Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ANAF si OLX

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Teoretic chiar si practic  ANAF te poate lua la intrabari doar pt ca ai vandut prea multe lucruri pe OLX
                                      ANAF si nici POLITIA  nu are nici o problema daca iti cumperi un teren pe care iti construiesti o casa uriasa ( fara venit sau cu venit din AJUTOR SOCIAL)

Eu cunosc niste cazuri...

Voi?

#2
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Tu ce vinzi pe OLX ?

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Fân.

#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
sunt mult mai usor de urmarit activitatile online.

Exemplul tau cu casa e oarecum prost ales pt ca ar trebui sa faca o verificare cand iei autorizatia de constructie si apoi in fiecare an pana casa e gata. Tot acest proces e mult mai greu de urmarit pt ca se intampla "offline".

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 nicileta22, on 09 iunie 2023 - 13:42, said:

Teoretic chiar si practic  ANAF te poate lua la intrabari doar pt ca ai vandut prea multe lucruri pe OLX


Da, adica traim intr-o tara in care exista niste legi, care pot fi puse in aplicare.
Nu iti convine, ia initiativa pentru schimbarea legii.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 nicileta22, on 09 iunie 2023 - 13:42, said:

Teoretic chiar si practic  ANAF te poate lua la intrabari doar pt ca ai vandut prea multe lucruri pe OLX
                                      ANAF si nici POLITIA  nu are nici o problema daca iti cumperi un teren pe care iti construiesti o casa uriasa
doar aia de la primarie au intrebari pentru ca "autorizatii", in esenta trebuiau sa se plimbe niste bani pe la ei.
ANAF cere impozit pe acel pamant indiferent cine il foloseste.

#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
ANAF are probleme cu colectarea impozitelor, adica trebuie sa le dai si lor ceva.

Edited by Paco_ste1, 09 June 2023 - 13:59.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Anaf are o problema cu bisnita/samsareala, adica realizarea de vanzari multe ca PF.
ANAF si statul roman traieste din TVA si taxare consumului.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 nicileta22, on 09 iunie 2023 - 13:42, said:

Teoretic chiar si practic  ANAF te poate lua la intrabari doar pt ca ai vandut prea multe lucruri pe OLX
..........
Sunt enorm de multe "firme" care s-au mutat de pe net pe OLX. Acestea nu platesc niciun fel de taxe, nu elibereaza bon fiscal, factura si se prezinta ca niste persoane fizice.
Sau... furaciuni. Nu din Romania sau nu numai din Romania, ci si din Vest.
Piata de desfacere este scapata de sub controlul financiar si... doare! In plus, rade toata Europa de tine. Dar... evaziunea este atat de mare la nivel inalt, incat pur si simplu nu se doreste integrarea electronica a sistemului fiscal (emitere facturi-incasare plata) pe modelul european care face extrem de grea evaziunea. Si... eludarea TVA.
ANAF are un plan de incasari. Vai de ei si de capul lor cat sunt de stresati ca nu-l pot indeplini, asa ca gasesc, ca de obicei in Romania, scuze. Ca nu aveam acces acolo, ca nici dincolo... Nimic nou sub soare. Nu se modifica nimic.

Edited by adip1962, 09 June 2023 - 14:11.


#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 Adm, on 09 iunie 2023 - 13:59, said:

Anaf are o problema cu bisnita/samsareala, adica realizarea de vanzari multe ca PF.
E discutabil .
In resita sunt bisnitarii in aceleasi locuri de 30 de ani ... daca vrei sa schimbi valuta la bisnitari, ii gasesti acolo. Unii sunt chiar vecini cu care fac astfel de chestii
In anii 2000, bunica-miu vindea tigari in piata, acolo era locul lui. Cred ca odata pe saptamana veneau vreo 2 politisti la usa. Uneori cand deschideam eu, ma intrebau de el si mergeam ca sa il chem. Imi dadea un cartus sa le dau, nici nu se obosea sa vina la usa Posted Image
In urma cu ceva ani, "sefu" de la rutiera facea liniute prin oras

Legi sunt, doar ca sunt aplicate acolo unde isi permit si cu cine isi permit Posted Image

Offtopic :
recent am facut o reclamatie la politia locala ca un anume jeg de la APIA si-a facut parcare in gradina/spatiul verde din fata blocului. Chiar l-am intrebat pe idiot (vecinu) daca i se pare normal si a zis ca da. Au venit incultii, au constatat si au lasat invitatii in parbrizele altor 2 vecini care nu aveau nici o treaba cu situatia in sine. Erau pur si simplu parcati la locul lor. Eu cand am facut reclamatia, am lasat si numele, si chiar vorbisem cu cineva de la primarie daca are rost sa fac pentru ca tipul e bugetar si probabil are pile.
Cand unul dintre cei 2 vecini a fost la sediul politiei locale, le-a explicat si el cum sta treaba si handicapatii aia au spus ca nu au ce sa ii faca tipului

Oameni de cacat

Edited by Andreysc7, 09 June 2023 - 14:23.


#11
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

 Soulstream, on 09 iunie 2023 - 13:54, said:

sunt mult mai usor de urmarit activitatile online.

Exemplul tau cu casa e oarecum prost ales pt ca ar trebui sa faca o verificare cand iei autorizatia de constructie si apoi in fiecare an pana casa e gata. Tot acest proces e mult mai greu de urmarit pt ca se intampla "offline".
Nu se stie despre sursa ta de venit...NU AI MUNCIT NICIODATA LEGAL

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 MarianG, on 09 iunie 2023 - 13:55, said:

ANAF cere impozit pe acel pamant indiferent cine il foloseste.

Primaria, directia Taxe si impozite, nu ANAF

#13
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
si eu am vandut azi un pc pe olx 2000 ron, rar vand maxim 2500 lei total pe an, am si factura la componentele cumparate platite cu tva,poate sa ma ia anaful la suma asta? sau se baga doar la ''cei grasuti'' care vand mult pe olx?

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

Grigore Alexandrescu
Câinele şi căţelul

"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace,
Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva,
Care cred despre sine că preţuiesc ceva!
De se trag din neam mare,
Asta e o-ntâmplare:
Şi eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.
Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate
Este egalitate.
Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.
Cât pentru mine unul, fieştecine ştie
C-o am de bucurie
Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,
Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."
Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.
Căţelul Samurache, ce şedea la o parte
Ca simplu privitor,
Auzind vorba lor,
Şi că nu au mândrie, nici capricii deşarte,
S-apropie îndată
Să-şi arate iubirea ce are pentru ei:
"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată,
Şi sentimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei."
- "Noi, fraţii tăi? răspunse Samson plin de mânie,
Noi, fraţii tăi, potaie!
O să-ţi dăm o bătaie
Care s-o pomeneşti.
Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,
Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?"
- "Dar ziceaţi..." - "Şi ce-ţi pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
Adevărat vorbeam,
Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
Că voi egalitate, dar nu pentru căţei."
Aceasta între noi adesea o vedem,
Şi numai cu cei mari egalitate vrem.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
ANAF se bagă în general la cei pe care-i poate jumuli fără prea multă bătaie de cap.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Iar va luati de altii si nu va vedeti lungul nasului?
Vinde tu legal, fa-ti firma, pune declaratie unica, apoi uita-te la altu' ca ce si cum construieste. Adica esti mare hotoman si te supara ca exista si alti hotomani. Fa-te tu cinstit si apoi cere si de la altul.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 nicileta22, on 09 iunie 2023 - 13:42, said:

Teoretic chiar si practic  ANAF te poate lua la intrabari doar pt ca ai vandut prea multe lucruri pe OLX
  ANAF si nici POLITIA  nu are nici o problema daca iti cumperi un teren pe care iti construiesti o casa uriasa ( fara venit sau cu venit din AJUTOR SOCIAL)
pai vinde si tu putine lucruri pe OLX, dar de valoare mare (cam cat casa aia "uriasa") :)

codul fiscal impoziteaza activitatile de comert, iar caracterul recurent al unei activitati este cel care o cam incadreaza in categoria "comert". din cauza asta poti fi luat in vizor daca ai multe activitati de valoare mica, dar te lasa toti in pace (teoretic) daca faci o activitate unica de valoare mare.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 MarianG, on 09 iunie 2023 - 13:55, said:

doar aia de la primarie au intrebari pentru ca "autorizatii", in esenta trebuiau sa se plimbe niste bani pe la ei.
ANAF cere impozit pe acel pamant indiferent cine il foloseste.
nu merge la ''taxe si impozite locale??? la ANAF ajunge imnpozitul pe terenuri?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate