Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Ce este Google Ireland Limited?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

stalker2142

stalker2142

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 18 iunie 2023 - 13:40, said:

Poti detalia mai precis?

Adica atunci cand ti ai scos din cutie telefonul cu android si i ai dat drumu prima oara iti cere un cont google si daca nu ai avut ti-ai creat unul nou sa zicem [email protected]

pe urma candva pe parcursul setarilor, sau ulterior in timpul detinerii telefonului ti-ai bagat datele cardului in contul google, poti verifica aici la prima vedere
setari - setari google-  gestioneaza contul google - date si confidentialitate - metode de plata

sau candva pe parcurul detinerii telefonului ai introdus datele cardului intr-o aplicatie, sau in browser cand plateai o factura cu cardul sa zicem
si atunci ti-a aparut o fereastra care a detectat faptul ca ai introdus datele unui card..si se ofera sa l salveze :)

de aici inainte orice e posibil... instalezi un app care inregistreaza cand iti bagi userul si parola de la contul google sa zicem
iar hackerii primesc datele contului si cumpara din google store chestii care le valorifica

sau poti fi tepuit de google, apesi pe undeva din greseala si ai activat un membership premium cu plata..sau instalezi un app care e gratis 1 saptamana, pe urma inregistreaza datoria etc

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Nu cred ca au intrat in contul lui, caci dadeau lovtura direct (cei 1400 euro), fara a mai verifica anterior validitatea cardului (aia 0.99 euro).
Sa inteleg ca APIul Google nu poate discerne corect daca esti tu sau hackerul?

stalker2142

stalker2142

Senior Member

Nu cred ca aveau cum, pentru ca de obicei in conturile astea cand salvezi un card acolo unde e salvat nu este afisat tot numarul cardului ...doar cateva cifre, restul sunt inlocuite cu ****
Si in felul asta cumparand publicitate pentru site-urile lor cu reclame fura si anonim, nu stii unde se duc banii

Google permite ca pe langa telefon sa te loghezi si pe calculator avand datele contului

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Singura fereastra prin care puteau sa imi fure datele cardului e aplicatia bancii, pentru ca eu nu am cumparat nimic online cu cardul.

wertyck

wertyck

Guru Member

Dacă ai înrolat cardul in contul tau Google, datele cardului pot fi folosite ulterior la plata  oricărei aplicații care se vinde prin magazinul Google...fără să mai fie nevoie de validarea din aplicația băncii cardului.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Problema e daca te-ai logat folosind contul Google si prin alte parti. Acea terta parte s-ar putea interpune intre tine si contul tau (stiindu-ti credentialele) si ar interveni la contul tau Google ca fiind drept tu.

Vreo aplicatie instalata pe telefon ar putea face lucrul asta.

dtd234

dtd234

Active Member

• Grup: Members
Sunt curios ce zic acum activistii eliminarii casului.
Uite cum te poate lasa fara bani o companie straina de cautare de situri,nici nu mai zic de banci care te lasa in curu gol fara sa clipeasca daca li se da comanda.
Eu am avut o suma blocata in valuta acum o luna,am fost sunat sa imi zica ca cica nu era confirmata si trebuia sa o blocheze ceea ce era o minciuna ca banii erau in cont inainte de blocare si tranzactia aparea confirmata. Eu inteleg ca poate sa le para suspect ceva,dar faptul ca te mint in fata in loc sa iti zica adevarul arata cat de dubios si de neincredere e sistemul bancar

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Stiam c-am mai auzit undeva de GIL... E de fapt "La Gil", si au mici f. buni, langa Cocosatu'.:)
Initiator, ti-au tras 1400 din contul curent sau te-au anuntat c-ar vrea sa? Daca ii ai acolo n-ar fi mai safe sa-i transferi intr-un depozit nelegat de card?

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Marti urmeaza sa-i retraga, insa am scos acu' toti banii de pe card si maine ma duc sa vorbesc cu ăia de la banca.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View Postaditomadii, on 18 iunie 2023 - 11:45, said:

Am  cardul salvat in aplicatia Google Play si in momentul de fata nu pot sa il sterg pentru ca apar cu o datorie la Google Ads. Am vorbit cu cei de la banca si mi-au spus ca ei trimit datele noului card deoarece am cardul salvat contul Google.

la vreo 3 zile dupa primirea cardului am fost instiintat ca Google a primit de la banca datele noului card

Povesti de adormit copiii. Vreau sa vad si eu comunicatul bancii prin care te anunta ca ti-au dezvaluit datele cardului (numar card, cvv, data expirare) unui tert. Pana atunci eu consider partea ingrosata drept basme si nimic mai mult.

Edited by MembruAnonim, 18 June 2023 - 15:59.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

View PostCristi_E, on 18 iunie 2023 - 15:45, said:

Marti urmeaza sa-i retraga, insa am scos acu' toti banii de pe card si maine ma duc sa vorbesc cu ăia de la banca.
Poate ar trebui sa raportezi si la Google bresa de securitate. Eu nu inteleg de ce nu adopta astia un protocol care sa ceara validarea oricarei tranzactii printr-o metoda sigura de identificare a initiatorului (cu optiune Da, accept sau Nu, nu sunt eu ala) si sa-i oblige pe toti dezvoltatorii de aplicatii sa o implementeze atunci cand e vorba de plati.

wertyck

wertyck

Guru Member

View Post__Dan__, on 18 iunie 2023 - 15:25, said:

Stiam c-am mai auzit undeva de GIL... E de fapt "La Gil", si au mici f. buni, langa Cocosatu'.:)
Initiator, ti-au tras 1400 din contul curent sau te-au anuntat c-ar vrea sa? Daca ii ai acolo n-ar fi mai safe sa-i transferi intr-un depozit nelegat de card?
Pare un direct debit, din moment ce apare ca plată programată în viitor..

alexmro

alexmro

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postasffga, on 18 iunie 2023 - 09:26, said:

E firma prin care Google spala, evazioneaza, pardon optimizeaza fiscal banii incasati astfel incat sa nu plateasca taxe si impozite.
Asta in timp ce pretind sa ne dea lectii despre justitie socială, nediscriminare, pronume speciale și alte bă$ini de 2 lei prin care incearca sa arate cat de speciali sunt ei și luptători pentru dreptate și adevar. Sper sa-i cumpere Musk si pe astia intr-o zi sau sa apara o competitie care sa-i puna la locul lor (oricum se duc in jos singuri, eu folosesc din ce in ce mai putin serviciile lor tot mai varză si am renuntat la multe dintre proiectele in care participam si care sunt intr-o stare jalnica)

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Fac haz de necaz, dar cred ca majoritatea din cei ce au citit acest topic au telefoanele mult mai usoare acum, de la cate jocuri si aplicatii si-au dezinstalat, asa cum am facut eu :D

TehCube

TehCube

Railgun user

Nah, e mult prea rar intalnita genul asta de frauda ca sa fie ceva ce poti suferi usor de la un joc or whatever. Si eu am card pe contul google de un amar de ani cu care am cumparat diverse aplicatii, o pusesem si in pay/wallet la un moment dat, etc. si nu am patit nimic de genul.
Cred ca genul ala de payment are nevoie de aprobare din partea ta. Cumva, la un moment dat, cineva de pe acel cont a aprobat plata cu cardul respectiv, poate chiar in ziua cand a fost verificat cardul. Sau cum zicea stalker, o fi fost un man-in-the-middle care a aprobat tranzactia.

Cred ca solutia simpla ar fi sa schimbi parola contului google, apoi sa raportezi tranzactia ca frauda, si sa anulezi cardul (desi teoretic ar fi de-ajuns sa-l stergi din contul Google ca sa nu-l mai poata accesa ei, dar ai zis ca nu se poate, better safe than sorry).

aditomadii

aditomadii

Junior Member

MembruAnonim, on 18 iunie 2023 - 15:46, said:

Povesti de adormit copiii. Vreau sa vad si eu comunicatul bancii prin care te anunta ca ti-au dezvaluit datele cardului (numar card, cvv, data expirare) unui tert. Pana atunci eu consider partea ingrosata drept basme si nimic mai mult.
Ce spui, sunt basme?

Attached Files

Edited by aditomadii, 19 June 2023 - 19:28.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

aditomadii, on 19 iunie 2023 - 19:27, said:

Ce spui, sunt basme?

Tu intelegi limba romana? Ai inteles ce scrie acolo?
Unde scrie ca au primit data de expirare, cod CVV ?! Ca sa poti face o plata ai nevoie si de aceste informatii, altfel o plata nu poate fi realizata. Cand cardul expira, aceste date se schimba.

Edited by MembruAnonim, 19 June 2023 - 19:37.

asffga

asffga

Member

aditomadii, on 19 iunie 2023 - 19:27, said:

Ce spui, sunt basme?
Asta chiar e ingrozitor.
Cum sa dea banca datele cardului tau nou reemis unui tert?
Asa ceva ar trebui sa fie chiar ilegal.

Deci de Google nu scapi decat prin moarte, ca au conexiune privilegiata cu banca si odata pus cardul intr-o aplicatie google, e pe viata treaba, fac cerere la banca sa le ofere noile date cand expira cele vechi... si tu n-ai dreptul sa te opui ca totul se intampla fara stirea ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate