Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

santaj accident usor, ce sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostBiggie_mac, on 01 iulie 2023 - 16:07, said:

L-am sunat iar azi, i-am spus ca am discutat cu un avocat

Te-a mai sunat? Ai discutat pana la urma cu un avocat?

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

• Grup: Members

View PostBiggie_mac, on 01 iulie 2023 - 16:07, said:

L-am sunat iar azi, i-am spus ca am discutat cu un avocat, i-am explicat ca indiferent cine se duce la politie si indiferent cine gaseste politia ca e vinovat, nu prea poate sa obtina ceva financiar, ca ambele parti au mai degraba de suferit. Maxim obtine o copie a RCA din care nu prea are sanse sa obtina mare lucru, etc. Cumva i-am dat de inteles ca nu sunt dispus sa cedez la santaj si sa ii ofer bani (fara sa ii spun direct asta, si fara sa fiu agresiv). Dupa care a schimbat brusc placa si a spus ca se simte mai bine, ca nu vrea de fapt nimic, ca e bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav, si ca sa fim sanatosi si sa ne vedem de-ale noastre. La telefon parea foarte defensiv cel putin, deci la prima vedere ar parea ca pur si simplu renunta la idea de a mai cere ceva.

Acum, eu tot o sa stau cumva ca pe ghimpi ca nu stiu daca se mai suceste sau nu (desi, realistic vorbind, daca vrea doar bani, cu cat se duce si el mai tarziu, cu atat are sanse mai mici sa obtina ceva, ma gandesc). Din ce stiu, are la dispozitie totusi 3 luni:

Art 296 Termenul de introducere a plângerii prealabile: Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

In acelasi timp insa, daca inteleg bine, are max 30 de zile sa scoata certificat medico-legal, deci de fapt o sa stau pe ghimpi 30 zile, ca dupa nu mai poate scoate certificat si dupa 1 luna sa te duci la politie sa spui ca acum 1 luna si ceva te-a lovit o masina si ti s-a stricat ceasul, nu prea merge.
Iti ia bani multi avocatul.
Las-o asa cum a picat, nu te duce la politie sa declari.
Schimba-ti nr de telefon si iti vezi de viata mai departe. Nu cred sa faca cel cu trotineta nimic.

EMPP

EMPP

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostfckdupGuy, on 30 iunie 2023 - 21:06, said:

stie cineva ce risc daca ma duc acum la politie (
se numește fugă de la locul accidentului

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Sa zicem ca ramanea acolo si trotinel pleca acasa. Imi imaginez discutia.
112, am avut un accident, un zabauc a dat cu trotineta in mine, sa vina militia, ca eu nu misc troaca pana nu vine savantul sa cerceteze. (Injuraturi, misca boule cazanul ca incurci etc)
Militian: Unde-i accidentul, unde-i victima?
Initiator: pai... s-a sculat si a fugit.
Ia ruleta si masoara... ce?

slai

slai

User Incredibil

Ce treaba ai tu ca ala pleacă sau nu?
Trebuie sa anunți. Ideal la accidente din astea mărunte e sa poți sa spui ca masina nu se mișca. Ca atunci treaba e mai simpla, nu e accident auto cu dosar penal.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Eu ziceam sa te pui matale in pielea cercetatorului penal. Victima a fugit, infractorul a blocat drumul pana vine militica, are un rahat de zgarietura pe masina.
Cerceteaza, daca ai ce.

titoo

titoo

Senior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/irLAHkayohI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View PostDon_Costica, on 03 iulie 2023 - 19:33, said:

Eu ziceam sa te pui matale in pielea cercetatorului penal. Victima a fugit, infractorul a blocat drumul pana vine militica, are un rahat de zgarietura pe masina.
Cerceteaza, daca ai ce.
Da - stai acolo ca asa iti cere legea! Dupa ce "te elibereaza" politia de la locul accidentului poti sa pleci. Altfel pari un infractor care fuge ;-)

alin2pas

alin2pas

Senior Member

În astfel de cazuri încerci să faci o poză individului, faci poze mașinii astfel încât să se vadă poziția mașinii și eventualele urme de accident și suni la 112, spunând că persoana potențial vătămată a plecat, afirmând că nu are nimic. Mai departe, faci ce-ți spune la telefon. În caz că spune că poți pleca, discuția rămâne înregistrată în sistem, în caz contrar vor trimite ei urgent pe cineva.

Octavian___

Octavian___

Membru de ocazie

View PostDon_Costica, on 03 iulie 2023 - 19:33, said:

Cerceteaza, daca ai ce.
Se poate lasa cu treburi urate si cu nervi si timp pierdut.

Acum cativa ani, cazuse unu cu bicicleta, era imprastiat pe banda doi, loc.prost luminat, am.oprit pe avarii (zona de 70, samse mari sa-l fi luat o masina in roti) si l-am ajutat sa ajunga pe marginea drumului.
Avea bornaul spart si era baut.

Nu m-am gandit pe moment sa sun la 112, l-am intrebat daca e ok, da sunt bine etc..
Din spate vine un tip  oprise si el. Imi spuse sa nu fac cumva gresela sa nu sun la 112, sa vina si politia si salvarea.
Tipu mi s-a legitimat, era comisar de politie si scurt mi-a explicat cum din bunul samaritean pot deveni un infractor.

Am sunat, a venit salvarea si politia, tipu comisar mi-a lasat contactul lui in caz de Doamne fereste sa fie martor ca a vazut tot.

rexx

rexx

Senior Member

zii mersi ca nu te-au chemat de 10 ori sa dai declaratii la politie sau eventual si la tribunal pana se termina de anchetat
de aia e buna camera de filmat: dovedeste ca nu ai avut nimic de-a face cu cazatura biciclistului si ca ala era deja intins pe jos cand ai ajuns acolo
ca altfel se vor gasi multi binevoitori care vor declara sus si tare ca tu l-ai lovit pe ala

titoo

titoo

Senior Member

View PostOctavian___, on 08 iulie 2023 - 10:56, said:

Se poate lasa cu treburi urate si cu nervi si timp pierdut.

Acum cativa ani, cazuse unu cu bicicleta, era imprastiat pe banda doi, loc.prost luminat, am.oprit pe avarii (zona de 70, samse mari sa-l fi luat o masina in roti) si l-am ajutat sa ajunga pe marginea drumului.
Avea bornaul spart si era baut.

Nu m-am gandit pe moment sa sun la 112, l-am intrebat daca e ok, da sunt bine etc..
Din spate vine un tip  oprise si el. Imi spuse sa nu fac cumva gresela sa nu sun la 112, sa vina si politia si salvarea.
Tipu mi s-a legitimat, era comisar de politie si scurt mi-a explicat cum din bunul samaritean pot deveni un infractor.

Am sunat, a venit salvarea si politia, tipu comisar mi-a lasat contactul lui in caz de Doamne fereste sa fie martor ca a vazut tot.
Nu din cauza faptului ca s-ar fi interpretat ca l-ai lovit tu cu masina ai fi riscat sa ajungi infractor. Ci datorita faptului ca in astfel de situatii ai obligatia sa suni la 112 pentru a ajuta persoana cazuta in strada.
Potrivit legii, lipsa de inițiativă în astfel de situații, în care o persoană se află în primejdie, se pedepsește cu amendă sau închisoare de la trei luni la un an.

Octavian___

Octavian___

Membru de ocazie

Ba exact s-ar fi interpretat ca eu l-am lovit!
Tipu ala comisar imi spuse ca a vazut destule cazuri, opresti sa dai primu ajutor si ajungi vinovat pt ca i se scoala la ala a doua zi sa re reclame ca l-ai lovit.
Deci de sunat indiferent de starea victimei, sa nu ajungi tu o victima

View Postrexx, on 08 iulie 2023 - 13:41, said:

zii mersi ca nu te-au chemat de 10 ori sa dai declaratii la politie sau eventual si la tribunal pana se termina de anchetat
de aia e buna camera de filmat: dovedeste ca nu ai avut nimic de-a face cu cazatura biciclistului si ca ala era deja intins pe jos cand ai ajuns acolo
ca altfel se vor gasi multi binevoitori care vor declara sus si tare ca tu l-ai lovit pe ala
Da, putea fi nasol.
As spune chiar ca am avut noroc cu acel comisar, parca soarta l-a facut sa fie in spatele meu.. a stat cu mine pana cand a venit  ambulanta, politia si ceva rude ale victimei.

Edited by Octavian___, 08 July 2023 - 18:49.

titoo

titoo

Senior Member

Ok, ala declara ca tu l-ai lovit, tu declarai ca nu l-ai lovit, ca urme pe masina nu aveai si era 1/1.

Octavian___

Octavian___

Membru de ocazie

Absolut, mai bine declaratii si drumuri la politie decat sa suni se prima data la 112...

titoo

titoo

Senior Member

Eu nu am afirmat ca nu trebuie sa suni la 112 ci faceam referire la patania ta.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

este o mare problemă în Ro neasigurarea în dreapta, șoferii nu realizează că și când virezi dreapta trebuie să te asiguri în oglindă, poate e o bicicletă sau trotinetă

murdar

murdar

Active Member

• Grup: Members
Biciclistii si trotinetistii sunt considerati sobolanii soselelor de catre automobilisti. Adica sub demnitatea lor sa consume placutele de frana pe ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate