Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Elvetia - Romania (19.06.2023 21:45, Prima TV)

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

Poll: Elvetia - Romania (19.06.2023 21:45, Prima TV) (40 member(s) have cast votes)

Care credeti ca va fi rezultatul dintre Elvetia si Romania?

1. castiga Elvetia (28 votes [70.00%] - View)

Percentage of vote: 70.00%

2. egalitate (7 votes [17.50%] - View)

Percentage of vote: 17.50%

3. castiga Romania (5 votes [12.50%] - View)

Percentage of vote: 12.50%

Vote Guests cannot vote

lupini

lupini

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Posthorhescu, on 19 iunie 2023 - 12:24, said:

gloabele lui edi si-o vor lua, mai bine sa constientizam ca nu mai valoram nimic in fotbalul actual decat sa tot traim cu amintirea anilor 90

Acuma, să spunem drept: ce-am făcut şi în anii 1990 ?! În 1990 România a ajuns în Optimile Cupei Mondiale din Italia; la EURO 1992 nu ne-am calificat;  în 1994 am ajuns în Sferturi în America; la EURO 1996 am pierdut toate meciurile din grupă, iar în 1998 am ajuns în Optimile Campionatului Mondial din Franţa.

Astea sunt "performanţe" de echipă mediocră în Europa ! Majoritatea echipelor importante au prins măcar odată o Semifinală de Cupă Mondială sau EURO. Noi ne urcăm pe un muşuroi, şi pretindem că în America am fost "Campioni"...de locul 5, având "Generaţia de Aur". N-a fost nicio generaţie de aur, că nici măcar bronzul nu l-am câştigat !

Foarte mare diferenţă între generaţia lui Hagi "bătrânu'" şi cea a lui Hagi "tânăru'", nu e. Diferenţa e că generaţia "bătârnului" se mai califica pe la Turneele Finale, fără mari performanţe însă, după principiul olimpic: "important era să participăm, nu să facem performanţe remarcabile". Asta a tânărului nici măcar nu se mai califică.

Edited by lupini, 19 June 2023 - 12:46.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Da. Ne-am tot îmbătat cu apă rece și realitatea ne-a trântit grav. Puține echipe naționale din Europa sunt sub noi, inclusiv luând în calcul așa zisa "generație de aur". Bulgarii, ungurii, sârbii, luând în calcul doar vecinii, sunt peste noi la performanțe fotbalistice. Nici tehnici nu suntem, alt mit, cum că avem mare talent dar nu muncim sau căcaturi din astea. Am văzut cum joacă alții, ai noștri nu au dribling, n-au nimic. Să rămânem la oină, poate acolo om fi primii, că nu jucăm cu nimeni.

Edited by caiuscorneliu, 19 June 2023 - 13:06.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Galezii și islandezii au făcut simțitor mai multe decât noi pe plan european și mondial raportat la capabilitățile fotbalistice și aria de selecție mult mai redusă... Nu am reprezentat mare lucru nici prin '90. Noroc de Hagi care e un nume sonor și încă câțiva fotbaliști buni, dar o națională trebuie să joace ca un colectiv pentru a ajunge cât mai departe.

business11

business11

Info Austria

Generatia de aur ne-a calificat la 3 campionate mondiale si 2 europene.

Generatia noua nu a mai ajuns la un campionat mondial dupa ultima noastra prezenta in 1998, iar la europene am ajuns ultima oara in 2008 datorita lui Mutu, iar in 2016 cu mult noroc, si ne-am facut de ras acolo.

Nu am fost niciodata o putere fotbalistica, dar nici rasul Europei nu eram. Cand jucam cu adversari mici, modesti, ii bateam cu 6-0 si mai mult. Astazi daca dam mai mult de 2 goluri impotriva unor echipe precum Andorra, Liechtenstein, Luxemburg sau Feroe, e bine. De aici iti dai seama cat de mult am retrogradat.

Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

Active Member

• Grup: Members
Fotbalul de la TV e una, din teren e alta.

Prin urmare, singura modalitate de a face fata unei echipe superioare (azi Elvetia, desi pana acum ceva vreme se cam incaltau cu fesul la sportul asta) e sa faci anti-joc. Daca incerci sa le arati ce stii tu cu varza (adica ce am facut cu Spania si ne-au dat aia o gramada, pe vremea lui Contra), o furi grav.

Morala: daca Iedi asculta la tac-su (si invata de la al batran, care a jucat ceva la viata lui si nu e prost) si face anti-joc de neam prost, avem sanse si la victorie - a se revedea campania de la CM '94 cand am fost grav calariti de toti, dar le-am umplut traista (mai putin de Suedia, cu care am jucat de la egal la egal, dar care ne-a si trimis acasa Posted Image), fiindca e ingrozitor de greu sa joci impotriva unei echipe stil "autobaza". Pe la un 0-0 in minutul 75, elvetienii vor incepe sa faca greseli mari, pe care nea Alibec le-ar putea observa...

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

View PostOlteanul_sfios, on 19 iunie 2023 - 14:40, said:

Fotbalul de la TV e una, din teren e alta.

Prin urmare, singura modalitate de a face fata unei echipe superioare (azi Elvetia, desi pana acum ceva vreme se cam incaltau cu fesul la sportul asta) e sa faci anti-joc. Daca incerci sa le arati ce stii tu cu varza (adica ce am facut cu Spania si ne-au dat aia o gramada, pe vremea lui Contra), o furi grav.

Morala: daca Iedi asculta la tac-su (si invata de la al batran, care a jucat ceva la viata lui si nu e prost) si face anti-joc de neam prost, avem sanse si la victorie - a se revedea campania de la CM '94 cand am fost grav calariti de toti, dar le-am umplut traista (mai putin de Suedia, cu care am jucat de la egal la egal, dar care ne-a si trimis acasa Posted Image), fiindca e ingrozitor de greu sa joci impotriva unei echipe stil "autobaza". Pe la un 0-0 in minutul 75, elvetienii vor incepe sa faca greseli mari, pe care nea Alibec le-ar putea observa...
Ce antijoc, vezi că îți sar "experții de canapea" în cap... Glumesc, dar da, cam așa trebuie abordat, temperat. Totuși, nouă nu ne convine, mai bine pierdem dar măcar am jucat fotbal, decât să facem un joc "neplăcut" ochiului, dar să scoatem un egal sau victoria, printr-o minune... Noi, românii avem așteptări nerealiste de la națională noastră.

lupini

lupini

Guru Member

View Postbusiness11, on 19 iunie 2023 - 14:22, said:

Generatia de aur

Da' de ce-i zici "de aur" ? Ce aur a câştigat ? Posted Image

View Postbusiness11, on 19 iunie 2023 - 14:22, said:

Generatia de aur ne-a calificat la 3 campionate mondiale si 2 europene.

De calificat şi Costa Rica se califică la Mondiale. Dar ce folos ?! Aşa şi cu Naţionala României: Hagi Senior a calificat România, dar rezultatetele au fost mediocre. Suntem printre puţinele naţiuni europene care n-au prins o Semifinală Mondială.

Edited by lupini, 19 June 2023 - 15:07.

lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

Senior Member

U ai vazut Generatia de Aur cum juca?
Ai vazut meciul cu Argentina, din '94?

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Nu ne bat cu 2-0. Cu vreo 4-0 😀😀

lupini

lupini

Guru Member

Elveţia - România 1 - 0, a marcat Amdouni în minutil 28. Posted Image

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

Manea-Romania 1-0 Posted Image
Eu v-am zis că jucăm cu frâna trasă.

lupini

lupini

Guru Member

View Postlost_in_a_dream, on 19 iunie 2023 - 17:42, said:

U ai vazut Generatia de Aur cum juca?

De ce-i spui "Generaţia de Aur" ? Ce aur a câştigat ? Generaţia lui Hagi a jucat în aşa fel încât în 1990 a ieşit din grupă şi s-a oprit în Optimile Cupei Mondiale; la EURO 1992 nu s-a calificat; în 1994 a atins maximul istoric, Sferturile Cupei Mondiale; la EURO 1996 a pierdut toate cele 3 trei jocuri din grupă, iar în 1998 la Cupa Mondială din Franţa, a reuşit doar să iasă din grupă.

Asta e "generaţie de aur" care a reuşit un maxim "istoric"...Sferturile unui Campionat Mondial ? Atunci ce să spună croaţii, ungurii, cehii, polonezii, bulgarii, turcii ?!  Toate aceste Naţionale au atins în istoria lor Semifinale sau Finale.

Later edit: Elveţia - România 2 - 0. A marcat în minutul 40 acelaşi Amdouni.

Edited by lupini, 19 June 2023 - 21:27.

sandel1

sandel1

Zero barat antrenorul. Unde-i presingul avansat ?

lupini

lupini

Guru Member

View Postsandel1, on 19 iunie 2023 - 21:28, said:

Zero barat antrenorul.

Jucătorii ! Ei sunt naşpa. Degeaba le cere selecţionerul ceva, dacă jucătorii activează...în Lumea a treia a fotbalului.

Intaritu

Intaritu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Eu zic ca in a 2 a repriza revenim in forta.

Elvetia - Romania 3-0.

sandel1

sandel1

Și antrenorul e bun sau cum? Ce performanțe are?

lupini

lupini

Guru Member

View Postsandel1, on 19 iunie 2023 - 21:32, said:

Și antrenorul e bun sau cum? Ce performanțe are?

Ce mai contează antrenorul dacă nu sunt jucători ?! Puteam să merg să joc şi eu la Manchester-ul lui Guardiola, că dacă n-am valoare, nu făceam nimic. Şi eu nu sunt fotbalist. Posted Image Cam cum nu sunt jucătorii Naţionalei României. Ăştia sunt adunaţi de pe şanţuri.

Edited by lupini, 19 June 2023 - 21:42.

raducut123

raducut123

Senior Member

vai mama noastra....de vina nu sunt jucatorii, antrenorul e degeaba.
Daca am declarat ca mergem la victorie, dar avem o echipa eminamente defensiva, e clar antrenorule e degeaba!

Edited by raducut123, 19 June 2023 - 21:41.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate