Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vopsele de interior respirabile

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)
 Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.
 Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low
 Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Educatia in Spania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

leusteanul

leusteanul

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare tuturor,

Doresc pareri/sfaturi/recomandari de la cei care au copiii in Spania, in privinta sistemului educational.
Care sunt avantajele si dezavantajele, vi se pare un sistem decent sau este mult prea asemanator celui romanesc?
Cum se abordeaza problema bullying-ului in scoli, profesorii sunt implicati sau nu prea?
Se pune vreun accent si pe gandirea critica, sau mai degeaba pe memorarea informatiilor?
Care sunt criteriile de alegere a unei gradinite si scoli de stat decente?

Nu in ultimul rand, in cat timp au invatat copiii vostri spaniola la nivel de comunicare fluenta, si ce varsta aveau cand ati ajuns acolo?

Orice informatie ma ajuta. Multumesc!

Edited by leusteanul, 28 June 2023 - 18:19.

RedDev

RedDev

Active Member

• Grup: Members
Eu tot ce stiu e ca un coleg care a fost fix ultimul in clasa a IX-a dupa medie s-a mutat cu parintii in Spania dintr-a X-a. A dat ceva examen si l-au trecut in anul 2 de facultate acolo.

Clientii mei olandezi cand vorbeam de derivate, logaritmi, matrici, integrale sin/cos/tangente erau complet dati pe spate.

Edited by RedDev, 28 June 2023 - 19:05.

florinellll

florinellll

Senior Member

Asa ie iei prostiPosted Image

Tipiric

Tipiric

Senior Member

In Spania nu exista sistem de educatie ci sisteme de educatie. Spania este impartita in comunitati, 17 la numar, fiecare fiind autonome au dreptul de a se autogestiona, inclusiv in ceea ce tine de sistemul de educatie. Asa ca difera destul de mult de la comunitate la comunitate.
E drept ca unele comunitati, cum sunt cele din sud, si-au facut un sistem comun. Intereseaza-te de comunitatea in care va veti muta. Si intereseaza-te de pe forumurile de expati.

giuliani

giuliani

Senior Member

RedDev, on 28 iunie 2023 - 19:04, said:

Clientii mei olandezi cand vorbeam de derivate, logaritmi, matrici, integrale sin/cos/tangente erau complet dati pe spate.

Depinde cu cine vorbesti. Prin tarile cu sisteme de educatie mai bune ca in Romania nu faci logaritmi si derivate decat daca studiezi ceva tehnic, nu inveti chestii inutile ca in bancul cu avocatul ce vinde la Mcdonalds.

Un sistem de educatie bun, in opinia mea, poate sa imparta din timp elevii/studentii asa incat sa nu faci facultate daca nu ai nevoie de ea, ori sa mergi spre o meserie direct din clasa a 8-a sau a 10-a, cate or mai fi in ziua de azi obligatorii.

Eu tot ce stiu e ca un coleg care a fost fix ultimul in clasa a IX-a dupa medie s-a mutat cu parintii in Spania dintr-a X-a. A dat ceva examen si l-au trecut in anul 2 de facultate acolo.

Mie asta mi se pare o exagerare, poate omul o fi inteles ca e facultate, cand de fapt era ceva scoala ajutatoare sau pregatitoare, etc.

Cel putin din experienta mea de munca la Univ. in Romania (am intalnit studenti si profesori spanioli de mai multe ori), in Spania la universitate se face scoala peste ce se face la noi, au mult mai multi bani, sunt vazuti mult mai bine si au colaborari bune cu alte universitati/firme. De aici rezulta si calitatea superioara a rezultatelor cercetarii lor.

Edited by giuliani, 28 June 2023 - 23:02.

tytysor

tytysor

Guru Member

De ce ai discuta asta cu niste clienti care vin cu alta treaba???? Si din liceu clasa a zecea in anul doi de facultate, mai greu de crezut!

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Au 36 de universitati in top 1000. Romania are zero.

Ma intereseaza, in special, invatamantul primar si gimnazial.

Tipiric

Tipiric

Senior Member

Invatamantul la ei nu este stralucit, mult inferior fata de cel finlandez, englezesc sau german, dar superior fata de cel romanesc. Bine, fata de sistemul nostru orice sistem este superior din moment ce al nostru e cel mai slab din Europa (nu UE).
Universitatile toate sunt private sau functioneaza in regim privat, statul nu se implica in niciun fel in invatamantul superior. Au facultati bune si foarte bune dar si tepe cu facultati fffff slabe. Universitatea daca e buna, e inclusa in institutul Cervantes, un institut care atesta calitatea unei universitati. Si TOATE sunt cu plata, nu exista locuri (la buget) platite de stat. Poate doar daca castiga vreo bursa de la cineva sau companie, dar pentru asta trebuie sa impresioneze la vreun concurs.
Ciclul primar e din clasa 1 pana in clasa a 6-a, inclusiv. Dintr-a 7 pana intr-a 10-a e ciclul gimnazial si apoi 11-12 ori liceul (la ei se numeste bachillerato), ori scoala de meserii. Poti intra la facultate cu 10 clase, sarind liceul, dar trebuie sa dai examen de admitere (asta la univ. bune). Altfel admiterea se face (ca peste tot in occident) pe baza de interviu.
Scolile private, mai ales cele englezesti (sunt multe) sunt mult mai bune dar trebuie cascaval.
In Spania limba engleza se studiaza foarte prost, de exemplu se citeste un text scris in limba engleza ca in spaniola. Din cauza asta nimeni nu stie engleza acolo desi o studiaza inca din scoala primara.
Nu au o scoala stralucita. Li se dau foarte multe teme, mai ales la liceu (bachillerato), teme de aiurea care nu prea ii ajuta in viata.
Educatia tot acasa se face pana la urma si asta e valabil pentru orice tara.
Nu au teze, nu au bacalaureat. Liceul de fapt la ei nu se numeste liceu, 11-12 se numeste ciclul bachillerato unde dau vreo 8-9 examene, un fel de teze la noi, care mi se pare ca sunt cu admis respins nu cu note, dar s-ar putea sa ma insel. Nu sunt grele, daca copilul nu e dobitoc si mai e cat de cat atent la ore si mai studiaza pe acasa, le ia fara probleme.

Am o nepoata dupa var primar, care cand s-a dus in Spania si a trebuit sa o inscrie in clasa a 4-a au testat-o si au bagat-o intr-a 5-a. Dar ce spune un coleg mai sus ca unul a facut 10 clase in Ro si in Spania l-au bagat in anul 2 de facultate (sarind si primul an !?!?!?!?) e o aberatie.
Copiii romani sunt de regula discriminati ca sunt romani. Dar sunt si cazuri cand nu sunt discriminati, dupa noroc. Mai ales daca sunt dusi in scoli in care sunt multi romani. In orasele mai mici sateliti oraselor mari e PLIN de romani.
Ce am spus eu mai sus e valabil mai mult pentru Comunidad de Madrid si inca cateva invecinate care au adoptat acelasi sistem. In alte comunitati difera sistemul mai mult sau mai putin.

View Posttytysor, on 28 iunie 2023 - 23:59, said:

De ce ai discuta asta cu niste clienti care vin cu alta treaba???? Si din liceu clasa a zecea in anul doi de facultate, mai greu de crezut!
Ca sa se dea mare ca stie si el ceva ce altii nu stiu. Nu i-a folosit la nimic in viata, dar...

leusteanul

leusteanul

Senior Member

La ce te referi prin discriminare? Discriminati de profesori, de colegi?

Multumesc pentru toate detaliile de mai sus!

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Cum a fost in UK?

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Nu ma mai intereseaza UK, sa ramana sanatosi ca nu-mi duc copiii acolo.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

A, ok. Ca făceai scandal mare pe topicul ăla.
Pe cat pui pariu ca topicul asta se va termina la fel?

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Daca ai informatii, imi spui, daca nu, nu. Lasa pariurile, ca nu m-am inscris in competitie de pariuri.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Uite informații, deși ți le-am dat și pe topicul anterior.
1. Nu exista tara pe care o cauți tu.
2. Problemele tale nu sunt legate de emigrare.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

1. Posibil, dar asta nu exclude sa incerc. In momentul asta, orice e mai bun fata de RO.
2. Detaliaza.

giuliani

giuliani

Senior Member

Am vazut acum ca ai deschis un topic legat de emigrarea in UK, presupun ca nu ai plecat insa conditiile sunt tot alea. Adica copii de vreo 5 ani, salarii bune in RO.

Eu, personal, daca as avea un salariu bun in Romania nu m-as muta in Spania fiindca sunt sanse foarte mari sa am salariu mult mai mic acolo sau sa nu gasesc deloc de munca ceea ce vreau. Poate suna bine Spania, cu mare, soare, cerveza si latino, insa nu stiu daca e un pas inainte pentru o familie. Daca vrei sa faci niste pasi mai mari, eu as cauta altceva, o societate unde sa poti sa muncesti decent fara sa ai nevoie de reprofilare profesionala, si variantele ar fi:
- Europa Nordica - impedimentul e clima pentru cei mai multi.
- UK - vad ca ai scos-o din ecuatie
- Centrul si Vestul Europei - Germania, Olanda, Belgia, Franta, Austria, Elvetia, Italia.
Am pus si Italia pentru ca nordul e puternic industrial, daca aveti meserii tehnice e o solutie buna de compromis intre o adaptare mai usoara (limba usoara, comunitate de romani) si o sisteme de invatamant, sanatate, infrastructura si posibilitati de petrecere a timpului liber mult peste  ce ofera Romania.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Corect. Eu mi-am facut o oarecare idee din cele 3 luni petrecute acolo, am posibilitatea sa ma mut cu jobul, insa nu e nimic batut in cuie.
Germania, Olanda, Bergia (partea Flamanda)...limbi grele, la 40 de ani nu mai ai agerimea de la 20.

KiloW

KiloW

Guru Member

Măcar au scoli bune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate