Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

MacBook Air 15.3-inch

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Apple a anuntat MacBook Air de 15.3-inch cu chipset M2, ecran de 500 nits etc https://www.techspot...ok-air-now.html
cu livrare din data de 13 iunie https://www.apple.co...

Preturile oficiale pentru MacBook Air 15.3-inch, 8GB Ram, 256 SSD, 1600 de euro ~ 8000 de lei!
Varianta de 16GB, 1TB SSD 2289 de euro !! ~ 11 330 de lei

Autonomia e pe baterie e grozava aproximativ 18 ore si e complet silentios, nu are venitlatoare desi asta implica throttling.

Mi se par aberante preturile avand in vedere ce ieftine sunt memoriile in momentul de fata, un SSD ADATA XPG GAMMIX S70 Blade Gen.4, 2TB, NVMe, M.2 e 550 de lei Apple vrea 460 de euro pentru 2TB SSD ridicol de scump.

Stiu ca in ceea ce priveste autonomia pe baterie nici un laptop cu Windows nu se compara cu Macbook-urile cu ARM, M1, M2 dar cu 3000 de lei am putut sa cumpar un laptop business excelent, usor, silentios cu foarte multe porturi la 3000 de lei gen Toshiba Tecra 15.6 https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/

Am un iPAD Air 2019 de 256GB, recunosc are multe avantaje dar preturile la laptopuri sunt ridicole.

Ce parere aveti?

Attached Files


Edited by Papillon_, 07 June 2023 - 10:28.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ei nu se compara...! Cum nu se compara? Se compara! Dar nu cu Tecra.
Nevasta-mea are un Thinkpad X260, luat SH de pe olx acum 3 ani caruia ii tine bateria peste 12 ore, reali. In jur de 1700 am dat pe el.
Probabil de nou, cu baterie extinsa se duce la peste 20 de ore.
Si vorbim de tehnologie de acum 5-6-7 ani.

Si daca laptopul e proiectat sa nu aiba ventilatoare, mi-e greu sa cred ca intra in trottling. Ar fi o eroare de dizain, ceea ce eu nu cred.

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Pai intra in throttling ca n-are cum altfel, un dizain reusit nu poate include toate variantele posibile de utilizare, proiectantul taie felii din clopotul lui Gauss in ideea ca pe utilizator il va duce mintea sa se conformeze la realitate.

#4
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Pai M2 intra in limp mode daca il fortezi.
Ei se bazeaza pe faptul ca 95% din useri il folosesc doar la browsing web si meetings si daca nu intri pe situri care mineaza nu apuca sa streseze cpu.
Si 8G e f putin. Eu am 32 si acum am 24 ocupati doar cu chrome,teams si vscode. Chrome consuma enorm de multe resurse ca au baga spyware la greu in ultimii ani care face copii dupa copii dupa copii la orice faci in memorie

#5
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Daca tot ceri parerea, mai asteptati 1-2 ani pana se lanseaza M3 cu tehologia pe 3 nano ce nu va fi doar o imbunatatre a lui M1, M2 ci un salt tehnologic. Daca aveti nevoie, luati-;l acum ca e inceput de ciclu si nu riscati ca peste o luna doua sa se lanseze altul nou si sa i se injumatateasca pretul dupa ce il veti fi cumparat scump.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu va imping gramezile de Euro afara din casa, nu merita.
La maxim 1-2 luni de la lansare il gasiti pe olx cu cel putin 20-40% mai ieftin si garantie Apple sau chiar la vreun retailer mare din tara. Un coleg si-a luat MBA cu M1 cam la 2 luni dupa lansare de pe olx cu ~4500 de lei.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View Postpaul_bh, on 07 iunie 2023 - 11:09, said:

Daca tot ceri parerea, mai asteptati 1-2 ani pana se lanseaza M3 cu tehologia pe 3 nano ce nu va fi doar o imbunatatre a lui M1, M2 ci un salt tehnologic. Daca aveti nevoie, luati-;l acum ca e inceput de ciclu si nu riscati ca peste o luna doua sa se lanseze altul nou si sa i se injumatateasca pretul dupa ce il veti fi cumparat scump.

Eu am luat un mac mini cu M1 și 8 GB, regret decizia.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 07 iunie 2023 - 11:00, said:

Pai intra in throttling ca n-are cum altfel, un dizain reusit nu poate include toate variantele posibile de utilizare, proiectantul taie felii din clopotul lui Gauss in ideea ca pe utilizator il va duce mintea sa se conformeze la realitate.

Eu zic că în aplicațiile Apple nu vor fi probleme, în cele 3rd party s-ar putea totuși să apară probleme.

View Postpaul_bh, on 07 iunie 2023 - 11:09, said:

Daca tot ceri parerea, mai asteptati 1-2 ani pana se lanseaza M3 cu tehologia pe 3 nano ce nu va fi doar o imbunatatre a lui M1, M2 ci un salt tehnologic. Daca aveti nevoie, luati-;l acum ca e inceput de ciclu si nu riscati ca peste o luna doua sa se lanseze altul nou si sa i se injumatateasca pretul dupa ce il veti fi cumparat scump.

Da, eu cred că adevăratul salt va fi M3, M3 Pro etc.

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Da, protocoale native pe care Swift le poate ignora :)

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Trebuie sa iti iei de la inceput mai multa memorie RAM si de stocare pentru ca la Apple nu poti sa faci upgrade singur ca pe Windows, Linux.
Throttling fac aproape toate dispozitivele care nu au ventilator, gen laptop, tableta, telefon.

Pentru performante maxime la Apple iei Mackbook Pro de 16" dar cu 32GB Ram si SSD de 1TB te duce la peste 15.000 de lei...

Edited by Papillon_, 07 June 2023 - 12:43.


#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Rectific, am gresit la Apple upgrade-ul de la 256gb la 2TB costa 920 de euro, 460 de euro e la 1TB.
Pe Windows poti sa iti face upgrade la SSD ADATA XPG GAMMIX S70 Blade Gen.4, 2TB, NVMe, M.2 cu 110 euro!

La Apple platesti de 8 ori mai mult pentru memoria de stocare.
Nesimtire curata.

Attached Files


Edited by Papillon_, 07 June 2023 - 13:42.


#11
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Pentru cine e deja pe Apple silicon M1 sau M2, nu merita upgrade-ul.
Eu am un Air 13 inch M1, 8Gb, 256Gb SSD luat in iunie 2021 de la resigilate (practic nou) cu 4200 lei.
Cred ca abia prin 2025 as putea lua in considerare un upgrade la M3 avand in vedere nivelul de performanta pe care il am acum cu M1.

Asa cum spun multi prin review-uri, Apple a gresit cand a scos Air M1 pentru ca l-au facut prea bun si la un pret accesibil (pt un produs Apple).Posted Image

LE: daca as fi fost acum in situatia din 2021 cand renuntasem la PC in cautarea unui macbook, atunci da, cred ca urmatorul laptop ar fi fost Air M2 13 sau 15 inch cu 512Gb SSD

Edited by razvaldinho, 07 June 2023 - 13:50.


#12
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
E de știut și care e pasul următor pentru Apple:

Apple M3 chip: Early rumors and everything we know | Tom's Guide https://www.tomsguid...s/apple-m3-chip
So whether it’s late 2023 or early 2024, it shouldn’t be long until Macs with M3 chips arrive.

#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu as trece de la un Macbook Pro 15 inch 2018 touch bar i7, 16gb,256gb la Air-ul de 15, dar nu primesc mai nimic pe el…£290. Nu ma pot vaita ca imi fac bine treaba cu el, dar as vrea sa trec la fanless si la all day battery.

#14
bogdanski

bogdanski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.01.2008
Cum am mentionat si in celalalt topic, Air-ul de 15 nu prea are sens, din punct de vedere al marketing-ului si al strategiei geniale de pret te micsoreaza si mai mult diferenta dintre Pro de 14 si un Air cu ecran similar de mare incat sa zici , mai pun 100-200 euro si sar la Pro. Dar decat sa iau un 15 basic, mai bine un Air M2 cu 512 GB SSD (din 2023 nu din 1994 cum e baza) si 16 GB ram sau la budget, un Air M1 de acum 2 ani satisface foarte multe nevoi.

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sotia are Air M1 baza si este un mic monstru, peste Macbook Pro-ul meu touchbar din 2018.

#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
CheckList | 3 obvious falsehoods Apple sneaked into its MacBook Air 15 launch video https://www.notebook...o.725277.0.html

#17
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 17.08.2007
De ceva vreme imi surade ideea de a cumpara un Macbook, cel din titlu fiind un copromis intre diagonala/pret/necesitati (office, browsing, you tube etc).
Insa am vazut la Altex o oferta buna pentru Macbook pro de 14'',cei drept cu procesor M1 pro ,memorie de 16 gb si SSD 1 Gb, la pretul de 7.999 lei. Eu cred ca ar fi o varianta mai buna fata de Macbook Air de 15''.
Sau gresesc?

#18
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005
Acel MBP 14" pentru office/browsing e archi-suficient. Totusi, as zice ca depinde de pretul final pentru Air 15, fiindca linistea e un mare avantaj + nu are unde sa-ti intre praful in laptop. Eu folosesc un M1 Air 13 16Gb pentru dezvoltare de backend (am monitor extern), valoarea pret/performanta e super.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate