Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cumparaturi de Afara !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite aici  experienta altora in aceasta privinta.  :D

#20
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
am si eu o problema:

caut un anumit model de televizor (Sony Widescreen de 28") de 2 ani in tara asta de kk si mi se spune ca NU exista (deh, daca nu au ei in oferta, inseamna ca nu exista).
stie careva un site din europa care sa vanda (si sa trimita) televizoare in Romania ?

multumesc anticipat.

#21
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
O alternativa ar fi http://www.myus.com , care iti ofera o adresa valida in SUA si dupa aia iti expediaza ei in RO.

E cineva care a incercat servicii din astea de mail forwarding ?

#22
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
nu domle, pa mine ma intereseaza sa cumpar direct, fara combinatii & stuff.

#23
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
brandonel, linkul nu era neaparat pentru tine ci pentru cine ar fi intersat sa-si aduca din state dar nu are pe nimeni acolo sa-i cumpere initial (banuiesc ca e o solutie mai ieftina )

#24
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
A primit cineva bani prin moneybookers.com? Pe lista lor de Upload & Withdraw fees Romania nu figureaza decat la Upload.

http://www.moneybook.../help.pl?s=fees

Cum se procedeaza la primire?

#25
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Eu pana acum de afara am cumparat o singura data de la deportienda.com niste tricouri care au venit ok (a durat cam o sapt) , mi le-a adus postasul acasa fara vama &stuff..
Faza e ca acum astept un detector de radar de la buyradardetectors.com si sunt foarte curios cum o sa fie cu vama ( el a costat 89$ + 38$ transport .. oricum cu 30 $ sub pretul din .ro ) . O sa am probleme  ?

#26
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Ne spui si noua daca ai avut... :)

#27
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Chiar nu a primit nimeni prin moneybookers.com? Shobolanu maybe?

#28
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Eu am un prieten in Anglia care mi-ar putea trimite lucruri. Stie cineva cum e cu vama in cazul in care primesti din afara?

#29
undeshila

undeshila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.10.2003
depinde de site`uri daca trimit sau nu in romania si tot de site`uri depinde daca accepta card emis sau nu in Romania.

Eu personal am un Taifun de la Banc Post si l-am folosit de cateva ori. Problema este ca unele site`uri il accepta , unele nu. Cel mai bine este sa le trimiteti mail si sa-i intrebati frumos daca accepta card emis de o banca romaneasca si sa faca si delivery in Romania.

Mai exista si unele site`uri care nu accepta carduri emise in .ro , dar accepta wire transfer (care e cam scump , in mare parte datorita cheltuielilor de deschidere cont in valuta la bancile romanesti) , sau Western Union , care e si cel mai convenabil. Exista WU Quick Pay (formularul albastru) , care indiferent de suma platita catre o firma (pana-n 3000 USD) , iti ia acelasi comision adika ~ 15 USD , ceea ce-i mult mai bine decat comisioanele pt a trimite bani unei rude de ex. Problema este ca tre sa dovedesti ca ai o relatie comerciala cu firma respectiva ( invoice de obicei sau factura pro-forma cum i se mai spune pe la noi).

In ceea ce priveste vama , tre sa te si orientezi unde ce si cum , de ex in Cta marea majoritate vin la o posta nu la VAMA propriu zisa cu ofiteri vamali in uniforma. Si daca-i zambesti mai frumos si in plus ii mai dai de o ciocolata , scapi super ieftin.
Legal , stiu ca ceea ce depaseste 100  Euro se plateste vama , care este in jur de 30% din valoarea produsului.

#30
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by undeshila
Legal , stiu ca ceea ce depaseste 100  Euro se plateste vama , care este in jur de 30% din valoarea produsului.


Nu mai sunt 100 de euro, au devenit 50 sau cam asa ceva.
Vama nu este la fel pentru toate produsele, doar TVA este 19% asa ca se depaseste 30% pe total.

#31
seth23

seth23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 19.07.2004

Azzido, on Jun 10 2004, 08:46, said:

Chiar nu a primit nimeni prin moneybookers.com? Shobolanu maybe?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am cont la moneybookers da' nu cred ca pot primi din Romania. In mod uzual folsesc ikobo pt asa ceva care pana acum a mers bine. Contu de moneybookers il folosesc pt trimis SMS-uri   :coolspeak:

#32
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
deci am trimis bani din ro inspre moneybookers si am primit banii de la ei. Singura diferenta e ca nu au mai venit in lei ci in euro.

#33
gabisol

gabisol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2004
Card BCR Virtuon in USD-ei - comisioane zero la plati in USD, comision de conversie la plati in Euro. Alimentare rapida din bancomat.
Plati efectuate : cumparat site (direct USA - f. rapid tranzactie confirmata pe loc activare in 24 h)
                        rezervare bilet avion Italia (la alea cu bagaju' in mana) tarif euro, la fel ca mai sus.

In general poti orice servicii sa cumperi de pe net mai putin astea cu obiecte de trimis acasa ce presupun chestii postale, pt. ca din cauza "unor baietasi" si-au pierdut increderea in noi, si in plus daca reusesti te vamuiesc de te usuca.

Mare pacat.

#34
spiruet

spiruet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.09.2004

bibicu, on Apr 28 2003, 15:52, said:

Eu fac frecvent astfel de cumparaturi. Totul merge OK. E ca si cum as cumpara din magazin, uneori chiar mai ieftin. Iar din Germania de la amazon.de daca cumpar de minim €20, transportul (posta) este GRATIS... :)
Produsul ajunge cam in maxim 3 saptamini cind il comand din USA, cam in maxim o saptamina cind il comand din Europa
PS. Nu stiu in ce masura te ajuta asta...

<{POST_SNAPBACK}>



salut.. sunt interesat si eu. cum platesti? la amazon?

#35
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004

azertiti, on Jun 10 2004, 15:44, said:

Nu mai sunt 100 de euro, au devenit 50 sau cam asa ceva.
Vama nu este la fel pentru toate produsele, doar TVA este 19% asa ca se depaseste 30% pe total.

<{POST_SNAPBACK}>



am un prieten care vrea sa imi trimita un sistem Z5300 logitech pe care da vreo 200 e, pot sa le incadrez la comp PC, sau am sa platesc asa cum spui tu inca 60 e?

#36
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Nu stiu. Bertino lucreaza in domeniu si e singurul ce iti poate spune exact. Pe langa TVA care sigur il platesti mai pot fi taxe vamale, accize....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate