Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Incident rutier cu dauna majora

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

Stefanos345

Stefanos345

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostValy_User, on 26 iunie 2023 - 17:07, said:

De obicei, poate fi o neadaptare a vitezei la condițiile de drum, de exemplu.
Dar atât timp cât nu există alte pagube, Poliția nu se obosește șă suspende permisul, de regulă.

Corect, asta s a intamplat. Doar ca la sectie am fost pus sa completez o declaratie a evenimentului care semana foarte mult cu amiabila facuta pentru asigurari in cazul unui incident, unde am completat si datele asigurarii plus o schita a incidentului. De asta intreb, daca incidentul acesta va fi inregistrat in baza de date a asiguratorului.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Atât timp cât nu are de plătit daune nu se înregistrează în sistemul Bonus/Malus sau în sistemul asiguratorului.

Edited by Valy_User, 26 June 2023 - 17:13.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View PostStefanos345, on 26 iunie 2023 - 17:11, said:

Corect, asta s a intamplat. Doar ca la sectie am fost pus sa completez o declaratie a evenimentului care semana foarte mult cu amiabila facuta pentru asigurari in cazul unui incident, unde am completat si datele asigurarii plus o schita a incidentului. De asta intreb, daca incidentul acesta va fi inregistrat in baza de date a asiguratorului.

A venit poliția la fața locului? Ai completat și datele asigurării pentru cazul în care se vor constata totuși avarii la parapet sau ce ai mai lovit tu pe-acolo.

Stefanos345

Stefanos345

Junior Member

View Postcaiuscorneliu, on 26 iunie 2023 - 17:23, said:

A venit poliția la fața locului? Ai completat și datele asigurării pentru cazul în care se vor constata totuși avarii la parapet sau ce ai mai lovit tu pe-acolo.
Da, s au autosesizat. Am primit doar un avertisment pt neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Nu au existat avarii doar masina care are rotile strambe, aripile, barile de protectie, pragul ,dar surprinzator usile sunt intacte :)))) desi a sarit si airbagul pe partea cu care am izbit parapetul.

Tarzy

Tarzy

Senior Member

Ai RCA tsau / și Casco?

În actele făcute de politie se face sau nu se face referiri la alte daune fata de masina ta?

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View PostStefanos345, on 26 iunie 2023 - 16:53, said:

Intrebarea mea este daca aceasta declaratia ajunge la compania de asigurari sau daca incidentul acesta va fi vizibil in vreo baza de date. Multumesc.
Daca administratorul drumului va solicita reparatii de la asigurator (poate tie ti s-a parut parapetul ala ca e ok - daca asiguratorul despagubeste orice suma = ti se vor "lua" 2 clase de pe nivelul curent de asigurare RCA. Adica daca erai B8 o sa ai B6 daca se despagubeste orice suma. Poate fi 10 lei sau 100.000 de lei. Tot aceeasi "penalizare" de clasa bonus-malus vei primi).

Per ansamblu poti sa stai linistit si data viitoare sa conduci mai atent ;-)

Stefanos345

Stefanos345

Junior Member

View PostTarzy, on 26 iunie 2023 - 18:13, said:

Ai RCA tsau / și Casco?

În actele făcute de politie se face sau nu se face referiri la alte daune fata de masina ta?

Nu am casco, doar asigurare normala. Nu se face referire la nimic doar la masina mea.

dacibesti

dacibesti

Active Member

• Grup: Members
deci casco e asigurare anormala?

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postdacibesti, on 26 iunie 2023 - 19:24, said:

deci casco e asigurare anormala?
da - e ceva optional si nu este "norma" in romanika. Deh... suntem o tara (aproape) bananiera :-P

megastorm

megastorm

Member

ca sa nu mai deschid alt topic:
se da intamplarea-
sofer incepator, cu pasager in dreapta, depaseste mult limitele legale de viteza si intra in stalp.
toti supravietuiesc
e intr un oras, dar la periferie si politia nu se autosesizeaza, sa zicem ca nu se suna la 112.
cheama repede platforma si ridica masina
Cum decurge ancheta? Politia deschide dosar si cauta soferul? Soferul de ce e pasibil? Pasagerul are rani, dar care sa nu i puna in pericol viata. E cautat de politie pentru declaratie? Ce se intampla mai exact? Sunt constient ca e vorba de Romania.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

E cel puțin modificarea urmelor accidentului(art.338 CP).
Și s-ar putea să fie și părăsirea locului accidentului.
+Vătămăre corporală din culpă dacă nu se împacă cu victima.

În cazul în care nimeni nu se duce sau sună la Poliție să spunem că poate scăpa așa mai pe nașpa.

Edited by Valy_User, 26 June 2023 - 21:45.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postmegastorm, on 26 iunie 2023 - 21:34, said:

sofer incepator, cu pasager in dreapta, depaseste mult limitele legale de viteza si intra in stalp.
toti supravietuiesc
e intr un oras, dar la periferie si politia nu se autosesizeaza, sa zicem ca nu se suna la 112.
cheama repede platforma si ridica masina
Cum decurge ancheta? Politia deschide dosar si cauta soferul? Soferul de ce e pasibil? Pasagerul are rani, dar care sa nu i puna in pericol viata. E cautat de politie pentru declaratie? Ce se intampla mai exact? Sunt constient ca e vorba de Romania.
Nu conteaza ca "au supravietuit"! Chiar daca era singur in masina si s-a "auto accidentat" tot trebuia sa nu paraseasca locul accidentului (caz penal pentru vatamare corporala).

In practica nu se merge pe presupuneri, ci pe declaratii. Daca soferul declara in fals ca era singur, ca nu a suferit nimeni (nici el) vatamari corporale si a declarat accidentul fara victime in 24 de ore => ca in exemplul initiatorului. Politia face PV-ul, soferul primeste dovada pentru reparatie si administratorul drumului se poate indrepta impotriva lui (de fapt a asiguratorului RCA) pentru recuperarea daunelor.

Dar un astfel de sofer raspunde penal pentru declaratie in fals daca se dovedeste contrarul!

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Sau repară mașian pe nașpa, dar și asta tot infracțiune e.
Sau o dezmembrează.

Edited by Valy_User, 26 June 2023 - 21:56.

megastorm

megastorm

Member

probabil dauna totala, dar multumesc!
ideea e ca politia nu a constatat nimic la fata locului, in scenariul meu.

Edited by megastorm, 26 June 2023 - 22:09.

dan210

dan210

Senior Member

View PostXman_ghio, on 26 iunie 2023 - 21:11, said:

da - e ceva optional si nu este "norma" in romanika. Deh... suntem o tara (aproape) bananiera :-P
ma fii serios ca nu-i norma nici mai la vest

rhdghdhs

rhdghdhs

Senior Member

Daca nu se deschide dosar de dauna, nu ai treaba cu bonus mall-ul. Cu Anexa 2 de la politie, te duci in service iti repari masina si asta e...

tatimeu

tatimeu

Senior Member

View PostXman_ghio, on 26 iunie 2023 - 21:11, said:

de ce ar trebui sa fie "norma" ? daca nu am  casco sunt un urangutan dintr-o tara bananiera?

cosmindaniel12

cosmindaniel12

Member

Eu cred că inițiatorul întreabă dacă o să apară accidentul la o verificare pe CarVertical. Vrea să repare mașina și să o vândă "fără accident".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate