Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

santaj accident usor, ce sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

Fane

Fane

cipat

• Grup: Senior Members
incearca un santaj. zi-i ca daca merge la politie tu ramai fara carnet dar ii dai asigurarea sa ceara de la aia ce crede el ca merita. oricum, daca-i dai cumva bani sa n-o faci decat printr-un avocat si sa-l puna sa semneze ca renunta la orice pretentie de despagubire ulterioara. ca dealtfel risti sa plece acasa si sa-i vina idei noi. n-ar strica sa contactezi un avocat si sa-l trimiti sa discute cu el, asa o sa vada ca nu-i prea merge cu santajul si e probabil sa renunte.

murdar

murdar

Active Member

• Grup: Members
Daca-i da bani, sa-i faca flagrant de santaj si sa-l bage-n puscarie. Macar sa nu ma intalnesc si eu data viitoare cu el.

Edited by murdar, 30 June 2023 - 23:11.

fckdupGuy

fckdupGuy

New Member

bun, deci ca sa fiu sigur ca inteleg, in eventualitatea in care persoana se duce la politie maine:

1. presupunand ca declara povestea initiala (gen "da, am plecat amandoi dar eu acum m-,am razgandit pt ca vreau sa mi se plateasca daine" luam amandoi amenda pt nedeclarare si eu pierd permisul
2. politia deschide dosar: a) daca se constata ca el a fost vinovat, nu primeste nimic, eu raman cu amenda si permisul suspendat.b) daca se dovedeste ca eu am fost vinovat, rca il despagubeste si eu raman si cu dosar penal?

oricum, pe baza raspunsurilor, inclin sa nu ma duc pt ca daca anunt acum, irs sifonat. cam la fel de sifonat daca se duce el. pot doar sa sper ca daca nu raspund la santaj, renunta si el si nu se duce la politie

Edited by fckdupGuy, 30 June 2023 - 23:18.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View PostfckdupGuy, on 30 iunie 2023 - 22:43, said:

de asemenea, faptul ca el nu a anuntat evenimentul in 24 ore nu inseamna ca isi pierde dreptul de a cere despagubiri ulterior?

Obligația aia de a încheia amiabilă sau anunța poliția în 24h se aplică accidentelor fără victime, soldate doar cu pagube materiale. Nu e cazul tău, chiar și o vânătaie, echimoză sau zgârietură transformă accidentul într-unul cu victime (vătămări corporale) când este necesară chemarea poliției la locul accidentului. Neîndeplinirea acestei obligații se încadrează la părăsirea locului accidentului ceea ce reprezintă infracțiune și impune deschiderea unui dosar de cercetare penală.

Edited by caiuscorneliu, 30 June 2023 - 23:21.

Fane

Fane

cipat

1. corect.
2. il despagubeste dar cei de la asigurare il pun sa aduca geaca si ceasul de sute de euro si o dovada ca s-au stricat in urma accidentului. nu dau bani pe vorbe. deci de la asigurator cel mai probabil n-o sa scoata nimic.

pasilla

pasilla

Superior Member

View PostfckdupGuy, on 30 iunie 2023 - 23:16, said:

oricum, pe baza raspunsurilor, inclin sa nu ma duc pt ca daca anunt acum, irs sifonat. cam la fel de sifonat daca se duce el. pot doar sa sper ca daca nu raspund la santaj, renunta si el si nu se duce la politie
Cam asta e ideea. Totul, sau nimic. Deocamdata nu prea ai ce face, e deja tardiv.

Edited by pasilla, 30 June 2023 - 23:29.

Punter

Punter

Senior Member

ce i-ai zis deja cand te-a sunat? il poti suna inapoi, ii spui ca tu ai martori deja care pot declara ca a dat cu trotineta in timp ce erai pe loc. :) sau ii spui ca ai prieteni puscariasi care sunt inventivi..

el sigur mergea ilegal lovindu-te pe dreapta. eu l-as ignora.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

View PostNamidee, on 30 iunie 2023 - 22:19, said:

Don costica, 4 si stai jos...
Sunt doua variante si ambele aproape la fel de belite pt initiator, pt ca a parasit locul accidentului, iar vinovatia sau nevinovatia il va lasa oricum fara permis.
1. Trotinel mergea pe carosabil...initiatorul este vinovat pt neasigurarea la schimbarea directiei de mers
2. Trotinel mergea pe trotuar...initiatorul este nevinovat pt ca trotinel trebuia sa opreasca, sa se dea jos de pe trotineta si sa traverseze

Dar, indiferent de 1 sau 2, va fi cercetat pt parasirea locului accidentului, lucrul cel mai grav din cele intamplate si va ramane fara permis, vinovat sau nevinovat
Ce dastepti se cred unii. Ia vezi la abecedar cand ai obligatia sa dai prioritate biciclistilor si trotineilor. Sa-ti spuna tataie? Atunci cand virezi la stanga sau la dreapta si te intersectezi cu unul care merge pe o pista amenajata. Altfel, nu ai obligatia asta. Initiatorul vira la dreapta, asa ca Gogu ala trebuia sa caste ochii.
Eu m-as fi dus la Politie sa declar accidentul: ne-am trosnit, dar Gogu s-a ridicat si a plecat pe trotineta, asa ca am venit singur sa ma spovedesc. Acum cred ca-i cam tarziu pentru asta.

smoke

smoke

Senior Member

e interpretabil ce zici acolo -  ca poate l-a depasit si imediat a facut dreapta si i-a taiat calea, si atunci soferul e de vina.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Ce anume te-ar determina sa interpretezi in felul asta? Da-mi un element din postarea initiala care sustine teoria depasirii si virajului in scurt.

smoke

smoke

Senior Member

exact neclaritatea explicatiei:

ieri la pranz am facut dreapta pe o straduta. pe masura ce intram pe straduta, o trotineta electrica m-a lovit in aripa dreapta. nu am vazut daca mergea pe strada sau trotuar, doar l-am auzit cum a intrat in mine si m-am oprit brusc.

nu stie pe unde era, nu l-a vazut, nu e clar daca era intrat pe strada total sau doar incepuse...

sunt posibile mai multe  scenarii..

@op pune link pe google maps cu locatia

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Greu de crezut ca nu-l vezi pe un gigel pe care-l depasesti. Plauzibil doar daca ala levita pe trotuar, caz in care nu e depasire si revin la pista dedicata.

Namidee

Namidee

Active Member

Pai tataie, pune legea aici sa o citim cu totii. Altfel, orice biciclist, trotinetist, este doar un alt participant la trafic si trebuie respectat ca atare.

radumiki

radumiki

funny content creator

• Grup: Moderators
Ai urme pe masina in urma accidentului?
Daca da, si nu erai vinovat trebuia sa-l iei tu la intrebari cand s-a produs accidentul si sa-i ceri sa-ti plateasca daune.
Daca nu ai urme - si mai bine.
Exista martori?
Daca l-ai atins prin lateral sansele ca trotinetistul sa fie vinovat sunt cele mai mari, daca-l luai in plin cu botul masinii era clar ca tu erai vinovat.

Sincer, nu cred ca va merge la politie, Daca dorea sa o faca putea merge atunci. L-a invatat cineva probabil ca poate scoate ceva de la tine, poate te-a vazut cu bani, masina fain, etc. Este o escrocherie clasica asta cu accidentul.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

View PostNamidee, on 01 iulie 2023 - 07:43, said:

Pai tataie, pune legea aici sa o citim cu totii. Altfel, orice biciclist, trotinetist, este doar un alt participant la trafic si trebuie respectat ca atare.
Da' de ce sa o pun? Nu o tii sub perna? Cum conduci fara sa stii ce scrie acolo?

Namidee

Namidee

Active Member

Ideea e sa incerci sa ma destepti, pe mine si pe altii, daca zici ca aindreptate. Si vii cu argumente care sa.ti sustina spusele. Ti.am raspuns si pe topicul de accidente, ca si acolo ai dat pe langa.

Edited by Namidee, 01 July 2023 - 08:00.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Pai te destepti daca citesti singur, nu daca-ti dau eu mura-n gura.
Art 135 din regulament.

Edited by Don_Costica, 01 July 2023 - 08:10.

Namidee

Namidee

Active Member

Nu mai insista cu aberatia aia cu pista de biciclete. Daca vezi un biciclist pe strada, tu poti legal sa dai peste el din cauza ca nu este pe pista? Iti repet, in lipsa pistei de bicicleta, il tratezi ca pe un alt participant la trafic. Acum hai sa repetam: il tratezi ca pe orice alt participant la trafic. Inca o data...

Si sa nu mai zic ca o trotineta electrica, care poate depasi 25km/h este considerata moped si nu are ce cauta pe trotuar sau pista de bicicleta, asa cum crezi. Ai cam ramas la ideile si codul rutier din '77

Art. 6 pct. 21 din OuG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

„mopedul este definit ca fiind autovehiculul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric”.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate