Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo

Diferenta suprafata teren
 Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

Zgarda antipurici care sa isi faca cu ADEVARAT treaba

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

• Grup: Members
Zgarda pentru caini si pisici, va rog din suflet. Stau la tara, si, sunt sincer, Carcaie de pureci, ai cuvantul meu.

Eu am mai vazut zgarde, care cumva ar fi avut vreun efect cateda zile, diminuativ oricum, fiindca au devenit absolut obsolete, adica nu erau bune de nimic,si da, bineinteles ca pe caini i-am mai spalat cu sampon special, dar daca el se duce inapoi de unde era plin de pureci, ghici, o sa fie tot plin de pureci doar ca si-a dat un refresh, absolut inutil.

Exista oare ceva care sa nu lase parazitii sa cotroboie pe ei si sa NU le dauneze animalelor mele in acelasi timp?

arg

arg

Guru Member

• Grup: Senior Members
picaturi pe ceafa sau pastile

+ spropit curtea cu insecticid dedicat.

cand e inestare masiva se pune problema de ce e mai nociv

ai mei aveau vreo 7 pisici si 2 caini liberi, in 15m de la poarta pana la casa luam zeci de purici din iarba.

pe vremea aia foloseam frontline.
iar frontline are aceasi substanta activa ca si regent-ul.
practic dozam corespunzator si dedeam cu regent pe toata lumea + toata curtea.

Punter

Punter

Senior Member

la pisica la tara functiona zgarda cumparata de la farmacie, era ceva made in germania parca. au o data de expirare, inclusiv pe animal, pe urma se schimba(scrie pe instructiuni). la caini probabil trebuie si picaturi de purici si capuse, poti intreba un veterinar ce e mai eficent.

Edited by Punter, 03 July 2023 - 11:28.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Ai varianta scumpă : Foresto fabricat de Bayer care e eficientă  7-8 luni și varianta ieftină : Ectomax care conține permetrin și tetrametrin, 27,5 lei. Zgarda Foresto o folosesc la câinii mei și e foarte eficientă.
https://www.petissim...ectomax.html/ro
Ar mai fi zgazile Sabunol de la eMAG cu permetrin și imidacloprid la prețul de 39,56 lei. am pus la câinii de talie mică acum 3 luni și nu am văzut purici pe ei. Catarama e cam slaba, dacă ai câini tineri care se harjonesc, e posibil sa le piardă. Foresto e foarte solida dar și prețul de 149 lei e cam mare.
https://www.emag.ro/...3/pd/DFB3F1MBM/
La pisici le-am pus sabunol. Era 35 de lei bucata in urma ca 4 luni, acum am văzut ca a ajuns la 65 de lei.  Pana de curând le puneam zgarda Bolfo (foarte buna) dar s-a scumpit foarte mult și mai și miroase a insecticid.
Pentru pisici sa nu folosești niciun insecticid a cărui denumire se termina in metrin ( permetrin, deltametrin, tetrametrin) ca pot muri otrăvite.

Edited by Freddy12, 03 July 2023 - 11:48.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Văd ca la www.pentru animale.ro zgarda Sabunol pentru pisici e 45 de lei. Oricum, ideea e sa le iei zgarzi  cu insecticid, nu cu uleiuri aromatice fiindcă acestea au doar efect repelent cu alte cuvinte nu scapă de purici cu așa ceva.

drgroza

drgroza

Junior

recomand Foresto.

FARAROTI

FARAROTI

Member

Nu puneti zgărzi pisicilor.(de niciun fel)Pot muri spânzurate.

Edited by FARAROTI, 03 July 2023 - 13:17.

gushpi

gushpi

Guru Member

nu mai utilizez de mulți ani zgărzi..., doar pastile de-ngurgitat (efect 6 luni) sau picături (pt ceafă, efect 2...3 luni cu noroc)
prețurile sunt exorbitante, dar dacă producătorii ne-au prins că ne iubim partenerul blănos... :(
exemple:
-pastilă pt jivină de 40 de kg - 184 lei... :o
-fiolă pt alintați de 20 kg - 50 lei...

recunosc că mai mult cheltui pe chimicale, decât pe mâncarea lor! :P

arg

arg

Guru Member

@fara
corect, dar fara pureci.

gushpi, on 03 iulie 2023 - 13:31, said:

nu mai utilizez de mulți ani zgărzi..., doar pastile de-ngurgitat (efect 6 luni) sau picături (pt ceafă, efect 2...3 luni cu noroc)
prețurile sunt exorbitante, dar dacă producătorii ne-au prins că ne iubim partenerul blănos... :(
exemple:
-pastilă pt jivină de 40 de kg - 184 lei... :o
-fiolă pt alintați de 20 kg - 50 lei...

recunosc că mai mult cheltui pe chimicale, decât pe mâncarea lor! :P
oare de crezi ca s-a interzis regentu-ul?
foarte multi "medici" liber profesionisti faceau picaturi de pus pe ceafa dupa reteta....
iar daca iti vine in batatura ai 10pisici nu da nimeni 500lei doar pe substanta antipureci.
dar un 200lei la domn' doctor pebtru sustanta si aplicat ii da. iar domn doctor face un litru de zmac cu 20lei.

Edited by arg, 03 July 2023 - 13:32.

bikeryo

bikeryo

New Member

• Grup: Candidate Members
am mai folosit si aceasta pastila care este foarte buna,

bikeryo

bikeryo

New Member

• Grup: Candidate Members

arg, on 03 iulie 2023 - 13:35, said:

@fara
corect, dar fara pureci.

foarte multi "medici" liber profesionisti faceau picaturi de pus pe ceafa dupa reteta....
iar daca iti vine in batatura ai 10pisici nu da nimeni 500lei doar pe substanta antipureci.
dar un 200lei la domn' doctor pebtru sustanta si aplicat ii da. iar domn doctor face un litru de zmac cu 20lei.

da, dar aceste pastile, mai ales cele de deparazitare Interna + Externa, afecteaza foarte mult Ficatul, am prieteni de familie care au avut probleme severe, de aceea recomandat de doctor a fost ( o singura data pe an Pastila Intern + Extern ) de 2 sau 3 luni ( depinde de producator ) iar in rest doar Fiola pusa la ceafa si deparazitare interna, este o pastiluta speciala care dureaza 3 luni.
noi asa procedam ( la recomandarile prietenilor dar si ulterior intrebat diferiti doctori ) si este ok.

arg

arg

Guru Member

daca ma intrebi pe mine, pisicu are 2 luni si l-am luat cu 3pureci.
doi i-am prins la baita, iar pe al treile pe catel.
catelu il dam cand aduce foarte multi de afara, de obicei cam la 1.5ani.

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

Freddy12, on 03 iulie 2023 - 11:40, said:

Ai varianta scumpă : Foresto fabricat de Bayer care e eficientă  7-8 luni și varianta ieftină : Ectomax care conține permetrin și tetrametrin, 27,5 lei. Zgarda Foresto o folosesc la câinii mei și e foarte eficientă.
https://www.petissim...ectomax.html/ro
Ar mai fi zgazile Sabunol de la eMAG cu permetrin și imidacloprid la prețul de 39,56 lei. am pus la câinii de talie mică acum 3 luni și nu am văzut purici pe ei. Catarama e cam slaba, dacă ai câini tineri care se harjonesc, e posibil sa le piardă. Foresto e foarte solida dar și prețul de 149 lei e cam mare.
https://www.emag.ro/...3/pd/DFB3F1MBM/
La pisici le-am pus sabunol. Era 35 de lei bucata in urma ca 4 luni, acum am văzut ca a ajuns la 65 de lei.  Pana de curând le puneam zgarda Bolfo (foarte buna) dar s-a scumpit foarte mult și mai și miroase a insecticid.
Pentru pisici sa nu folosești niciun insecticid a cărui denumire se termina in metrin ( permetrin, deltametrin, tetrametrin) ca pot muri otrăvite.

Dar pentru caini nu este nociv? Chit ca nu cad ei lati ca in Tom & Jerry instant, tot e nociv, nu?

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

FARAROTI, on 03 iulie 2023 - 13:17, said:

Nu puneti zgărzi pisicilor.(de niciun fel)Pot muri spânzurate.

Serios??

arg, on 03 iulie 2023 - 13:35, said:

@fara
corect, dar fara pureci.

ce e zmac cu cum il face?

arg, on 03 iulie 2023 - 15:36, said:

daca ma intrebi pe mine, pisicu are 2 luni si l-am luat cu 3pureci.
doi i-am prins la baita, iar pe al treile pe catel.
catelu il dam cand aduce foarte multi de afara, de obicei cam la 1.5ani.

Cum adica? ii dai pastila antiparaziti la 1 an jumate fiindca ai stropit In Curte cum au facut bombardierele americane cu bucurestiul candva? Ca din cate am inteles nu tine mai mult de 2 luni eficient nu?

Freddy12

Freddy12

Guru Member

bigpanz3r, on 03 iulie 2023 - 15:58, said:

Dar pentru caini nu este nociv? Chit ca nu cad ei lati ca in Tom & Jerry instant, tot e nociv, nu?
Câinii au alt metabolism și suporta insecticidele piretroide. Desigur ca în cantitate mare e toxic și pentru caini și pentru oameni. Citește articolul care expune mai pe larg.
https://www.catslady...roide-la-pisici

arg

arg

Guru Member

bigpanz3r, on 03 iulie 2023 - 16:46, said:

...
o mica clarificare, ai mei stau la curte iar eu la bloc. pisicu si catelu meu nu ajung la ai mei. (ma rog fostu catel e acolo, sa fie vreo zece ani de cand i-a cedat inima)

arg

arg

Guru Member

p.s. iar pentru pureci nu am dat pastila ci doar picaturi.

din cate imi zicea o colega, reteta era ceva de genu: regent + glicerina + apa distilata + inca vreo 2 substante.

gushpi

gushpi

Guru Member

sunt nevoit să le dau pastilă, pt că-i extrem de eficientă-mpotriva căpușelor (stau la margine de sat, iar câinii o zbughesc mereu pe deal)
puricii nu mă deranjează, ei stau la căldurică-n blană, nu vin ei pe mine :)

dar, da, doar o pastilă-n aprilie, iar de mai e nevoie, mai bag o fiolă pe ceafă prin octombrie.

(când fertilizez peluzele - cam de 2x/an, adaug și insecticid  - de obicei k-othrine, astfel că pe lângă casă e binișor; problema e că aduc din sălbăticie tot felul de gângănii...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate