Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Se mai gaseste SE sau echivalent?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

• Grup: Senior Members
Noroc bun,

AM reusit sa "crap" geamul de la SE-ul meu cumparat acum vreo 4 ani cred din State
Motivul? Avea aceeasi forma cu iphone 7 care-l aveam de mult timp si am o carcasa care se monteaza comod pe suportul cumparat special pentru motocicleta.
Attached File  IMG_8316.jpg   148.5K   66 downloads

Acum, vad ca telefoanele-s mult mai mari, cu j'demi de camere...
Intr-un cuvant, vreau sa-mi cumpar unu nou dar care sa aiba forma si asemanarea lui 7 sau SE sa-l pot pune in carcasa pe care o am, sau... ce solutii recomandati?

Vreau sa zic ca nici nu se mai aude grozav, se aude foarte incet, sa interc sa merg la un centru de reparatii?
Parca nu l-as schimba, m-am obisnuit cu el si n-am chef sa pierd mii de ore sa invat altul nou, sa-i adaug aplicatiile etc...

Mersi

adip1962

adip1962

Senior Member

Iphone sunt cunoscute pentru difuzorul care se imbacseste si cedeaza. Difuzorul trebuie inlocuit.
Altfel, eu recomand iphone 11 simplu (ultimul care nu are foto macro). Carcase/bumper-e gasesti peste tot. Recomand firma vetter
Cu altul nou nu faci nimic in plus in afara de un backup in cloud urmata de o restaurare pe cel nou. Vei avea tot cum era.
PS. Sa nu te astepti la aceiasi calitate a carcasei. Si eu plang dupa Iphone 6s plus...

Edited by adip1962, 15 July 2023 - 07:04.

jakota

jakota

Senior Member

Vezi ca este SE2022in aceeasi forma, cred ca-i cea mai ieftina solutie.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Asa ziceam si eu candva, dar ma lasa ochii si mai ales bateria, deci acum sunt pe Pro max, adica cel mai mare din parcare.

iphone se 3 2022 pe emag

Ia cu 256Gb ca sa ai loc.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Adm, on 15 iulie 2023 - 07:23, said:

Asa ziceam si eu candva, dar ma lasa ochii si mai ales bateria, deci acum sunt pe Pro max, adica cel mai mare din parcare.

iphone se 3 2022 pe emag

Ia cu 256Gb ca sa ai loc.

:lol:

N-am nevoie de spatiu... imi fac backup la poze o data pe luna
Mersi

Tocmai ce mi-au dat un 12 de la servici, :(
Mi-ar fi placut un SE cu dual SIM

adip1962, on 15 iulie 2023 - 06:59, said:

Carcase/bumper-e gasesti peste tot. Recomand firma vetter

Nope
Morpheus imi trebuie

Multumesc la toti

Noroc cu voi ca m-am uitat si la Morpheus. Se pare ca fac carcase acum si pentru iphone 12...

E vreo diferenta intre 12 mini si 12 pro?
Parca mi-as lua 12 daca am si de la servici si sa-i iau si asteia mici tot 12 sa nu ma frece la cap, "da' aia cum se face?" :lol:

murdar

murdar

Active Member

• Grup: Members
Iphoanele sunt identice in functionare. Nu exista "da aia cum se face?" fara raspuns intre iphoane modele diferite  (exceptand bineinteles metodele de autentificare biometrica intre SE si restul).

Sunt anti-prost. Presumably...

Edited by murdar, 15 July 2023 - 08:03.

loock

loock

Unas

Doar intreb, 12-le nu era cel mai casant ?

1000FPS

1000FPS

Member

Tsunamii, on 15 iulie 2023 - 07:47, said:

Mi-ar fi placut un SE cu dual SIM

Pai atunci merge pe SE3, are un slot de cartela si inca un slot e sim, deci e dual sim si e si asemanator cu iphone 7

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

Tsunamii incearca aici https://flip.ro/maga...4gb-black/1000/

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

tytysor, on 15 iulie 2023 - 12:27, said:

Daca ai drum prin Craiova, mama mea in virsta de 85 de ani te poate ajuta! in 2-3 ore pleci cu scolarizarea facuta si aplicatiile instalate!

Diferenta intre maica-ta si mine, o fi si prostia mea de acord, dar in pricipal e timpul, care la mine e programat pentru a fi folosit in alte parti, maica-ta are din asta berechet.
Alea 2-3 ore le pot pierde si singur, dar nu e numai timpul de "invatare" ci sa gasesc ceva RAPID atunci cand am nevoie.
De ex. iconita cu vremea, waze-ul, whatzapp, camera pentru soacra-mea, pozitia calculatorului, pozitia ceasului sa il pun sa sune, comenzile de la camera, pentru poze si filme, doarte importante, softul de comunicare cu hard-ul de la motocicleta, maps-ul, aerul conditionat, modul cum ajung la ecranul de baza, conflictele care pot apare.
ASTEA nu vreau sa le schimb.
Nu e o cheste ca NU POT, ci NU VREAU SA LE SCHIMB.
Vreau ceea ce merge okay pentru mine sda ramana asa.
Capitalimsul insa se schimba. De la iphone 4 am trecut la 7 / SE si da e o imbunatatire a performantei, dar e o SCHIMBARE si vine cu o caramida mai mare de care n-am nevoie.

Acum pentru ca la servici mi-au dat astia un 12, si vad ca si Morpheus fac carcase pentru 12, o sa-mi iau si eu carcasa care se potriveste in acelasi mount pentru 12, eventual 2, ca sa-l pun si pe cel de la serviciu si-o sa-i iau si mandrei in 12, in felul asta pierd cat mai putint timp cu invatatul noii deprinderi, poile pozitii etc.
Si la calculator se intampla la fel.

Aveam de la munca acum vreo 10-15 ani un dell care mergea intr-un "station", am luat si eu un station d-asta de la munca, acasa si am cumparat pentru mandra tot un dell care sa mearga in statia aia. Cand am plecat de la ei nu am mai gasit sa cumpar Dell care sa mearga acolo, se schimbasera statiile, asa ca am cumparat pe Amazon unul re-furbished.
Acum e vremea sa-l schimb iar, e aproape plin asta, si, la servici o sa-mi vina un IBM workstation.
Cand o veni, ca de 3 luni se chinuie, o sa-mi cumpar si personal un IBM care sa mearga in aceeasi statie, sa le pot conecta usor si acasa si la servici.

Sa stii ca la fel procedez si la masina sau motocicleta. De ex in 2015 am cumparat un BMW din 2011, ultimul model cu racire pe ulei, si si-asa are are zeci de senzori pe el, ultimele modele au probabil si facebook pe dash. Nu pentru show-off imi iau draciile ci sa le pun la munca cat mai eficient, tot ce e in plus, inutil, e poluare care-ti mananca o parte din atentie si energie pe care eu le vreau duse in alta parte, in conceptie, nu in a te juca cu ce-ti dau altii.

Eu sunt ca o felicitare pe care o cumperi de ziua cuiva. Nu iau una scrisa cu textul pe care-mi place, CONCEP eu un text.

Am scris destul?

loock, on 15 iulie 2023 - 09:44, said:

Doar intreb, 12-le nu era cel mai casant ?

Who cares?
D-asta mi s-a dat la munca

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

tytysor, on 15 iulie 2023 - 12:27, said:

mama mea in virsta de 85 de ani te poate ajuta! in 2-3 ore pleci cu scolarizarea facuta

Esti un fericit
Soacra-mea la 88 e dusa, desi ieri a bantuit p-afara 6 ore dimineata si 4 dupa amiaza, :lol:
n-o pot face sa inteleaga ca o caramida e telefon sa-l poarte cu ea.
Inca foloseste un telefon fix cu butoane, si formeaza numarul de fiecare data
Maica-mea la 84 dusa si aia, tot Alzheimer
Ce e misto e ca sunt destul de fericite ambele

1000FPS

1000FPS

Member

Tsunamii, on 15 iulie 2023 - 15:21, said:

Diferenta intre maica-ta si mine, o fi si prostia mea de acord, dar in pricipal e timpul, care la mine e programat pentru a fi folosit in alte parti, maica-ta are din asta berechet.
Alea 2-3 ore le pot pierde si singur, dar nu e numai timpul de "invatare" ci sa gasesc ceva RAPID atunci cand am nevoie.
De ex. iconita cu vremea, waze-ul, whatzapp, camera pentru soacra-mea, pozitia calculatorului, pozitia ceasului sa il pun sa sune, comenzile de la camera, pentru poze si filme, doarte importante, softul de comunicare cu hard-ul de la motocicleta, maps-ul, aerul conditionat, modul cum ajung la ecranul de baza, conflictele care pot apare.
ASTEA nu vreau sa le schimb.
Nu e o cheste ca NU POT, ci NU VREAU SA LE SCHIMB.
Vreau ceea ce merge okay pentru mine sda ramana asa.
Capitalimsul insa se schimba. De la iphone 4 am trecut la 7 / SE si da e o imbunatatire a performantei, dar e o SCHIMBARE si vine cu o caramida mai mare de care n-am nevoie.

Acum pentru ca la servici mi-au dat astia un 12, si vad ca si Morpheus fac carcase pentru 12, o sa-mi iau si eu carcasa care se potriveste in acelasi mount pentru 12, eventual 2, ca sa-l pun si pe cel de la serviciu si-o sa-i iau si mandrei in 12, in felul asta pierd cat mai putint timp cu invatatul noii deprinderi, poile pozitii etc.
Si la calculator se intampla la fel.

Aveam de la munca acum vreo 10-15 ani un dell care mergea intr-un "station", am luat si eu un station d-asta de la munca, acasa si am cumparat pentru mandra tot un dell care sa mearga in statia aia. Cand am plecat de la ei nu am mai gasit sa cumpar Dell care sa mearga acolo, se schimbasera statiile, asa ca am cumparat pe Amazon unul re-furbished.
Acum e vremea sa-l schimb iar, e aproape plin asta, si, la servici o sa-mi vina un IBM workstation.
Cand o veni, ca de 3 luni se chinuie, o sa-mi cumpar si personal un IBM care sa mearga in aceeasi statie, sa le pot conecta usor si acasa si la servici.

Sa stii ca la fel procedez si la masina sau motocicleta. De ex in 2015 am cumparat un BMW din 2011, ultimul model cu racire pe ulei, si si-asa are are zeci de senzori pe el, ultimele modele au probabil si facebook pe dash. Nu pentru show-off imi iau draciile ci sa le pun la munca cat mai eficient, tot ce e in plus, inutil, e poluare care-ti mananca o parte din atentie si energie pe care eu le vreau duse in alta parte, in conceptie, nu in a te juca cu ce-ti dau altii.

Eu sunt ca o felicitare pe care o cumperi de ziua cuiva. Nu iau una scrisa cu textul pe care-mi place, CONCEP eu un text.

Am scris destul?

Who cares?
D-asta mi s-a dat la munca
Cand iti cumperi un iphone nou ai posibilitatea sa transferi absolut tot continutul de pe telefon vechi pe cel nou, inclusiv amplasarea aplicatiilor

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Se găsesc telefoane iPhone SE. Și mie îmi plac foarte mult ca sunt mici și intra in buzunarul de la blugi. Sunt la al doilea SE. Primul funcționează perfect și acum doar ca i s-a terminat bateria. Mi-am luat acum 6 luni pe al doilea cu memorie mai mare.
https://www.compari....1xoC27AQAvD_BwE

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate