Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Accident fara itp / manevre/ combinatii/ invarteli

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

pieton77

pieton77

New Member

• Grup: Candidate Members
Cel mai complicat eveniment rutier:

Conduceam o masina pe banda intai, din spate un BMW cu viteza condus de o videochatista ma loveste din stanga spate lateral.
eu am rca, dar nu am itp si talon retinut depolitie cu dovada expirata.

s-au strans bombardierii in jurul meu constatand ca ea este de vina , mi-au propus sa iau asupra mea vina ptr o suma de bani si sa mi repare masina.
eu prost fara itp si talon am acceptat. a venit politia, ne-a facut alcoltestul cu 0% amandoi. le-am comunicat ca facem amiabila si au plecat.

amiabila semnata de mine dar nu am facut desenul ptr ca au zis aia ca il facem a doua zi.
intre timp eu ne-avand incredere in ei ca o sa mi repare masina. am pus o pe videochatista sa scrie o declaratie de mana cum ca se angajeaza sa-mi repare masina cu martori semnata si filmata.

a doua zi pana in 24 ore de la ora accidentului  bombardierii  cefosi s-au sucit, m-au sunat si incercau sa ma convinga ca este vina mea ca nu am avut itp si ca ei oricum o sa o rezolve daca nu vreau sa completez amiabila ( cu desen) . eu mentionand ca trebuie sa mi repare masina cum ne am inteles. dupa cateva amenintari au zis ca ne vedem la politie.
ok m-am dus, ei erau acolo. mai multi, destul de suspicioasa comunicarea care o aveau cu politistul.
imediat politistul m-a luat ca el crede ca ea este nevinovata ca nu stiu ce ca eu am itp expirat dar o sa ma ierte dar sa nu mai zic la nimeni . etc

intre timp ca sa fie si mai complicat. masina am incercat sa o mut pe numele lu mama anul trecut 2022 pe platformele online de la impozite. dar ptr ca aveam o amenda nu s-a putut realiza transferul masinii. mesajul a fost sa reiau procesul . ceea ce nu am mai facut. dupa care anul asta masina aparea si pe numele meu si pe numele mamei mele. am sunat si au zis ca da a fost o greseala si au rezolvat. masina pe numele mamei. in cele 90 zile legale de transcriere.

fapt este ca eu am facut accident cu masina care deocamdata eu sunt vinovat ( ma gandesc sa fac contestatie) masina este la impozite pe numele mamei mele. rca pe numele meu cu itp expirat si talon retinut.

sa fac contestatie sau nu?

am auzit intre timp ca acel agent constatator  face combinatii cu un service unde isi ia 10% din costul reparatiei plus spaga.
eu am primit o amenda de 250 lei ptr accident. nu am primit ptr itp expirat

raducut123

raducut123

Senior Member

• Grup: Senior Members
Parerea mea e ca o cam meriti....cum plm sa circuli fara itp si talon?Si sa mai si faci intelegeri cu bombardierii.....

Edited by raducut123, 09 July 2023 - 14:19.

tioopedi

tioopedi

Senior Member

Mare pacat ca alcoolemia a fost zero.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Nu iti repara nici daracu masina cat timp nu ai ITP... o repari pe banii...

Si apropo e posibil si un mic dosar penal pentru fals in declaratii... deci ai grija...

Edited by mirel3003, 09 July 2023 - 14:34.

lex2010

lex2010

Senior Member

Faptul ca nu ai avut ITP nu inseamna ca esti automat vinovat de accident.
O sa-ti repari masina pe asigurarea celei care te-a lovit, dar vei fi sanctionat ca ai circulat fara ITP.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

lex2010, on 09 iulie 2023 - 14:45, said:

Faptul ca nu ai avut ITP nu inseamna ca esti automat vinovat de accident.
O sa-ti repari masina pe asigurarea celei care te-a lovit, dar vei fi sanctionat ca ai circulat fara ITP.
Din ce stiu eu RCA-ul si CASCO nu te despagubesc daca nu ai ITP valabil... dar poate ma insel...

cristobob

cristobob

Senior Member

Nj e cazul aici, însă :
dacă eu îmi țin masina în parcare , fără  itp și RCA, și mi-o lovește careva  nu pot sa mi-o repar pe rca-ul vimovatului?

mirel3003

mirel3003

Senior Member

cristobob, on 09 iulie 2023 - 14:57, said:

Nj e cazul aici, însă :
dacă eu îmi țin masina în parcare , fără  itp și RCA, și mi-o lovește careva  nu pot sa mi-o repar pe rca-ul vimovatului?
Daca nu ai ITP si asigurare nu ai voie sa ti masina in parcare... poti sa o ti pe proprietatea ta... si da atunci daca intru unu iti darama gardul si iti distruge si masina da, o repari pe RCA...

Inca o data nu sunt 100%....

jm2010

jm2010

Senior Member

pieton77, on 09 iulie 2023 - 13:40, said:

s-au strans bombardierii in jurul meu constatand ca ea este de vina , mi-au propus sa iau asupra mea vina ptr o suma de bani si sa mi repare masina.
eu prost fara itp si talon am acceptat. a venit politia, ne-a facut alcoltestul cu 0% amandoi. le-am comunicat ca facem amiabila si au plecat.
Din toata povestea asta mie imi pare ca tu esti singurul bombardier. Mare pacat ca aia au vrut amiabila, eu as fi mers direct la politie, fara amiabila. Dar eu am CASCO, imi era usor sa fac masina.

Edited by jm2010, 09 July 2023 - 15:33.

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

La o simpla tamponare vine politia, care nu verifica documentelePosted Image

EMPP

EMPP

Guru Member

Nj e cazul aici, însă :
una-i în parcare și complet altceva este să circuli cu ea si cu talonul reținut.asta am impresia că este circulație cu masina neînmatriculată

talonul îl obții după ce treci RAR-ul deci mașina trebuie să fie perfectă deci nelovită.asta ca să depui actele la dosar adică talonul .în concluzie oricum îți repari singur mașina

florinellll

florinellll

Senior Member

nicu131, on 09 iulie 2023 - 16:17, said:

La o simpla tamponare vine politia, care nu verifica documentelePosted Image
Da, pe mine m-a lovit unul in fata echipajului ,s-au facut ca nu vad
M-am dus la ei si ne-au trimis la amiabila fara sa verifice actele

Edited by florinellll, 09 July 2023 - 16:27.

murdar

murdar

Active Member

• Grup: Members
RCA plateste no matter what. Nu exista clauza care sa anuleze asigurarea RCA. Poti sa conduci rupt de beat, rupt de drogat, fara ITP, cu permis suspendat, plus [adaugati aici toate contraventiile posibile].

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

Nu înțeleg cum ți s-a luat alcoolemia fără să îți verifice talonul și valabilitatea ITP-ului. De regulă astea-s primele lucruri pe care le verifică polițiștii.

Asiguratorul te-ar fi despăgubit și cu ITP expirat. Cum ar fi să fii pasager într-o mașină, să dea unul peste voi de te lasă în scaunul cu rotile și să nu te alegi cu nimic pentru că mașina nu avea ITP-ul la zi.

edit: extras din Legea 132/2017:

3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri
care nu sunt deschise circulației publice, în incinte și în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât
și în timpul staționării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de
răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:
[...]
(4) Prevederile alin. (3) lit. b) se aplică inclusiv în cazurile în care la data accidentului conducătorul
vehiculului:
c) nu a respectat obligațiile legale cu privire la starea și siguranța vehiculului respectiv.

Edited by 0v1d1u, 09 July 2023 - 16:58.

mariustm32

mariustm32

Member

Lasa, e mai buna trotineta decat tigaia. Daca nu aveai ITP-ul si talonul retinut, sigur cazanul e mai bine unde este acum.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Ti-a raspuns Mirel..   Este ilegal sa lasi o masina pe spatiul public fara RCA.  O bagi la tine in garaj sau in curte si nu mai ai nici o problema.

superm

superm

The difference is...

Cam poveste dar la noi se poate orice...nu prea cred in coincidente, toate Doamne intr-o duminica si imediat de softpedia:   "masina este la impozite pe numele mamei mele...rca pe numele meu cu itp expirat si talon retinut...un BMW cu viteza condus de o videochatista ma loveste...s-au strans bombardierii ... mi-au propus sa iau asupra mea vina ptr o suma de bani ...  a venit politia"

Nu stiu cat o sa tina subiectul si cum o sa se rezolve ... prea multe odata si deja nici nu stii ce sa comentezi la toate sau pe bucati ?!
Eu as intreba unde s-a intamplat accidentul, ce masina aveti dvs si cu ce va ocupati ?
#atatsaputut

rexx

rexx

Senior Member

la cate intrigi si rasturnari de situatie are povestea asta e mai tare decat o telenovela braziliana: e lovit in spate, nu vrea sa faca amiabila dar se duce la politie, politia nu ii da amenda ca nu are itp ci ptr accident, masina pe numele mamei dar itp pe numele lui.....

pe bune, mai inventeaza oamenii povesti de plictiseala la o bere, dar asta deja e prea mult

Edited by rexx, 10 July 2023 - 11:11.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate