Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Consumul de curent al imprimantei 3d

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009
Locuiesc intr-o  casa veche a carei retea de curent nu a fost schimbata niciodata.Inainte de a achizitiona o imprimanta 3d vreau sa stiu ce consum are imprimanta in momentul extrudarii materialului,printarii unui obiect?Intreb asta fiindca nu vreau sa mai cauzez si un incendiu si sa pun vecinii pe fuga.Multumesc anticipat

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Daca nu sare de 10 A este OK. Nu stiu cum arata o imprimanta 3 D, daca are sau nu stecher trifazic. Nu cred.

#3
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
ce fel de imprimanta?
https://www.emag.ro/.../pd/DDGW65BBM/?
sau
https://www.emag.ro/.../pd/D3XH4PMBM/?

in functie de model, o sa primesti si raspunsuri

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
https://imrunning.or...imprimantă-3d/

Pentru siguranta, monteaza un senzor de fum sau fa o mica automatizare cu el conectat la intreruperea alimentarii imprimantei.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In manualul imprimantei nu e trecut consumul maxim ?

Ca difera de la model la model, sau in functie de tehnologia folosita...

De principiu daca nu e o imprimanta industruala n-ar trebui sa consume prea mult.

#6
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Majoritatea imprimantelor 3d folosesc o sursa de max. 400W. Mărimea imprimantei nu are cine știe ce influența, consumul in timpul funcționarii e pana in 100W, Consumuri de pana la 250-300W apar in primele minute de funcționare, pana se ating temperaturile de lucru. Nu ar trebui sa fie nici un pericol pentru orice fel de rețea de curent domestică.
Chiar cu aceste consumuri, riscul ca un motor sau circuit electric sa se supraincalzeasca și sa ia foc totuși exista, deși extrem de redus... Un senzor de incendiu deasupra imprimantei e recomandat.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNeaceasca85, on 07 iunie 2023 - 10:30, said:

Daca nu sare de 10 A este OK. Nu stiu cum arata o imprimanta 3 D, daca are sau nu stecher trifazic. Nu cred.
Eu am avut un singur aparat cu ștecher trifazic. In antichitate, un aragaz electric.
Însă l-am modificat sa meargă pe monofazat.
Imprimantele 3D au ștecher shucko.
Consumul nu e mare, însă ele funcționează timp îndelungat pt imprimare. 10-20 ore sau mai mult în funcție de mărimea piesei.
Sa nu ai întreruperi de curent. Nus ce se întâmplă daca pica curentul. Nu cred că se reia imprimarea.
(am una la serviciu, dar nu a picat curentul niciodată când a imprimat ceva).


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca nu ai de gand sa printezi 3D anumite prototipuri speciale, platite bine , atunci mai bine renunti.

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
De ce ar trebui sa renunte ?
Eu am una si nu imprim prototipuri speciale, ci diferite carcase pentru proiecte diy in electronica. De exemplu, urmatorul proiect este o carcasa pentru un pin pointer, utilizat in detectia cablurilor din pereti.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu am zis sa renunte . E doar o chestie de fezabilitate intre munca depusa, proiectare, consum curent si produs final.
Daca el considera ca il satisface atunci OK.

Cateodata chiar si pentru HOBBY un mic produs poate satisface o mare parte din cerinte.

#11
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009
Si eu m-am gandit la ceva mai  deosebit ca altfel greu imi amortizez suma investita

#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdorin_2k, on 07 iunie 2023 - 12:17, said:

Sa nu ai întreruperi de curent. Nus ce se întâmplă daca pica curentul. Nu cred că se reia imprimarea.
(am una la serviciu, dar nu a picat curentul niciodată când a imprimat ceva).
Cam tot ce e model recent de la firmele consacrate (Creality, Anycubic, etc) au printing resume, e deja o functie standard.

View Postketa, on 07 iunie 2023 - 12:30, said:

Daca nu ai de gand sa printezi 3D anumite prototipuri speciale, platite bine , atunci mai bine renunti.
Si atunci cum invata? Nu ajungi sa faci "prototipuri speciale, platite bine" uitandu-te la filmulete pe youtube. Pana ajungi sa faci din rahat bici cu un printer de cateva sute de euro dureaza, pt ca la fiecare print mai inveti o setare, mai testezi un material, etc. Dar si cand ii stii toate chichitele, poti scoate niste chestii f faine cu ele.
E cel mai prost sfat asta cu "renunta", indiferent de subiect / domeniu. Dimpotriva, nu renunta, incearca, vezi daca e de tine si abia apoi decizi daca mergi mai departe sau nu.

#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022
Am o intrebare si eu legat de calitatea produselor imprimate . Cam care e rezistenta la rupere, compresie, torsiune a produselor construite ?
Doresc sa construiesc repere a pieselor auto si sunt din plastic insa ma indoiesc cu o imprimanta 3d obtii aceasi calitate ca si a cele originale, ma refer la rezistenta  pieselor.

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Rezistenta pieselor nu e data de imprimanta, ci in special de tipul de filament folosit, de geometria piesei si de modul in care faci pregatirea in pre-procesarea modelului 3D (una e sa ai layerele pe directia fortelor/tensiunilor ce apar in piesa, alta e sa le ai pe directia perpendiculara lor).
Daca folosesti PLA, mai greu cu “performanta”, mai ales cand sunt si temperaturi ridicate implicate in functionarea piesei. Atunci te duci spre PETG sau ABS, dar in functie de cum si unde vrei sa folosesti piesa, nu intotdeauna un material cubtensile strength mare e cea mai buna optiune.

#15
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Teoria e minunata, dar practica te omoară in sportul asta. Exista zeci de moduri prin care poți afecta creativ și negativ totul, inclusiv calitatea dpdv rezistența structurala a unei piese printate. Design, așezare, slicer, zeci de parametrii, material, temperaturi, funcționare defectuoasa uzuala a imprimantei ieftine, mediu și umiditate etc.
Exista doua perioade clar distincte:
O perioada scurta - Imprimanta noua, user entuziast și total neexperimentat, nu atinge, nu schimba nimic, cateva piese ies OK.
O perioada lunga - userul capătă experiența, trece la materiale mai calitative, upgradează imprimanta, schimba setări. Numărul de eșecuri creste exponențial, nimic nu pare sa mai funcționeze. Majoritatea userilor abandonează sportul in perioada asta.

Cu multă reziliență și destule cheltuieli se poate ajunge la capabilitatea de a printa OK policarbonat și nylon. Cu ceva post-tratament termic (annealing)) se pot obține piese cu proprietăți mecanice in zona aliajelor slabe de aluminiu.

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Am incercat sa reduc explicatia la un nivel minim de complexitate, dar da, cam asa se intampla in f multe cazuri.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPaco_ste1, on 08 iunie 2023 - 07:31, said:

Am o intrebare si eu legat de calitatea produselor imprimate . Cam care e rezistenta la rupere, compresie, torsiune a produselor construite ?
Doresc sa construiesc repere a pieselor auto si sunt din plastic insa ma indoiesc cu o imprimanta 3d obtii aceasi calitate ca si a cele originale, ma refer la rezistenta  pieselor.

Poți să obții și rezistență superioară pieselor originale dar aici trebuie să studiezi mult imprimarea cu filament cu materiale speciale, nu se poate da un răspuns scurt.

View PostSIR, on 08 iunie 2023 - 10:25, said:



Cu multă reziliență și destule cheltuieli se poate ajunge la capabilitatea de a printa OK policarbonat și nylon. Cu ceva post-tratament termic (annealing)) se pot obține piese cu proprietăți mecanice in zona aliajelor slabe de aluminiu.

PEEK dacă nu mă înșel are proprietăți superioare aluminiului. Dar e un material scump și necesită imprimare cu cameră încălzită. E destul de complicat de realizat treaba în regim de DIY.

#18
copite_oparite

copite_oparite

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2023
Eu am o 3D CREALITY ENDER-3 si masurat pe aparat consuma in jur de 400W. O tin pe balcon sa nu aud zgomotul si este alimentata de la un prelungitor. Am testat si nu se incalzeste deloc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate