Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Metode de ingrasare

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#19
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

 tau_xxx, on Apr 22 2006, 13:55, said:

Un sportiv are nevoie de 2kg/kcorp pe zi..si daca ar lua aceste proteine doar din mancare si-ar obosi stomacul foarte mult.

io stiam ca sunt cam 2g (nu kg)/kgcorp pe zi  :naughty:  :coolspeak:
astea pt mentinere
pt crestere musculara 2,5 g proteina pe zi
dar mai depinde si de metabolism
alimentatia e si ea f importanta; degeaba bagi la greu concentrate la o masa/in loc de masa pt ca organismul mai mult de 30g (in medie) proteine nu poate procesa; restul le iei ca sa le elimini si ca sa-ti golesti buzunarul

#20
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

 diete, on May 11 2006, 10:07, said:

un singur lucru iti pot recomanda: abandoneaza total ideea prafurilor magice, diete minune, combinatii revolutionare de carbonustiuce ... nu vei face decat sa-ti dereglezi echilibrul hormonal, iar asta sper ca stii ce inseamna ...  :cursing:

au mamaaaaaaaaa!!!!!
nu confundati oameni buni steroizi/amabolizanti cu suplimentele proteice
exemplu: un supliment proteic din zer contine proteine si carbohidranti (acelasi lucru il contine laptele, carnea si mierea; numai ca dai mai putin de furca organismului sa le proceseze)
pt crestere in masa/forta (a nu se confunda intre ele) iti trebuie o anumita cantitate de proteine+carbo+grasimi/kg corp pe zi si anumite programe de antrenament; tinand cont ca de la o anumita cantitate de proteine in colo /masa organismul nu le mai proceseaza/asimileaza => cresterea nr de mese/zi
pt cei cu program incarcat cam greu sa iti acoperi necesarul de prot+carbo exclusiv din alimentatie ( ar trebui cam 6 mese pe zi din 2 in 2 ore) => poti sari una din mesele solide (carne) printr-un concentrat proteic (un shake cu lapte si concentrat) - mai usor de preparat / consumat
concluzia: concentratele proteice (de calitate, nu toate rahaturile din colt de strada) sunt facute tot din produse naturale oameni buni, numai ca sunt extrasi compusii sub forma de praf => s-a ales praf pentru ca e cel mai usor de preparat si cel mai bine de pastrat (poti sa-l prepari cu lapte, apa, de consistente diferite - dupa pofta inimii)

deci nu confundati suplimentele proteice (care sunt 99,ceva% naturale; poate aroma cioco, vanilie sau alte alea nu e) cu steriozii anabolizanti (astia sunt legati de hormoni si chestii din astea SF)
ca sa va documentati ma bine duceti-va pe un site de specialitate si citizi

vrei sa spui ca daca mananci 500g friptura la o masa + 1l de lapte + 200g miere creezi dezechilibre hormonale??? (acelasi lucru poti sa-l optii din p de vedere cantitate priteine+carbo si dintr-o anumita cantitate de concentrat proteic de calitate - singura diferenta e ca stomacul tau lucreaza mai putin iar scaunul tau (ma refer la WC) va fi mai mic din p de vedere cantitativ  :bigwhitegrin:  :console:  :roflmaofast: )

Edited by kretzu77, 25 July 2006 - 10:26.


#21
Denis1

Denis1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2006
Nu stiu ce sa fac, am 19 ani si de vreo 4-5 ani nu am mai pus nimic pe mine.

#22
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Mai asteapta vreo 4-5 ani ... sa sa termine pubertatea... daca nici atunci nu pui nika pa tine inseamna ca ai metabolism de invidiat :).

#23
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 Cutzu, on Sep 29 2006, 19:08, said:

Mai asteapta vreo 4-5 ani ... sa sa termine pubertatea... daca nici atunci nu pui nika pa tine inseamna ca ai metabolism de invidiat :).

De acord...eu tot incercam sa slabesc...acum ca sunt prins cu sportul si astea, dau jos repede. Eu am problema asta : Dau jos foarte repede, si la fel de repede iau in greutate. Acum ca am si ceva masa musculara, nu-mi pot permite sa scad sub o anumita greutate prin informetare \ diete \ alte porcarii nesanatoase...numa sport :(

On-topic : Incearca mancarurile bogate in carbohidrati + multa patiserie.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In primul rand , nu ai precizat greutatea si inaltimea .
   In al doilea rand , ar trebuie sa nu te preocupe prea mult problema asta .
   In al treilea rand ,  o  alimentatie echilibrata  trebuie sa te  ajute sa ajungi la o greutate optima .
  
   In cazul in care ai intr-adevar o greutate redusa :
   - in timp , problema se va rezolva de la sine
   - un pic de miscare te va ajuta
  
   Nu apela la nici un medicament . La recomandarea unui medic ai putea incerca o cura cu vitamine si atat .

#25
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Daca nu esti fata  (sa ai prb cu o posibila sarcina) nu stiu de ce iti faci atatea probleme... baga niste efort... sala ceva si vezi cum te dezvolti...:).

#26
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Acuma conteaza si daca esti fata si e suficient sa pui ca pui bine ;)
Pentru un baiat trebuie masa musculara care se obtine mai greu adica in cel putin 6 luni incepe sa sa vada ceva.
19 ani e o varsta la care esti de regula slab atat datorita faptului ca nu mananci cum trebuie (inconsistent, neregulat etc)
Regimul de armata e unul in care multi se ingrasa: circa 3600cal ratia zilnica cu multi cartofi, paste, paine etc si neaparat mese regulate- 7dimineata, gustare ora 10, pranz ora 13, gustare ora 17, cina 19. Toate mesele sunt consistente. De pilda o gustare in care mananci 1/2 borcan gem e ceva.
Acelasi lucru il fac culturistii insa cu grija sa nu-si oboseasca ficatul mai mult decat este si sa nu puna grasime excesiv. Pot sa-ti recomand clatita din albusuri (de la 10 in sus) la care se pune numai un singur galbenus, peste, carne alaturi de ce am spus mai sus.

#27
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

 Denis1, on Sep 29 2006, 17:47, said:

Nu stiu ce sa fac, am 19 ani si de vreo 4-5 ani nu am mai pus nimic pe mine.
se poate si mai rau; io am aproape aceeasi greutate la acum 11ani  :cursing:

#28
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Terminati cu prostiile cu multi carbo!!! :cursing:
Gen borcan de gem sau patiserie...

Incearca sa mananci multe proteine si sa faci efort fizic..in momentul in care faci efort, organismul va cere mancare..iar daca mananci mancare calitate iti vei tonifia muschii...oricand o femeie prefera un baiat mai slabut dar cu o carne tare, decat unu cu grasime pe burta si picioare, grasime adunata de la borcanele cu gem si produsele de patiserie..!!
Probabil ca esti ectomorf..vei acumula masa musculara mai greu...dar daca te preocupi 1-2 ani de corpul tau vei avea doar de castigat.

Edited by tau_xxx, 05 October 2006 - 14:25.


#29
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
interesant topicul....si eu sunt slab mort si vreau sa ma ingras(nu sa pun grasime)...
cred ca o sa ma duc la sala :P

#30
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
cand am fost la recrutare aveam 50  kg. Dupa un an am plecat in italia pt 3 luni: aveam 54 kg. Cand am venit inapoi aveam 83 kg.
Am constatat ca berea ingrasa.
PS: paste nu am mancat deloc.

#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai... eu va zic cum sa va ingrasati, dar ganditi'va bine inainte sa va puneti doua gantere de 5 kile pe burta, ca acolo se pune. :)

Supe Rollton si Vifon, multe, cat mai condimentate si piperate, si mai vorbim in cateva luni... despre cum sa dati kilele jos. :D

#32
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
pot zice ca akuma 1 an am avut si eu aceas problema 18 ani,56 kg,1.74.
Tot asa mancam foarte mult dar nu ma ingrasam deloc.
Dupa care am fost la sala vreo 2 luni (cand veneam de acolo mancam ca un bivol)
Dupa care am inceput sa beau bere (ajuta Foarte mult).
Si am ajuns la 74 de kg ma simt super k(e stomacu mai mare dar wtf)
Cum  sa spus si mai sus,efort fizic,mancare si bere.
Reteta completa

#33
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Nu stiu cum sa zic dar eu am 25 de ani si 69 de kg la o inaltime de 1.85. Deci sunt cam slab. Ei bine mananc regulat si in cantitati foarte mari. Cert este ca si sora mea e la fel (32 ani) si sa nu uit si de tatal meu (naiba mai stie cati ani are, nu imi pasa :P) Eu tot am asteptat sa fac si eu "burta", analizele le-am facut sunt sanatos. Pur si simplu asa suntem si oricum bucura-te ca ai 45kg decat 65kg.  :naughty:  Eu zic sa nu te mai agiti. Mananca normal si vezi-ti de viata ta. Ciao. B)

#34
Unforgiven

Unforgiven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2006
Bagati proteine in voi daca vreti sa cresteti...dar faceti si miscare, de preferat sala....

#35
design

design

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2006

 apollo_expert, on Oct 20 2006, 18:19, said:

Nu stiu cum sa zic dar eu am 25 de ani si 69 de kg la o inaltime de 1.85. Deci sunt cam slab. Ei bine mananc regulat si in cantitati foarte mari. Cert este ca si sora mea e la fel (32 ani) si sa nu uit si de tatal meu (naiba mai stie cati ani are, nu imi pasa :P ) Eu tot am asteptat sa fac si eu "burta", analizele le-am facut sunt sanatos. Pur si simplu asa suntem si oricum bucura-te ca ai 45kg decat 65kg. :naughty: Eu zic sa nu te mai agiti. Mananca normal si vezi-ti de viata ta. Ciao. B)
   Aici este discutabil subiectul: Greutatea este influentata de: ereditate, stres, regim alimentar, metabolism, etc. Eu NU ma consider slaba, am 167/47....sincera sa fiu, sunt mandra de felul cum arat (multe persoane de varsta mea ar vrea sa arate ca mine, ba chiar si "pustoaicele" si-ar dori un corp ca al meu)....CONCLUZIA: atentie la alimentatie si cat mai multa miscare (in aer liber daca se poate). BEREA? Ash, nu cred ca ingrasa, eu pot spune ca am ratie zilnika.....beau o bere/zi si nimik.

#36
flory90

flory90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2006
pune mana si mananca tot ce scrie ca nu trebuie in regimul disociat ;)
o sa obtii rezultate din prima luna !!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate