Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Proceduri de securizare conturi inainte de a instraina un laptop, depersonalizare Chrome, Mozilla si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2022
Salut, care este procedura cea mai rapida de securizare a conturilor si datelor personale existente pe un laptop inainte de instrainare WIN10, 3 partitii, NTFS ?


In fapt:
Vreau sa instrainez un laptop pe care l-am folosit in scop personal multi ani, am avut si mai am 3 partitii NTFS , toate cu Chrome si nu mai pot anonimiza browserele prin sign out.

Am avut pe toate Office care a facut salvari periodice la 10 min desi aici m-as descurca sa sterg toate datele salvate de prin directoarele respective.

Ce alte date de logare si pe unde ar mai putea fi ?

Am dat sign out si Chrome imi zice: Marcajele, istoricul, parolele și alte elemente nu mai sunt sincronizate cu contul tău, dar vor rămâne pe acest dispozitiv. Conectează-te pentru a începe sincronizarea din nou

Pe una din partitii am dezinstalat Chrome insa daca instalez Mozilla mai apoi imi preia toate parolele si toate shortcut-urile din Taskbar -  care inca sunt salvate in sistem, deci n-am facut absolut nimic.

Pe de alta parte daca sterg complet celelalte 2 partitii (ca sa nu-mi mai bat capul cu ele si apoi Ccleaner)  nu stiu sigur daca va mai boota pe asta de acum, prezenta partitie de pe care am bootat acum 30 min deoarece observ ca am bootmgr in directoarele radacina ale partitiilor.

La XP era boot.ini, aici nu mai stiu cum trebuie procedat.

Nu mai zic de Yahoo mail care dupa ce am sters tot inca stie credentialele sa se autologheze din cadrul Mozilla care a preluat astfel parolele din sistem.

Cum depersonalizez conturile Gmail / Chrome ?

Unde gasesc directorul si fisierul unde sunt stocate parolele Gmail ce le importa Mozilla sa-l suprascriu si sa fac o proba apoi ca nu le mai poate restaura ?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Urmaresc si sunt curios.
Nu inteleg de ce nu reinstalezi pe curat sistemul de operare, cu formatarea partitiilor

#3
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013
Reinstalare Windows, sau daca nu vrei reinstalare poti face resetare din fabrica (Settings > Update & Security > Recovery > Reset this PC > Get Started).

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 02.08.2021
Daca vrei, ai putea sa scoti HDD-ul din laptop, il conectezi la un calculator, dupa dai la CCleaner curățare in 35 de pași.
Dupa reinstall de Windows.

Edited by Valy_User, 10 June 2023 - 18:41.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaster_the_cat, on 10 iunie 2023 - 18:36, said:

Pe una din partitii am dezinstalat Chrome insa daca instalez Mozilla mai apoi imi preia toate parolele si toate shortcut-urile din Taskbar
Pare ca nu ai dezinstalat corect Chrome.

#6
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postcrocko.dilul, on 10 iunie 2023 - 18:40, said:

Urmaresc si sunt curios.
Nu inteleg de ce nu reinstalezi pe curat sistemul de operare, cu formatarea partitiilor

Formatarea nu suprascrie. Datele rămân intacte.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 02.08.2021

View Postpasilla, on 10 iunie 2023 - 18:57, said:


Pare ca nu ai dezinstalat corect Chrome.
Corect se dezinstaleaza cu Revo Uninstaller.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am cumparat si am vandut laptopuri si este cum zice colegul, teoretic se pot recuperea date de pe hard.
Teoretic, pentru ca practic trebuie softuri platite rabdare.
Si tu o sa-l vinzi pe OLX unui roman care foarte probabil nu are cunostintele necesare pentru asa ceva.

Formatezi hardul si cam atat.
Nu cred ca ai date asa de sensibile sa te gandesti ca o sa iti recupereze ceva.

Subiectul asta este valabil si pe telefoanele mobile, sunt programe care pot recupera date dar necesita timp si sunt platite.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Resetare Windows. Eventual il dai fara ssd. La ce preturi au acum, e primul lucru pe care il va face noul proprietar. Va ajunge oricum direct la container. 1/2Terra nou nout e 120 lei. Sau il anunti ca are un ssd nou si te ocupi tu de instalarea windowsului si mai adaugi 120 lei la pret si ii trimiti si factura de achizitie. SSd-urile sunt consumabile si nu au nici o valoare de revanzare. Ca si sosetele la mana a doua.
@radonys e singurul care a avut un raspuns logic. Depersonalizarea se rezolva foarte usor si cu un ciocan.

View Postradonys, on 10 iunie 2023 - 18:40, said:

Reinstalare Windows, sau daca nu vrei reinstalare poti face resetare din fabrica (Settings > Update & Security > Recovery > Reset this PC > Get Started).

Edited by Leo2006, 10 June 2023 - 19:49.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cine are date sensibile, eu recomand sa scoata hdd-ul/ssd-ul (sa il pastreze) si sa il inlocuiasca cu ceva nou sau sh. Avand in vedere ca sunt extrem extrem de ieftine, chiar nu merita bataie de cap si stres. Cumperi un ssd se 256 GB cu 50-60 lei si ai scapat de stres.SH este si mai ieftin.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 19:41.


#11
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Metoda cea mai sigură este îndepărtarea fizică a mediului de stocare, HDD/SSD și distrugerea fizică a acestuia dacă nu mai este nevoie de el. Dacă acest lucru nu este posibil, atunci rescrierea ÎNTREGULUI HDD sau SSD cu date aleatorii, există diverse utilitare care pot face acest lucru, deși în cazul SSD-ului posibil să nu fie suficient.

Edited by tavitu, 10 June 2023 - 19:46.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multa paranoia. Cred ca nici aia de la NSA, sau pablo escobarii, nu au atatea spaime.

#13
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
https://support.mozi...tores-user-data

#14
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
inainte de a da laptopul altcuiva ( vanzare, donatii etc ) : crypteaza discul cu Bitlocker ( optiune de sistem in windows 10 ) , dupa care reformatezi, reinstalezi win 10 sau altceva etc

Edited by marmota_vasi, 10 June 2023 - 21:50.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRazvan319, on 10 iunie 2023 - 19:05, said:

Formatarea nu suprascrie. Datele rămân intacte.
La SSD se duc, formatarea inseamna blankarea tuturor blocurilor care compun partitia.

#16
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Nu e deloc așa, formatarea doar reindexeaza FAT, citește:

How to Format a Solid State Drive (SSD)
Formatting (actually re-formatting) a solid state drive (SSD) is a quick and simple process to restore the drive to a clean state, similar to when the drive was new. If you are looking to sell or donate your old drive, you will want to not only reformat your drive, but also erase all the data in a separate action.

View Postmarmota_vasi, on 10 iunie 2023 - 21:50, said:

inainte de a da laptopul altcuiva ( vanzare, donatii etc ) : crypteaza discul cu Bitlocker ( optiune de sistem in windows 10 ) , dupa care reformatezi, reinstalezi win 10 sau altceva etc

Nu poți formata un disc criptat decât dacă îl decriptezi si tot la wipe ajungi, deci n avea rost criptarea.

Uite cum se face:
https://www.howtogee...a-the-easy-way/

Edited by Ravy, 11 June 2023 - 07:29.


#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 02.08.2021

View PostRazvan319, on 10 iunie 2023 - 22:35, said:

How to Format a Solid State Drive (SSD)
Eu am recuperat date de pe stick-uri, carduri cu banala Recuva. Iar SSD-urile cam au acelasi tip de memorie.

Edited by Ravy, 11 June 2023 - 07:32.


#18
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Și metoda cea mai scurta fara rescrierea spațiului scris de Windows și altele:

Method 1 - Automatically wipe when cleaning:

In CCleaner, click the Custom Clean icon on the left.

In the Windows tab, scroll to the Advanced category (shown with an ! icon) and select the Wipe Free Space checkbox.
CCleaner displays a warning about extra time. Click OK.
Run CCleaner as usual

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate