Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Nothing Phone (2)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

lex2010

lex2010

Senior Member

• Grup: Senior Members
Link pe gsmarena.
https://ro.nothing.t...=44065305723054

Preturi incepand de la 3290 lei pentru varianta 8 GB RAM, 128 GB stocare.

Ce parere aveti?

LE: nu merge linkul pe gsmarena

Edited by lex2010, 16 July 2023 - 00:36.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Merge linkul.
Pare oki.

IaSaVedem

IaSaVedem

Member

• Grup: Members
Nu m-as risca, doar daca ai marunt 3000 de lei si nu te doare sufletul sa ii arunci pe ceva aleatoriu.
Degeaba ai hadware foarte bun, daca partea de software nu e optimizata. Despre asta e vorba de fapt la android, 7 mii de hardwareuri, cu 7 mii de optimizari pentru fiecare.
Hardware asemanator gasesti si la poco f5 pro, cu diferente la camere si putin la display, dar mai ieftin decat acest nothing.

Edited by IaSaVedem, 16 July 2023 - 01:36.

Ecou81

Ecou81

Member

3k mi se pare mult...
Oneplus Nord 3 e 2,3 la Vexio și Evomag...

JustXXL

JustXXL

Active Member

Eu am in plan sa iau OPPO A98 5G, 256GB, 8GB RAM, Dual SIM.
E mult mai ieftin decat Nothing, are mai mult spatiu de stocare si RAM mai mult.

lex2010

lex2010

Senior Member

Primul Nothing avea un pret ok, acum au marit cu ~200 euro si nu mi se pare ca ar avea specificatii de top, care sa justifice acest price bump.
La 3300 lei se poate cumpara, in zilele de promotii, S23 cu 256 GB!

Din ce am inteles, Nothing are Android curat, ceea ce pentru mine e un mare plus, dar in rest nu exceleaza la nimic.
Chiar sunt curios ce vanzari va avea, (1) era foarte atragator si din prisma pretului, inca se gaseste la 1895 lei varianta de 256 GB. Daca pastrau preturile si cu (2), eram dispus sa fac o incercare.

De mentionat ca CEO-ul Nothing este Carl Pei, unul dintre cofondatorii One Plus!

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Am urmarit telefonul, am urmarit lansarea.
Este un telefon ok, cinstit, nu stiu care ma intelegeti cand zic cinstit.
Ce este la el? Pretul.
De 3000 de lei cred ca cu usurinta poti cumpara un S22 ultra SH in stare impecabila sau mai pui cateva sute de lei si cumperi S23 ultra SH.

Pe la 2000 de lei era ok, telefon cinstit, nu te minte cu camere de flagship.

Am vrut si eu sa fac subiect despre el.

Ca a fost Nothing phone 2, Honor Magic V2, Motorola Razr 40 ultra. Asa este si 40 ultra de la Motorola, un telefon, specs calumea dar pretul 5000 lei...

Din pacate am inceput sa pretuim telefoanele in pret.
S-au dus vremurile cand cu 2500-3000 de lei cumparam flagship.

K-Bobby

K-Bobby

Senior Member

Plusurile la telefon sunt procesorul snapdragon 8 gen 1, camera si ecran. Chiar dacă procesorul e cel de anul trecut cu siguranță telefonul sa misca mai bine ca samsung cu procesorul de ultima generație datorita sistemului curat. Samsung iti cam papă 50 Gb cu Androidul lor. Cei 200 de euro sunt justificați prin procesor, camera si ecran mai bun.

Edited by K-Bobby, 16 July 2023 - 16:36.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

de ce ai fi nebun sa dai 3000+ leutzi cinstiti pe chinezaria asta cand de banii aia iei s23? doar pt ledurile alea de bling bling?
daca era la 2000 de lei era ceva dar asa... cah

Ovidiu333

Ovidiu333

Active Member

Până la urmă firma asta, Nothing , este din China, că pe wikipedia spune că are sediul în Londra.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

Până la urmă firma asta, Nothing , este din China, că pe wikipedia spune că are sediul în Londra.

Probabil ca, Carl Pei s-a mutat la Londra, si firma e acolo, birourile, dar da comanda de telefoane la tovarasii de la Beijing.
Oricum, ca toate firmele chinezesti, preturi ok, calitate ok apoi isi dau in petec si ridica pretul dar calitatea ba. Eu sunt de parere ca Nothing Phone 2 merita 3000 si ceva de lei doar daca venea cu Snapdragon 8+ Gen 2. Asa cu ala vechi deja e vechi. In toamna apare urmatorul. Practic peste cateva luni o sa ai un telefon cu procesor vechi. Daca venea la acelasi pret ca si Poco F5 Pro mai intelegeam.
Practic nu e un telefon rau, ci are un raport calitate/pret destul de prost.

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

Eu folosesc zilnic un Nothing phone 1, e un telefon mid bun. Dar dpmdv nu merita banii extra NP2. Ok mai multa putere , dar deja e un procesor vechi. Iar un ecran putin mai mare dar la aceasi rezolutie si o baterie cu 200mah in plus nu justifica cei 200E. Camerele sunt la fel, doar cea de selfie au marit-o la 32. Iar camerele sunt ok-ish dar nu de nivelul Samsung.
Pastreaza aceasi patern ca la Oneplus Carl Pei, de la telefon cu pret fair cum era OP1 si OPx, au sarit la niste scoruri de nu te mai atingi la ultimele variante.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

Pastreaza aceasi patern ca la Oneplus Carl Pei, de la telefon cu pret fair cum era OP1 si OPx, au sarit la niste scoruri de nu te mai atingi la ultimele variante.
pai de aceea economia Chinei e in picaj, au ridicat preturile la tot si nu mai cumpara nimeni. Omul a devenit mai chibzuit dupa pandemie si nu mai schimba telefonul in fiecare an, plus ca a devenit si mai precaut. Si faza e ca nu sunt niste telefoane rele, nici Xiaomi nici One Plus nici Nothing asta doar ca au preturile mult prea mari pt ce ofera.
La Samsung sau Apple ai suport mult mai bun, optimizari mai ok, camerele au softul mai bun, si pretul de revanzare la fel. Una vinzi peste 2 ani pe OLX un Apple si alta un Nothing Phone. Ce fac iau un telefon chinezesc si dupa aia caut variante de Gcam ca sa faca poze decente si tot felul de versiuni pe Xda ca nu mai fac astia update-uri?

Edited by unpuisor, 18 July 2023 - 10:22.

IaSaVedem

IaSaVedem

Member

unpuisor, on 18 iulie 2023 - 10:21, said:

pai de aceea economia Chinei e in picaj, au ridicat preturile la tot si nu mai cumpara nimeni. Omul a devenit mai chibzuit dupa pandemie si nu mai schimba telefonul in fiecare an, plus ca a devenit si mai precaut. Si faza e ca nu sunt niste telefoane rele, nici Xiaomi nici One Plus nici Nothing asta doar ca au preturile mult prea mari pt ce ofera.
La Samsung sau Apple ai suport mult mai bun, optimizari mai ok, camerele au softul mai bun, si pretul de revanzare la fel. Una vinzi peste 2 ani pe OLX un Apple si alta un Nothing Phone. Ce fac iau un telefon chinezesc si dupa aia caut variante de Gcam ca sa faca poze decente si tot felul de versiuni pe Xda ca nu mai fac astia update-uri?
nu produc acele chipuri cu tehnologie de fabricatie noua, trebuie sa le cumpere de la taiwanezi. Asta pentru ca vestul le-a interzis chinezilor sa achizitioneze utilaje produse in olanda daca nu ma insel, ce faciliteaza realizarea acelor waffere noi pentru chipuri, un embargou destul de urat.

Edited by IaSaVedem, 18 July 2023 - 11:00.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

nu produc acele chipuri cu tehnologie de fabricatie noua, trebuie sa le cumpere de la taiwanezi. Asta pentru ca vestul le-a interzis chinezilor sa achizitioneze utilaje produse in olanda daca nu ma insel, ce faciliteaza realizarea acelor waffere noi pentru chipuri, un embargou destul de urat.
pai si pana acum nu cumparau? Le produceau intern? credeam ca astia fac de toate.

carmenclara1

carmenclara1

Guru Member

• Grup: Moderators

unpuisor, on 17 iulie 2023 - 14:57, said:

de ce ai fi nebun sa dai 3000+ leutzi cinstiti pe chinezaria asta cand de banii aia iei s23? doar pt ledurile alea de bling bling?
daca era la 2000 de lei era ceva dar asa... cah
motivele sunt multiple.
gen un soft mai curat, ecran ltpo si mai mare adica 6.7 vs 6.1inch, baterie considerabil mai mare 4700 vs 3900mAh etc...

unpuisor, on 17 iulie 2023 - 19:11, said:

Eu sunt de parere ca Nothing Phone 2 merita 3000 si ceva de lei doar daca venea cu Snapdragon 8+ Gen 2. Asa cu ala vechi deja e vechi. In toamna apare urmatorul. Practic peste cateva luni o sa ai un telefon cu procesor vechi. Daca venea la acelasi pret ca si Poco F5 Pro mai intelegeam.
Practic nu e un telefon rau, ci are un raport calitate/pret destul de prost.
la un telefon nu se invarte totul in jurul procesorului, mai conteaza si alte aspecte...la poco f5 pro xiaomi/poco au taiat la prea multe capitole.

IaSaVedem

IaSaVedem

Member

unpuisor, on 18 iulie 2023 - 15:26, said:

pai si pana acum nu cumparau? Le produceau intern? credeam ca astia fac de toate.
ceva de genul. Daca o sa te uiti la multe navigatii chinezesti ieftine si hardwareul e ieftin, multe cu chipuri de prin 2015.

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

Mult hype platit pentru telefonul asta la vlogerii de tech din US, inclusiv Casey Neistat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate