Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glande salivare infundate

Interpretare consult oftalmologic

Cand se inlocuiesc bujiile?

Situatie ciudata Whatsapp
 Exclusivitate: „Regele moar...

Achizitie auto din Germania

Romanii vor putea intra in SUA fa...

Doresc estimare dimensiuni camera
 Obtinere ip dedicat Romania

Partitia System Reserved stearsa,...

Probleme acte constructor casa la...

Legatura dintre religiile dominan...
 ochelari achizitionati azi 27 sep...

Ce producator de placi gpu ar fi ...

Plita cu inductie si circuitul pa...

Care este procedura pentru a deve...

Cum le-a dat la marii IT-iști și patroni cifrele astea?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

AztecWarrior

AztecWarrior

Member

• Grup: Members
Conform acestui articol https://economedia.r...-nationala.html sectorul IT în România este de 9 miliarde EUR și este 7% din PIB.
Oamenii ăștia sunt patroni de firme și unii profesori universitari. Cum au ajuns la aceste cifre?
Sa ii credem pe cuvânt - ca valorează 9 miliarde EUR cât zic ei.
Dar 9 miliarde nu e 7% din PIB. În 2022 România avea un PIB de 278 miliarde EUR - dacă ii credem pe cuvânt pe absolvenții de la Spiru Haret (pardon profesioniștii) de la INS.
Asta înseamnă ca sectorul IT este 2.5%. De doua ori și Jumatate mai mic.

Acum doua constatări din experiență:

1. Ascult mult NPR https://www.npr.org și cu ceva timp în urma chiar au vorbit de IT-ul din România. Au laudat unele lucruri dar și au zis ca niciodată nu a creat nimic, lucrează pe baza de comenzi externe. Considerau ca Țările Baltice au potențial mai mare deoarece au creatii la nivel internațional.

2. Am mers odată la o firma de IT din Cluj sa discut mai multe probleme. Era pauza de masa. Atmosfera de campus studentesc. Nu ca ar fi ceva rău.
Cunoșteam pe cineva și acela m-a prezentat la alții.
Din vorba în vorba:
Eu - La ce lucrați???
Ei - Omule - lucram la ceva ce o sa schimbe lumea!!!
Eu - La ce??? M-ati făcut curios! Aveți voie sa îmi spuneți???
Ei - O sa schimbam lumea în care trăim - ce facem e revolutionar!
Eu - Ce faceti?
Ei - O sa transforme radical viata de zi cu zi!
Eu - Ce anume?
Ei - Dezvoltam un App care o sa iti permita sa comanzi mâncare de pe telefon. O sa schimbe lumea!
Eu - Pai nu sunt deja vreo 20 de app-uri din acestea?
Ei - Al nostru e revoluționar o sa schimbe lumea!
I-am lăsat în pace nu am mai insistat - dar am tras următoarea concluzie.
Cu cat mai steril si lipsit de sens este produsul unei firme de IT cu atât mai bombastice sunt afirmațiile. Cam așa și cu procentul din PIB. App-ul lor nici nu știu dacă a ieșit pe piața - era 2019. Oricum îmi mențin opinia cu un app în plus sau minus de comandat mâncare, lumea nu o sa se schimbe.
Acum dacă creau Chat GPT, cu siguranță scriam altceva aici - despre firma din Cluj ce a creat Chat GPT sau Inteligenta Artificiala

Edited by AztecWarrior, 09 June 2023 - 19:09.

yekun

yekun

Active Member

Pai scrie chiar in articol, 7 % reprezintă IT&C, nu IT simplu, dar au uitat sa precizeze asta in titlu.

cristiandrei

cristiandrei

Senior Member

• Grup: Senior Members
Spune ca impactul este de pana la 7%, pentru ca banii aia ce sunt adusi de sectorul IT se misca prin piata de mai multe ori.
Posibil sa fie exagerat, dar oricum, este un sector extrem de profitabil pentru Romania si de important, fara acest sector eram departe de economica de acum, cu lohn si salariile asociate nu ajungeam aici.

LuvRaluK

LuvRaluK

Active Member

Doar o observatie, tu te raportezi la PIB pe 2022 iar articolul la cel pe 2020. Cat despre cei 7% (de fapt 6.4%), sunt scrisi in statistica la "capitolul" IT&C chiar de "absolvenții de la Spiru Haret (pardon profesioniștii) de la INS", poti cauta pe insse.ro

Edited by LuvRaluK, 09 June 2023 - 19:29.

strongsss

strongsss

Senior Member

, cu lohn si salariile asociate nu ajungeam aici.

Cumva si IT-ul romanesc tot lohn face, adica croseteaza soft pt marile firme, ca doar nu putem reinventa Windows in fiecare zi.
In afara de companiile care fac soft pt institutiile de stat, restul fac soft pt firma mama care e in afara tarii.
Darsectorul inca merge bine, si asta e tot ce conteaza.

View PostAztecWarrior, on 09 iunie 2023 - 19:05, said:

Cu cat mai steril si lipsit de sens este produsul unei firme de IT cu atât mai bombastice sunt afirmațiile. Cam așa și cu procentul din PIB. App-ul lor nici nu știu dacă a ieșit pe piața - era 2019.
WTF?. Ai vorbit cu cineva in 2019 si ne explici cum sta sectorul IT in 2023. Pe bune?!?!
Iar articolul e din 2022 si se bazeaza, cel mai probabil pe bilanturile anului 2021.

Edited by strongsss, 09 June 2023 - 19:41.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostAztecWarrior, on 09 iunie 2023 - 19:05, said:

.....Acum doua constatări din experiență:

1. Ascult mult NPR https://www.npr.org și cu ceva timp în urma chiar au vorbit de IT-ul din România. Au laudat unele lucruri dar și au zis ca niciodată nu a creat nimic, lucrează pe baza de comenzi externe. Considerau ca Țările Baltice au potențial mai mare deoarece au creatii la nivel internațional.
.....

deci ai constatat tu din experienta ca au zis unii ca IT-stii romani nu au creat niciodata nimic :)
GeCAD, de exemplu, a dezvoltat RAV-ul prin '94, si n-a fost singurul antivirus creat prin zona noastra. da, se face mult outsourcing, dar sa spui ca "niciodată nu a creat nimic" si sa mai si etichetezi asta drept "constatări din experiență"...denota doar ignoranta.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Daca ti-a zis unul la ce lucreaza cel mai probabil nu lucreaza la o firma mare sau pe un post important (si nu ma refer management).

Daca ar fi sa ma fi intrebat pe mine, pe langa faptul ca am un NDA de platesc si stranepotii, mi-ar trebui cel putin vreo 2 ore sa iti explic despre ce e vorba ca sa si intelegi.

Apoi asta cu creatia.... problema asta e si in alimentatie publica, si in constructii si oriunde. Ca sa faci creatie in IT iti trebuie foarte multi bani si se joaca foarte urat pe terenul asta.

Intradevar Romania exporta creatie fiindca vinde patente. Ai corpusculi AI dezvoltati de romani in Franta, ai senzorul de la ceasul inteligent ce iti ia pulsul dezvoltat de roman in Olanda, si astea sunt asa primele exemple contemporane. Istoric ai roman precursor al electronicii moderne, aminteste intr-un colt wikipedia si de el ca si-a vandut patentele de foame Germaniei parca. Si exemple continua.

De ce balticii stau mai bine? Pai acolo guvernul baga bani. Pe langa faptul ca cercetarea costa ca dracu, ma uit la ce fac eu - o chestie minora - unde deja s-a bagat un milion de euro si se mai vrea sa se bage. Bani bagati la modul "poate ne iese ceva frumos". Ca in lumea nu bagi 1 milion si scoti 2. Bagi sute sau mii de milioane in 70-100-150 de proiecte si 97% esueaza statistic, dar alea 3% iti acopera si pierderile si aduc si profit. De asta Romania nu creaza. Ca nu are bani.

Nu mai zic ca daca vii intradevar cu ceva promitator mondial, te-a mancat FAANG-ul.... ori te cumpara ori te falimenteaza. Aia au atat de multi bani (mii de miliarde, iti cumpara Romania de vreo 10 ori) vin la tine si iti zic "iti dau 100 de milioane", daca refuzi in secunda doi ti-au facut o firma clona langa tine ce produce exact acelasi lucru si vand in exact aceasi piata cu tine, in pret de dumping ca nu ii intereseaza profitul. Apoi dupa un an te mai intreaba odata "deci, 10 milioane e bine?". Si tu accepti ca deja esti aproape in faliment.

Si uite asa Romania nu creaza nimic, fiindca statisticile se fac dupa domiciliul patentului nu dupa creator.

Edited by MooF2010, 09 June 2023 - 21:01.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

E un domeniu complicat. De ex. programatorii embedded scriu soft pt. calculatoarele de bord sau de asistență din autovehicule, aceste programe sunt apoi scrise în componentele electronice ce sunt exportate cu sutele de mii. Fără acest soft cutiile alea ar fi moarte. Interfețe grafice la BMW, soft pt. ABS de la Bosch etc. Adică există creativitate dar nu neapărat pt. telefonul mobil sau PC.
Dacă și aceste realizări sunt contorizate în procentul PIB nu știu, dar m-ar mira să fie așa.

elless

elless

Member

Pentru ca stim cu totii ca jumate din it is la negru, gramada de programatori si designeri care lucreaza cu americanii pe bani buni care nu declara nimic.

victor29cr

victor29cr

Python Architect

View Postelless, on 09 iunie 2023 - 21:25, said:

Pentru ca stim cu totii ca jumate din it is la negru, gramada de programatori si designeri care lucreaza cu americanii pe bani buni care nu declara nimic.

niste nemernici, trebuiesc vanati :lol:

danaciu

danaciu

Active Member

View Post_Smiley_, on 09 iunie 2023 - 20:53, said:

GeCAD, de exemplu, a dezvoltat RAV-ul prin '94, si n-a fost singurul antivirus creat prin zona noastra. da, se face mult outsourcing, dar sa spui ca "niciodată nu a creat nimic" si sa mai si etichetezi asta drept "constatări din experiență"...denota doar ignoranta.

cu un exemplu de "creatie" de acum 30 de ani nu faci decat sa intaresti afirmati colegului despre "niciodata"!

dani.user

dani.user

Guru Member

Initiator, la ce proiecte IT de mare anvengura ai lucrat, pentru a-ti permite sa iei la rost pe altii mai slabi?

Kunzite

Kunzite

Guru Member

Amuzant topic. Lumea functioneaza cu software, dar mai sunt printre noi oameni care se intreaba daca "IT-istii" creaza ceva :)

Povestea cu "o firma de IT din Cluj" e cusuta cu ata alba. Se sugereaza ca ar fi vorba de o firma cat de cat semnificativa (chestia cu angajatii plecati la masa); dar... o aplicatie de comandat mancare de pe telefon, prezentata ca ceva schimbator-de-lume? De niste tipi care-si comanda pranzul prin Glovo, si privesc asta drept ceva banal?
Desigur, aplicatiile pe telefon (si site-urile web) sunt chestii ultra-vizibile, care vin primele in mintea vreunui incepator ce crede ca el a inventat Hello World ;) Cum ajunge coletul la tine la usa, de unde stie telefonul sa-l gaseasca pe cel pe care-l suni, sau cum iti intra banii de salariu in cont - astea-s intrebari mai complicate.
Si-n Romania se dezvolta si chestii din astea, mai complicate. Antivirusi, automotive, software financiar-bancar, telecomunicatii, ca sa dau doar cateva exemple.

Apropo, cei ce se intreaba de ce nu a fost dezvoltat ChatGPT in Romania ar trebui sa citeasca pagina de Wikipedia despre compania respectiva:
https://en.wikipedia.org/wiki/OpenAI
Doua extrase interesante:
"In December 2015, Sam Altman, Greg Brockman, Reid Hoffman, Jessica Livingston, Peter Thiel, Elon Musk, Amazon Web Services (AWS), Infosys, and YC Research announced[8] the formation of OpenAI and pledged over $1 billion to the venture."
"Microsoft's Peter Lee stated that the cost of a top AI researcher exceeds the cost of a top NFL quarterback prospect."
Uite d-aia.

Pe de alta parte, avem exemplul UIPath: startup romanesc, devenit multinationala. Nationalismul nu prea functioneaza in dezvoltarea software, daca vrei sa faci treaba serioasa ;)

n-amname

n-amname

Brain Power User

In Romania a fost creat sistemul de operare mobil meego, cu care nokia planuia sa concureze cu android pana ce s-au pacalit cu windows phone. Sistemul chiar avea potential, a mai trait cativa ani cand Samsung l-a renumit Tizen si a tot incercat sa-i ofere o utilitate. Tot in Romania se creaza jocul FIFA (impreuna cu o echipa canadiana). Ubisoft Bucuresti e al doilea studio ubisoft din lumea. Bit Defender, iar, produs romanesc. Fac si romanii cate ceva, dar asta nu e motiv ca IT-istii sa fie scutiti de plata taxelor si a impozitelor.

Edited by n-amname, 09 June 2023 - 23:18.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

De ce n-ar declara? stiti care sint impozitele in Romania la firme mici?

Andreysc7

Andreysc7

3D Modeler / Automotive Artist

View PostIon_Bumbu, on 09 iunie 2023 - 23:42, said:

De ce n-ar declara? stiti care sint impozitele in Romania la firme mici?

daca ai angajat (i)  : 1% pe venit
daca nu ai : 3%

Daca scoti dividende mai mari de 24 de salarii minime pe economie platesti si CAS-ul pentru acele salarii + 8% din ce scoti Posted Image
Nu vad rostul acelor 24 de salarii minime dar in fine. Eu practic imi platesc asigurarea de 3 ori. Cand nevasta-mea a fost la spital, a trebuit sa merg la farmacie sa iau o fiola de vitamina B1 (ceva de genu, nu mai stiu exact). Ca ei nu aveau

Sistem de cacat

Edited by Andreysc7, 09 June 2023 - 23:52.

Soulstream

Soulstream

Senior Member

daca lucrezi cu americani (sau straini in general) cam greu sa nu declari nimic pt ca cea mai probabil banii iti intra intr-un cont bancar. Si imediat ce intra in sistemul bancar devine mult mai greu sa "nu clari nimic".

cristiandrei

cristiandrei

Senior Member

View Poststrongsss, on 09 iunie 2023 - 19:36, said:

Cumva si IT-ul romanesc tot lohn face, adica croseteaza soft pt marile firme, ca doar nu putem reinventa Windows in fiecare zi.
In afara de companiile care fac soft pt institutiile de stat, restul fac soft pt firma mama care e in afara tarii.
Darsectorul inca merge bine, si asta e tot ce conteaza.

Cam ai dreptate, tot un fel de lohn facem, partial, doar cu salarii mult mai bune si in conditii mult mai bune, adica ceea ce spuneam, un pas in fata foarte mare.
Dar pe langa acest "lohn" facem si ce se face in Vest, dev, professional services, consultanta, adica joburi pe care este bataie si in tarile dezvoltate, desigur ca noi le facem la preturi mult mai mici.
Asadar o diferenta dintre lohn-ul din industria textila si externalizarea din IT este si  ca nu ajung aici doar joburi ce mai vrea nimeni sa le faca.

Edited by cristiandrei, 10 June 2023 - 06:47.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate