Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

santaj accident usor, ce sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

• Grup: Members
off topic-
pana la urma trotinetistul real, ce drepturi are? e considerat "vehicul" cum se spune in presa?
daca el ma loveste sa zic, intr-o intersectie,unde avea stop si nu a respectat semnul pot sa ii iau daune daca imi strica vehiculul? pt ca nu are RCA.
daca vine de la pietoni pe benzile auto, si incearca sa fenteze randul, ce se intampla pt soferul care il ia in plin ?
ca nu inteleg la ce se incadreaza trotineta minune

Namidee

Namidee

Active Member

Trotinel este vehicul indiferent de puterea motorului.
Baiul teoretic este altul: daca nu depaseste 25km/h are aceleasi obligatii ca un biciclist, dar daca depaseste 25km/h este considerat moped, utilizatorul sa detina categoria AM si ar trebui inscris la primarie, sa aiba placuta de inmatriculare si rca valabil.
Ideea este ca legislatia este oarecum intr.o zona gri si nu am auzit de cazuri de amendare a mopedistilor(biciclete electrice, cu motor, trotinete
) pt ca nu este posibil sa obtii certificatul de inmatriculare(talonul) pt asa ceva(poate ma contrazice vreun coleg cu informatii actuale)
In cazul in care ai un incident, iti poti recupera paguba doar in instanta, la proces civil.

Edited by Namidee, 01 July 2023 - 17:28.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

• Grup: Senior Members

View Postgogosaru100, on 01 iulie 2023 - 17:01, said:

off topic-
pana la urma trotinetistul real, ce drepturi are? e considerat "vehicul" cum se spune in presa?
daca el ma loveste sa zic, intr-o intersectie,unde avea stop si nu a respectat semnul pot sa ii iau daune daca imi strica vehiculul? pt ca nu are RCA.
daca vine de la pietoni pe benzile auto, si incearca sa fenteze randul, ce se intampla pt soferul care il ia in plin ?
ca nu inteleg la ce se incadreaza trotineta minune
Are dreptul sa circule pe strazi unde limita de viteza e de 50 km/h. Are obligatia sa mearga pe pista de biciclete, daca exista. Are obligatia sa-si traga troaca dupa el cand traverseaza strada. In rest, e dac liber.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin

Cu alte cuvinte, are aceleasi dreptusi si obligatii precum biciclistii.

Edited by george_alexandru, 01 July 2023 - 17:45.

VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

Member

Biciclistii nu au voie sa circule pe DN-uri in afara localitatilor? De fapt, pana si in orase parca sunt strazi cu limita de 70lmph in loc de 50.

Biggie_mac

Biggie_mac

Junior Member

Are dreptul sa circule pe strazi unde limita de viteza e de 50 km/h.

Pe mine asta ma frapeaza: practic nu iti trebuie permis sa mergi cu trotineta, dar ai voie sa mergi cu ea pe strazi cu semne de circulatie, cu indicatoare, etc pe care, in majoritatea cazurilor, daca nu ai permis, nu le cunosti. Poate exagerez, dar mi se pare ca pun in pericol siguranta participantilor la trafic prin faptul ca le este permisa circulatia pe strazi unde restul participantilor au nevoie de permis, trebuie sa invete legislatia, sa dea examen, s.a.m.d

E ca si cand ai zice "Ca sa fii medic, iti trebuie facultate si examen. In schimb, daca vrei sa il operezi pe Gicu, ia de-aici un bisturiu mai mic si ai grija"

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostDon_Costica, on 01 iulie 2023 - 17:31, said:

Are dreptul sa circule pe strazi unde limita de viteza e de 50 km/h.
ai si un articol de lege pt chestia asta?

Namidee

Namidee

Active Member

View Post_-livio-_, on 01 iulie 2023 - 18:02, said:

ai si un articol de lege pt chestia asta?
Exista, am cautat eu mai devreme

pasilla

pasilla

Superior Member

Art 41/OUG 195/2002
(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă pentru biciclete, bicicletele și trotinetele electrice vor fi conduse numai pe pista respectivă. În lipsa acestei piste, circulația trotinetelor electrice este permisă numai pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru circulația vehiculelor este de 50 km/h.

Edited by pasilla, 01 July 2023 - 18:20.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

View Postgeorge_alexandru, on 01 iulie 2023 - 17:45, said:

Cu alte cuvinte, are aceleasi dreptusi si obligatii precum biciclistii.
Nu. Biciclistii trebuie sa aiba minim 14 ani ca sa se baladeze pe sosea. Trotinel nu are restrictia asta.

View PostNamidee, on 01 iulie 2023 - 18:17, said:

Exista, am cautat eu mai devreme
Ooooooooo! Nu ma asteptam, dar BRAVO!
Ca za nu zici ca te iau la misto, ai un laic (rar) de la mine.

Edited by Don_Costica, 01 July 2023 - 18:41.

pasilla

pasilla

Superior Member

(2) Pentru a conduce o bicicletă sau o trotinetă electrică pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 14 ani.

(4) Este interzisă conducerea pe drumurile publice a altor vehicule decât cele care trebuie înmatriculate sau înregistrate, vehiculele trase sau împinse cu mâna, bicicletele și trotinetele electrice.

Articolul 12
(1) Vehiculele care circulă pe drumurile publice trebuie să fie înmatriculate sau înregistrate, după caz, cu excepția următoarelor categorii de vehicule:
a) vehiculele trase sau împinse cu mâna;
b) bicicletele;
c) trotinetele electrice.

Edited by pasilla, 01 July 2023 - 18:44.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Ok. Tie nu-ti dau laic.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin

Deci legiuitorul a dorit sa le asimileze, chiar daca poate a mai avut scapari pe ici pe colo.

Namidee

Namidee

Active Member

View PostDon_Costica, on 01 iulie 2023 - 18:44, said:

Ok. Tie nu-ti dau laic.
:))

Trotinetele(si orice alt vehicul) care depasesc 25km/h ar trebui inscrise, pt ca sunt mopede, dar am scris mai devreme ca din cauza legislatiei ambigue, ca pasajul de mai sus al lui pasilla, acest lucru nu se aplica. In lipsa unui talon/carte, politistul nu poate verifica cifrele declarate de producator. Am fost depasit in trafic de o trotineta pe pasajul basarab, eu avand 70km/h.

Edited by Namidee, 01 July 2023 - 18:59.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin

Am cazut cu trotineta la 25km/h pe asfalt. Nu vreau sa ma gandesc cum e la 70km/h.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Eu am salvat un trotinel care depasea in tromba o caruta, pe un drum cu limita de 90 km/h. Imi veneau din fata.

florinellll

florinellll

Senior Member

View PostFane, on 30 iunie 2023 - 23:07, said:

incearca un santaj. zi-i ca daca merge la politie tu ramai fara carnet dar ii dai asigurarea sa ceara de la aia ce crede el ca merita. oricum, daca-i dai cumva bani sa n-o faci decat printr-un avocat si sa-l puna sa semneze ca renunta la orice pretentie de despagubire ulterioara. ca dealtfel risti sa plece acasa si sa-i vina idei noi. n-ar strica sa contactezi un avocat si sa-l trimiti sa discute cu el, asa o sa vada ca nu-i prea merge cu santajul si e probabil sa renunte.
Nenea Fane ,daca face un avocat ce spui matale ,costa minimum 500euro

View Postgeorge_alexandru, on 01 iulie 2023 - 18:58, said:

Am cazut cu trotineta la 25km/h pe asfalt. Nu vreau sa ma gandesc cum e la 70km/h.
Deci,nu poti fi decat subiectiv pe acesta topicPosted Image

Edited by florinellll, 02 July 2023 - 08:22.

gushpi

gushpi

cârcotaș

caterincă: inițiatorul are personalitate multiplă!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate