Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mesaj suspect . . .

Film original sau pirat?

Cum poti inregistra CD-uri in for...

Ceainaria celor pasionați de...
 Probleme la acoperis din cauza in...

Transferuri instant intre bancile...

player video

Carrefour Act for good
 Parcare gratis in Bucuresti pentr...

Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...
 Schimbare destinatie imobil din l...

Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Satelit Dubios?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

cristiany

cristiany

Senior Member

• Grup: Senior Members
Credeam ca locuiesti in România, de asta intrebam.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators
Este de admirat perseverenţa cu care unii semeni combat din faşă orice idee nouă.

Nu stau să asculte mai multe opinii, nu analizează şi nici nu alocă puţin timp pentru a cerceta, ei trec direct la concluzii.
Unii mai au o urmă de bun simţ şi se rezumă la miştocărie.

Miştoul românesc este o formă prin care omul arată că nu poate da un răspuns bun dar vrea să rămână în discuţie şi să se distreze puţin.

Direcţia este bună, acest stil de comportament se vede şi la nivel macro. Posted Image

Edited by terratec, 30 June 2023 - 13:23.

vestale

vestale

Senior Member

Poate unii avem ceva studii, cunostinte, experienta si cunoastem ce lucruri sunt posibile si imposibile in domeniul comunicatiilor.
Unii chiar am folosit satelitii aia ce se invart pe cer sa comunicam, ca e Luna, ISS sau ceilalti artificiali.
La fel cum stim ca de pe Boeing 747 ce zboara la 10000m nu poti interfa intreg spectrul electromagnetic.

Dar la fel bine sunt foarte multi care cred in continuare ca Pamantul e plat, cine suntem noi sa le interzicem credintele lor?

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators

vestale, on 29 iunie 2023 - 12:10, said:

Poate unii avem ceva studii, cunostinte, experienta si cunoastem ce lucruri sunt posibile si imposibile in domeniul comunicatiilor.
Unii chiar am folosit satelitii aia ce se invart pe cer sa comunicam, ca e Luna, ISS sau ceilalti artificiali.
La fel cum stim ca de pe Boeing 747 ce zboara la 10000m nu poti interfa intreg spectrul electromagnetic.

Dar la fel bine sunt foarte multi care cred in continuare ca Pamantul e plat, cine suntem noi sa le interzicem credintele lor?

Cu precizarea că practicienii dintr-un domeniu nu sunt cercetători şi nici teoreticieni.

Şi lucrătorii din atelierele service se consideră atotcunoscători ai autovehiculelor dar nu au gândit, proiectat şi nici fabricat ceva legat de maşini.
Ei sunt un exemplu la îndemână pentru vehemenţa cu care muncitorii îşi apără locul de muncă de cei care vin cu întrebări logice.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Am căutat o grămadă de articole în engleză despre sateliții de bruiaj, și nimic.
Totuși greu îmi vine a crede că nu există o astfel de tehnologie. Există într-adevăr de bruiaj de la sol.
Acum eu o să dau vina pe altele, în special pe liniile de înaltă tensiune, când ești sub alea chiar că nu mai ai semnal la nimic.
Și mai e și releul ăsta de televiziune minunat pe lângă care trece destul de des persoana respectivă.
https://www.google.r...i8192?entry=ttu
Acum nu știu ce să zic, cred că poate aduce ceva interferențe.
Și dacă tot vorbesc de el, aveți grijă că zona aia e preferată de poliție pentru radare.

Că tot este subiectul topicului, există vreun amplificator eficient pentru radio pe care să-l pot monta pe radioul mașinii și care să coste până în 200-300 de lei. Mi-aș dori să am și eu semnal mai bun între localități.

Edited by Valy_User, 29 June 2023 - 12:35.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Hai să încercăm să gândim puțin. Începem cu niște întrebări simple:

-De ce ar bruia cineva telecomunicațiile în Bacău și Neamț?
-Poate un satelit să bruieze telecomunicațiile de la sol?
-Dacă totuși cineva ar face asta, de ce ar face-o într-un mod în care orice poate vedea de unde vine bruiajul? Nu e ca și cum sateliții sunt ca niște mașini ce circulă fără plăcute de înmatriculare.

Edited by george_alexandru, 29 June 2023 - 12:46.

vestale

vestale

Senior Member

Valy_User, on 29 iunie 2023 - 12:34, said:

Am căutat o grămadă de articole în engleză despre sateliții de bruiaj, și nimic.
Totuși greu îmi vine a crede că nu există o astfel de tehnologie. Există într-adevăr de bruiaj de la sol.
Acum eu o să dau vina pe altele, în special pe liniile de înaltă tensiune, când ești sub alea chiar că nu mai ai semnal la nimic.
Și mai e și releul ăsta de televiziune minunat pe lângă care trece destul de des persoana respectivă.
Acum nu știu ce să zic, cred că poate aduce ceva interferențe.
Și dacă tot vorbesc de el, aveți grijă că zona aia e preferată de poliție pentru radare.

Că tot este subiectul topicului, există vreun amplificator eficient pentru radio pe care să-l pot monta pe radioul mașinii și care să coste până în 200-300 de lei. Mi-aș dori să am și eu semnal mai bun între localități.
Hai sa incercam cativa pasi de test: incearca receptia si cu alt echipament si scrie aici ce posturi nu iti functioneaza si in ce zona, poate ajungem si noi pe acolo sa testam. Ziua iti functioneaza ok? Dar in mijlocul orasului sau pe sub dealul Perchiu cum receptionezi Trinitasul?
Radarul celor de la politie cu ce principiu functioneaza? Vezi poate de interfereaza el, nu iti mai trebuie detector.
Puterea efectiv radiata a echipamentelor de acolo a cam scazut de cand cu implementarea DVB-T2 .
Functioneaza receptia si chiar cand esti in aproprierea liniilor de inalta tensiune sau chiar sub ele, dar nu pe cel mai surd receptor sau fara antena.

Vrei sa nu ai probleme cu receptia, mai ales daca circuli intre localitati de deal-campie, foloseste internetul, de 300lei, iti platesti cativa ani cu cativa GBytes de trafic lunari. Sau mergi la un electrician auto sa vada ce mufa nu iti face contact.

Edited by vestale, 29 June 2023 - 16:05.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Aici sub liniile alea de tensiune nu mai prinzi nimic.

Edited by Valy_User, 29 June 2023 - 16:18.

isr2002

isr2002

Senior Member

Valy_User, on 28 iunie 2023 - 22:11, said:

Oare ce să fie acesta?
Cineva mi-a spus că l-a observat de câteva luni bune și că în funcție de prezența și poziția acestui corp ceresc îi este bruiat semnalul în special la radio dar și la telefonie mobilă.
Este vorba de acel punct mare de pe cer de deasupra copacului din mijlocul fotografiei.
Fotografia a fost realizată acum o oră în comuna Buciumi, Jud. Bacău.
Precizez totuși că este vizibil și din județul Neamț, de exemplu.
daca e spre vest, cel mai probabil e planeta Venus.
N-are nicio legatura cu bruiajul... Posted Image

Edited by isr2002, 29 June 2023 - 16:27.

vestale

vestale

Senior Member

Imi platesti tu receptorul daca eu receptionez acolo ceva?

Edited by vestale, 29 June 2023 - 16:28.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nu! Posted Image

vestale

vestale

Senior Member

Nici macar benzina pana acolo?
Pacat, receptorul meu e Yaesu FT857D si nu e cel mai sensibil, dar are cateva benzi in care poate receptiona.

Edited by vestale, 29 June 2023 - 16:38.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Nu!

vestale

vestale

Senior Member

Mergi acolo, seteaza 88,4MHz dar pe 2 receptoare si cand e satelitul tau cu bruiaj ridicat si o sa vezi ca acel nimic nu e chiar nimic.

phoenix76

phoenix76

Member

• Grup: Members
In poza, in partea dreapta, se vede cerul un pic luminat, deci acolo apune soarele, spre vest. Asadar aproape sigur a vazut planeta Venus.

WorstSpiderman

WorstSpiderman

Member

• Grup: Members

Valy_User, on 29 iunie 2023 - 16:30, said:

Nu!
te inseli grav
raspunsul e DA

:)

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

La naiba, a trecut 22.11. O fi aparut, n-o fi aparut!? Oare mai curge apa la vale sau o fi luat-o la deal, ca sigur o ecrana satelitu' si nu stia pe unde s-o ia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate