Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

santaj accident usor, ce sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

fckdupGuy

fckdupGuy

New Member

• Grup: Members
ieri la pranz am facut dreapta pe o straduta. pe masura ce intram pe straduta, o trotineta electrica m-a lovit in aripa dreapta. nu am vazut daca mergea pe strada sau trotuar, doar l-am auzit cum a intrat in mine si m-am oprit brusc. l-am intrebat daca e bine, era un pic zgariat si atat. dupa un schimb linistit de "sunteti bine, aveti nevoie de ajutor, etc" omul zice sa plecam ca nu are nimic. l-am rugat sa lase tel si l-am sunat azi sa vad ca e ok. cand l-am sunat a inceput cu " de fapt mi s-a umflat ochiul, ma doare maxilarul..." si dupa care a inceput cu "eu mi-am rupt geaca de sute de euro, mi-am stricat ceasul nu stiu ce marca, vreau sa ma duc la politie sa imi platiti daune.

stie cineva ce risc daca ma duc acum la politie (au trecut 24 ore) si declar accidentul(in afara de amenda?). am un taximetrist martor care a zis ca nu a fost vina mea si sunt destul de sigur ca el a intrat in mine. dar nu stiu ce sa fac...

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

• Grup: Senior Members
Accidentul fara victime se declara in maxim 24 de ore. Daca sunt victime nu ar fi trebuit sa pleci de acolo si sa suni la politie.

Ai ceva urme pe masina ca v-ati accidentat? Daca nu ai urme inseamna ca s-a speriat si a cazut singur; nici nu a fost accident.

pasilla

pasilla

Superior Member

Amenda, suspendare permis si deschidere dosar penal.
Mai departe.....ramane de vazut.

Edited by pasilla, 30 June 2023 - 21:15.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

Xman_ghio, on 30 iunie 2023 - 21:14, said:

Accidentul fara victime se declara in maxim 24 de ore. Daca sunt victime nu ar fi trebuit sa pleci de acolo si sa suni la politie.

Ai ceva urme pe masina ca v-ati accidentat? Daca nu ai urme inseamna ca s-a speriat si a cazut singur; nici nu a fost accident.
Ajuta camera video fata-spate sa stii.
Sper sa aiba nr de telefon al taximetristului si nr de inmatriculare al masinii, initiatorul.

Pe viitor nu strica niste poze in cazuri de genu,de la fatza locului :)

murdar

murdar

Active Member

Invatatura de minte. De la accident cu victime nu pleci fara sa chemi politia.

Politia i-ar fi pus si fiola si i-ar fi facut si test anti-drog trotinetistului. Adica si tie dar si lui. Si nu se stie ce surprize descopereau. Tot politia decidea daca ii cheama o ambulanta sau nu. Dar indiferent de deznodamant, nu mai era problema ta. Orice dauna/paguba/compensatie, se rezolva intre victima si asigurarea RCA, si nu via santaj.

Edited by murdar, 30 June 2023 - 21:23.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

dani1985, on 30 iunie 2023 - 21:19, said:

Ajuta camera video fata-spate sa stii.
...si daca era doar camera fata ajuta - asa se vedea exact cine de unde a venit, cine avea prioritate, etc.

Acum sunt "povesti" de ambele parti!

pasilla

pasilla

Superior Member

murdar, on 30 iunie 2023 - 21:21, said:

Invatatura de minte.
Si nevoia de studiu suplimentar al legii.

OUG 195/2002
Articolul 77
(1) Conducătorul unui vehicul implicat într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății unei persoane este obligat să ia măsuri de anunțare imediată a poliției, să nu modifice sau să șteargă urmele accidentului și să nu părăsească locul faptei.

Codul Penal
Articolul 338
Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviințarea poliției sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorității competente, aflat în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulație, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a șterge urmele accidentului de circulație din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la fața locului.

Edited by pasilla, 30 June 2023 - 21:47.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

fckdupGuy, on 30 iunie 2023 - 21:06, said:

stie cineva ce risc daca ma duc acum la politie (au trecut 24 ore) si declar accidentul(in afara de amenda?). am un taximetrist martor care a zis ca nu a fost vina mea si sunt destul de sigur ca el a intrat in mine. dar nu stiu ce sa fac...

Trebuia sa chemi politia si sa ramai acolo.

Nu exista notiunea de 24 ore la accident cu victime.

Ideal ar fi sa consulti de urgenta un avocat care sa te invete ce sa declari la politie ca sa scapi de o eventuala acuzatie de parasire a locului accidentului fara incuviintarea politiei.

Probabil daca declari accidentul inainte sa mearga el la politie, scapi mai usor. Dar nu e o garantie. In schimb vei ramane garantat fara permis pe durata cercetarilor. Vei primi prelungire dovada daca vrea procurorul.

Orice despagubire, inclusiv  geaca de "sute de euro" este acoperita de RCA. Daca va intelegeti amical, RCA nu acopera nimic. Ideal intelegerea facuta in scris in fata notarului, sa nu te trezesti ca ii dai banii si tot depune plangere la politie.

Taximetristul te poate ajuta prin faptul ca va confirma ca nu e vina ta si ca ati discutat dupa accident iar celalalt a sustinut ca nu a fost vatamat.

Edited by george_alexandru, 30 June 2023 - 22:06.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Trotinel mergea pe o pista dedicata bicicletelor? Daca nu, este vinovat de accident si poate sa-si cumpere alta geaca tot din banii lui.

Namidee

Namidee

Active Member

Don costica, 4 si stai jos...
Sunt doua variante si ambele aproape la fel de belite pt initiator, pt ca a parasit locul accidentului, iar vinovatia sau nevinovatia il va lasa oricum fara permis.
1. Trotinel mergea pe carosabil...initiatorul este vinovat pt neasigurarea la schimbarea directiei de mers
2. Trotinel mergea pe trotuar...initiatorul este nevinovat pt ca trotinel trebuia sa opreasca, sa se dea jos de pe trotineta si sa traverseze

Dar, indiferent de 1 sau 2, va fi cercetat pt parasirea locului accidentului, lucrul cel mai grav din cele intamplate si va ramane fara permis, vinovat sau nevinovat

horhescu

horhescu

Active Member

cel mai bine mergeai din prima sa declari la politie, eu nu as avea incredere neam in intelegeri de astea verbale.

de altfel te-ar ajuta pe viitor sa iti iei o camera de bord, eu mi-am luat ca sa conduc linistit, in caz de ma sicaneaza unu sa am cu ce sa-l incalt la politie, in caz de face vreunu o prostie sa nu pic eu prost, si tot asa.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

E dosar penal. Nasol

Nu e "accident ușor " ala

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Era obligat să folosească pista pentru biciclete doar dacă drumul era prevăzut cu așa ceva. Vinovatul de producerea accidentului îl stabilește poliția iar în cazul vătămării corporale este obligatorie chemarea ei, altfel se consideră părăsirea locului accidentului, infracțiune. E tardiv dar dacă inițiatorul ar fi știut procedura în cazul unui accident cu victime nu putea fi supus șantajului, ar fi evitat dosarul penal pentru părăsirea locului accidentului și ar fi urmat procedura legală care te scutește de multe probleme.

Edited by caiuscorneliu, 30 June 2023 - 22:27.

pielea

pielea

Senior Member

Stai bro linistit ca nu se duce ala nicaieri, daca te duci la politie mai rau faci, ia-ti cateva xile libere si iti inchizi tel. Si asta e

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Fals, au voie si pe carosabil

Don_Costica, on 30 iunie 2023 - 22:11, said:

Trotinel mergea pe o pista dedicata bicicletelor? Daca nu, este vinovat de accident si poate sa-si cumpere alta geaca tot din banii lui.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

horhescu, on 30 iunie 2023 - 22:19, said:

cel mai bine mergeai din prima sa declari la politie, eu nu as avea incredere neam in intelegeri de astea verbale.

de altfel te-ar ajuta pe viitor sa iti iei o camera de bord, eu mi-am luat ca sa conduc linistit, in caz de ma sicaneaza unu sa am cu ce sa-l incalt la politie, in caz de face vreunu o prostie sa nu pic eu prost, si tot asa.
Si eu tot de aia am luat camera.
In trafic se mai da jos nesimtiti vinovati din masina lor sa vina sa te ia la bataie tu fiind in masina ta,nevinovat. Etc etc Sunt situstii si situatii.

Ininiator nu mai declari nimic,schimba nr de telefon daca ai abonament, contracost 15eur.
Daca ai cartela reancarcabila ,mai bine ia alta la alt operator.

fckdupGuy

fckdupGuy

New Member

amenda si permisul suspendat sunt oarecum de la sine inteles indiferent cine se duce la politie. totusi, pe mine ma interesa mai mult in ce masura poate dovedi respectivul ca bunurile respective au fost stricate in urma accidentului

de asemenea, faptul ca el nu a anuntat evenimentul in 24 ore nu inseamna ca isi pierde dreptul de a cere despagubiri ulterior?

Namidee

Namidee

Active Member

fckdupGuy, on 30 iunie 2023 - 22:43, said:

amenda si permisul suspendat sunt oarecum de la sine inteles indiferent cine se duce la politie.
Doar partea asta este treaba ta

totusi, pe mine ma interesa mai mult in ce masura poate dovedi respectivul ca bunurile respective au fost stricate in urma accidentului
Asta se va stabili in timpul cercetarilor si oricum nu platesti tu, daca ai asigurare/rca

de asemenea, faptul ca el nu a anuntat evenimentul in 24 ore nu inseamna ca isi pierde dreptul de a cere despagubiri ulterior?
Ti s.a scris mai sus ca nu exista aceasta regula in cazul accidentelor cu victime. Daca a fost lesinat 24 de ore si n.a putut cere ajutor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate