Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda viteza - Germania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 CristiCronik, on 07 iunie 2023 - 15:24, said:

pacat de aia 500 de coco.

DE ce pacat? A fost decizia ta, stiai la ce te expui daca incalci legea. Te-ai jucat cu focul si te-ai ars.
Nu cred ca te-a fortat cineva sa depasesti viteza legala Posted Image

#38
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Apropo de radare fixe. DN1 Bucuresti-Ploiesti, este plin de radare aproape la fiecare trecere tip pod metalic. In toate comunele. Le vedeti pe sensul de mers spre Ploiesti, pe partea stanga, pe stalpi noi. Nu cele care se pot misca (tip Sony) de pe poduri... si sigur nu cele de rovigneta.
Maps din Iphone le arata, waze nu.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 CristiCronik, on 07 iunie 2023 - 14:52, said:

Intrebarea mea este, in luna in care am permisul suspendat am dreptul sa conduc in Romania ?
Nici dragoste nu ai voie..., :lol:
Nu bro, le scrii frumusel cand iti alegi luna in care n-o sa stai la volan in Germania

#40
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013

 lucianburjuiul, on 07 iunie 2023 - 15:00, said:

Nu, n-ai dreptul sa conduci in Romania, in luna in care ai permisul suspendat. N-ai dreptul sa conduci nicaieri, nu numai in Romania.
Daca taceai filozof ramaneai....degeaba te dai tu mare avocat, ca nu prea ai dat pe la scoala!

#41
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

 Valy_User, on 07 iunie 2023 - 15:31, said:

De bine, de rău a fost polițist rutier și cred că cunoaște destul de bine practica polițiștilor și cea judiciară în domeniul legislației rutiere.

Nu, nu cunoaște legislație. Cel puțin la circulația în sensurile giratorii s-a făcut de rahat într-un mare fel.

#42
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 CristiCronik, on 07 iunie 2023 - 14:52, said:

Totodata mai specifica si faptul ca daca permisul meu nu a fost emis de Germania, si locuiesc intr-una din statele europene, atunci NU e nevoie sa le trimit permisul prin posta
Dar tu locuiești în Germania?
Adică ai Anmeldung aici sau nu?
Dacă da, atunci trebuie să le predai permisul.
Și fără permis nu poți conduce în România.

Edited by FlapJack7, 08 June 2023 - 05:37.


#43
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006

 CristiCronik, on 07 iunie 2023 - 14:52, said:

Salut,

am luat un radar fix in Karlsruhe cu 134 km/h intr-o zona de 80 km/h. Depasind limita legala cu 54 km/h, am primit acasa o amenda in valoare de 508 euro + o luna permisul suspendat.
In scrisoare specifica faptul ca am timp 4 luni de zile, sa le comunic perioada in care doresc ca permisul meu sa fie suspendat (perioada care trebuie sa fie curpinsa in aceste 4 luni de zile)
Totodata mai specifica si faptul ca daca permisul meu nu a fost emis de Germania, si locuiesc intr-una din statele europene, atunci NU e nevoie sa le trimit permisul prin posta, iar daca in aceste 4 luni de zile nu le comunic nimic in legatura cu perioada de suspendare dorita, atunci perioada de suspendare de o luna, va incepe automat dupa aceste 4 luni.

Intrebarea mea este, in luna in care am permisul suspendat am dreptul sa conduc in Romania ? Pentru ca nu specifica faptul ca trebuie sa-l predau politiei romane.

Mersi

Raspuns: NU! Uite ce spune un politist: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_RpFsJsr9_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
tu ai vazut videoul? vezi ce spune la 8:40?

El are permis romanesc, iar amenda a fost primita in Germania. Germania nu are dreptul sa iti retina un bun eliberat de o alta tara (Romania), ci doar sa iti interzica conducerea pe teritoriul lor. In restul tarilor tu poti sa conduci pentru ca permisul ramane la tine.

Edited by business11, 11 June 2023 - 15:47.


#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,897
  • Înscris: 02.08.2021

 Valy_User, on 07 iunie 2023 - 17:08, said:

Apropo, există și un canal oficial al Poliției:
https://www.youtube.com/@maigov/shorts
Parcă mi-ar face în ciudă. Acum se ceartă cu maigov și Claudiu Costea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SoM7hl61dyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 12 June 2023 - 13:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate