Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
la nivel micro exista, am gasit p...

TV-ul nu detecteaza Cl +

Cimentare definitiva

Dacia Duster 3 vs precedentele ve...
 Cilindree mica versus cilindree m...

Cum pot sa evit delay-ul de 60 mi...

display nu se stinge programat

De ce saliveaza motanul cand cala...
 Recomandare prelungire cablu inst...

Greutate brad 100-130cm din leroy...

Problema Centrala Arca Poket - se...

Lipsa atestat spania
 neuropatie periferica

Incarcare butelii de voiaj

Bariera acces auto - cum/unde gas...

Localizare prin IMEI

Autobuze handmade

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

dtd234

dtd234

Member

• Grup: Members
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Fk-jVN9s9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer nu stiu daca as merge cu asa autobuz dar mi se pare impresionant talentul oamenilor.
Pare sa fie in Iran si am vazut multe alte filme unde fac tot felul de obiecte care la noi se fac doar in fabrici din China sau alte fabrici mari unde toti sunt paraleli cu diy si lucreaza ca robotii dupa niste instructiuni.
Daca luam oricare 30 de romani si ii punem sa faca un autobuz din acela nu ar fi capabili.

Am impresia ca sanctiunile impuse de americani au dus la dezvoltarea unor aptitudini geniale a oamenilor rand de acolo. Practic sunt obligati sa isi construiasca singuri tot pentru ca nimeni nu are curaj sa exporte marfa in Iran.
Aceasta evolutie circumstantiala a populatiei va duce inevitabil la schimbari majore de putere. peste cateva decenii probabil ca astia vor domina lumea. O lectie pentru cei care nu inteleg ca privarea dusmanului de diferite chestii iti aduce beneficii pe termen scurt, dar batai de cap pe termen lung.

fqx

fqx

Senior Member

• Grup: Senior Members
Te asigur ca gasesti o gramada de romani care pot face asta, insa la noi pretul materialelor si legislatia, face ca acest lucru sa fie nerentabil.

jeffy86able

jeffy86able

True Evil

Te impresioneaza pentru ca nu intelegi ce sunt standardele de siguranta.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nici Eurobus nu sunt departe de ăștia.
Dar ei fac totul nou și ceva mai calitativ, dar nu au linie de fabricație.

pasilla

pasilla

Superior Member

View Postdtd234, on 25 iulie 2023 - 22:24, said:

care la noi se fac doar in fabrici din China sau alte fabrici mari unde toti sunt paraleli cu diy si lucreaza ca robotii dupa niste instructiuni.
Din pacate nu imi permite Regulamentul sa iti dau replica potrivita.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View Postjeffy86able, on 25 iulie 2023 - 22:38, said:

Te impresioneaza pentru ca nu intelegi ce sunt standardele de siguranta.

https://www.4tuning....-fum-31023.html

horhescu

horhescu

Active Member

autobuz facut pe branci de dorel in propria curte, pff, mare inginerie, sper sa nu sara rotile la primu viraj

phoenix76

phoenix76

Member

Multe filme de genul acesta provin din Pakistam. Pe langa autobuze mai fac si tigai, amortizoare, motorete, tuk-tuk, ventilatoare, masini de spalat, cutite, remorci, cisterne si multe altele. Probabil ca fiecare incearca sa produca ceva pentru a supravietui. Nevoia i-a invatat sa devina meseriasi. Si chiar sunt, daca te uiti ai sa vezi ce dexteritate au la sudura de exemplu.
In ceea ce priveste calitatea produsului, autobuzul, in cazul de fata, nu ma pot pronunta, probabil nu indeplineste niciun standard de la noi, insa pentru zona si nevoile lor este perfect.
Respect pentru munca depusa !

Edited by phoenix76, 26 July 2023 - 05:36.

ioana1973

ioana1973

Senior Member

Aceasta evolutie circumstantiala a populatiei va duce inevitabil la schimbari majore de putere. peste cateva decenii probabil ca astia vor domina lumea. O lectie pentru cei care nu inteleg ca privarea dusmanului de diferite chestii iti aduce beneficii pe termen scurt, dar batai de cap pe termen lung.

Posted Image Posted Image Posted ImageAsta-i aur curat, material pt Vacanta Mare....... , poi mai ddtv-ule astia nu au nici macar productivitatea lui Henry Ford, la 1800 toamna inventase benzile rulante, care a imbunatatit considerabil productivitatea.

laffin

laffin

Senior Member

ai descoperit si tu pakistanezii. asa lucreaza aia acolo, in statul ala esuat n-au nicio reglementare, nicio norma de siguranta si protectie a muncii, fiecare dupa cum il duce capu.  :lol:

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Sincer nu stiu daca as merge cu asa autobuz dar mi se pare impresionant talentul oamenilor.

Mai sunt clipuri shorts pe Facebook in care un chinez repara masini busite, dar busite rau de tot. Le indreapta sasiul, trage cu lanturi si un palan electric de el, apoi masoara, taie, sudeaza, chituieste, vopseste. deci face masini efectiv nou-nouta. Binenteles foloseste si piese noi.

La fel in India am vazut oameni care repara motoare arse trifazice. Lucreaza in curte, in aer liber, scot toate componentele, rebobineaza motorul, baga inauntru din nou sarma noua de cupru, totul curatat, spalat. masurat. Deci la final obtin un motor absolut impecabil. Ii fac si proba.

Deci da, sunt oameni foarte talentati peste tot. Insa in domeniul auto nu as baga mana in foc ca sunt atestati de careva .....

chflorin

chflorin

Active Member

Autobuzul de la inceputul videoclipului este un autobuz chinezesc marca Yutong Master . Aceste autobuze urmeaza sa fie produse intr-o fabrica pakistaneza se pare . https://www.thenews....actory-in-sindh

Edited by chflorin, 26 July 2023 - 07:31.

chflorin

chflorin

Active Member

I-au mai sudat niste chestii si uite ce fain a iesit autobuzul pakistanezilor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WBijf3-b21c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tlAHkZaT034?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 26 July 2023 - 08:36.

dtd234

dtd234

Member

Protectia muncii si standardele de siguranta fac mai mult rau decat bine.
Aceste tari pe care noi le consideram lumea a 3-a vor fi stapanii nostri peste cateva generatii datorita acelor protectii si standarde care inhiba progresul si genereaza poluare

radunic

radunic

Senior Member

Prezentarea aia e în categoria comedie horror...

View Postdtd234, on 26 iulie 2023 - 08:56, said:

Protectia muncii si standardele de siguranta fac mai mult rau decat bine.
Aceste tari pe care noi le consideram lumea a 3-a vor fi stapanii nostri peste cateva generatii datorita acelor protectii si standarde care inhiba progresul si genereaza poluare
Sigur că da, standardele de siguranță ne fac rău. Era mult mai bine cînd o construcție se termina cu cîțiva morți pe tură... Mai ai și alte panseuri ca ăsta?

Edited by radunic, 26 July 2023 - 09:14.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View Posthorhescu, on 25 iulie 2023 - 23:40, said:

autobuz facut pe branci de dorel in propria curte, pff, mare inginerie, sper sa nu sara rotile la primu viraj

Nah, aia e ditamai fabrica.
Se fabricau asa si la noi, inainte de 90 pe la fosta "Autobuzul"...

altuser09

altuser09

Senior Member

Eu imi amintesc de perioada cand inca mai exista Autobuzul Bucuresti. Mergand spre Sinaia, intalneam convoaie de sasiuri ROMAN care veneau din sens opus, di Brasov. Erau echipate cu motor si minimul necesar pt a se deplasa pe roti, erau chele, fara caroserie, doar scaunul soferului, bord, volan, faruri/lumini de drum. Soferii erau practic impachetati in folie de plastic, ochelari de schiori. Cred ca se deplasau la Autobuzul unde urma sa devina autobuze. Diferenta fata de indieni, erau noi.
Pana nu demult si prin Bucuresti circulau microbuze/maxi taxi care proveneau din dube de marfa recarosate, transformate pt transport persoane.
Si daca ne gandim, nici la URAC nu cred ca se lucreaza cu metode mai avansate atunci cand se reconditioneaza tramvaiele. Cred ca indienii respectivi le-ar da clasa celor de la URAC, i-ar lasa someri.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

View PostBogotta, on 26 iulie 2023 - 07:28, said:

Deci da, sunt oameni foarte talentati peste tot. Insa in domeniul auto nu as baga mana in foc ca sunt atestati de careva .....
Am văzut pe unul care confecționa baterii auto din altele vechi. Recupera plumbul și turna electrozi noi, inclusiv acoperirea cu oxid, apoi monta totul înapoi în carcasa veche.
Mai era o chinezoaică ce demonta motoare electrice de zeci de kW, refăcea bobinajul apoi reasambla totul de ziceai că e nou din fabrică.

Edited by mihaicozac, 26 July 2023 - 10:56.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate