Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Fabricatie implant dentar

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Stiu ca s-au mai deschis topicuri despre implanturi, dar eu sunt interesat de un alt detaliu si anume cum aflu unde a fost fabricat un implant. La un cabinet mi-a fost trecut in planul de tratament un Zimmer de 850 euro si la a doua clinica un Inno de 2500 RON.
   La primul probabil pt ca a vazut ca am platit 600 Lei pt un detartraj si la celalalt cabinet nu stiu motivul.
  Din cate stiu Inno sunt din gama low cost. Am intrebat doctorul daca pot sa aleg eu ce implant vreau si a zis ca el prefera un implant din Coreea (adica Inno) decat un implant German fabricat in China.
   Intrebarea mea este cum pot afla unde este fabricat implantul? Ma refer la Bredent.
  Stiu ca au mai spus unii ca forumul nu este cel mai potrivit pentru unele sfaturi, dar chiar nu am pe cine sa intreb. As intreba stomatologul, dar el poate castiga  mai bine la un implant decat la altele si de aceea il recomanda.
   Si inca un aspect. Am observat diferente destul de mari de preturi in cazul aceluiasi implant. Cel mai ieftin Bredent l-am gasit la 2000 Lei, apoi la 2500, 2750 si 3500. Nu prea inteleg diferentele acestea de preturi. Cel de 2000 include si bontul standard.
  La Inno la fel. Intr-un loc e 1200 Ron, in altul 1500 si la alt cabinet 2500.
   Nici eu nu inteleg care sunt diferentele intre implanturi din moment ce ( aproape) toate sunt facute din titan. Ce diferenta sa fie intre ele?
   In schimb toti lauda Straumann de exemplu. De parca cine stie ce ar avea diferit fata de un implant mai ieftin.
  Trebuie sa ma decid pe care il iau si sa ma programez pentru montare.
   Ce sfaturi aveti?

#2
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Sunt niste cuie intr-un final…
Bredent e fabricat in Germania.
Unele implanturi nu ofera toate lungimile dorite, solutii protetice noi, solutii digitale performante etc.
Pretul e format de mana medicului, experienta, etc.
Pretul e format si din pretul implantului: una e sa cumperi de la dealer 5 implanturi pe luna si alta e sa cumperi 150 de implanturi pe luna.


#3
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
Straumann din ce am inteles sunt multe fakeuri, cereti certificat pentru implantul pus mereu

#4
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 conrem, on 07 iunie 2023 - 08:25, said:

Sunt niste cuie intr-un final…
Bredent e fabricat in Germania.
Unele implanturi nu ofera toate lungimile dorite, solutii protetice noi, solutii digitale performante etc.
Pretul e format de mana medicului, experienta, etc.
Pretul e format si din pretul implantului: una e sa cumperi de la dealer 5 implanturi pe luna si alta e sa cumperi 150 de implanturi pe luna.

   Si eu auzisem ca sunt fabricate in Germania, dar un doctor a zis ca are mai mare incredere in Inno fabricat in Coreea decat in Bredent care le fabrica sau au inceput sa le fabrice si in China. Asta era intrebarea mea: cum aflu daca e facut in China sau Germania?
  Cat priveste mana de lucru sa inteleg ca cabinetul care vinde Inno cu 1200 are mana mai proasta decat cel care il vinde cu 2500? Sau ce diferente sa fie?

Edited by mrsme21, 07 June 2023 - 09:39.


#5
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Eu nu am idee, toti au preturi individuale.
Pentru a afla asa detalii: verificati cutia implantului, e scris 100%.


#6
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 conrem, on 07 iunie 2023 - 09:47, said:

Eu nu am idee, toti au preturi individuale.
Pentru a afla asa detalii: verificati cutia implantului, e scris 100%.

  Pei da, dar cutia apare in urma unei comenzi probabil. Si nu stiu daca aflu unde a fost fabricat pana nu o desfaci. Si daca o desfaci si este fabricat in China, cine plateste implantul desfacut?

#7
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Pe cutie e scris unde e fabricat. Daca nu sunteti sigur mergeti la minister si cereti autorizatiile pe care le au.
Cereti de la dealer actele de conformitate, declaratiile si ce o mai fi pe acolo.


#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 conrem, on 07 iunie 2023 - 09:54, said:

Pe cutie e scris unde e fabricat. Daca nu sunteti sigur mergeti la minister si cereti autorizatiile pe care le au.
Cereti de la dealer actele de conformitate, declaratiile si ce o mai fi pe acolo.


  Si cum aflu care este dealerul de la care cumpara clinica implantul?

#9
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Google it :)

#10
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 conrem, on 07 iunie 2023 - 10:19, said:

Google it :)

  🤔  Nu prea cred ca au pagini de internet dealerii de implanturi...

Edited by mrsme21, 07 June 2023 - 10:56.


#11
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eu am 2 implanturi Straumann pentru care am primit 2 pasapoarte
pasaportul contine detalii despre dintele inlocuit si faptul ca este patentat de catre Instutul Straumann Switzerland

#12
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am luat legatura cu cei de la Bredent Romania si astept un raspuns din partea lor. Si eu gasisem un implant Straumann la 750 Euro, dar nu stiu daca mai este disponibil la pretul asta. Tu cat ai platit pt un implant Straumann?

Edited by mrsme21, 07 June 2023 - 11:23.


#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

 mrsme21, on 07 iunie 2023 - 08:07, said:

Stiu ca s-au mai deschis topicuri despre implanturi, dar eu sunt interesat de un alt detaliu si anume cum aflu unde a fost fabricat un implant. La un cabinet mi-a fost trecut in planul de tratament un Zimmer de 850 euro si la a doua clinica un Inno de 2500 RON.
   La primul probabil pt ca a vazut ca am platit 600 Lei pt un detartraj si la celalalt cabinet nu stiu motivul.
  Din cate stiu Inno sunt din gama low cost. Am intrebat doctorul daca pot sa aleg eu ce implant vreau si a zis ca el prefera un implant din Coreea (adica Inno) decat un implant German fabricat in China.
   Intrebarea mea este cum pot afla unde este fabricat implantul? Ma refer la Bredent.
  Stiu ca au mai spus unii ca forumul nu este cel mai potrivit pentru unele sfaturi, dar chiar nu am pe cine sa intreb. As intreba stomatologul, dar el poate castiga  mai bine la un implant decat la altele si de aceea il recomanda.
   Si inca un aspect. Am observat diferente destul de mari de preturi in cazul aceluiasi implant. Cel mai ieftin Bredent l-am gasit la 2000 Lei, apoi la 2500, 2750 si 3500. Nu prea inteleg diferentele acestea de preturi. Cel de 2000 include si bontul standard.
  La Inno la fel. Intr-un loc e 1200 Ron, in altul 1500 si la alt cabinet 2500.
   Nici eu nu inteleg care sunt diferentele intre implanturi din moment ce ( aproape) toate sunt facute din titan. Ce diferenta sa fie intre ele?
   In schimb toti lauda Straumann de exemplu. De parca cine stie ce ar avea diferit fata de un implant mai ieftin.
  Trebuie sa ma decid pe care il iau si sa ma programez pentru montare.
   Ce sfaturi aveti?


Cel care comercializează produsele poate fi subiectiv.

O variantă ar fi să obţii cât mai multe detalii tehnice ale piesei respective de la producător. Compari cu ceea ce îţi oferă comerciantul/cabinetul.
Varianta mai bună ar fi să trimiţi piesele la laboratoare de încercări.
Acolo poţi afla mai multe detalii despre materialele folosite şi despre caracteristicile produsului.
Interacţiunea dintre materialul folosit şi corpul uman este o problemă foarte subiectivă. Nu sunt toţi oamenii la fel, nu reacţioneză toate corpurile la fel la acelaşi material.

Oamenii din trecut suportau proteze făcute din oţel alimentar iar în prezent unii le resping şi le preferă pe cele de titan. Dacă vei căuta articole ştiinţifice sigur îi vei găsi pe unii care sunt sensibili şi la noile aliaje.

Fii deschizător de drumuri şi discută cu fabricanţii.


PS: Medicul stomatolog la care merg preferă produsele coreene.

#14
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Da, cele coreene sunt extraordinare

#15
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

 terratec, on 07 iunie 2023 - 11:31, said:




Varianta mai bună ar fi să trimiți piesele la laboratoare de încercări.
Acolo poți afla mai multe detalii despre materialele folosite și despre caracteristicile produsului.


Adica sa cumpere 5-6 implanturi, sa meargă în laborator și apoi sa se hotărască? 🙂

Ca și cum ai cumpara 5 mașini si ai face crash test cu toate ca să hotărăști pe care o cumperi la final. Sau crezi ca producătorul iti da masina gratis sa o faci zob, sa vezi dacă te mulțumește.

#16
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Nu stiu cate drumuri pot deschide, dar ce imi spui tu sa fac e cam mult pentru un simplu pacient. Sa trimit piese la laboratoare cred ca este putin peste ce pot face eu momentan. Eu vreau doar sa aflu mommentan ce ar fi mai ok pentru mine in situatia data.
   Treaba cu laboratoare si studii este mai mult pentru cineva care lucreaza in domeniu. Pana ajung eu sa stabilesc un raport privind implanturile dentare, plusuri, minusuri, materiale, compatibilitati, rate de acceptare si alte chestii, cred ca ies la pensie.

   Cat despre implanturile coreene si eu sunt curios de ce sunt recomandate. Poate castiga cabinetele mai mult de pe urma lor? Poate stiu ca sunt persoane care nu au posibilitati si atunci prefera sa recomande ceva mai ieftin? Nu stiu ce sa zic...

#17
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Nu conteaza unde e fabricat, conteaza brandul. Daca e brand, adica ceva recunoscut in lumea medicala, inseamna ca are studii pe ani si zeci de ani in spate, pacienti urmariti, studiati (in ceea ce priveste evolutia implanturilor), congrese, seminarii, sedinte, chestii. Au o garantie dincolo de garantia data de fabricant, care de regula, in cazul implantului, trebuie sa fie pe viata.
Dar atentie, diblul e garantat pe viata dar nu si diblul bagat in os, care e alta treaba, nimeni nu poate da garantie ca o sa tina o viata in os, fiindca asta nu depinde de medic, ci de pacient. Osteointegrare, igiena, ce si cum mesteca sau trage cu dintii dupa aia, igienizare periodica, diferite alte boli, samd.

Revenind la treaba cu China, daca nemtii fabrica in China o fac pentru ca mana de lucru e mai ieftina, salarii, taxe, etc. La fel cum aceeasi nemti fabrica autoturisme in Mexic, sau in aceeasi China. Cand comanzi un VW sau mai stiu eu ce, nu ti se garanteaza ca totul, piesele si ansamblul final, e construit in Germania, de catre germani autentici, ci ti se vinde un brand care inseamna calitate germana indiferent de unde e construit. De regula firmele care construiesc in China si aiurea, de la Apple pana la nu mai stiu cine, au supervizori acolo, acestia asigurandu-se ca produsul final are aceleasi calitati ca si cel construit in tara mama.
Dincolo de asta, ca o experienta personala (poate nu prea relevanta in cazul fata, dar totusi...) eu am fost in China in anii '90. Si vroiam eu un parpalac smecher, si am gasit si cu 10 dolari, dar am gasit si cu 100 de dolari, in bazarul american (asa i se spunea pe vremea aia, nici nu stiu daca o mai exista). L-am luat pe ala de 100, calitatea era evident superioara, il mai am si astazi desi nu-l mai port de-o gramada de timp, dar....in China se fabrica pentru orice buzunar, daca la noi gasesti numai rebuturi prin piete sau bazaruri, asta e fiindca nu avem putere de cumparare iar importatorii aduc ce este mai ieftin.

Acum, daca ne intoarcem la implanturi, mai este o problema. Primesti aceeasi garantie din partea medicului, atat in cazul Straumann, cat si in cazul X.
Eu de exemplu am avut de ales intre Straumann si AlfaBio. De primul, Elvetia, a auzit toata lumea, se lauda ca verifica fiecare bara din titan de microfisuri, marketingul lucreaza, pret 800-900-1000 de euro pe la cabinete.
AlfaBio (Israel, vreo 60% din piata de acolo, plus vanzari in Europa si aiurea), pret 400-450-500 de euro.
L-am ales pe ultimul si din cauza pretului, dar si din cauza ca garantia de dupa e aceeasi atat in privinta celui mai scump implant, cat si in privinta celui mai ieftin. Practic, durata in cazul meu, a pacientului X, e tot aia si cu unul, si cu altul. Daca se prinde, ok, daca nu se prinde, iarasi ok. De mers la igienizare periodica o fac oricum, grija fata de ce mestec/trag/imping e aceeasi, igiena la fel.
Deci care ar fi fost diferenta intre unul de 1000 de euro si unul de 500 de euro ? Practic niciuna, din punctul meu de vedere, al pacientului, si atunci de ce sa dau mai multi bani ?
Din punctul de vedere al medicului, probabil ca ar castiga mai mult la un Straumann decat la un AlfaBio. Eram deja la jumatatea procedurii cand am vazut pe aici o captura de ecran cu un implant AlfaBio care costa 100 si ceva de euro, deci diferenta probabil ca inseamna manopera medicului.

Ca sa inchei: nu conteaza unde-i fabricat, ci ce brand este, ce studii are in spate. Ca si eu ma pot apuca de fabricat implanturi, dar nu prezint nici o garantie, plus ca si implanturile astea au o istorie, in antichitate erau din lemn, cand s-au inventat astea moderne erau din diferite aliaje, unele nu foarte sanatoase pe termen lung, de diferite forme, si la inceput se credea ca e mai bine sa fie foarte fine, dar de fapt e bine sa fie cat mai poroase, ca sa cresaca os si prin porii aia, nu doar in jurul "filetului" exterior. Cu cat brandul e mai smecher, cu atat manopera medicului e mai consistenta. Garantia, atat in cazul implantului, cat si in ceea ce priveste durata cat sta fixat in os este aceeasi, indiferent de brand.
Si la o adica ne mai putem uita la un lucru ce are o oarecare relevanta, anume cat de performant este sistemul de sanatate din tarile de origine ale implanturilor. Daca AlfaBio detine 60% din piata de implanturi din Israel, unde sistemul de sanatate e de calitate, atunci e o garantie in plus. La fel Germania, America (fac si ei), Elvetia, Coreea de Sud, chiar daca le fabrica in China, ei le pun mai ales in Germania, si nu le convine sa se faca de cacao la ei in tara.

#18
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Exemplu de preturi in Bucuresti. Este adevarat ca implanturile sunt mai low cost, chiar daca eu cotasem Bredent ca un implant mediu. Cred ca sunt cele mai ieftine preturi din Bucuresti. Mai conteaza si mana de lucru. Toate preturile includ manopera, bonturi standard si materiale etc.
  Am incercat sa obtin un plan de tratament de la ei, dar nu vor sa ofere decat contra cost. De aceea am inceput tratamentele la alt cabinet. Dar voiam doar sa va arat preturi.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate