Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai buna varianta (banca, CSV) pentru conversie valutara in RON sau intervalutara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Ma intereseaza daca am USD si EUR si n-am deloc RON, 2 variante de schimb:

a) care ar fi cea mai buna varianta (banca, CSV etc) sa schimb USD/EUR in RON.

Inainte era foarte simplu, se negocia cu o CSV care iti oferea la acea vreme un curs necomisionat mult mai bun decat banca. Nici o banca nu-i putea egala.

Acum se pare ca nu se mai poate cu CSV, din 2 motive:

_mi s-a intamplat foarte des si nu doar cu o CSV sa dau telefon, sa negociez schimbul si cand intru in sediul lor sa fie afisat alt curs valutar, in defavoarea mea, stiind ca vin cu o suma mare.

_cursurile afisate de CSV incepand cu povestea din octombrie 2022 au inceput sa fie cu un spread exagerat , nu mai gasesc nici una care sa tina aproape de cursul BNR sau macar sa aiba cumva vreo sincronizare

b) care ar fi cea mai buna varianta de schimb intervalutar USD -> EUR (am preponderent USD) si apoi trec doar cu EUR la pct.a) deoarece observ cursuri mai bune EUR->RON raportat la BNR decat USD->RON raportat la BNR plus ca la plata prin transfer interbancar cu EUR sunt comisioane mult mai mici

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
la modul general, Revolut

parca mai erau si unele banci care ofereau cursul BNR intre anumite ore (si cu o limita de suma).

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că ți-am mai răspuns la această întrebare, o varianta e platforma CEC de schimb valutar, unde poți schimba direct din USD in Euro, dacă îți convine paritatea . Dar la momentul respectiv aveai tu sau colegul @Sinmbad varianta CSV mai avantajoasă. La 100k USD parcă economiseai 80 sau 100 USD cu casa de schimb valutar versus CEC.
Oricum platforma CEC e cea mai avantajoasa din lista băncilor din Romania la schimbul valutar, dacă excludem varianta cu 1000 euro/zi la cursul BNR, pentru că nu ai limită de schimb valutar pe CEC, limita e doar pe tranzacție: 100000 lei per schimb valutar, dar poți face mai mult tranzacții una după alta.

#4
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 12.07.2022
+1 pentru CEC, daca ai sume mari si n-ai incredere in Revolut, CEC are cel mai bun curs dintre toate bancile.

Poti incerca sa negociezi sumele mari cu celelalte banci, daca esti deja client, dar poate iti ofera un curs usor mai bun, la fel, sau mai slab - eu am incercat la ING si mi-au oferit un curs negociat mai slab decat cel standard de la CEC.

#5
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
CSV fara discutie, cel putin la euro cam peste tot au cursuri mai bune decat cel oficial. Daca mai si negociezi...
Uite un exemplu random de acum 10 minute, o casa de schimb de pe langa blocul meu:

Attached Files



#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Lui îi trebuie probabil CSV cu schimb valutar pe cont, că nu vii cu 100.000 dolari numerar, la casa de schimb valutar...

#7
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 wertyck, on 10 iunie 2023 - 10:04, said:

Cred că ți-am mai răspuns la această întrebare, o varianta e platforma CEC de schimb valutar, unde poți schimba direct din USD in Euro, dacă îți convine paritatea . Dar la momentul respectiv aveai tu sau colegul @Sinmbad varianta CSV mai avantajoasă. La 100k USD parcă economiseai 80 sau 100 USD cu casa de schimb valutar versus CEC.
Oricum platforma CEC e cea mai avantajoasa din lista băncilor din Romania la schimbul valutar, dacă excludem varianta cu 1000 euro/zi la cursul BNR, pentru că nu ai limită de schimb valutar pe CEC, limita e doar pe tranzacție: 100000 lei per schimb valutar, dar poți face mai mult tranzacții una după alta.

Pentru pct. b) din ce imi aduc aminte la CEC nu se poate converti direct USD -> EUR, trebuie sa treci prin mai multe schimburi intermediare intai in RON, cu limita de suma si sa te incadrezi in timp cu toate transele, pana nu schimba cursul intern plus aspectul important ca la CEC cursul (USD,EUR) / RON este bun doar cand este prabusit cursul, in rest erau sub casele de schimb.

La CEC am studiat timp de o luna seriile de rate zilnice si , in raport cu cursul BNR, ofereau curs similar sau chiar mai bun dar numai in zilele in care cursul BNR era foarte dezavantajos valutelor.

CEC este bun retrospectiv dar nimeni nu poate veni din viitor sa faca schimbul. Bineinteles ca avand in fata 30x4 variante de curs corespunzator ratelor de schimb per luna, o poti alege pe cea mai buna, dar este foarte dificil asta in data de ..., ora de ...

Pentru pct. a) o sa verific daca are CEC cel mai bun curs insa probabil daca vrei sa iei o masina si ai nevoie sa transferi avansul in RON catre dealer, vor aparea niste comisioane pe acolo.

Pe de alta parte, bancile cu care lucrez nu au comisioane relevante topicului insa au curs valutar slab.

 l_dan, on 10 iunie 2023 - 11:20, said:

CSV fara discutie, cel putin la euro cam peste tot au cursuri mai bune decat cel oficial. Daca mai si negociezi...
Uite un exemplu random de acum 10 minute, o casa de schimb de pe langa blocul meu:

 wertyck, on 10 iunie 2023 - 11:27, said:

Lui îi trebuie probabil CSV cu schimb valutar pe cont, că nu vii cu 100.000 dolari numerar, la casa de schimb valutar...

Problema cu CSV nu ar fi 100k numerar, ca am exchange la parterul blocului si banca 6 metri mai la dreapta, problema este ca la sume mari la exchange iti schimba cursul intre timp, am patit-o de multe ori, sunt oportunisti, doar sa te duci cu caramida si sa negociezi instant cu ei (dupa ce stii ca au cursul cel mai bun din oras, dar tot trebuie sa dai un telefon sa fii sigur ca au cash in seif). Acel telefon va schimba cursul.

Am patit-o cu 4000 EUR, am patit-o cu 8000 EUR, sigur vor proceda la fel si pt sume mai mari, cum ar fi avansul ptr auto catre dealer.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
revolut, wise, si multe altele.
problema e ca daca ai suma mare trebuie justificata

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
La CEC se poate converti direct din dolari în euro, chiar am pus captură la momentul ăla cu cursul de schimb valutar, ca am cumpărat eu dolari și am schimbat de test apoi direct dolarii în euro. Caută pe forum discuția ...

Edited by wertyck, 10 June 2023 - 12:28.


#10
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Pastrez foarte atent foile de lichidare precedente, cash-ul apare ca nu am comisioane deloc la ridicarea cash in data scadenta, la transfer online apar comisioane

 wertyck, on 10 iunie 2023 - 12:27, said:

La CEC se poate converti direct din dolari în euro, chiar am pus captură la momentul ăla cu cursul de schimb valutar, ca am cumpărat eu dolari și am schimbat de test apoi direct dolarii în euro. Caută pe forum discuția ...
Si ce rata se aplica ca totul la CEC este afisat din valute in RON ?

Edited by Razvan319, 10 June 2023 - 12:31.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Uite tranzacția de care spuneam cu schimbul valutar din USD in euro , făcut pentru @Sinmbad, care și el afirma atunci că nu se poate direct schimb valutar în aplicația CEC .

 Razvan319, on 10 iunie 2023 - 12:30, said:

Pastrez foarte atent foile de lichidare precedente, cash-ul apare ca nu am comisioane deloc la ridicarea cash in data scadenta, la transfer online apar comisioane


Si ce rata se aplica ca totul la CEC este afisat din valute in RON ?
Rata de schimb e o vezi înainte de a accepta schimbul valutar dorit, Vezi poza.

#12
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 12.07.2022
^ rata nu e publicata pe site-ul CEC, acolo sunt doar schimburile cu lei, dar am facut si eu in trecut schimb direct dolari -> euro si era mai bun cursul fata de un schimb dolari -> lei -> euro.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă ai dolari pe cont in CEC și intri in secțiunea Schimb valutar a aplicației CEC, poți vedea paritatea dolar euro, ÎNAINTE de a accepta schimbul valutar.

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
revolut iti ia comision la conversii de peste 1k euro.

tot acolo iesi in final

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
0.5% (și 1% de luna viitoare) comision la Revolut pentru schimb valutar te curentează rău, și în acel caz cursul CEC devine mult mai bun, decât Revolut.

#16
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Parcă la CEC trebuia lucrat de pe tableta, altcumva nu se poate de pe desktop decât cu Oracle virtual box sau ceva simulator de android.

Sau, bineînțeles, sa plătești in plus daca nu poți simula androidul.

 wertyck, on 10 iunie 2023 - 13:04, said:

Dacă ai dolari pe cont in CEC și intri in secțiunea Schimb valutar a aplicației CEC, poți vedea paritatea dolar euro, ÎNAINTE de a accepta schimbul valutar.

Aplicația este a MC sau IB Cec ?

Și bănuiesc că trebuie să vorbesc cu cineva care are IB la CEC că sa verific rata câteva zile în raport cu BNR versus CSV.

De ce nu e o rata publica ?

Eu daca as avea asemenea produse la vânzare le as face publice, nu le as ascunde ezoteric.

 JohnnyRambo, on 10 iunie 2023 - 11:00, said:

+1 pentru CEC, daca ai sume mari si n-ai incredere in Revolut, CEC are cel mai bun curs dintre toate bancile.

Poti incerca sa negociezi sumele mari cu celelalte banci, daca esti deja client, dar poate iti ofera un curs usor mai bun, la fel, sau mai slab - eu am incercat la ING si mi-au oferit un curs negociat mai slab decat cel standard de la CEC.


e mult mai complicat cu negocierea plus că data scadenței e una și tu trebuie sa notifici daca retragi sumele în data respectiva or ei vor negocierea sa fie în aceeași dată.

In data aia trebuie să știi deja ce faci cu banii.

Rămâii la ei sau pleci la alții.

Când îți dau ei cotația dezavantajoasă e prea târziu sa notifici retragerea.

Vorbesc de bănci cu zero comisioane peste tot.

Nu știu cum e la băncile cu comision, probabil că se poate și la ele evita cumva, după schimb imediat depozite pe termene scurte cu scadenta zero etc

Edited by Razvan319, 10 June 2023 - 23:44.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Aplicația mobilă de banking a CEC e gratuita dacă îți iei cardul multicurrency, deci nu și abonament lunar chiar dacă nu faci vreun rulaj pe contul CEC.

CEC Nu are interes sa promoveze schimbul direct între valute străine, și de aceea nu publica paritățile valutelor. Se bazează pe faptul că nu toți clienții se deșteaptă, ci fac schimb valutar avantajos valută 1 - lei - valută 2....

Nu exista nicio bancă cu toate comisioanele zero peste tot, niciunde in lume. Deșteptarea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate