fac putin grija pentru copii care s-ar putea apropia de el si nu numai. Nu e in natura lui sa fie agresiv dar cred ca la 75 de kg e usor sa impinga pe cineva serios sau sa il biciuiasca cu coada.

Pe langa costurile mentionate mai sus eu cred ca o sa “muncesc “ mai mult pe partea cu parul si balele.  Nu am mai abut catel balos pana acum deci o sa fie amuzant Iar Legat de par am avut candva un CG dar cred ca prin comparatie a fost pistol cu apa.
O sa il pieptan pe el ca la mine oricum nu prea mai am ce :))

gushpi

gushpi

Guru Member

Alltrack, on 27 iulie 2023 - 19:41, said:

Gasesti mult mai usor informatii daca vei cauta Terranova ! Arata superb din punctul meu de vedere si pot fi companioni ideali , mai putin cu paza !
Dar cu plusurile si cu minusurile lor ca fiecare rasa in parte . Sa stii ca toate tratamentele , medicatia si hrana se calculeaza pe kilograme de catel , la fel si accesoriile , deci nu ar fi foarte ieftin de intretinut . Aici gasesti cateva informatii suplimentare :
https://www.zooplus....va-newfoundland
Sper ca ai posibilitati financiare si o curte cat mai mare . Si mai sper ca nu vrei sa il tii in apartament !

ghidul tău nu-i complet..., păi să nu fie-n lista câinilor de vânătoare „irish setter”-ul? :o

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

O fi cuminte de la natura dar si cand l-o apuca ceva...
Mai ales la marimea pe care o are cand devine adult, e greu de stapanit.

gushpi

gushpi

Guru Member

victor29cr, on 27 iulie 2023 - 21:00, said:

E pe naiba, ce aveti fratilor de unde scoateti sumele astea.
Il speriati pe om aiurea.

păi au luat în calcul că-i blănos, iar frizerița s-a scumpit de când cu pandemia, când tot jogger-ul și-a luat patruped...

apoi e o modă deosebită să-i dai carnivorului boabe din praf de oase amestecat cu argilă și spărtură de orez, la preț dublu față de ciosvârta de porc cu os și șorici!!!

apoi veterinarii au descoperit ce bani se fac din pastilele anticăpușe!!!

adisz

adisz

Targu Mures

Someone27, on 27 iulie 2023 - 19:44, said:

. Din ce m-am documentat sunt catelusi care pot sta si la apartament

Ca si catelus poate sta oriunde, dar cand din catelus se transforma, ca adult, in ditamai bestia de 70 de kile nu cred ca apartamentul este cea mai adecvata locuinta pentru aceasta rasa.

Someone27, on 27 iulie 2023 - 18:27, said:

Planuiesc ca in viitorul apropiat sa imi iau o pufosenie mare.

Nu uita ca "pufosenia" se trandforma si devine un caine care va suferi, la propiu, in zilele toride.

Phobos

Phobos

Guru Member

Cica "catelus". Posted Image

Ai putea sa-l numesti Chewie.

Atata ca zice ca-s blânzi. Sau stai, cum a zis oare, blânzi sau bolunzi? Posted Image

Cred totusi ca blânzi. :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m-Ow0-Qyrk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 28 July 2023 - 08:59.

Someone27

Someone27

New Member

Exista vreo lege care sa interzica sa zicem un catelus care intra in rau? Stiu ca in mare nu e legal desi as fi dispus sa merg cu el pe plaje nepopulate.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Sunt blanzi dar sunt periculosi intrinsec prin faptul ca sunt uriasi (poti pune saua pe el si pleci calare :lol:) si energici.
Daca se joaca mai 'cu forta' te pun jos fara probleme.

Deborah77

Deborah77

Member

• Grup: Members

Someone27, on 28 iulie 2023 - 09:02, said:

Exista vreo lege care sa interzica sa zicem un catelus care intra in rau? Stiu ca in mare nu e legal desi as fi dispus sa merg cu el pe plaje nepopulate.
La mare pe plajele din nordul Bulgariei Shabla, Krapets nu are nimeni treaba cu nici un caine. Dar cred ca si la noi este voie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate