Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Ce este Google Ireland Limited?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

• Grup: Senior Members
M-am trezit joi ca am primit 0,99 centi pe card de la GIL, iar vineri am fost notificat ca urmeaza sa imi scoata 1400 de euro de pe card :lol:

Am mai vazut si la altii ciudatenia asta, dar n-au fost instiintati ca li se vor retrage bani.

VOC

VOC

Member

• Grup: Members
Ai fost notificat...cum?

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
E HQ Google din EMEA.

Ii poti contacta direct pe ei ca sa afli.

Ads? shopping?

Edited by Lex404, 18 June 2023 - 09:07.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

https://www.abc15.co...ogle-scam-grows
https://www.paypal-c...20/td-p/2032666

Ti-ai inrolat cardul in smartphone cu android?

asffga

asffga

Member

E firma prin care Google spala, evazioneaza, pardon optimizeaza fiscal banii incasati astfel incat sa nu plateasca taxe si impozite.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View Poststalker2142, on 18 iunie 2023 - 09:08, said:

Am aplicatie prin care operez pe card.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Blocheaza-ti cardul si inlocuieste-l. Schimba-ti si parola la mail. Ai noroc ca nu ti-au retras banii in sume mici, inca.

Edited by Leo2006, 18 June 2023 - 10:14.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

Cand ai bagat cardul undeva prin telefon apare o intrebare...vrei sa salvez datele cardului, unde e posibil sa fi apasat da.
Poti sa cauti prin setarile telefonului, spre exemplu la setari - setari google-  gestioneaza contul google - date si confidentialitate - metode de plata dar poate fi si in alte locuri.
Inrolarea cardului e periculoasa, orice faci prin telefon ..ca downloadezi un app, un wallpaper care poate e gratis o saptamana si pe urma incepe sa calculeze taxa etc

Sau poate ai folosit cardul pe vreun site cumva si au inregistrat detaliile.

Ce e cert, daca ti-au trimis aia 0.99 inseamna ca ei (google sau scammerii) au detaliile cardului tau, suma aia au trimis-o ca sa verifice daca e valid cardul..ulterior se vor servi cu bani din el fara sa te intrebe

Cel mai sigur blochezi cardul din aplicatia bancii de pe desktop, soliciti alt card, salvezi poze si ce mai ai prin telefon si ii dai revenire la setarile din fabrica

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Recomand blocarea si inlocuire IMEDIATA a cardului.
Cineva a facut rost de datele de card si incearca sa il foloseasca pt a plati reclama la Google.
E ceva deja standard, pt ca cel pagubit va fi google, caci tu iti vei recupera banii daca nu e folosit 3D secure.

aditomadii

aditomadii

Junior Member

View PostAdm, on 18 iunie 2023 - 10:46, said:

Recomand blocarea si inlocuire IMEDIATA a cardului.
Cineva a facut rost de datele de card si incearca sa il foloseasca pt a plati reclama la Google.
E ceva deja standard, pt ca cel pagubit va fi google, caci tu iti vei recupera banii daca nu e folosit 3D secure.
Eu am blocat cardulsi am solicitat bancii sa imi emita un card nou. la vreo 3 zile dupa primirea cardului am fost instiintat ca Google a primit de la banca datele noului card. In cazul meu singura solutie este sa inchid contul curent si sa imi deschid alt cont.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

Banca nu trimite nimanui datele tale de card, ce dracu!
Vezi cine te tot instiinteaza, ca s-au prins ca esti cam credul.

aditomadii

aditomadii

Junior Member

View PostAhasverus, on 18 iunie 2023 - 11:17, said:

Banca nu trimite nimanui datele tale de card, ce dracu!
Vezi cine te tot instiinteaza, ca s-au prins ca esti cam credul.
Am  cardul salvat in aplicatia Google Play si in momentul de fata nu pot sa il sterg pentru ca apar cu o datorie la Google Ads. Am vorbit cu cei de la banca si mi-au spus ca ei trimit datele noului card deoarece am cardul salvat contul Google.

Edited by aditomadii, 18 June 2023 - 11:46.

TehCube

TehCube

Railgun user

View Poststalker2142, on 18 iunie 2023 - 10:21, said:

Ce e cert, daca ti-au trimis aia 0.99 inseamna ca ei (google sau scammerii) au detaliile cardului tau, suma aia au trimis-o ca sa verifice daca e valid cardul..ulterior se vor servi cu bani din el fara sa te intrebe
Intreb ca sa nu mor prost - cum poti sa trimiti bani daca ai doar datele cardului?
Stiu ca acel card e asociat unui cont, dar eu nu am facut niciodata un transfer catre un numar de card, tot timpul am avut nevoie sa stiu IBAN-ul, sau numarul de telefon daca banca face parte din program d-ala (tip) AliasPay unde se asociaza IBAN-ul unui numar de telefon (cum e ING de exemplu si altele, ca mai nou se poate si interbancar).

Deci, cei care il scammuiesc pe colegu' ii stiu si IBAN-ul si datele cardului? Sau cum naiba de reusesc sa ii trimita dar sa si extraga bani?

Also,

View PostCristi_E, on 18 iunie 2023 - 08:24, said:

M-am trezit joi ca am primit 0,99 centi pe card de la GIL, iar vineri am fost notificat ca urmeaza sa imi scoata 1400 de euro de pe card Posted Image
- cum ai aflat ca ai primit 0.99 centi?
- cum ai fost notificat ca urmeaza sa extraga bani?
Cu cat dai mai multe informatii cu atat te pot ajuta oamenii mai usor.

Edited by TehCube, 18 June 2023 - 12:57.

wertyck

wertyck

Guru Member

Banii se pot trimite pe orice card Visa/ Mastercard, fără să ți cunosc datele contului IBAN. Dacă îți cunosc cele 16 cifre tipărite pe card și data expirării.
Banii se transferă pe alt canal: Visa Mastercard, nu prin transfer bancar.

Sunt o grămadă de servicii care se bazează pe această tehnologie inclusiv aplicațiile de portare a banilor între carduri: Volt, SelfPay Now, Libra Journey sau Revolut care are asemenea opțiunea asta transfer, destinatar card.

Edited by wertyck, 18 June 2023 - 13:16.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

View PostTehCube, on 18 iunie 2023 - 12:57, said:

Intreb ca sa nu mor prost - cum poti sa trimiti bani daca ai doar datele cardului?
Stiu ca acel card e asociat unui cont, dar eu nu am facut niciodata un transfer catre un numar de card, tot timpul am avut nevoie sa stiu IBAN-ul

Asta pentru ca folosesti transfer bancar din aplicatia de online banking. Dar google daca iti inrolezi detaliile cardului la ei in cont, au aplicatie bancara de carding prin care iti pot trimite bani sau iti pot sustrage bani de pe card.
Acum e posibil ca scammerii au aflat datele contului de google prin care au creat datoria cumparand ceva pentru ei din store, prin care sa sifoneze banii,, iar acum google ii face nota de plata pentru ceva ce nu a consumat.

View Postaditomadii, on 18 iunie 2023 - 11:45, said:

Am  cardul salvat in aplicatia Google Play si in momentul de fata nu pot sa il sterg pentru ca apar cu o datorie la Google Ads. Am vorbit cu cei de la banca si mi-au spus ca ei trimit datele noului card deoarece am cardul salvat contul Google.

Atunci e cel mai singur sa-ti transferi banii din cont la alta banca, inchizi contul la banca actuala...pe urma stergi contul google...dai revenire la setarile din fabrica la telefon... creezi alt cont nou fictiv de google la reinitializare...nu mai introduci detaliile cardului in telefon :)

Edited by stalker2142, 18 June 2023 - 13:18.

wertyck

wertyck

Guru Member

De asemenea majoritatea băncilor se bazează pe acest serviciu atunci când îți oferă opțiunea "Portează-ți banii" și iți aduc banii instant pe cont, folosind doar datele cardului.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View PostTehCube, on 18 iunie 2023 - 12:57, said:

- cum ai aflat ca ai primit 0.99 centi?
- cum ai fost notificat ca urmeaza sa extraga bani?

Pe aplicatia care opereaza cardul, la intrari vad cand mi-a intrat salariul sau daca mi-a pus cineva bani in cont.
La iesiri scrie, de exemplu, data la care firma de asigurari imi va retrage bani din cont.
Iesire: 20.06.2023, asigurare auto  -50 euro.

E, pe 16 iunie am vazut o intrare de la GIL cu 0,99 euro.
Pe 17 iunie am vazut o iesire de la GIL: 20.06.2023 -1400 EURO

Să dau fuga la bancomat sa imi scot banii. :lol:

Edited by Cristi_E, 18 June 2023 - 13:33.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

View Poststalker2142, on 18 iunie 2023 - 13:20, said:

e posibil ca scammerii au aflat datele contului de google prin care au creat datoria cumparand ceva pentru ei din store, prin care sa sifoneze banii,, iar acum google ii face nota de plata pentru ceva ce nu a consumat.
Poti detalia mai precis?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate