Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare suport tableta

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Egalitatea in fata legi este falsa?
 Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...
 Amorsa

Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa
 Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Educatia in Spania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

giuliani

giuliani

Senior Member

• Grup: Senior Members

leusteanul, on 29 iunie 2023 - 12:08, said:

Corect. Eu mi-am facut o oarecare idee din cele 3 luni petrecute acolo, am posibilitatea sa ma mut cu jobul, insa nu e nimic batut in cuie.
Germania, Olanda, Bergia (partea Flamanda)...limbi grele, la 40 de ani nu mai ai agerimea de la 20.

Sunt limbi grele, insa daca le inveti apar si mai multe oportunitati. In plus, in Olanda sau Danemarca ai sanse mari cu Engleza.

Tipiric

Tipiric

Senior Member

leusteanul, on 29 iunie 2023 - 08:16, said:

La ce te referi prin discriminare? Discriminati de profesori, de colegi?
Discriminati de colegi.
Progresismul a intrat destul de serios in scolile spaniole si nu numai.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Romanii sunt discriminati in toata Europa si ar trebui sa ne intrebam de ce.
Am tras cel mai prost loz nascandu-ne aici, indiferent de cat de educati suntem.
Copiii, la randul lor, sunt discriminati, ce propui, sa ramana in sistemul asta educational absolut mizerabil doar ca sa evitam inevitabilul?

A fi roman vine la pachet cu consecinte, rasismul, discriminarea etc. Ne purtam crucea.

Sa speram ca generatiile de copii crescute in afara nu vor mai avea absolut nicio tangenta cu aceasta tara, ca n-au motiv.

RedDev

RedDev

Active Member

• Grup: Members
Nu prea inteleg ce relevanta are sistemul de invatamant. Scoala e sa-l tina ocupat 5 - 6 ore pe zi. Realitatea stiintifica este identica fie ca e predata la scoala, acasa sau de pe Youtube. Eu cu copilul voi face matematica, fizica, chimie, istorie, etc. acasa fie ca face sau nu la scoala.

Ii voi spune ca scoala e doar un teren unde sa invete sa lucreze in echipa. Acolo isi poate gasi alti copii cu care sa faca proiecte impreuna: sa faca o piesa de teatru impreuna, sa faca o formatie de muzica impreuna, sa faca un robot impreuna. Dar informatia si aplicabilitatea ei doar acasa.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Cand o sa faci cu copilul matematica, fizica, chimie, istorie, etc., dupa cele 9 ore de munca si 2 petrecute in trafic? Sau renunti la job sa faci homeschooling?

canarel

canarel

Senior Member

Fiica unei colege, studenta la lb straine la Universitate, a fost acum cativa ani in Spania, ca sa aiba grija de fetita unei familii spaniole. A fost pt ea o oportunitate sa vorbeasca limba, in plus castiga si ceva banuti.
Familia era cu posibilitati materiale peste medie, iar fetita era in clasa a 3-a, din nou. Adica ramasese repetenta, dar nimeni nu considera ca ar fi o problema. Din contra, spuneau ca e o ocazie sa aprofundeze.

RedDev

RedDev

Active Member

leusteanul, on 29 iunie 2023 - 18:58, said:

Cand o sa faci cu copilul matematica, fizica, chimie, istorie, etc., dupa cele 9 ore de munca si 2 petrecute in trafic? Sau renunti la job sa faci homeschooling?

Lucrez 5 - 6 ore pe zi, de acasa, pentru niste oameni care nu stiu cum le functioneaza afacerea - aia stiu eu.

Edited by RedDev, 29 June 2023 - 20:11.

Tipiric

Tipiric

Senior Member

canarel, on 29 iunie 2023 - 19:21, said:

Fiica unei colege, studenta la lb straine la Universitate, a fost acum cativa ani in Spania, ca sa aiba grija de fetita unei familii spaniole. A fost pt ea o oportunitate sa vorbeasca limba, in plus castiga si ceva banuti.
Familia era cu posibilitati materiale peste medie, iar fetita era in clasa a 3-a, din nou. Adica ramasese repetenta, dar nimeni nu considera ca ar fi o problema. Din contra, spuneau ca e o ocazie sa aprofundeze.
Da, repetenta la ei e ceva obisnuit si nu e o rusine. Conform statisticilor cam 25% raman repetenti. La noi in Ro sunt trecuti ori de mila, ori ca sa nu strice reputatia scolii. Sa fim seriosi, daca s-ar aplica regulamentul intocmai la noi ar ramane repetenti mai mult de jumatate.
E drept ca si sistemul e cretin. Materia e mult peste dezvoltarea intelectuala a copiilor, de foarte multe ori si profesorii au probleme a o intelege. Apoi de ce sa ma lasi repetent ca n-am fost bun la materia x. Cu materiile celelalte la care am luat note de trecere cum ramane? De ce trebuie sa le repet si pe acelea?
Dar na, discutii...

RedDev, on 29 iunie 2023 - 18:52, said:

Eu cu copilul voi face matematica, fizica, chimie, istorie, etc. acasa fie ca face sau nu la scoala.
Ai simt didactic? Stii sa predai? Ca trebuie sa stii cum sa lucrezi cu un copil, nu doar ii bagi pe gat niste informatii. Daca faci asa il vei face sa urasca materiile alea si chiar invatatul in general. Stiu fff multe cazuri.

giuliani

giuliani

Senior Member

RedDev, on 29 iunie 2023 - 18:52, said:

Nu prea inteleg ce relevanta are sistemul de invatamant. Scoala e sa-l tina ocupat 5 - 6 ore pe zi. Realitatea stiintifica este identica fie ca e predata la scoala, acasa sau de pe Youtube. Eu cu copilul voi face matematica, fizica, chimie, istorie, etc. acasa fie ca face sau nu la scoala.

Ii voi spune ca scoala e doar un teren unde sa invete sa lucreze in echipa. Acolo isi poate gasi alti copii cu care sa faca proiecte impreuna: sa faca o piesa de teatru impreuna, sa faca o formatie de muzica impreuna, sa faca un robot impreuna. Dar informatia si aplicabilitatea ei doar acasa.

Total gresit din punctul meu de vedere, mi se pare aiurea sa compenseze parintele pentru carentele din sistemul de invatamant. Intr-o tara unde scoala se face ca lumea nu exista sa iei meditatii,  sa faci mate cu tata pana iti iasa pe urechi si nici stressul si tevatura pe care o avem in RO cu bacul de exemplu. Scoala facuta acasa nu face decat sa suprasolicite si sa streseze aiurea copilul.

Chiar stiu persoane care au dat Abitur in Germania in ultimii ani, niciun stress, nicio forfota pe la scoala, niciun parinte sa-si faca harakiri ca fiu-so nu ia nota suficient de mare.

canarel, on 29 iunie 2023 - 19:21, said:

Adica ramasese repetenta, dar nimeni nu considera ca ar fi o problema. Din contra, spuneau ca e o ocazie sa aprofundeze.

Da, asa e si in Germania, in diferite situatii multi prefera sa repete anul de bunavoie, nici vorba sa fie o rusine.

RedDev

RedDev

Active Member

Scoala e pentru profesori, sa aiba o mana de oameni ce sa lucreze. Nicaieri nu se pune problema ca elevul sa aiba ceva de castigat. Daca ar fi fost vorba de elev in primul rand nu ar exista note. Ce semnificatie are nota 7 la formula distantei dintre doua puncte? Fie stii formula, fie nu. Nu exista grade de a sti o informatie. "Eu stiu 80% din cum se inmultesc doua matrici". Nu are nici o logica.

Apoi lucrurile s-ar face practic. Uite formula fortei de frecare, hai sa frecam doua caramizi una de alta, hai sa construim pe calculator un simulator de frecat obiecte cu diferiti coeficienti. Asa ceva nu se face pentru ca ar inseamna ca proful de matematica, de fizica, de informatica sa lucreze impreuna. Ceea ce nu se face. Fiecare are materia lui si cand am propus asa ceva la liceu mai ca m-au scuipat intre ochi.

Acum exista o gramada de jucarii si kit-uri stiintifice. Ca sa nu mai vorbesc ca exista telescoape. Eu astept sa-mi creasca copilul fiindca personal nu m-am uitat niciodata la cer printr-un telescop.

Iar la romana e dezastru. Definitii seci, exemple antice "Sadoveanu, Rebreanu", carti grele ca atat a putut literatura romaneasca. Dar nu stiu nici o persoana sa laude vreuna. Lumea citeste Tolkien, James Clavell, Alfred Bester, Frederik Pohl - ma rog, eu sunt prin zona Science Fiction. Dar toti oamenii astia au scos niste carti din care poti invata mult mai multe decat din "Neamul Soimarestilor".

Si ca vorbim de istorie, exista Kingdom Come: Deliverance, un joc mega-util cand e vorba de a experimenta viata din secolul al XV-lea (1403). Ca sa nu mai zic ca poti scoate la imprimanta harti si reconstrui batalii din trecut cu soldatei din plastic.

Tot sistemul de invatamant este depasit in secolul acesta, al ChatGPT-ului, si nu ma refer ca exista site-uri sau ca poti folosi chiar ChatGPT-ul, ci ca exista o sumedenie de metode de exprimare a informatiei mult mai compatibile cu copiii decat statul la clasa si copiatul de pe tabla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate