Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

Adaptor PCI Express pentru SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

ChrisFree

ChrisFree

Junior Member

• Grup: Members
Salutare.
Vreau sa cumpar o placuta din asta sa mai adaugun M2 in desktop. Se pierde un canal SATA sau este ceva suplimentar, pe langa ce am acum?
Am doua sloturi M2, dar mi-au taiat doua mufe SATA atunci cand le-am dotat cu SSD-uri.
Mersi!

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu e mai simplu sa ne spui ce placa de baza si ce unitati de stocare ai acum montate pe sistem ?
Exista adaptoare X4.

Edited by Leo2006, 07 June 2023 - 16:35.

red46

red46

Senior Member

Nu pierzi SATA daca ocupi sloturile PCIe.

Pe unele placi de baza, sloturile M.2 si SATA sunt conectate in paralel, iar software-ul comuta intre PCIe (NVME) si SATA in functie de ce detecteaza in unul dintre sloturi.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

Am placa de baza msi b360-a pro si ma gandeam sa cumpar un astfel de adaptor pt slotul liber pci-express.
https://www.msi.com/...0-A-PRO/Gallery

Urmariti cu atentie acest video:
https://youtu.be/KqU...vqa0iacn5uedawG

SSD montat in adaptor ajunge pana la 69 grade dupa un test iar in slotul m2 ajunge la maxim 49 grade.
Interesant e ca in slotul m2 se monteaza si radiator.
Nu inteleg de ce nu a instalat radiatorul si cand a fost montat in adaptor.
Probabil rezultatul la testul cu adaptor e influentat de faptul ca adaptorul e instalat aproape de placa video si primeste din caldura disipata
Dar totusi diferenta de 20 grade la temp maxima dupa testul de cateva minute.

@nei-k spunea ca sunt mai bune pt gaming ssd-urile in format m2.
Pai daca ajunge la 69 grade dupa un test de 5 minute, oare la ce temp ajunge dupa vreo cateva ore de gaming?

Am gasit multe comentarii in care posesori de astfel de adaptoare se plangeau de temp mari si ca ele sunt bune doar pt office.

Deci daca instalez un ssd cu radiator intr-un astfel de adaptor o sa reziste la gaming?
O sa obtin temp mult mai mici?

nei-k

nei-k

Senior Member

Instalezi un SSD cu radiator inclus, sau ii montezi tu radiator. La mine, cel mai ieftin și mai subțire radiator - un Axagon CLR-M2L3 de 3mm grosime - mi-a scăzut cu 10 grade temperatura pe mai multe SSD-uri, în diverse sisteme, mai ales ITX cu SSD montat pe spatele plăcii de bază. De la 65-69°C la 50-55°C pe un Crucial P5, recunoscut ca fiind fierbinte de la mama lui. Ceva similar am obținut și la un Samsung PM991 care era în throttle și îmi facea viața grea într-un sistem total pasiv, după ce i-am montat radiator s-a liniștit total.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

Pe aliexpress erau 2 lei radiatoarele de BF.
Am luat pana la urma unul de pe marketplace cu 18 lei si reducere 28%. L-am luat pt un ssd de 500 gb montat pe slotul m2.
Vandut de emag era 27 lei.
Ok merci de info.
Acum ramane de vazut ce model aleg.
Axagon vinde modele mai scumpe dar care au radiator inclus.
Orico vinde modele mai ieftine fara radiator.

umbro

umbro

Junior Member

Vreau sa montez un ssd m2 pe pcie 3.0 x1. Problema e pozitionare slotului, foarte aproape de ventilatorul placii video (rtx 3060 dual fan). Am vazut ca exista adaptoare mici, exact pe dimensiunea ssd-ului, deci as obtura cat mai putin din ventilator. E cineva in aceeasi situatie care are montat asa ceva, as vrea sa stiu cum s-ar comporta temperatura placii video, avand in vedere ca as folosi ssd-ul pentru jocuri, deci vor fi ambele in uz maxim. Temp gpu e max 70 grade.
https://ibb.co/59dY4Fb
https://ibb.co/k121yhX

Edited by umbro, 19 January 2024 - 14:18.

sys

sys

Active Member

umbro, te complici inutil. Ala seamana a slot PCIe 2.0 care are viteza mai mica decat SATA 3 si chiar daca ar fi PCIe 3.0 tot nu ar exista diferente semnificative de performanta.

umbro

umbro

Junior Member

Seamana a 2.0, dar e 3.0, deci ar fi mai mare viteza decat sata3. M-am gandit la varianta asta, deoarece e si mai ieftin un m2+adaptor decat un sata3 cu aceleasi specificatii/performante, plus mai util in cazul in care voi face un upgrade ( putin probabil in urmatorii 2 ani, dar e un mic plus Posted Image  ). Dilema mea este daca va afecta temperatura gpu prea mult stand exact in pozitia cum este rigla in poza, deci fanul respectiv va trage aer mai cald fiind atat de aproape ssd-ul. Gpu in full load vad ca nu trece de 70 grade cu hot spot la max 80 grade.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate