Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cumparaturi de Afara !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
As vrea si eu sa ii intreb pe memebrii acestui forum daca au facut vreodata cumparaturi de pe siteurile din strainatate ( SUA , Germania , ... ) , si cum presupun ca macar unul din cei de pe forum a facut vreau si eu sa ma lamuriti cu cateceva.

1.Deci in primul rand cam cat vin taxele postale ?

2.In cat timp ajunge produsul ?

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Eu fac frecvent astfel de cumparaturi. Totul merge OK. E ca si cum as cumpara din magazin, uneori chiar mai ieftin. Iar din Germania de la amazon.de daca cumpar de minim €20, transportul (posta) este GRATIS... :)

Produsul ajunge cam in maxim 3 saptamini cind il comand din USA, cam in maxim o saptamina cind il comand din Europa

PS. Nu stiu in ce masura te ajuta asta...

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Oferta asta cu transportul gratuit e valabila doar la amazon ? Sau si la altele ca de exemplu www.altavista.com ?

Ma intereseaza in general sa cumpar electronice,haine,adidasi,telefonae.

#4
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
eu am o intebare: CINE E ATA T DE NEBUN SA MAI TRIMITA PRODUSE IN RO, cumparand prin internet?

eh?

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Bibicule, ai omis sa'i spui omului ca tu NU locuieshti in romania...

Shi eu cumpar de pe net enorm, e mai ieftin, e mai rapid, nu pierd vremea sa ma duc prin magazine, etc, dar asta nu;l incalzeshte pe omu' deloc.

problemele lui sunt:

1) modalitatea de plata

2) faptul ca aproape nimeni nu mai trimite in romania, indiferent daca plata e legita. Eu de pilda am facut prostia sa'i cumpar lu' Tata ceva shi sa pun Shipping in romania. Dupa 2 ore... cardul meu era blocat shi am avut un pic de mess pana sa lamuresc problema... thank you romanians... you are really kewl !

3) taxele pe care destinatarul le plateshte sunt destul de multe shi unele arbitrare, din ochi... asta in eventualitatea ca vine un pachet de "afara". Lucratorul vamal ishi cere partea sau daca nu aplica legea cum vrea el etc.

#6
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
:) arty you`re right !

Deci din Romania nu prea am sanse ?

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ba da, ai sanse apropiate de 0(zero), trebuie doar sa gasesti acele site-uri/firme care INCA nu au aflat de Romania :drac:

#8
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Stie cineva astfel de siteuri ? !

#9
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Nici cu Taifun nu poti cumpara de afara? Eu cred ca de aia l-au facut, tocmai ca sa nu mai avem probleme la cumparaturi de pe afara...
Chiar sunt curios daca se poate, ca vreau sa-mi fac asa ceva si m-am saturat sa tot rog prietenii...
@necromanc - daca vrei sa cumperi ceva de afara si nu gasesti metoda de plata, iti pot da eu un tip... da-mi un PM

#10
Dust

Dust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.07.2003
e f greu sa cumperi de afara ! mai ales din state !
eu am incercat sa imi cupar o camera digitala, mi-am facut card visa taifun ( numai bancpostul are costa 200 000 shi dureaza o sapt pana se face ) shi am incercat sa-mi cumpar, dar multe site-uri, f multe nu trimit in ro. , cele care trimit au taxa de transport f mare [ vreo 100 de $ ] iar ca sa iti accepte cardul tre sa le dai telefon , sa le trimiti fax cu buletinul, cu o copie dupa card etc etc !
In europa gasesti mai multe site-uri care trimit in ro dar preturile sunt un pik mai mari ca in state ( la camere digitale cel putin ) !
Trebuie sa intrebati cat e vama, dar majoritatea nu stiu sau se fac ca nu stiu, asa ca trebuie sa cautati pe cineva care se pricepe !  
Drept concluzie poti sa cuperi de pe internet, am un prieten care si-a comandat carti de it shi divese accesorii ( nu plateste taxe vamale la astea ) shi i-au venit ! Marea problema e birocratia asta de la noi ! dar daca vrei cu adevarat sa cumperi mai ieftin poti !
Oricum ieshi mai ieftin cam cu 100 de dolari decat pretul de aici !

#11
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Mie mi-au venit doua carti de la Amazon, doua caramizi enorme... Posta a fost ceva in jurul a 7-8$ (nu vorbesc din amnintiri, am bonul in fatza). Banuiesc, Dust ca zici de transport  prin DHL sau ceva asemanator de ai gasit la 100$.

Acum ce m-ar interesa pe mine foarte mult... Aveti idee de cum naiba se calculeaza vama? Exista vreun loc (pe net) de unde pot sa aflu cat m-ar costa vama la un anumit tip de aparat? Si mai important, daca e trimis cadou de cineva, tot platesc vama la el?

#12
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002

Quote

Originally posted by Ares
[B]Mie mi-au venit doua carti de la Amazon, doua caramizi enorme...

Poti sa ne dai detalii? Cu ce card ai cumparat si cand au ajuns? Totul a decurs normal pe amazon.com? Tin minte ca atunci cand incercasem sa cumpar nu trimiteau in Romania.

Si inca o problema, cartile le ridici personal de undeva? Acum ceva timp un prieten din Canada mi-a trimis o carte mai subtire pe care mi-au indesat-o in cutia postala... ma mir ca nu a disparut.

#13
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Plata s-a facut cu un card din state... Deci la chestia asta nu prea e de ajutor...
Eu am facut comanda si la payment am avut datele amicului meu... Banii i-am trimis lui dupa aia prin www.moneybookers.com.
Cartile au ajuns la posta si le-am ridicat personal (de la oficiul postal normal... ca in alte dati m-am trezit cu ele la un oficiu postal destinat coletelor internationale unde ti le deschide in fatza si iti face vraishte prin tot ce ai pe acolo)

#14
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Pot spune ca am cumparat depe net cam de 7000-8000 $ pana acum.
Diverse lucruri: detectoare radar, statii walkie-talkie, documentatii, camere digitale, Compact Flashuri,multe altele !
Este ff simplu: am platit cu un card de la Tiriac, in $ ( lasi 500 $ garantie)
Apoi  am trimis banii prin BidPay.com adica inainte si ei sunt siguri ca-si iau banii.
Au un comision de cca 4%.
Faza naspa este la transport, daca alegi optiunea directa ( furnizor- client in Romania) te rupe transportul. Nu toti fac livrari peste Ocean
Ex: am platit ptr un 5 compact flashuri undeva la 18 $ si in realitate au costat cu totul $6 !
Eu apelez la sora-mea care locuieste acolo si fac cumparaturi cu adresa ei la livrare, apoi mi le trimite ea - mie .
La vama am facut frumos si am zambit cum trebuie la vamesi si am scapat mai ieftin. In mod normal vama la o camera digitala este cca 100$ (oficial !). Odata cumparasem un webcam cu 11 $ si mi-a sosit intr0un colet mai mare. Vamesul a inceput sa scoata Tariful Vamal si cand mi-a aratat am intepenit ! Nu conteaza daca este cadou sau nu, esti taxat daca nu esti "baiat subtire !"

#15
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Am o intrebare: stie careva cum se pot primi bani de afara pe un card din Romania? ceva gen PAYPAL? Stiu ca Romania nu este pe lista asa ca nu poti sa iti faci acount la ei.
Prin acest www.moneybookers.com merge, a incercat cineva?
Sau ceva similar?
Ma intereseaza ceva verificat, nu presupuneri !

Multumesc anticipat

#16
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
moneybookers sau iKobo.com  ;)  , try it  , merge ...rulz ...etc

#17
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Salut!

Vreu sa cumpar niste cd-uri de la http://www.amazon.DE cu ajutorul unui card Taifun.

Problema este ca la inscriere nu mi se accepta cardul, dar acest lucru nu este zis de ei, ci doar atat sa recompletez formularul... :ciocan:

Multumesc pentru raspuns!

#18
robertzica

robertzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2003
Salut
de regula in Romania, trebuie sa faci o cerere separata ptr accesul pe net. cererea o faci la banca, in fapt e un formular ordinar.
Eu am patit-o, 6 luni m-am uitat la un card si n-am putut face nimic cu el !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate