Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cont curent in RON - ce facilitati ofera bancile pentru asociatiile de proprietari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 16.01.2023
De o vreme ni se percep comisioane din ce in ce mai mari daca facem plata cheltuielilor de intretinere online catre asociatia de proprietari.

Am intrebat la Corp Control Primarie si ni s-a spus ca este normal, cheltuiala o suporta debitorul pentru ca alege sa nu plateasca numerar la casieria asociatiei din cartier.

Ce am mai gasit pe net, din alte orase, alte cazuri, aceeasi situatie, cu pareri impartite dar se pare ca solutionarile au fost de acelasi fel, pe www.avocat o gramada de litigii in acest sens, majoritatea inclinand catre suportarea comisioanelor de catre cei care platesc (proprietari).

Curios a fost ca nu la toate asociatiile se percepe acest comision insa mi s-a raspuns ca acest comision exista peste tot, doar ca nu e trecut pe avizul lunar.

Deci, care ar fi banca sau bancile cu conditiile cele mai bune pentru asociatiile de proprietari astfel incat daca plata se face online sa nu fie scazut comisionul de 4-5 lei din suma achitata, la fiecare plata ?

Stima

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
ING e o varianta OK.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
... dar nu te astepta la minuni, tot vei avea comisioane.
Asa arata la noi pentru o scara, din 2.

Attached Files



#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsorin147, on 10 iunie 2023 - 12:07, said:

... dar nu te astepta la minuni, tot vei avea comisioane.
Asa arata la noi pentru o scara, din 2.
Vi se pare mare comisionul - 2 lei pentru un apartament? Ce n-as da eu sa pot plati prin banca o intretinere in Navodari...

Edited by __Dan__, 10 June 2023 - 12:12.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiam cand am cautat ca era nevoie:

La BCR nu e prea teribil dpdv comisioane de incasare, ca au 2LEI/incasare de minim 100LEI la cele intrabancare si 4LEI/incasare de minim 100LEI la cele interbancare. Incasarile sub 100LEI nu se comisioneaza. Aveau, dar cred ca nu mai exista, un pachet special pentru Asociatiile de Proprietari/Locatari dar acel pachet nu anula decat comisionul de incasare intrabancara, nu si pe cel ce la incasari interbancare.

La CEC aveau si vad ca mai au <https://aws-staging....ietari-locatari> un pachet pentru Asociatiile de Proprietari, 29LEI/luna. (Nu stiu cum ajungi la acea pagina, stiam de pachet si Google mi-a dat pagina dar prin meniuri nu gasesc.) La acest pachet comisionul de incasare dispare de tot. Demult (in preajma plandemiei) acest pachet nu includea nici un card dar acum include. Motivul era ca la CEC se deschide cont separat pentru card iar Asociatiile de Proprietari nu au voie (legal) sa detina mai multe conturi; nu stiu cum au revolvat acest aspect. Personal m-as informa la CEC, cred ca e o solutie buna. Cost lunar fix, poate oricine plati prin virament fara ca Asociatia sa aibe cost suplimentar (care ar creste odata cu numarul celor ce platesc prin virament), avand card poate folosi banii intrati direct in cont pentru plata utilitati fara nici un comision.

Edited by sags, 10 June 2023 - 12:16.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
La mine nu e niciun comision bancar insa plătesc acum 18 lei cheltuieli administrative. Sigur au pus acolo și eventualele comisioane bancare.
Tot aia cred ca e. Cu toate ca îs singurul de pe scara aia ce plătește online (se vede după soldul lunar, ca eu am zero vesnic). Restul au cu plus sau minus câțiva bănuți. Deci restul plătesc la casierie și nu li sa da rest câțiva bănuți. Însă toți plătesc 18 lei cheltuieli administrative

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Important să faci un cont bancar la o bancă care are comision fix lunar, nu comision la  încasare transferul bancar.

Edited by wertyck, 10 June 2023 - 12:24.


#8
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
La mine în Timișoara e 5 lei comisionul daca plătești prin transfer bancar. IBAN-ul pare a fi de CEC (RO13CECETM...)... Cam mult aș zice.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Cel puțin 3 - 4 bănci sunt in situația de a nu a avea comision la încasare OP, la persoane juridice.

View Postradonys, on 10 iunie 2023 - 12:24, said:

La mine în Timișoara e 5 lei comisionul daca plătești prin transfer bancar. IBAN-ul pare a fi de CEC (RO13CECETM...)... Cam mult aș zice.
Cec are comision de încasare

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
In legatura cu imputarea comisionului de incasare catre cel ce a platit prin virament: este ilegala. Nu deschid aici discutia de ce, ar fi oricum off-topic.

Cu ocazia pandemiei stiu de aceasta discutie la TREI Asociatii de Proprietari, cum ca legal acel comision trebuie sa fie trecut la cheltuieli administrative si impartit pe cota indiviza nu imputat locatarului respectiv cum vroiau ei.
  • La una, chiar daca la inceput li s-a parut anormal (tocmai ce infiintasera o coloana speciala pentru aceste comisioane in lista de intretinere), s-au interesat si coloana cu comisionul a disparut.
  • La alta a trebuit reclamatie la Primarie, care a dat dreptate locatarului si de atunci toate comisioanele bancare intra la cheltuieli comune.
  • La a treia nu stiu cum s-a terminat, ca persoana care face viramentele o face intrabancar si banca in cauza (CEC) nu are comision de incasare in acest caz (chiar fara pachet).


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
CEC chiar are comision de încasare OP.

E 5 lei.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@wertyck: Are, dar (a) cel standard e doar la incasari interbancare (de aceea persoana de care am scris nu are probleme cu Asociatia pe aceasta tema) si (b) la pachetul pentru Asociatii de Proprietari nu are deloc (la fel cum e si la pachetele pentru persoane fizice).

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Oricum sfatul meu rămâne în picioare, daca ai asociație de proprietari, faci cont la o bancă care nu are comision la incasari interbancare, chiar daca e o sumă fixă lunară de plată pentru acel pachet contractat.
E mai ieftin așa decât chiar cel cu abonament 0, dar cu comision la incasari interbancare.


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsags, on 10 iunie 2023 - 12:37, said:

In legatura cu imputarea comisionului de incasare catre cel ce a platit prin virament: este ilegala. Nu deschid aici discutia de ce, ar fi oricum off-topic.
Cu ocazia pandemiei stiu de aceasta discutie la TREI Asociatii de Proprietari, cum ca legal acel comision trebuie sa fie trecut la cheltuieli administrative si impartit pe cota indiviza nu imputat locatarului respectiv cum vroiau ei.
Deci din nou: presupunand ca e un singur locatar care achita prin banca, vrea ca comisionul sa fie impartit la plata tuturor pentru ca el nu-si permite sa-l plateasca (2 lei!) sau pentru ca-i scandalagiu? Stiu ca are dreptate, dar imi pare stupid sa-mi pierd timpul cu bâlci pt. suma asta.
Sau e vorba de un administrator care achita comisionul - pentru asociatie - din banii lui? Posted Image

Edited by __Dan__, 10 June 2023 - 13:29.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Comisionul e la INCASARE deci asociatia il plateste. Nu e la PLATA (caz în care platitorul il plateste).
Chiar daca nu il afiseaza pe factura, asociatia il baga la toti pe lista la Cheltuieli administtrative.
Chiar daca au negociat sa fie zero cu vreo banca, asociatia tot isi incaseaza ceva de la contribuabili

Edited by dorin_2k, 10 June 2023 - 13:34.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@__Dan__: Acel comision cade in sarcina Asociatiei, este o cheltuiala a sa, si chiar daca sunt doar 2LEI ei intra impreuna cu toate celelalte comisioane bancare (administrare cont sau pachet, depunere/ridicare numerar, plati ca macar catre Trezorerie tot trebuie sa faca, etc) si multe multe altele la cheltuieli care se impart dupa cota indiviza intre toti. À propos, tot la imparteala pe cota indiviza intra si: salariul pentru munca de casier (care nu e chiar doi lei), pixuri/chitante necesare incasarii in numerar, incalzire/iluminare/etc pentru spatiul unde functioneaza casieria, etc, etc, adica toate cheltuielile acelea pe care cei ce platesc in numerar nu vor sa le vada.

Si nu, evident nu administratorul vine cu bani de acasa ca nu e datoria lui - asta cred ca a fost o glumaPosted Image.

Edited by sags, 10 June 2023 - 13:48.


#17
shase

shase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 21.03.2023
Cea mai mare aberatie mi se pare comisionul pentru incasare.

#18
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 10 iunie 2023 - 12:37, said:

In legatura cu imputarea comisionului de incasare catre cel ce a platit prin virament: este ilegala. Nu deschid aici discutia de ce, ar fi oricum off-topic.

Cu ocazia pandemiei stiu de aceasta discutie la TREI Asociatii de Proprietari, cum ca legal acel comision trebuie sa fie trecut la cheltuieli administrative si impartit pe cota indiviza nu imputat locatarului respectiv cum vroiau ei.
  • La una, chiar daca la inceput li s-a parut anormal (tocmai ce infiintasera o coloana speciala pentru aceste comisioane in lista de intretinere), s-au interesat si coloana cu comisionul a disparut.
  • La alta a trebuit reclamatie la Primarie, care a dat dreptate locatarului si de atunci toate comisioanele bancare intra la cheltuieli comune.
  • La a treia nu stiu cum s-a terminat, ca persoana care face viramentele o face intrabancar si banca in cauza (CEC) nu are comision de incasare in acest caz (chiar fara pachet).

Nu este ilegala, scrie clar in codul civil că cheltuielile ocazionate de efectuarea platii sunt în sarcina debitorului.

Daca banca ii ia comision asociației, au hotărât cei din comitetul executiv cu președintele și cenzorii împreună cu serviciul de îndrumare al primăriilor ca vina sa cada in totalitate pe plătitorul online.

Și eu sunt de părere că plata este efectuată deplin de îndată ce banii sunt ajunși integral in contul destinatar însă nu știu cum apar comisioanele, daca sunt cu reținere imediata asociația va susține că nu a "încasat" întreaga sumă.

Devine EEEEXAAAACT povestea "sumelor încasate" din Codul Fiscal ref la dobânzile bancare care stau la baza calculării CASS despre care s-au scris deja zeci de pagini pe SP, mailuri, răspunsuri ANAF etc

In fapt, asociația nu încasează niciodată acei bani, comisionul fiind luat de bancă pentru îndrăzneală de a nu plăti peșin.

La posta era pe vremuri la fel, că să trimiți 100 de lei mai plăteai 5, costul mandatului ,adică ... comisioane, se chema că ai achitat 100.

Daca te duceai cu 100 pe recipisa scria că ai achitat doar 95.

Acesta e motivul pentru care trebuie găsită o bancă minune sau o să tot plătim cash sau o data la 4-5-6 luni.

Edited by Razvan319, 11 June 2023 - 00:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate