Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diametru si "model" teava...

Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?
 problema logare pe iCloud si tele...

Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism
 Evacuare condes centrala termica ...

Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...

Multifunctionala care sa scaneze ...
 Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...

Sony A6700 - In sfarsit!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

d4m4g3

d4m4g3

The best or nothing.

• Grup: Senior Members
Sony tocmai a anuntat noul A6700, aparat mirrorless asemanator cu A6600 insa imbunatatit in toate ariile: senzor, AF, butoane, ecran, grip, etc.
In final se poate fotografia fara probleme in mod electronic shutter avand un senzor citit rapid, filmeaza 4K 120fps, uncompressed RAW, etc.

26MP BSI CMOS APS-C sensor
Bionz XR processor and dedicated 'AI Processing Engine'
AF tracking with subject recognition, 759 AF points with 93% coverage
11 fps shooting with mech or electronic shutter
Lossless Raw compression option
HEIF and HLG Still Image modes
4K up to 60p from 6K capture
4K/120 from 1.58x crop
10-bit video with 4:2:2 or 4:2:0 color
S-Cinetone, S-Log3 and HLG profiles
Uploadable LUTs
USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) output
2x2 MIMO Wi-Fi
UVC/UAC streaming up to 4K/30

Prin august ar aparea aparent pe la 1700 Euro. Scump. Bun, dar scump.

https://www.dpreview...-initial-review
https://petapixel.co...worth-the-wait/

[ https://2.img-dpreview.com/files/p/TS1200x900~sample_galleries/4169797404/6629973405.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ucSX37AC7DY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ym_ll01a8nU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dani.user

dani.user

Guru Member

APS-C =>

Attached File  Untitled.png   18.08K   2 downloads

Manasu

Manasu

Senior Member

De ce "in sfarsit" -  vrei sa-l cumperi si de abia il asteptai?

adip1962

adip1962

Senior Member

Adica probabil vrei sa spui ca din 2013, de cand mi-a aparut aparatul foto (Alpha3000), Sony nu a fost in stare sa scoata un senzor nou si a ramas tot la APS-C si E-mount.
Asta vrei sa spui?

Mondeo

Mondeo

Everything Woke Turns To Shit

avort nereușit…
am vândut tot ce era sony
păstrez un walkman totuși …in rest …

d4m4g3

d4m4g3

The best or nothing.

APS-C este foarte bun și preferat de mulți în unele situații. Ori pentru marimea și masa scăzută, ori pentru anumite tipuri de fotografie unde ajuta cropul 1.5x.

Full frame nu mi-aș lua. Nu pentru hobby unde mai important e sa fie confortabil sa îl poți lua mai des. Dacă e ceva job, ok, dar e vizibil mai mare și greu atât body-ul cât și obiectivele în general.

Eu l-aș lua, dar nu stiu despre preț.

Dar la ce noutăți au adus acum, chiar este un upgrade, iar calitatea video-ului cât și fotografiilor este excelenta. Nu cred ca mai sta nimeni sa facă pixel peeping in ziua de azi.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Numai pareri entuziaste observ :D adevarul ca tehnologia evolueaza insa pretul uita a fi revizuit, oricati bani ai baga in cercetare, cam macane...

Abaddon

Abaddon

Member

• Grup: Members
Eu inca astept inlocuitor pentru A6000, ceva pe la 500 euro, dar nu cred ca va mai aparea vrodata.
1700 e exagerat, la noi probabil o sa fie la pret de 7 mark 3, deci nu prea o sa merite deloc.
Sunt curios daca va fi la AF peste mark 4, la banu asta trebuie sa rupa.

villajoyosa010120

villajoyosa010120

New Member

• Grup: Candidate Members
Cu 2000£ cumperi la oferta sony a7 iv fara obiectiv pe Amazon UK. De ce ai plati 1700€ pe o camera cu senzor apsc?!

d4m4g3

d4m4g3

The best or nothing.

Adevarul e ca e cam scumpa. Dar functiile permit atat pe foto cat si pe video sa faci orice - pentru hobby, pentru creatorii de continut, vloggeri si alte nebunii e foarte ok.

Abaddon - Pentru A6000 a aparut acum mult timp A6100, dar mai nou, nu stiu daca vor face. E in schimb gama Sony ZV-E10, care poate nu e axata atat de mult pe foto dar vine cu alte functii noi... Daca sunt de interes.

villajoyosa010120 - Poate, dar nu multa lume ar lua din afara, nu multa lume ar schimba ori ecosistemul in sine ori obiectivele doar pentru ca un body diferit se apropie la pret. Mai ales cand unora nu le aduce avantaje, ba din contra. Pentru FX ai nevoie de obiective FX ca doar nu am trage doar in crop mode cu obiectivele de crop... Deci costul ar fi dublat, triplat fata de body.

In orice caz, mie imi face cu ochiul aparatul asta. In functie de pret, oferte dupa o vreme, poate l-as lua. :)

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postd4m4g3, on 13 iulie 2023 - 06:46, said:

. Pentru FX ai nevoie de obiective FX ca doar nu am trage doar in crop mode cu obiectivele de crop... .

Pai vad ca video mode 4k 120fps e crop mode deci obiectivele FX sunt overkill ...

katran

katran

Senior Member

Nu e foarte rapid senzorul.
Viteza maxima a obturatorului electronix este de doar 1/8000s iar camera poate doar 11 fps. Asta sugereaza ca viteza de citire a senzorului nu este foarte mare.
Este probabil mai rapid decat generatia anterioara, dar departe de ce fac senzorii cu adevarat rapizi.

Nu cred ca Sony va face un APS-C a carui viteza de citire a senzorului sa se apropie de A1.

Orientativ pun aici un top al vitezei de citire a senzorilor :

https://blogger.goog...conds Chart.jpg

Edited by katran, 20 July 2023 - 20:35.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

E destul de rapid, aproape de 2x mai rapid decat a6600.

"The a6700's rolling shutter figures are a big step forward compared with its predecessors. The full-width 4K footage reads out at a rate of 15.4ms, which is nearly twice as fast as the a6600 could manage. The rate is the same for 24, 30 and 60p capture. We generally consider anything below 20ms to be pretty good and anything below 10ms to be excellent, so 15.4ms is a very good result for oversampled footage. The 4K/120p, with its rather extreme 1.58x crop, measures as 7.7ms."(dpreview)

katran

katran

Senior Member

DPREVIEW a publicat si review-ul :

https://www.dpreview...ny-a6700-review

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Le vad de pe tableta si e posibil sa ma insel... dar pare ca majoritatea cadrelor cu omul pe bicicleta sunt cu focusul aiurea...

katran

katran

Senior Member

Par un pic mai soft, dar le dai un sharp ceva si aia e.
A tras la F/2.8, poate e si obiectivul soft.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate